Sezon motocyklowy zazwyczaj kończy się, w zależności od pogody, w październiku lub listopadzie. Jesteś właścicielem motocykla dopiero od niedawna i zastanawiasz się, jak zorganizować zimowanie motocykla? Zapraszamy do naszego wpisu. Dowiesz się z niego o najważniejszych zabiegach, które trzeba wykonać, a także jak przechowywać motocykl zimą.
Najważniejsze informacje:
- Jazda motocyklem zimą nie należy do najbezpieczniejszych, dlatego lepiej w tym okresie odpuścić sobie wycieczki jednośladem.
- Jak zabezpieczyć motocykl przed zimą? Przede wszystkim trzeba go dokładnie umyć i osuszyć, zatankować do pełna, zmienić olej, napompować opony oraz wyjąć akumulator i zabrać go do domu.
- Jak przechowywać motocykl zimą? Najlepiej postawić go w ogrzewanym garażu, wykorzystując specjalny podnośnik motocyklowy czy podstawkę. Warto zastosować również blokadę antykradzieżową.
- Lepiej unikać zimowania motocykla na dworze, a jeśli już jest to konieczne, warto okryć maszynę specjalnym pokrowcem lub zastosować namiot dla motocykla.
Czy można jeździć motocyklem zimą?
Przepisy nie zabraniają jazdy motocyklem zimą. Jednak większość właścicieli takich jednośladów zabezpiecza je na zimę i odstawia z praktycznych względów. Zalegający w grudniu, styczniu czy lutym na drogach śnieg oraz temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza, to warunki niekorzystne i stwarzające niebezpieczeństwo dla motocyklisty. Warto pamiętać, że chociaż czasem może wydawać się, że aura sprzyja jeździe na motorze, niektóre odcinki mogą być pokryte lodem. Podobnie sprawa może przedstawiać się w zależności od pory dnia. Nie zaleca się długich wycieczek jednośladem zimą, ponieważ warunki mogą zmienić się z godziny na godzinę. Jeśli już kusi Cię jazda motocyklem zimą, koniecznie monitoruj prognozy pogody. Pamiętaj, by nie wsiadać na motocykl, gdy termometr pokazuje temperaturę niższą niż 0 stopni Celsjusza!
Motocykl zimą – jak zabezpieczyć swoją maszynę?
Ponieważ jazda motocyklem zimą jest niebezpieczna, warto zadbać o swój jednoślad pod koniec sezonu i postawić go w odpowiednim miejscu. Zimowanie motocykla jest bardzo ważne. Jeśli maszyna będzie stała nieużywana do wiosny, pamiętaj o kilku istotnych krokach. Wiele z tych prac konserwacyjnych i tak musiałbyś wykonać przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego, a więc jeśli wykonasz je przed zimą, możesz od razu ruszać w drogę, gdy pojawią się pierwsze promienie wiosennego słońca.
Umyj motocykl
Zanim pozostawisz swój jednoślad nieużywany na długie miesiące, umyj go. Powinieneś to zrobić z dwóch powodów. Po pierwsze brud oraz wilgoć mogą niekorzystnie działać na różne elementy maszyny, a po drugie zaschnięte błoto trudniej jest wyczyścić. Poza tym o wiele milej rozpoczyna się sezon z czystym motocyklem. Niech mycie Twojego jednośladu będzie pierwszym etapem konserwacji przed zimą.
Najlepiej wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową ze specjalną aktywną pianą dla motocykli, a do suszenia – kompresor. Sprężone powietrze szybko pomoże pozbyć się wilgoci. Jednak jeśli nie masz takiego sprzętu, wąż ogrodowy i ściereczki z mikrofibry również się nadadzą. Pamiętaj, by nie myć motocykla w mocnym słońcu. Wszelkie chemikalia powinny być z jednośladu zmyte czystą wodą, a jeśli będą zasychać na lakierze pod wpływem promieni słonecznych, mogą być dla niego zgubne.
Nasmaruj łańcuch i inne elementy
Jeśli Twój motocykl zażył już kąpieli, pora przyszła teraz, by nasmarować jego łańcuch. Wcześniej należy dokładnie osuszyć maszynę. Użyj specjalistycznego smaru do łańcuchów motocyklowych. Oprócz tego warto zabezpieczyć chromowane elementy, wykorzystać wosk do lakieru czy inne środki.
Zatankuj do pełna
Twój motocykl ma stalowy bak? W takim razie koniecznym etapem przygotowywania motocykla do zimowania jest zatankowanie zbiornika paliwa do pełna. Dzięki temu unikniesz skraplania się pary wodnej w jego wnętrzu, a co za tym idzie powstawaniu korozji.
Zmień olej
Dlaczego jest to takie ważne, zanim zaczniesz zimowanie motocykla? Stary olej może zawierać siarczany o kwaśnym odczynie. Wraz z wilgocią mogą one powodować korozję wewnętrznych elementów silnika. Warto więc po sezonie spuścić stary olej i wlać nowy.
Napompuj opony
By podczas zimowania motocykla, opony nie odkształciły się, najlepiej napompować je do poziomu zalecanego przez producenta i ustawić na specjalnym podnóżku lub podstawce. Nawet jeśli ciśnienie spadnie, uniesione koła nie będą tracić swojego pierwotnego kształtu.
Zadbaj o akumulator
Nie zostawiaj akumulatora w zimnym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, przechowuj go w domu i ładuj raz na jakiś czas. Możesz też zaopatrzyć się w specjalną ładowarkę z funkcją prostownika i podłączyć do niego swój motocykl w garażu. Zadaniem takiego sprzętu jest utrzymywanie stałego napięcia w akumulatorze. Dzięki temu będziesz mógł dłużej korzystać ze sprzętu.
Postaw motocykl w garażu
Najlepiej, by zimowanie motocykla odbywało się w ogrzewanym garażu. Wówczas będzie on zabezpieczony przed działaniem wilgoci i bezpiecznie schowany przed złodziejami. Pamiętaj jednak, że zimowanie motocykla w garażu nie zwalnia Cię z obowiązku stosowania dodatkowych blokad. Najlepiej wykorzystać gruby łańcuch czy blokadę z alarmem. Możesz postawić go również w najdalszym kącie garażu, zastawiając narzędziami czy ciężkim sprzętem. Te zabiegi mogą odstraszyć złodzieja.
Ważne!
Pamiętaj, że, nawet jeśli nie decydujesz się na jazdę motocyklem zimą, Twój pojazd musi być ubezpieczony. Brak OC motocykla naraża Cię na srogie kary.
Czy motocykl może stać zimą na dworze?
Zimowanie motocykla w garażu jest w Twoim przypadku niemożliwe i zastanawiasz się, czy dobrym pomysłem jest postawienie maszyny pod gołym niebem? Niestety taka forma przechowywania jednośladu poza sezonem jest najmniej korzystna.
Po pierwsze, jednoślad, który stoi „pod chmurką”, łatwiej jest ukraść. Pamiętaj, że tego typu jednoślady są częstym kąskiem dla złodziei. W 2023 roku zarejestrowano 498 motocykli jako utracone, a w 2022 roku – 559.
Po drugie, motocykl zimą na dworze będzie poddany różnym niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Sprzyja to powstawaniu korozji na stalowych czy chromowanych elementach. Zmiany temperatur oraz wilgoć są także niekorzystne dla wszelkich płynów, opon oraz lakierów.
Jeśli nie masz innej opcji, jak tylko pozostawienie motocykla zimą na dworze, odpowiednio o niego zadbaj. Okryj go specjalnym pokrowcem, który, choć w niewielkim stopniu zabezpieczy go przed deszczem czy śniegiem. Możesz zaopatrzyć się także w specjalny namiot dla motocykla i ustawić maszynę na podnośniku, by jeszcze lepiej o niego zadbać. Nie zapomnij również o blokadach antykradzieżowych. Są one niezwykle ważne nie tylko, jeśli parkujesz motocykl pod blokiem, ale także na prywatnych posesjach. Innym sposobem na zabezpieczenie swojego jednośladu jest zakup ubezpieczenie motocykla od kradzieży. Pamiętaj, by kupując taką polisę, przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, w jakich sytuacjach ubezpieczenie zapewni Ci pomoc oraz jakie zabezpieczenia wymagane są przez ubezpieczyciela.
Jakie są najczęstsze skutki złego zabezpieczenia motocyklu na zimę?
Wśród części właścicieli motocykli, króluje szkoła tzw. przepalania silnika w trakcie zimowych miesięcy, gdy maszyna stoi nieużywana. Chodzi o to, by uruchomić silnik na biegu jałowym. Specjaliści jednak odradzają taką praktykę, jeśli nie masz możliwości przejechania się kilkanaście metrów swoją maszyną. Tylko wówczas uruchamiania silnika ma sens, by doprowadzić do odpowiedniego nasmarowania wszystkich jego elementów. Różnica temperatur może powodować skraplanie się pary wodnej w silniku, czego konsekwencją może być powstanie korozji.
Drugim argumentem za tym, by nie włączać silnika na jałowym biegu, są problemy z akumulatorem, który do rozruchu potrzebuje dużo energii. By później ja odzyskać, motocykl musiałby pozostać włączony przed kilkadziesiąt minut. Taka praktyka, jeśli będzie powtarzana kilkakrotnie podczas zimowania motocykla, może więc doprowadzić do całkowitego wyczerpania akumulatora.
Czy ubezpieczenie pokrywa szkody wyrządzone przez nieprawidłowe zimowanie motocykla?
Kupując obowiązkowe OC, warto nabyć także AC motocykla. Autocasco jest przydatne w przypadku jednośladu z kilku powodów. Nawet wprawny motocyklista może stracić panowanie nad maszyną i się wywrócić, a to może skutkować drobniejszymi czy większymi uszkodzeniami. Takie szkody można zlikwidować dzięki ubezpieczeniu AC. Po drugie, autocasco jest również ubezpieczeniem motocykla od kradzieży, a ryzyko, że Twój jednoślad zniknie zimą, gdy jest nieużywany, jest bardzo duże.
Czy takie ubezpieczenie motocykla zapewni odszkodowanie, jeśli motocykl zimą był źle przechowywany? Wszystko zależy od okoliczności. Towarzystwa zastrzegają sobie, że polisa nie będzie działać w przypadku tzw. rażącego niedbalstwa. Może się więc zdarzyć, że jeśli nie zadbasz o odpowiednie warunki podczas zimowania motocykla, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Dotyczy to np. kradzieży, jeśli nie zadbasz o odpowiednie blokady antykradzieżowe.
Mimo wszystko polisa motocyklowa jest przydatna również zimą, gdy pojazd stoi nieużywany. Pamiętaj, że zawsze może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń. Twój motocykl może np. spłonąć w wyniku pożaru, który wybuchł w Twoim garażu. Ubezpieczenie zapewni Ci wówczas odszkodowanie. Zapraszamy do naszego kalkulatora motocyklowego, by poznać oferty ubezpieczeń!
FAQ:
- 1Czy jazda zimą na motocyklu może mu zaszkodzić?
Jazda motocyklem zimą jest niebezpieczna. Jezdnia może być pokryta warstwą lodu, której nie widać, a to naraża motocyklistę, jak i jego maszynę na niebezpieczną wywrotkę.
- 2Czy należy uruchamiać motocykl zimą?
Nie zaleca się tzw. przepalania motocykla zimą. Jeśli nie zamierzasz wybrać się w trasę, nie uruchamiaj go. Uruchomienie silnika bez pokonania dłuższej trasy może powodować skraplanie się pary wodnej w silniku oraz układzie wydechowym z powodu różnicy temperatur. To jest już prosta droga do powstania korozji.
Oceń artykuł