2025-02-13

Jaki filtr paliwa do motocykla wybrać?

Sprawdź, który filtr paliwa najlepiej sprawdzi się w Twoim motocyklu.

Jaki filtr paliwa do motocykla wybrać?

Wymiana filtrów to istotna czynność, pozwalająca utrzymać pojazd w dobrej kondycji. Filtr paliwa to część niewielka, ale mająca bardzo duży wpływ na prawidłową pracę i żywotność silnika. Warto pamiętać o wymianie tego elementu, by nie narazić się na kosztowne naprawy. Czemu służy filtr paliwa do motocykla, jak wybrać właściwy i kiedy przeprowadzić wymianę? Dowiesz się z naszego artykułu.

Najważniejsze informacje:

  • Filtr paliwa odpowiada za wychwytywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń z paliwa zanim trafi ono do silnika.
  • Filtr z czasem ulega zużyciu i trzeba go regularnie wymieniać.
  • Zużyty i zabrudzony filtr przestaje spełniać swoją rolę, co może prowadzić do uszkodzenia silnika.
  • Rynek oferuje szeroki wybór filtrów paliwa i poza parametrami technicznymi, jak średnica przewodów paliwowych, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania.

Za co odpowiada filtr paliwa w motocyklu?

Filtr paliwa spełnia bardzo ważną rolę dla sprawnego działania silnika. Jego zadaniem jest wychwytywanie różnorakich zanieczyszczeń zawartych w paliwie, aby nie przedostały się do silnika. Kurz, odłamki metalu, drobinki rdzy, wytrącone osady po przeniknięciu do silnika negatywnie wpływają na jego pracę. Filtr paliwa oczyszcza je z zanieczyszczeń zanim dotrze ono do wtryskiwaczy i silnika. Wymiana filtra paliwa, podobnie jak wymiana filtra powietrza w motocyklu, jest jednym z obowiązkowych zabiegów, pozwalających na utrzymanie silnika w dobrej kondycji.

Jak często wymieniać filtr paliwa w motocyklu?

Z czasem zgromadzone w paliwie zanieczyszczenia powodują zużywanie się elementu filtrującego, dlatego konieczna jest regularna wymiana filtra paliwa w motocyklu. Zaleca się wymianę co 15-20 tys. km, chociaż są też zwolennicy częstszej wymiany. Liczba km jest wskaźnikiem jedynie szacunkowym, ponieważ na szybkość zużywania się filtra wpływają również inne czynniki, jak styl jazdy, jakość wykonania samego filtra, jakość tankowanego paliwa. Warto zajrzeć do instrukcji pojazdu i zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi wymiany w przypadku konkretnego modelu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat, jak dbać o motocykl? Przeczytaj również jak przezimować motocykl.

Jaki filtr paliwa do motocykla wybrać?

Na rynku jest wiele filtrów paliwa do motocykla. Różnią się wymiarami, ceną, producentem, jakością. Szeroki wybór z jednej strony gwarantuje znalezienie części odpowiedniej dla Twojego jednośladu, z drugiej rodzi pytanie, jak nie pogubić się w tylu produktach i jaki filtr paliwa do motocykla będzie odpowiedni w konkretnym przypadku. Tu również można poszukać wsparcia w instrukcji pojazdu. Odpowiedni dobór filtra jest podstawą jego prawidłowego działania. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na:

  • rodzaj filtra;
  • średnicę przewodów paliwowych;
  • jakość wykonania i materiałów.

W kwestii jakości pierwsze, co trzeba rozważyć, to czy interesuje Cię oryginał, czy zamiennik. Oryginalny filtr paliwa do motocykla to gwarancja dopasowania oraz jakości wykonania. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zamiennik również może dobrze spełniać swoją rolę, ale w takim wypadku warto zdecydować się na części z nieco wyższej półki cenowej. Kiepskiej jakości filtr może przepuszczać zabrudzenia i szybciej się zużywać, a oszczędność okaże się pozorna.

Po czym poznać, że motocyklowy filtr paliwa wymaga wymiany?

Zużyty filtr paliwa niekiedy pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego nie warto lekceważyć sygnałów, które mogą wskazywać, że czas na wymianę. Jeśli zauważysz:

  • spadki mocy;
  • problemy z rozruchem;
  • nierówną pracę silnika;
  • braki mocy w momentach przeciążenia,

może to świadczyć, że nadszedł czas na wymianę.

Jak wyczyścić filtr paliwa w motocyklu?

Filtry paliwa to najczęściej elementy jednorazowe, które ulegają eksploatacji i po zużyciu są wymieniane na nowe. Nie czyści się ich. Inaczej może się zdarzyć w niektórych modelach w przypadku filtra pompy paliwa, w której oprócz jednorazowego filtra, znajduje się również wbudowana część, którą należy przepłukać, osuszyć i dalej użytkować.

Jak zamontować filtr paliwa w motocyklu?

Wymiana filtra paliwa w motocyklu nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Jak zamontować filtr paliwa w motocyklu? W różnych modelach będzie to wyglądało nieco inaczej, w zależność od konstrukcji. Zazwyczaj konieczny jest demontaż zbiornika z paliwem. Z tego względu dobrze jest zaplanować wymianę, kiedy w zbiorniku będzie niewiele paliwa, najlepiej rezerwa. Podczas demontażu zbiornik będzie zwyczajnie lżejszy, co ułatwi pracę, dodatkowo łatwiej unikniesz sporego wycieku paliwa.

Jeśli zbiornik ma kranik, trzeba go zamknąć, co uchroni przed wyciekiem paliwa. W przypadku braku kranika zaleca się zaciśnięcie przewodów specjalnymi klamrami lub szczypcami. W każdym przypadku warto przygotować sobie pojemnik na resztki paliwa ściekające z przewodów i usuwanego filtra.

Aby zdemontować stary filtr, należy zdjąć osłonkę, usunąć zaciski przytwierdzające go do przewodów paliwowych i same przewody. Montując nowy filtr, koniecznie trzeba uwzględnić właściwy kierunek – na filtrze najczęściej znajduje się strzałka wskazująca kierunek przepływu paliwa od zbiornika do gaźników i zgodnie z nią należy podpiąć nowy filtr do przewodów paliwowych. Warto zrobić to możliwie jak najstaranniej, aby uniknąć później wycieków paliwa. Na koniec pozostaje montaż osłony i zbiornika paliwa.

Jakie są skutki niewymieniania filtru paliwa w motocyklu?

Skutki niewymieniania filtru bywają bardzo poważne, dlatego najlepiej zmieniać go regularnie, zanim pojawią się symptomy zużycia lub od razu, gdy zauważysz pierwsze sygnały. Zużyty filtr nie chroni silnika przed zanieczyszczeniami, co może skutkować:

  • osłabieniem mocy silnika;
  • usterką silnika;
  • uszkodzeniem zaworów;
  • zatarciem silnika.

Brak dbałości o filtr paliwa prowadzi do pogorszenia działania silnika i skraca jego żywotność.

Do zatarcia i uszkodzenia jednostki może dojść również na skutek użytkowania pojazdu, gdy poziom oleju silnikowego jest zbyt niski oraz braku wymiany. Zużyty olej silnikowy zmienia swoje właściwości. Co ile wymieniać olej w motocyklu przeczytasz w naszej innej poradzie.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu motocykla!

O obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą zadbać nie tylko posiadacze aut, ale też motocykli. Dlatego dbając o stan techniczny jednośladu, wykonując konieczne naprawy na bieżąco czy wymieniając regularnie elementy, które ulegają eksploatacji, nie można zapominać o wykupieniu obowiązkowej polisy. Kary za brak ważnego ubezpieczenia naliczane są już od pierwszego dnia przerwy między polisami. Znalezienie OC w dobrej cenie nie musi zajmować wiele czasu. Nasza porównywarka OC motocykla pozwala na szybkie porównanie produktów dostępnych na rynku i znalezienie optymalnego wariantu. 

Aby zabezpieczyć się przed kosztami związanymi z uszkodzeniem czy kradzieżą pojazdu, warto zadbać o Autocasco. Natomiast w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze, gdy konieczna będzie wymiana opony, uzupełnienie paliwa lub w razie unieruchomienia pojazdu na skutek awarii czy kolizji, przydatne okazuje ubezpieczenie assistance.

FAQ:

  • 1
    Gdzie jest filtr paliwa w motocyklu?

    Zanim przystąpisz do wymiany filtra paliwa w motocyklu, najpierw trzeba go zlokalizować. Warto poszukać informacji w instrukcji pojazdu. Filtr paliwa umieszczony jest między zbiornikiem paliwa a wtryskiwaczami lub gaźnikami. Ze zbiornikiem paliwa i silnikiem filtr połączony jest przewodami paliwowymi, z których jeden doprowadza paliwo ze zbiornika do filtra, a drugi odprowadza oczyszczone paliwo do silnika.

  • 2
    Ile kosztuje nowy filtr paliwa do motocykla?

    Zakup filtra paliwa do motocykla nie wiąże się z dużym wydatkiem. Jest to kwota rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Najtańsze filtry można znaleźć już za kilka złotych, jednak pozorna oszczędność może skutkować szybkim zużyciem się filtru, uszkodzeniem lub brakiem skuteczności ze względu na kiepskiej jakości materiały. Dlatego warto sięgnąć po oryginalne części lub lepszej jakości zamiennik.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku