Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-26

Mieszkasz na terenie zalewowym? Ubezpiecz nieruchomość od powodzi!

Wybierz odpowiednią ochronę przed powodzią.

Wybudowałeś dom w miejscu, gdzie występuje ryzyko powodzi? Pamiętaj, aby włączyć to ryzyko do swojej polisy mieszkaniowej! Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie nieruchomości na terenie zalewowym.

Właściciele domu na terenach zalewowych powinni koniecznie pomyśleć o dobrej polisie na wypadek powodzi.

Czy można ubezpieczyć dom na terenie zalewowym od powodzi?

Tak, niestety nie zawsze jest to możliwe w każdym towarzystwie i czasami trzeba będzie poprosić ubezpieczyciela o taką możliwość. Oferty ubezpieczeń nieruchomości od powodzi na terenie o zwiększonym ryzyku wystąpienia powodzi różnią się jednak w pewnych kwestiach. Ze względu na te rozbudowane kryteria, ważne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia nieruchomości na terenie zalewowym w danym towarzystwie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Czym właściwie jest powódź?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w OWU określają z reguły powódź jako zalanie wodą, jednak tylko w określonych przypadkach:
- wylanie z brzegów wód powierzchniowych lub podniesienie poziomu morskich wód przybrzeżnych,
- ulewny deszcz, sztorm (jeśli system odprowadzania wody w budynku został zaprojektowany poprawnie),
- spływanie wód po zboczach i stokach,
- stopienie lodowej kry czy tworzenie zatorów lodowych.

Jak widzisz, nie każde zalanie domu wodą będzie zakwalifikowane jako powódź.

Ubezpieczenie nieruchomości na terenie zalewowym - cena

Ubezpieczenie domu, który stoi na terenie zalewowym będzie niestety droższe od takiego, który wybudowany został w miejscu, gdzie takie ryzyko jest znikome. W przypadku takiej nieruchomości cena może być wyższa. 

Pamiętajmy jednak, że takie ubezpieczenie zawsze się opłaca. Nawet, jeśli powódź już od dawna nie wystąpiła na terenie umiejscowienia nieruchomości, zabezpieczenie w postaci odpowiedniej polisy pomoże szybko zniwelować straty spowodowane jej ostatecznym wystąpieniem. Odszkodowanie w tym przypadku pozwoli wyremontować zniszczone elementy. 

Zastanawiasz się, jaka będzie wysokość składki w przypadku ubezpieczenia Twojego domu? Możesz teraz to łatwo sprawdzić online! Wejdź na kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania. Korzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń nieruchomości jest bezpłatne. Po wpisaniu najważniejszych informacji, zobaczysz ofertę kilku towarzystw. 

Więcej na temat ceny ubezpieczenia nieruchomości pisaliśmy tu: Co wpływa na wysokość ceny ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie od powodzi - okres karencji

Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się na wypadek wzmożonego zainteresowania polisami powodziowymi, gdy prognozowane są zalania. Nie otrzymasz więc odszkodowania, jeśli od wykupienia polisy do momentu powstania szkody nie upłynie odpowiedni czas. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych okres karencji będzie wynosił 30 dni, w innych 15. Informację o okresie karencji znajdziesz w OWU.

Uwaga na historię zalań na danym terenie

Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Allianz) stosują zasadę: gdy w ciągu kilku ostatnich lat na terenie, na którym zbudowano dom, wystąpiła powódź, można go ubezpieczyć tylko po otrzymaniu indywidualnej zgody od towarzystwa.

To nie jedyne sytuacje, w których towarzystwa odmawiają ubezpieczenia domów na terenie zalewowym. Część towarzystw ubezpieczeniowych dzieli kraj na różne strefy w zależności od zagrożenia powodzią i to właśnie umiejscowienie w danej strefie decyduje o pozytywnej decyzji o udzieleniu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi - podstawowe i rozszerzone

Rozglądając się za ubezpieczeniem domu od powodzi, szybko zorientujesz się, że oferty towarzystw bardzo się od siebie różnią. Niektóre firmy umożliwiają ubezpieczenie domu na terenie zalewowym już w ofercie podstawowej (np. Link 4, Concordia), inne ubezpieczenie powodziowe zapewniają dopiero w ofercie rozszerzonej (np. Generali, Interrisk).

Warto zastanowić się, która polisa jest korzystniejsza. Co z tego, że ubezpieczymy mury, jeśli w wyniku powodzi ucierpią również sprzęty w domu? Tutaj przydatna będzie decyzja o rozszerzeniu ubezpieczenia o mienie ruchome na wypadek powodzi.

Ubezpieczenie domu w CUK

Wysokość składki możesz sprawdzić w naszej porównywarce ubezpieczeń domu i mieszkania. To znaczna oszczędność czasu - możesz wybrać i kupić polisę mieszkaniową nie wychodząc z domu, przez internet!

Masz więcej pytań? Doradcy ubezpieczeniowi CUK chętnie na nie odpowiedzą. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź najbliższą placówkę CUK i porozmawiaj z nami o ofercie ubezpieczenia domu od powodzi.