Zdecydowałeś, że spędzisz tegoroczne wakacje na rowerze? Aktywność to podstawa dobrego samopoczucia. Takie wycieczki to przecież świetny sposób nie tylko na zwiedzanie, ale również budowanie kondycji! Jeśli już wiesz, gdzie wybierasz się rowerem na wakacje, pora na odpowiednie przygotowanie sprzętu. Nawet, jeśli Twój rower był już używany w tym sezonie, przed dłuższym wyjazdem, koniecznie sprawdź jego stan techniczny! Jeśli zareagujesz w porę, unikniesz przykrych niespodzianek w trasie i będziesz mógł w pełni cieszyć się urlopem!
Po pierwsze sprawny rower
Niezależnie od tego, czy wakacje na rowerze planujesz w Polsce, czy w innym kraju i od tego, czy wybierasz rower górski, trekkingowy, MTB, crossowy, przełajowy czy miejski, podstawą jest zadbanie o to, aby… rower nie odmówił nam w trasie posłuszeństwa. Chcemy ułatwić Ci przeprowadzanie kontroli stanu technicznego Twojego jednośladu, dlatego przygotowaliśmy tu małą “ściągę”. O czym nie możesz zapomnieć?
- Przede wszystkim sprawdź hamulce rowerowe oraz przerzutki. Być może będzie konieczna ich regulacja, aby jazda była wygodna i bezpieczna.
- Skontroluj stan łańcucha rowerowego - może po ostatnim sezonie zbytnio się “wyciągnął” i wymaga wymiany?
- Zobacz, czy w piaście nie ma luzów - jeśli koła wprawione w ruch będą charakterystycznie stukać, to znak, że trzeba usunąć luzy w piaście.
- Oceń stan zużycia napędu rowerowego - sprawdź, czy koronki (ząbki) korby i wolnobiegu nie są za bardzo wyżłobione.
- Sprawdź, czy w dętce nie znajdują się dziury i oceń stan opon.
- Przyjrzyj się geometrii kół i sprawdź, czy nie będzie potrzebne centrowanie, czyli tzw. “zaplatanie” kół tak, aby obręcz “nie uciekała” na boki.
- Zbadaj, czy stery w rowerze nie mają tzw. “luzów”. Naciśnij przedni hamulec, poruszaj rowerem w przód i w tył i nasłuchuj. Jeśli pojawi się niepokojące “stukanie”, konieczna będzie regulacja luzów sterów.
- Skontroluj stan oświetlenia - to bardzo ważne, jeśli będziesz jeździł wieczorem. Tylko odpowiednie oświetlenie sprawi, że będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu!
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby skontrolować stan techniczny roweru przed dłuższym wakacyjnym wyjazdem, zgłoś się do serwisu rowerowego. Specjalista sprawdzi najważniejsze podzespoły, dokręci wszystkie połączenia gwintowe, przeprowadzi centrowanie kół, wyreguluje przerzutki i hamulce. Koszt takiego “wakacyjnego” przeglądu roweru może wynosić w zależności od serwisu od 80 do 100 zł.
Co spakować do torby na rower, wybierając się na aktywne wakacje z rowerem?
Ok, nasz jednoślad jest już sprawdzony wzdłuż i wszerz. Jeśli przyłożymy się do sprawdzenia wszystkich podzespołów, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii do minimum. Jednak każdy, kto często jest na rowerowym szlaku wie, że o nagłe problemy z rowerem nietrudno. Mimo, że zadbaliśmy o to, aby stan techniczny naszego roweru był na dobrym poziomie, przebita dętka to problem, którego wyeliminować się w 100% nie da. Dlatego, jeśli masz torbę na rower, spakuj do niej koniecznie dętkę rowerową, łyżki do opon rowerowych, pompkę, a także komplet łatek i klej. Dzięki temu, w razie dziury w dętce, będziesz mógł w miarę sprawnie ją załatać lub po prostu wymienić.
Inne akcesoria, które będą przydatne podczas podróży, to zestaw narzędzi rowerowych. W sklepach rowerowych dostępne są specjalne scyzoryki rowerowe, w których znajdziesz klucze imbusowe (3, 4 i 5 mm), a także śrubokręty, z którymi dokręcisz większość części rowerowych. Na wypadek nagłej awarii łańcucha warto mieć ze sobą skuwacz do łańcucha (pomocny przy usuwaniu zepsutego ogniwa) oraz spinkę do łańcucha, z którą wymienisz uszkodzony element. Jeśli chcesz być niezależny, weź również do sakwy rowerowej mały pojemniczek ze smarem do łańcucha.
Bezpieczne wakacje na rowerze
Nie musimy chyba wspominać o tym, że kask ochronny, okulary rowerowe i… wygodne buty to akcesoria niezbędne, jeśli chcemy bezpiecznie spędzić wakacje na rowerze.
Jeśli nie masz jeszcze kasku rowerowego, przeczytaj, jak wybrać najlepszy model: Czy warto jeździć w kasku na rowerze.
Jednak tego typu zabezpieczenia to nie wszystko. Warto przed wyjazdem na dłuższą wakacyjną wycieczkę zastanowić się nad ubezpieczeniem rowerzysty. Jakie elementy zawiera taka polisa?
OC rowerzysty działa tak samo jak polisa odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Mając takie ubezpieczenie, jeśli na rowerze przydarzy Ci się wypadek, nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać szkód wyrządzonych osobom trzecim. Pokryje je ubezpieczenie, a Twoje oszczędności nie ucierpią - będziesz mógł je przeznaczyć na kolejną wycieczkę rowerową.
Z kolei NNW rowerzysty, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest przydatne wtedy, kiedy np. złamiesz rękę czy nogę podczas wypadku na rowerze. Ubezpieczyciel wypłaci Ci wtedy świadczenie, które pokryje koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji.
Casco rowerowe to ubezpieczenie, które zapewni Ci pomoc finansową w razie uszkodzenia roweru czy jego kradzieży. Na wycieczce rowerowej o zniszczenia elementów roweru nietrudno, a kradzieże jednośladów niestety zdarzają się często…
Ubezpieczenie bagażu to dodatek, który z pewnością Cię zainteresuje, jeśli planujesz dłuższe wakacje z rowerem. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeżeli bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony.
Gdzie kupić ubezpieczenie, które zapewni bezpieczne wakacje z rowerem? Sprawdź na CUK.pl. Możesz wejść na kalkulator ubezpieczeń rowerowych, zadzwonić na infolinię lub wybrać się do najbliższej placówki!
Oceń artykuł