W tym artykule:
- Czy warto pojechać na Słowację na narty?
- Gdzie wybrać się na narty w Słowacji blisko granicy?
- Najlepsze kurorty narciarskie na Słowacji
- Kiedy najlepiej jechać na narty na Słowację?
- Dojazd na narty na Słowację – samochodem czy samolotem?
- Ile kosztuje wyjazd na narty na Słowację na tydzień?
- Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na Słowację?
- Co powinno zapewniać ubezpieczenie na narciarski wyjazd na Słowację?
Uwielbiasz narty? Słowacja kusić Cię będzie w takim razie nie tylko bliskim położeniem, ale i świetnie utrzymanymi kurortami. Sprawdź, jakie miejsca warto rozważyć, by móc do woli szaleć na stoku.
Najważniejsze informacje:
- Szukasz odpowiedniego miejsca do uprawiania sportów zimowych na Słowacji? Narty zabierz ze sobą do takich ośrodków jak Jasna (Chopok), Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Jezioro czy Skipark Ružomberok. To kurorty, które znajdują się blisko granicy, a więc możesz połączyć wizytę w jednym z polskich ośrodków narciarskich z pobytem u naszych sąsiadów.
- Na pytanie: gdzie najlepiej jechać na narty w Słowacji, fani kurortów w tym kraju odpowiadają: do ośrodka Park Snow Donovaly, Snow Paradise Wielka Racza czy Vratna.
- Najwięcej turystów w kurortach narciarskich na Słowacji jest w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Panują tu też najlepsze warunki. Jednak również wczesną wiosną można skorzystać z uroków sztucznie naśnieżanych stoków.
- Wyjazd narciarski na Słowację to alternatywa dla urlopów w Alpach. Wiele ośrodków jest zlokalizowanych blisko granicy, a więc łatwo dostać się do nich samochodem. Również budżet nie musi być wygórowany. Pobyt może być nawet dwukrotnie tańszy, co w kurortach alpejskich.
- Wyjeżdżając na narty na Słowację, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego, by nie musieć m.in. z własnej kieszeni płacić za leczenie w prywatnych placówkach medycznych.
Czy warto pojechać na Słowację na narty?
Mieszkasz na południu kraju, jesteś miłośnikiem sportów zimowych i planujesz krótki urlop? Właśnie dlatego powinieneś zainteresować się wyjazdem na narty na Słowację. Ten kierunek podróży zadowoli także mieszkańców pozostałych rejonów naszego kraju ze względu na niewielką odległość.
Kolejnym argumentem, by zdecydować się na wyjazd na narty na Słowację, to kwestia budżetu. Zapewne domyślasz się, że wydasz tu mniej niż podczas wyjazdu na narty w Austrii czy we Włoszech, jednak nieco więcej, niż gdy zdecydujesz się odpoczywać po polskiej stronie Tatr.
Kurorty narciarskie na Słowacji oferują trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Wobec tego mogą się tu wybrać osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowani narciarze. To także świetny kierunek dla rodzin z dziećmi, które nie tolerują długich podróży i będą dopiero stawiać swoje pierwsze kroki na stoku.
Chciałbyś połączyć wyjazd na Słowację z pobytem w polskich kurortach? Dowiedz się, gdzie jechać na narty w Polsce.
Gdzie wybrać się na narty w Słowacji blisko granicy?
Jeśli planujesz tylko weekendowy czy kilkudniowy wypad w góry i szukasz kurortu narciarskiego na Słowacji blisko Polski, to polecamy te ośrodki.
Jasna w Tatrach Niskich
Możesz się tu z powodzeniem wybrać na jednodniową wycieczkę, by zaznać słowackich kurortów. Ośrodek położony jest ok. 1,5 godziny jazdy samochodem z Zakopanego, a więc możesz połączyć jazdę na nartach w Polsce, z wypadam na Słowację. Stok znajduje się na zboczach szczytu Chopok (2204 m n.p.m.), który jest drugą pod względem wysokości górą Tatr Niskich.
Chociaż miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów w sezonie zimowym, warto tu przyjechać. Ośrodek Jasna, znany także w naszym kraju jako Chopok, jest uważany za najbardziej atrakcyjne miejsce do jazdy na nartach na Słowacji. Mówi się też, że to jedno z najlepszych miejsc na narty w Europie Środkowej.
Tutejsze tereny to raj dla miłośników tzw. freeridu, czyli jazdy poza wyznaczonymi trasami, ale ze względu na mniej skomplikowane trasy oraz obecność szkółki narciarskiej czy przygotowaną infrastrukturę, ośrodek jest też przyjazny rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom.
Oto jak przedstawia się ten kurort narciarski na Słowacji w liczbach:
- trasy łącznie: 51 km;
- trasy łatwe: 24 km;
- trasy średnie: 19 km;
- trasy trudne: 8 km.
Tatrzańska Łomnica
To kolejny dobry wybór, jeśli szukasz miejsca na narty w Słowacji blisko granicy. Do Tatrzańskiej Łomnicy będziesz musiał jechać z Zakopanego godzinę. Kurort jest jednym z najpopularniejszych na Słowacji. Leży u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.), czyli drugiego co do wielkości szczytu Tatr. Narciarze mają tu do dyspozycji dwa tereny: Jamy i Skalnate Pleso.
Fanom sportów zimowych kurort ma do zaoferowania nie tylko trasy zjazdowe, ale także skocznie, tor bobslejowy czy lodowiska. Miłośnikom nocnych zjazdów ośrodek udostępnia dwie trasy zjazdowe o długości 2,6 km. Na terenie kurortu działa także serwis oraz wypożyczalnia sprzętu. Planujesz zakup swojego osprzętu? Dowiedz się, jak dobrać narty.
Ośrodek Tatrzańska Łomnica tak wygląda w liczbach:
- trasy łącznie: 11,8 km;
- trasy łatwe: 5,4 km;
- trasy średnie: 5,2 km;
- trasy trudne: 1,2 km.
Dostępność wielu tras o łatwym i średnim poziomie zaawansowania sprawia, że najbardziej chwalą sobie ten kurort rodziny z dziećmi oraz początkujący narciarze.
Szczyrbskie Jezioro
Szczyrbskie Jezioro jest najwyżej położoną miejscowością na Słowacji (1489 m n.p.m.). Z Zakopanego dojedziesz tu w niecałe 1,5 godziny. Ośrodek oferuje bardzo dobrze przygotowaną i rozbudowaną infrastrukturę, która obejmuje nie tylko trasy zjazdowe, ale i skocznie, stadion narciarski, trasy biegowe, sale fitness, kryte baseny, lodowiska czy kawiarnie i restauracje, w których można odpocząć w przerwie od zimowych szaleństw.
Kurort zbudowany jest wokół Skrajnego Soliska. Stok oferuje ponad 8 km tras łatwych i średnich, dlatego chętnie przyjeżdżają tu rodziny oraz narciarze, którzy dopiero uczą się jeździć.
Ośrodek Szczyrbskie Jezioro w liczbach wygląda tak:
- trasy łącznie: 8,3 km;
- trasy łatwe: 2,7 km;
- trasy średnie: 5,6 km;
- trasy trudne: brak.
Skipark Ružomberok
To ośrodek położony na zboczu szczytu Malinô Brdo, należącego do pasma Wielkiej Fatry. Mieści się w odległości ok. 2 km od miasta Ružomberok, a z Zakopanego dojedziesz tu w 1,5 godziny. Bardzo często narciarze decydują się na wypad w te rejony przy okazji pobytu pod Chopokiem.
Do dyspozycji narciarzy są aż trzy trasy czarne, jedna niebieska i sześć czerwonych. Teren przygotowany jest także dla najmłodszych. Jest tu aż 5 orczyków dla dzieci. Ciekawostką jest fakt, że najdłuższa znajdująca się tu trasa zjazdowa (niecałe 4 km), jest najdłuższą sztucznie naśnieżaną trasą na Słowacji. Zadowoleni będą tu także miłośnicy tzw. biegówek – dla nich przygotowano trasę o długości 2 km.
Poza stokiem również nie będziesz się tu nudzić. W miejscowości Ružomberok możesz skorzystać z dodatkowych atrakcji m.in. lodowiska, wieży lodowej do wspinaczki, paralotni czy kręgli i bilarda.
Informacje o kurorcie:
- trasy łącznie: 12 km;
- trasy łatwe: 1,4 km;
- trasy średnie: 8,5 km;
- trasy trudne: 2,1 km.
Najlepsze kurorty narciarskie na Słowacji
By odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej wybrać się na narty na Słowacji, warto zajrzeć do oficjalnych rankingów ośrodków narciarskich w tym kraju. Od lat pojawiają się w nich takie kurorty, jak: Jasna – Niskie Tatry, Park Snow Štrbské Pleso (Szczyrbskie Jezioro) czy Tatrzańska Łomnica, które znasz już z poprzedniego akapitu, w którym opisywaliśmy temat pt. „narty na Słowacji blisko Polski”. Oto pozostałe ośrodki uważane przez turystów za najlepsze kurorty narciarskie na Słowacji.
Park Snow Donovaly
Donovaly na Słowacji to jeden z największych ośrodków narciarskich w tym kraju. Położony jest na pograniczu Wielkiej Fatry, Niżnych Tatr i Starohorskich Wierchów. Przyciąga miłośników przeróżnych sportów zimowych. Są tu trasy zajazdowe, biegowe, slalomowe, ski-tourowe czy snowpark. Niektóre trasy są oświetlone, więc można tu zjeżdżać także nocą. Rozbudowana infrastruktura ośrodka oferuje także:
- wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego,
- serwis,
- szkółkę dla osób początkujących.
Ten kurort narciarki słynie z drugiego co do wielkości w Europie Fun Parku dla dzieci. Zajmuje on powierzchnię 10 000 m2 i oferuje najmłodszym świetne warunki do nauki. Jest tu 9 wyciągów dywanowych, a także karuzela, która uprzyjemnia najmłodszym pobyt i stawianie pierwszych kroków na stoku.
Informacje o ośrodku:
- trasy łącznie: 11,3 km;
- trasy łatwe: 5,3 km;
- trasy średnie: 5,9 km;
- trasy trudne: 0,1 km.
Snow Paradise Wielka Racza
Ośrodek, znajdujący się w Beskidach Kisuckich polecany jest zarówno narciarzom początkującym, jak i zaawansowanym. Kurort uważany jest za najnowocześniejszy w Beskidach. Jest to także odpowiednie miejsce dla pasjonatów narciarstwa biegowego.
Informacje o długości tras:
- trasy łącznie: 14,5 km;
- trasy łatwe: 8 km;
- trasy średnie: 5 km;
- trasy trudne: 1,5 km.
Vratna
To kurort narciarski na Słowacji, położony na stokach Małej Fatry, nieopodal miejscowości Terchova. Dobre warunki są tu bardzo długo, bo od połowy listopada do maja, więc jeśli Twój budżet na to pozwala, możesz tu spędzić nawet kilka pobytów w sezonie. Ośrodek Ski Center Vratna składa się z pięciu obszarów. Każdy z nich zadowoli innego użytkownika. Na przykład Tizinka to teren idealny dla osób początkujących, w tym dzieci, a Paseky dla średniozaawansowanych narciarzy. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na stoku, czy jesteś już zaawansowany, powinieneś przygotować się do wyjazdu.Dowiedz się, jakie ćwiczenia przed nartami warto wykonać.
Informacje o długości tras:
- trasy łącznie: 13,82 km;
- trasy łatwe: 1,87 km;
- trasy średnie: 6,49 km;
- trasy trudne: 5,46 km.
Kiedy najlepiej jechać na narty na Słowację?
Jeśli planujesz wyjazd na narty na przełomie roku, musisz liczyć się z tym, że ośrodki będą wtedy najbardziej zatłoczone. Wielu turystów pojawia się tu w okolicach Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra, by powitać nowy rok w sportowym stylu.
Jednak rozpoczynający się z reguły na początku grudnia sezon trwa w kurortach narciarskich na Słowacji nawet do połowy kwietnia. Jeśli chcesz uniknąć kolejek i spędzić czas na stoku w spokojnej atmosferze, wybierz te ośrodki, w których stoki są sztucznie naśnieżane nawet wczesną wiosną.
Dojazd na narty na Słowację – samochodem czy samolotem?
Ponad 90% Polaków przyjeżdża tu swoim środkiem transportu. Wyjazd na narty na Słowację to świetny pomysł dla tych, którzy nie lubią latać samolotem. Do wielu przygranicznych ośrodków łatwo dostać się samochodem, a cała trasa, w zależności od miejsca startu, może zająć nawet kilka godzin. Ceny paliw są bardzo podobne do tych, co w Polsce, więc łatwo obliczyć budżet potrzebny na przejazd, a na stacjach benzynowych raczej nic Cię nie zaskoczy.
Infrastruktura w wielu ośrodkach jest tak przemyślana, by turysta mógł skorzystać ze swojego auta, dojeżdżając na stok, w innych miejscach zaś do dyspozycji narciarzy są skibusy, często bezpłatne.
Zastanawiasz się, czy będziesz musiał wykupić winietę autostradową? Jeśli wybierasz się do ośrodka zlokalizowanego w Wysokich Tatrach, to nie. Gdy marzy Ci się pobyt w Jasnej-Chopok, możesz skorzystać z drogi bezpłatnej lub autostrady, której przejechanie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty.
Ile kosztuje wyjazd na narty na Słowację na tydzień?
Wyjazd do kurortu narciarskiego na Słowację jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz poznać zagraniczne stoki, jednak Twój budżet nie pozwala Ci na wyjazd w Alpy. By dowiedzieć się, jaki jest koszt tygodniowego pobytu, najlepiej skorzystać z internetowych portali, które służą do organizacji wyjazdów narciarskich. Cena za nocleg jest także zależna od okresu pobytu. Na przykład na początku sezonu 2024/2025 można znaleźć zakwaterowanie wraz ze śniadaniami za ok. 1200 zł za osobę. Z kolei wyjazd w okolicy przerwy świątecznej w tym samym hotelu kosztuje już niecałe 2900 zł za osobę.
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na Słowację?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie. O wysokości składki decyduje wiele czynników, m.in. długość pobytu czy też zakres ubezpieczenia. Na przykład polisa, która zapewni ochronę sprzętu sportowego, będzie droższa niż podstawowa wersja ubezpieczenia.
By poznać przykładowy koszt ubezpieczenia narciarskiego na Słowację, skorzystaliśmy z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Ubezpieczenie na tygodniowy pobyt na przełomie roku 2024 i 2025 kosztuje od 98 zł (polisa w Proamie) do 400 zł (wariant Allianz Max).
Co powinno zapewniać ubezpieczenie na narciarski wyjazd na Słowację?
Wyjeżdżając na narty na Słowację, koniecznie zadbaj o odpowiednią polisę. Bardzo ważne jest, by dobre ubezpieczenie narciarskie zawierało:
- ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży (dzięki niemu nie będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni wizyt w placówkach medycznych, gdy zdarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek na stoku),
- ratownictwo górskie (koszty akcji poszukiwawczych mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych),
- transport medyczny do kraju (gdy z powodu choroby czy wypadku będziesz musiał zostać przetransportowany do Polski, koszty pokryje polisa),
- OC w życiu prywatnym (gdy wyrządzisz krzywdę innemu turyście na stoku, odszkodowanie wypłaci towarzystwo).
Ubezpieczenie online turystyczne kupisz za pośrednictwem naszego kalkulatora, który umożliwi Ci porównanie wcześniej kilku opcji.
FAQ:
- 1Gdzie można taniej pojechać na narty: do Czech czy Słowacji?
Na Słowację turystów przyciągają przede wszystkim długie trasy zjazdowe z malowniczymi widokami, które trudno jest znaleźć w czeskich ośrodkach. Z kolei w Czechach nie zaznasz długich zjazdów, jednak stoki są o wiele lepiej przygotowane niż w Polsce.
- 2Gdzie najlepiej wybrać na narty z dziećmi na Słowacji?
Najlepsze kurorty narciarskie na Słowacji przyjazne rodzinom z dziećmi to m.in. Tatrzańska Łomnica, Jasna i Szczyrbskie Jezioro.
Oceń artykuł