2024-10-23

Na czym polega praca w transporcie sanitarnym?

Praca w transporcie sanitarnym to nie tylko zawód, to powołanie. Zobacz, na czym polega.

Na czym polega praca w transporcie sanitarnym?

Branża medyczna w Polsce jest związana z wieloma zawodami, od rejestracji, przez transport medyczny aż po profesorów z konkretnych dziedzin. Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda taka praca od strony praktycznej? Interesuje Cię transport sanitarny – co to jest, jakie są zarobki i kto może zostać kierowcą karetki? Sprawdź naszą poradę, w której odpowiadamy na wszystkie pytania!

Najważniejsze informacje:

  • Kierowca karetki sanitarnej to osoba odpowiedzialna za transportowanie osób chorych, rehabilitowanych, z niepełnosprawnością albo seniorów do wskazanego miejsca, np. przychodni czy szpitala.
  • Przewóz musi odbywać się w specjalnych warunkach, często z zastosowaniem sprzętu takiego jak wózek inwalidzki czy nosze.
  • Aby dostać pracę w transporcie sanitarnym, trzeba spełnić wymagania kierowcy pojazdu uprzywilejowanego oraz mieć ukończone 21 lat.
  • Kierowca transportu sanitarnego ma odpowiedzialną pracę, która wiąże się ze sporym ryzykiem. Właśnie dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować i wykupić ubezpieczenie.

Co robi kierowca transportu sanitarnego?

Kierowca transportu sanitarnego ma za zadanie przewieźć bezpiecznie i sprawnie pacjentów, którzy muszą mieć zapewnione do tego specjalne warunki. Często mają ograniczoną mobilność lub urazy nie pozwalające na samodzielne poruszanie się. Z transportu sanitarnego korzystają chorzy, osoby z niepełnosprawnością albo seniorzy. Celem pacjentów jest dotarcie do miejsca, w których odbywają się badania diagnostyczne czy też zabiegi rehabilitacyjne.

To ważne!

W Polsce używa się dwóch określeń dotyczących transportu karetką – sanitarny oraz medyczny. Często stosuje się je zamiennie, ale nie odnosi się do tej samej czynności. Choć obydwa rodzaje dotyczą transportu pacjentów w celach medycznych, odbywają się w innych okolicznościach. Aby zrozumieć, co to jest transport sanitarny i czym różni się od medycznego, przybliżyliśmy najważniejsze różnice w dalszej części artykułu.

Jeśli zastanawiasz się, co robi kierowca transportu sanitarnego, to głównie zabezpiecza pacjentów i bezpiecznie dowozi ich do wskazanego miejsca. Nie musi mieć on tak wysokich kwalifikacji medycznych jak personel karetki pogotowia. Pacjenci nie wymagają specjalistycznej opieki, ich stan jest stabilny, a w karetce nie odbywają się działania przywracające podstawowe czynności życiowe.

To ciekawe!

Kierowca karetki sanitarnej często pracuje też jako personel do zabezpieczenia medycznego imprez masowych.

Czym różni się transport medyczny od transportu sanitarnego?

Transport medyczny odbywa się przy pomocy karetki pogotowia, którą można wezwać w razie zagrożenia zdrowia lub życia. Jego celem jest przyjazd na miejsce zdarzenia, udzielenie pierwszej pomocy, a także w razie potrzeby przewiezienie pacjenta do najbliższego szpitala w celu kolejnych badań lub hospitalizacji. Korzystanie z takiej pomocy jest bezpłatne.

Nieco inaczej wygląda praca w transporcie sanitarnym. Kierowcy są odpowiedzialni za przewóz pacjentów w specjalnych warunkach, jeśli sami nie mogą dotrzeć do szpitala, przychodni czy innej placówki medycznej. Transportują również osoby po hospitalizacji do domu. 

W wielu przypadkach transport sanitarny jest przyznawany bezpłatnie w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, ale nie zawsze. Skierowanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Niektórym pacjentom przysługuje tylko częściowy zwrot kosztów za przewóz do wybranej placówki medycznej lub do domu. Dotyczy to osób, które są zdolne do samodzielnego poruszania się, ale nie mogą być przewiezieni tradycyjnym pojazdem. NFZ pokrywa wtedy 40% kosztów przejazdu. Zdarzają się też sytuacje, w których trzeba zapłacić za transport sanitarny z własnej kieszeni. 

To ciekawe!

Praca kierowcy karetki w transporcie medycznym jest ściśle związana z ratowaniem zdrowia i życia pacjenta, z kolei w przypadku transportu sanitarnego – chodzi tu o pacjentów, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować leczenie. Nie mają jednak bezpośredniego zagrożenia życia. Z tego powodu różni się skład karetki medycznej i sanitarnej. 

Ze względu na to, że różnią się obowiązki kierowcy karetki sanitarnej i medycznej, warto zwrócić uwagę na wyposażenie pojazdów. Ambulanse, czyli karetki pogotowia, często są wyposażone w specjalistyczny i zaawansowany sprzęt. Mogą to być urządzenia do monitorowania funkcji życiowych pacjenta na bieżąco, respiratory, defibrylatory, leki i materiały opatrunkowe. W transporcie sanitarnym bardziej zwraca się uwagę na taki sprzęt jak wózek inwalidzki, nosze czy specjalne fotele z pasami bezpieczeństwa. Pacjenci są przewożeni w różnym stanie i mogą mieć ograniczoną mobilność, do czego trzeba się odpowiednio przygotować. Poza tym oczywiście praca w transporcie sanitarnym czasem wiąże się z udzieleniem podstawowej pierwszej pomocy.

Kto może być kierowcą transportu sanitarnego?

Nie każdy może zostać kierowcą transportu sanitarnego. Wymagania do tego zawodu są dość jasne, a wiele szczegółowych informacji możesz znaleźć w Ustawie o kierujących pojazdami (Dz.U. 2021 poz.1212). Tam opisane są obowiązki w stosunku do osób kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. 

Aby zostać kierowcą transportu sanitarnego trzeba:

  • mieć ukończone 21 lat,
  • zaliczyć specjalny kurs uprawniający do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi – obejmuje on zajęcia teoretyczne (nauka podstaw techniki jazdy w specyficznych warunkach, przepisów drogowych czy zachowania się w trudnych sytuacjach na drodze oraz z pacjentami), zajęcia praktyczne (doskonalenie umiejętności na drodze w warunkach specjalnych) oraz egzamin z obydwóch części,
  • posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem odpowiedniej kategorii,
  • zdobyć przynajmniej średnie wykształcenie (preferowany jest kierunek związany z ratownictwem medycznym albo pokrewny),
  • przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu oraz aktualne badania psychologiczne.

Poza tym przydadzą się również umiejętności, które nie są wymagane, ale znacznie pomagają w codziennej pracy. Na pewno należy znać podstawowe zasady pierwszej pomocy oraz mieć doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Do tego bardzo cenne są cechy charakteru, takie jak wyrozumiałość, cierpliwość, zaangażowanie oraz komunikatywność.

Podobne wymagania dotyczą osób, które chcą pracować w sektorze medycznym, ale nie ponosić zbyt dużej odpowiedzialności za ludzkie zdrowie i życie. Możesz zorientować się, jak zostać kierowcą transportu krwi albo opiekunem.

Jakie są zagrożenia w pracy kierowcy transportu sanitarnego?

Praca w transporcie sanitarnym niesie za sobą sporą odpowiedzialność, a także ryzyko. Zanim zdecydujesz się na ten zawód, musisz pamiętać, że kierowca musi być cały czas skupiony, czujny na drodze, a także dbać o bezpieczeństwo podczas dynamicznego prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego. Poza tym ma często kontakt z chorymi zakaźnie, co może być zagrożeniem dla jego zdrowia. 

Biorąc pod uwagę, co robi kierowca transportu sanitarnego, to nie tylko prowadzenie karetki. To również pomoc przy podnoszeniu, przenoszeniu czy siadaniu pacjentów. Często mają oni różne schorzenia, od prostych urazów ręki, po poważniejsze schorzenia kręgosłupa. Przez nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy albo jeden zły ruch, można w łatwy sposób pogłębić problemy zdrowotne przewożonej osoby. 

Do tego trzeba dowieźć pacjentów do wskazanego miejsca w bezpieczny i sprawny sposób, co ma duży wpływ na ich dalsze leczenie. Przy tym kierowca transportu sanitarnego styka się z różnymi warunkami na drodze, np. śliską nawierzchnią, śniegiem czy dużą prędkością. W każdej chwili może dojść do awarii pojazdu, na którą nie ma się wpływu. Do tego właściwie przez cały czas stykają się z trudnymi sytuacjami życiowymi pacjentów, dlatego to praca pod presją czasu oraz źródło stresu.

Jak przygotować się do zawodu kierowcy transportu sanitarnego?

Warto zatem przygotować się do tego, aby zostać kierowcą transportu sanitarnego. Praca jest związana z licznymi czynnikami zagrażającymi zdrowiu (zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu), ale można temu zapobiec. Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie odpowiedni ubiór, obuwie oraz środki ostrożności. Przydadzą się szczepienia na różne choroby, w tym głównie wirusowe zapalenie typu B, kurs na uprzywilejowane pojazdy oraz umiejętność samoobrony. Nie wszyscy pacjenci są świadomi sytuacji albo są zdrowi psychicznie, więc może pojawić się u nich agresja. Do tego trzeba opanować do perfekcji sposoby podnoszenia i przenoszenia pacjentów, a także mieć do tego siłę. Czasem trzeba też przetransportować sprzęt medyczny, który jest ciężki i nieporęczny.

Poza tym, podobnie jak ratownicy mogą dobrowolnie kupić OC zawodu, tak samo i kierowcy transportu sanitarnego powinni zainteresować się tematem ubezpieczenia. Dzięki temu można liczyć na wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, na które nie ma się wpływu.

Jakie ubezpieczenie powinien mieć kierowca transportu sanitarnego?

Wymagania kierowcy transportu sanitarnego nie obejmują obowiązkowego ubezpieczenia. Z jednej strony może się wydawać to komfortowe, ale z drugiej – nie ma odpowiedniego zabezpieczenia w razie wypadku na drodze czy uszkodzenia ciała w ramach wykonywanych obowiązków zawodowych. Oczywiście każdy wypadek w pracy musi być zgłoszony do ZUS-u, aby poszkodowany mógł uzyskać zasiłek chorobowy, świadczenia rehabilitacyjne, a nawet rentę. Nie każde zdarzenie jednak się na to kwalifikuje, a kwoty wypłat często nie są wystarczające. 

Z pewnością przyda się dobrze skonstruowane ubezpieczenie na życie, które jest dobrowolne. W swoim zakresie ochrony ma nie tylko wypadki przy pracy, ale też np. poważne zachorowania, pobyt w szpitalu, śmierć ubezpieczonego (często też bliskich), a nawet narodziny dziecka. Wiele wariantów do wyboru sprawia, że każdy znajdzie polisę dopasowaną do swoich potrzeb oraz budżetu.

Do tego kierowca transportu sanitarnego może wykupić specjalne ubezpieczenie chroniące finansowo przed skutkami wypadków komunikacyjnych. Dobrym przykładem jest polisa Bezpieczni w drodze w CUK Ubezpieczenia. Pełne wsparcie możesz otrzymać już od 27 złotych miesięcznie, a w razie niezdolności do pracy lub śmierci w wypadku komunikacyjnym, maksymalna suma ubezpieczenia wynosi nawet 500 tysięcy złotych. To specjalne ubezpieczenie skierowane do kierowców pojazdów, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia. Dobra informacja też jest taka, że ubezpieczenie na życie Bezpieczni w drodze możesz wykupić w pełni online.

FAQ:

  • 1
    Gdzie pracuje kierowca karetki sanitarnej?

    Kierowca karetki sanitarnej może pracować zarówno w publicznej, jak i w prywatnej placówce opieki zdrowotnej.

  • 2
    Ile zarabia kierowca transportu sanitarnego?

    W przypadku transportu sanitarnego zarobki są zazwyczaj niższe niż średnia krajowa. Przeciętny pracownik zarabia około 4500 złotych netto na miesiąc.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku