W tym artykule:
- Gdzie leży Malé?
- Kiedy najlepiej lecieć do Malé?
- Jak wygląda transport z Lotniska do Malé?
- Jaka jest różnica czasu między Polską a Malé?
- Jak najlepiej poruszać się po Malé?
- Co warto zobaczyć w Malé?
- Malé – gdzie zjeść?
- Co warto wiedzieć, przed przyjazdem do Malé?
- Jakie wyspy warto odwiedzić, będąc w Malé?
- Czy wyjeżdżając do stolicy Malediwów, potrzebujesz ubezpieczenia?
Podczas swojego rajskiego urlopu na wyspach, planujesz odwiedzić także stolicę Malediwów? Malé to największy ośrodek przemysłowy kraju. Co warto tu zobaczyć i co trzeba wiedzieć przed przyjazdem tu?
Najważniejsze informacje:
- Malé to stolica Malediwów położona na wyspie o tej samej nazwie.
- Wycieczkę tu można planować o każdej porze roku. W sezonie wysokim (listopad-marzec) jest mniejsze ryzyko, że będzie padać, ale ceny są o wiele wyższe niż w pozostałe miesiące roku.
- By dostać się do stolicy Malediwów, najpierw trzeba zarezerwować lot. Po lądowaniu na lotnisku na wyspie Hulhulle, do Malé można dostać się promem, motorówką lub łodzią.
- Będąc tu najlepiej poruszać się pieszo. Stolica jest bardzo mała. Podczas spacerów trzeba uważać jednak na skutery!
- Co zobaczyć w stolicy Malediwów, Malé? Turyści chętnie zwiedzają Meczet Wielkiego Piątku, pomnik zwycięstwa czy ofiar tsunami, a także Muzeum Narodowe oraz roztaczający się wokół niego Park Sułtana. Warto wybrać się także na targ owocowo-warzywny czy rybny.
- W stolicy Malé znajduje się publiczna plaża, Artifical Beach. Można się tu kąpać, jednak trzeba pamiętać, że w takich miejscach obowiązuje zakaz noszenia bikini.
Gdzie leży Malé?
Stolica Malediwów położona jest w atolu, czyli płaskiej wyspie koralowej w kształcie pierścienia, o nazwie Malé Północne. Wraz z innymi, należącymi do archipelagu Malediwów, leży na Oceanie Indyjskim.
Kiedy najlepiej lecieć do Malé?
Zastanawiasz się, kiedy zaplanować urlop w stolicy Malediwów? Warto tu przyjechać przez cały rok. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, możesz wybrać się tu w tzw. sezonie niskim, który trwa od marca do października. Wtedy hotele oferują ciekawe promocje. Dlaczego, zapytasz? Otóż, chociaż jest tu ciepło przez większość dni w roku, w tych miesiącach mogą występować częstsze opady deszczu. Może się więc zdarzyć, że planując wymarzone wakacje w stolicy Malediwów, Malé, natrafisz na większość deszczowych dni.
Zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że cały pobyt będzie przebiegał pod znakiem deszczu, jest w sezonie wysokim, czyli od listopada do marca. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi cenami w kurortach niż w sezonie niskim. Kiedy więc jechać na Malediwy? Zdecyduj sam. Wielu turystów chwali sobie pogodę na Malediwach w styczniu i w lutym. Wyjazd tu docenią więc osoby spragnione słońca, gdy w Polsce panuje mroźna, szara zima.
Jak wygląda transport z Lotniska do Malé?
Zdecydowałeś się na wycieczkę do Malé na własną rękę i zastanawiasz się, jak będzie wyglądała podróż? Jeśli już szukałeś lotów, wiesz już pewnie, że nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na Malediwy. Często trzeba przesiadać się w Katarze, Dubaju lub Abu Dhabi.
Największe lotnisko na Malediwach to Ibrahim Nasir International Airport. Znajduje się na wyspie Hulhulle, która z kolei należy do północnej części Atolu Male. Do stolicy Malediwów jest stąd stosunkowo blisko. Dzieli je zaledwie 1 km. Trzeba jednak pokonać wodę. Z lotniska do Malé można dostać się, korzystając z samolotów wodnych, promów czy szybkich motorówek. Turyści najczęściej korzystają z lokalnych łódek, by niespiesznie rozkoszować się podróżą lub szybkich motorówek, jeśli zależy im na czasie.
Jaka jest różnica czasu między Polską a Malé?
Malé leży w strefie czasowej GMT+5. Oznacza to, że w stosunku do czasu zimowego w Polsce, różni je 4 h. Jeśli u nas jest godzina 12:00, na Malediwach jest 16:00. Latem różnica zmniejsza się do 3 h.
Jak najlepiej poruszać się po Malé?
Czy wiesz, że Malé uznawana jest za najmniejszą stolicę świata? Jednak pomimo tego przydomku trzeba zauważyć, że znajduje się na największej wyspie archipelagu. Różni się od innych przede wszystkim tym, że są tu utwardzone drogi. Za niewielką opłatą można skorzystać tu z taksówek. Innym środkiem transportu jest autobus. Wynajem auta jest tu niepraktyczny i kosztowny.
Turyści najczęściej poruszają się jednak po stolicy pieszo. Stolica Malediwów ma długość 2 km i szerokość 1 km, a więc zwiedzanie nie będzie męczące dla nóg. Podczas spacerów uważaj jednak na skutery. Są popularnym środkiem transportu wśród lokalnych mieszkańców. Niewielkie rozmiary tych pojazdów sprawiają, że świetnie sprawdzają się w ciasnych uliczkach.
Czy wiesz, że...
Większość dróg na wyspach, wchodzących w skład Malediwów jest nieutwardzona. Mieszkańcy czy turyści mniejszych atoli poruszają się więc z punktu A do punktu B skuterami, rowerami lub pieszo.
Co warto zobaczyć w Malé?
Stolica Malediwów może Cię nieco zaskoczyć. Nie uświadczysz tu dużego starego rynku, kamienic, wielu pomników czy innych zabytków. Jednak mimo wszystko warto przespacerować się po Malé, chłonąc tutejszą kulturę. Oto co może Cię zaciekawić.
Lonuziyaaraiy Park
To jeden z wielu parków, które znajdują się w stolicy Malediwów. Jest największy, dlatego właśnie o tym miejscu wspominamy. Pełno tu ścieżek spacerowych, rowerowych, mniejszych i większych basenów. Są tu też place zabaw dla dzieci. Spacerując po Lonuziyaaraiy Park, można zachwycić się egzotyczną roślinnością, podziwiać ryby pływające w stawach i cieszyć się niespiesznym zwiedzaniem.
Muzeum Narodowe i park Sułtana
Jeśli chcesz poznać historię Malediwów, to polecamy wizytę w Muzeum Narodowym. Ekspozycja składa się m.in. z królewskich mebli, szat i dodatków, monet czy broni i zbroi. Najważniejsza wśród zbiorów jest kamienna głowa Buddy oraz XIII-wieczne drewniane deski z Hukuru Miskiiy. Po wizycie w muzeum warto przespacerować się po parku Sułtana i odpocząć w cieniu lokalnej flory.
Meczet Grand Friday w Islamic Centre
Meczet Wielkiego Piątku był przez długi czas największym tego typu obiektem sakralnym na Malediwach. Co ciekawe do pewnego momentu lokalne prawo zabraniało budowania w stolicy budynków wyższych od minaretu meczetu. Można go zwiedzać, jednak turyści nie zostają wpuszczeni do środka, gdy wewnątrz odbywają się modlitwy.
Pomnik zwycięstwa
Ten historyczny symbol miasta powstał jako pamiątka zwycięstwa żołnierzy Malediwów nad bojownikami Tamilskich Tygrysów. Kształt oraz zastosowane kolory symbolizują inwazję, Malediwy i krew poległych.
Pomnik tsunami
To kolejny pamiątkowy obiekt. Został postawiony po tym, jak wyspa padła ofiarą tsunami w 2004 roku. Kształt pomnika nawiązuje do fal oraz 20 atoli, które dotknięte zostały żywiołem. Na pomniku wyryte są też nazwiska 74 ofiar katastrofy.
Pałac Muliaage
Posiadłość, która niegdyś była siedzibą byłych sułtanów oraz członków rodziny królewskiej, obecnie jest siedzibą prezydenta. Pałac zbudowano w 1914 roku w stylu bungalowów.
Medhu Ziyaaraiy
Będąc w pobliżu prezydenckiej rezydencji, warto odwiedzić także Grobowiec Centralny, który przechowuje ciało Abu al-Barakata Yusufa al-Barbariego. Była to osoba dla mieszkańców Malediwów bardzo ważna. W 1153 r. nawróciła bowiem króla Malediwów.
Targ owocowo-warzywny i targ rybny
Wizyta tu z pewnością jest ciekawym przeżyciem dla Europejczyka. Stragany uginają się od egzotycznych owoców, kiści bananów czy kokosów. Jest tu też sporo lokalnych przysmaków, a nawet… używek w postaci liści betelu, które się żuje. Po drugiej stronie ulicy znajduje się z kolei targ rybny, na których zobaczyć możesz ogromne ryby, leżące na posadzkach czy straganach.
Sztuczna plaża
Stolica Malediwów różni się od pozostałych wysp tym, że… nie ma tu długich i szerokich plaż. Jest za to jedna, tzw. sztuczna plaża. Artificial Beach wybudowana została dla mieszkańców, by mogli odpocząć, posurfować czy zaznać kąpieli. Rozpościera się stąd widok na lotnisko i most przyjaźni Chińsko-Malediwskiej.
Malé – gdzie zjeść?
Jeśli szukasz dobrego miejsca, by skosztować kuchni Malediwów, wizyta w restauracjach w Malé to dobry wybór. Koniecznie trzeba spróbować tutejszych darów morza i egzotycznych owoców!
Na liście opracowanej przez znany portal turystyczny tripadvisor.pl, pierwsze 5. miejsc zajmują takie restauracje i kawiarnie, jak:
- Tylko Blu – Restauracja Pod Oceanem,
- Restauracja w chmurze,
- Ministerstwo Kraba – Malediwy,
- Kebab i Kurry Malediwy,
- Kawiarnia Sea House.
Co warto wiedzieć, przed przyjazdem do Malé?
Malediwy są krajem islamskim, a więc warto wiedzieć, jak się zachowywać w miejscach publicznych. Na przykład kobiety nie powinny pokazywać się w bikini na większości plaż. Takie informacje znajdują się na znakach przy plaży. W wielu kurortach są tzw. Bikini Beach, gdzie można kąpać się w skąpym stroju, jednak decydując się na kąpiel w stolicy Malediwów, lepiej stronić od bikini.
Również, jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie meczetu, trzeba się stosownie ubrać. Kobiety powinny zakryć włosy, ramiona i mieć spodnie lub spódnicę sięgającą kostek. Z kolei mężczyźni nie są mile widziani w szortach.
Malediwy kojarzą Ci się z rajskimi krajobrazami, huśtawkami zawieszonymi między palmami i białym piaskiem? Owszem, takie widoki spotkasz na większości wysp archipelagu, jednak stolica nieco odbiega od tego obrazka. Można się tu jednak zatopić w lokalnej kulturze.
Wyjeżdżając do stolicy Malediwów, weź ze sobą specjalny adapter, by naładować np. telefon. Napięcie prądu wynosi 220 V, a gniazdka są z bolcami.
Będąc tutaj, nie napijesz się alkoholu. To specyfika kraju muzułmańskiego. Drinka skosztujesz tylko w kurorcie turystycznym, jednak nie w stolicy kraju. Nie zjesz tu także wieprzowiny.
Jakie wyspy warto odwiedzić, będąc w Malé?
O tym, co zobaczyć na okolicznych wysepkach przeczytasz więcej w artykule: wakacje na Malediwach. Jedno jest pewne! To będzie niezapomniana przygoda w cieniu palm!
Czy wyjeżdżając do stolicy Malediwów, potrzebujesz ubezpieczenia?
Koniecznie zaopatrz się w dobre ubezpieczenie turystyczne! Pamiętaj, że będziesz z daleka od domu i jeśli ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi lub Twój stan zdrowia się nagle pogorszy, będziesz musiał zapłacić za usługi medyczne. Jeśli będziesz miał dobrą polisę, koszty te pokryje towarzystwo. Dowiedz się, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie podróżne na Malediwy!
A jeśli jesteś już po lekturze tego artykułu i chcesz poszukać idealnej polisy dla siebie, to zapraszamy do porównywarki ubezpieczeń turystycznych.
FAQ:
- 1Czego nie można przywieźć z Malediwów?
Zabronione jest wywożenie darów morza m.in. koralowców, pereł, czy skorup żółwi.
- 2Czy potrzebuję gotówki na Malediwy?
Powszechnie akceptowalną walutą jest dolar amerykański. Warto mieć jednak przy sobie lokalną walutę rufię malediwską. W wielu miejscach można zapłacić kartą kredytową.
Oceń artykuł