2022-10-14

Jak jeździć ekonomicznie? – omawiamy sprawdzone sposoby

Jakie auto wybrać do ekonomicznej jazdy?

Jak jeździć ekonomicznie? – omawiamy sprawdzone sposoby

Ekonomiczna jazda samochodem to nie tylko troska o własne finanse i stan auta, ale także większe bezpieczeństwo jazdy. Zmniejszenie zużycia paliwa pozwoli nam sporo zaoszczędzić, a ponadto zadbać o środowisko. Zakup ekonomicznego auta może w tym pomóc, ale warto poznać też sposoby na oszczędną jazdę. Istnieje wiele trików, które pozwolą zmniejszyć zużycie paliwa. Na pytanie o to, jak jeździć ekonomicznie odpowiadamy w poniższym tekście.

Ecodriving – czym jest ekonomiczna i ekologiczna jazda?

Auto ekonomiczne i tanie w utrzymaniu to marzenie każdego kierowcy. Nowoczesne samochody hybrydowe lub elektryczne są jednak na polskich drogach stosunkowo nowym zjawiskiem. Często cena takich pojazdów przekracza możliwości finansowe kierowców w naszym kraju. Istnieje jednak rozwiązanie, które sprawi, że nawet starsze pojazdy benzynowe lub na gaz staną się oszczędnymi autami.

Ecodriving to inaczej jazda ekonomiczna i ekologiczna. Skupia się wokół wielu świadomych sposobów jazdy, które mają na celu pokonanie jak największej liczby kilometrów przy jak największej oszczędności paliwa. Dzięki temu można również znacznie wydłużyć żywotność części, zmniejszyć ślad węglowy, a także czerpać przyjemność z płynnej jazdy.

Jak zatem zmniejszyć zużycie paliwa w myśl ekojazdy? Wbrew pozorom nie wymaga to szczególnych zabiegów. Nie jest też potrzebny zakup nowoczesnego ekonomicznego auta. Wystarczy drobna zmiana niektórych przyzwyczajeń oraz umiejętność optymalnego wykorzystania jednostki napędowej.

Ważne!

Kluczem do osiągnięcia celu, jakim jest mniejsze zużycie paliwa, jest przede wszystkim dbanie o dobry stan techniczny pojazdu oraz jego części, przygotowanie się do pokonania trasy, a także płynna jazda z utrzymaniem stałej prędkości.

Oszczędny samochód – czyli jaki?

Jeśli zależy nam na osiąganiu rekordów ekonomicznej i ekologicznej jazdy, to warto oczywiście rozważyć zakup oszczędnego samochodu. Elektryk lub hybryda będą w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Jeśli stawiamy na pojazd benzynowy, to zawsze warto sprawdzić też parametry jego spalania. Czy można kupić ekonomiczne auto do 10 tysięcy złotych? Przeczytaj naszą wcześniejszą poradę i przekonaj się, jakie modele zasługują na uwagę.

Najbardziej ekonomiczne samochody to takie, które posiadają silnik o niskim spalaniu, w przedziale 3,5-5,5 litra na 100 km. Istnieją też niekwestionowani liderzy wśród producentów tanich oszczędnych modeli – sprawdź, które pojazdy z salonu wypadają najlepiej.  Poszukując ekonomicznego auta na długie trasy, warto rozważyć zakup poniższych pojazdów:

  • Skoda Citigo
  • Toyota CH-R
  • Hyundai Ioniq
  • Opel Astra V
  • Dacia Duster

Bez względu na to, jakim budżetem dysponujesz, zawsze masz szansę znaleźć samochód, który zapewni tanią eksploatację oraz stosunkowo niskie zużycie paliwa. Szukasz ekonomicznego auta na gaz lub benzynę? Możesz też wziąć pod uwagę następujące modele:

  • Ford Focus
  • Toyota Auris
  • Renault Clio
  • Opel Corsa
  • Seat Ibiza

Proste triki na ekonomiczną jazdę – garść przydatnych rad

Jak jeździć ekonomicznie i oszczędzać na paliwie? Oprócz wcześniej wymienionych wskazówek warto pamiętać też o drobnych nawykach, które stosowane konsekwentnie zaczną przynosić korzyści. Oto one:

  • 1
    Zaplanuj trasę – nie tylko unikniesz korków, ale także zaoszczędzisz na paliwie! Znajomość trasy pozwoli Ci przewidywać potencjalne manewry oraz postoje. Od jakiegoś czasu mapy Google oferują też opcję wyszukania najlepszych tras pod względem zużycia paliwa, jeśli czas dotarcia na miejsce jest podobny – warto z tego skorzystać!
  • 2
    Unikaj dodatkowego obciążenia auta – to także wpływa na zużycie paliwa! Nie przewoź ze sobą zbędnych przedmiotów w bagażniku. Zanim wyruszysz w podróż, zrzuć zbędny balast, np. ciężką skrzynkę z narzędziami przy jeździe po mieście.
  • 3
    Bagażnik dachowy może zwiększyć opór powietrza, a także zużycie paliwa. Nie rozpędzaj się, posiadając taki element konstrukcji. Unikanie wysokich prędkości i utrzymywanie stałych to także główna zasada ekonomicznej jazdy.
  • 4
    Zmień bieg jak najwcześniej – pierwszy powinien być wrzucany na krótko i służyć tylko do ruszania. Zaraz po rozpoczęciu jazdy należy zmienić bieg na dwójkę. W myśl zasad ecodrivingu trójka będzie optymalnym wyborem przy prędkości 30-50 km/h, choć przy 40-50 km/h, możemy zastosować już czwórkę.
  • 5
    Jedź płynnie i bądź przewidujący na drodze – spalanie w mieście pomiędzy trybem jazdy sportowym a płynnym może różnić się nawet dwukrotnie. Dojazd do świateł planuj z wyprzedzeniem – hamuj silnikiem!
  • 6
    Ogranicz korzystanie z elektroniki – wszystkie elementy, które pobierają prąd, wpływają na zużycie paliwa – ładowanie sprzętów elektronicznych, klimatyzacja, podgrzewanie szyb, foteli, lusterek – te wszystkie rzeczy mogą znacznie zwiększyć spalanie. Jeśli zależy Ci na ekonomicznej jeździe, zredukuj także korzystanie z klimatyzacji.

Warto wiedzieć!

Tarcie jest stratą cieplną. Odpowiada za około 15 procent wszystkich strat w paliwie. Nie da się go całkiem wyeliminować, ale możemy mieć wpływ na to, na jakim utrzymuje się poziomie. W kontekście jak najniższego zużycia paliwa powinno wybierać się optymalną klasę lepkości oleju (możliwie jak najniższą dla danego zastosowania i zapewniającą efektywną eliminację tarcia zewnętrznego).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Uniwersalne zasady ecodrivingu – sprawdź, które z nich stosujesz

Zasady ecodrivingu zaczynają się od posiadania sprawnego samochodu. Należy więc zadbać o to, by wszystkie podzespoły w aucie działały poprawnie. Stan techniczny oraz jakość paliwa odgrywają więc tu znaczącą rolę. Niezależnie od tego, czy posiadasz małe oszczędne auto miejskie na dojazdy do pracy, czy pojazd o większych gabarytach na długie trasy, powinieneś trzymać się kilku kluczowych zasad – przypomnijmy najważniejsze.

Jaki wpływ na ekonomiczną jazdę mają obroty?

Aby jeździć ekonomiczne, należy zadbać o optymalny zakres obrotów – nie mogą być one ani za wysokie, ani za niskie. W ekonomicznych autach benzynowych przy rozpędzaniu obroty powinny mieścić się w zakresie ok. 2200 – 3500. Jakie wynik utrzymywać przy stałej prędkości na długiej trasie? Oto optymalne wytyczne:

  • w silnikach wysokoprężnych (diesel) – do 2000 obrotów na minutę;
  • w silnikach benzynowych do 2500 obrotów na minutę.

Jak jeździć ekonomicznie autem na benzynie? Należy używać pierwszego biegu jak najkrócej, najwyższego — przy możliwie najmniejszych obrotach silnika (oczywiście w granicach rozsądku, bez ryzykowania, że silnik zgaśnie). Nie wolno dopuszczać do obrotów niższych niż 1500, ponieważ grozi to uszkodzeniem silnika. Ich zbyt wysoka lub zbyt niska ilość powoduje także wzrost zużycia paliwa.

Warto wiedzieć!

Ile można zaoszczędzić na ecodrivingu? Dzięki ekonomicznej jeździe można zredukować spalanie paliwa średnio o 8%, a kierowcy szczególnie przestrzegający zasad ecodrivingu – nawet do 25%. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że nowe przepisy unijne wprowadzające zakaz pojazdów emitujących dwutlenek węgla stanowią ważny krok w kierunku ochrony środowiska. Auta spalinowe nadal będą dostępne, ale oparte na e-paliwie, co może przyczynić się do dalszego zmniejszenia emisji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej poradzie o zakazie aut spalinowych.

Czy ekonomiczna jazda może wpłynąć na składkę OC?

Ekonomiczna jazda samochodem to ochrona jego części, troska o ekologię oraz oszczędność wydatków na paliwo. Ecodriving wiąże się też bezpośrednio zarówno z bezpieczeństwem samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu.

Zmniejszona eksploatacja, dobre parametry auta, bezszkodowa jazda i dbanie o ekologię to aspekty, które mogą korzystnie wpłynąć na wysokość składki OC. O tym, co jeszcze jest brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki, pisaliśmy we wcześniejszej poradzie – sprawdź, od czego zależy cena OC.

Oszczędzaj na paliwie i ubezpieczeniu – wykup polisę w CUK!

Wiesz już, jakich zasad należy się trzymać, by zaoszczędzić na paliwie, zatroszczyć się o ekologię i stan techniczny swojego samochodu. Dzięki ekonomicznej jeździe możesz też sporo zaoszczędzić. Pamiętaj także o wykupieniu obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC oraz dodatkowej ochrony w postaci autocasco – dzięki bogatej ofercie od CUK zapewnisz sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.

Nie chcesz tracić czasu, dokonując wyboru polisy? Skorzystaj z naszej porównywarki – zyskasz dostęp do ofert 30 towarzystw w jednym miejscu. Wykonaj szybką kalkulację na stronie i wykup dostosowaną do potrzeb polisę bez wychodzenia z domu! Wolisz porozmawiać o ubezpieczeniu osobiście? Nasi doradcy udzielą wszelkich odpowiedzi na Twoje pytania. Skorzystaj z naszej infolinii lub odwiedź placówkę stacjonarną CUK już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku