2022-04-27

Emerytury stażowe – najnowsze informacje

Sprawdź, kiedy otrzymasz emeryturę stażową.

Emerytury stażowe – najnowsze informacje

Projekt emerytury stażowej wzbudza niemałe zainteresowanie. Czym się charakteryzuje i czy wejdzie w życie? Poznaj szczegółowe informacje i dowiedz się więcej!

Czym jest emerytura stażowa?

O emeryturach stażowych mówi się już od dłuższego czasu. Świadczenie miałoby być wypłacane bez względu na wiek pracownika, jeżeli zajdą odpowiednie kryteria. Mowa tu o długości okresu składkowego, który może być krótszy niż w przypadku emerytury tradycyjnej.

Warto nadmienić, że jeśli projekt ustawy emerytalnej po 40 latach pracy dla mężczyzn
i 35 dla kobiet wejdzie w życie, wysokość świadczenia będzie niższa od standardowego wariantu
. Zmiany proponuje OPZZ Solidarność, a także kancelaria prezydenta.

Aktualny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Czy już niebawem możemy spodziewać się modyfikacji przepisów?

Co nowego w sprawie emerytur stażowych?

Projekt wywołał wiele komentarzy ekspertów oraz osób, które chciałyby ze świadczeń skorzystać. Czy prezydent podpisał emerytury stażowe? Otóż jeszcze nie, chociaż zmiany mają wielu zwolenników.

O wcześniejsze emerytury ubiega się OPZZ Solidarność. Ponadto projekt stanowił jeden z postulatów prezydenta. Związkowcy już od ponad dekady starają się o realizację swoich pomysłów, chociaż ich projekty z 2010 i 2012 roku nie uzyskały większości parlamentarnej. Na tym jednak nie koniec.

W roku 2021 projekt obywatelski ponownie odwiedził sejm – emerytury stażowe miałyby przysługiwać osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i spełnią pozostałe warunki związane ze stażem pracy. W grudniu skierowano projekt do pierwszego czytania, a wniosek o jego odrzucenie nie zyskał aprobaty. Jednak dalsze prace nad nim ustały, co wywołało oburzenie związkowców. Pomimo tego nadal jest szansa na wprowadzenie w życie ustawy prezydenckiej, lecz ta zmienia nieco założenia przedstawione przez OPZZ Solidarność.

Kancelaria prezydenta – emerytury stażowe

Projekt prezydencki trafił do sejmu w grudniu 2021 roku. Zakłada on, że emerytury stażowe będą przysługiwały kobietom po przepracowaniu 39 lat i mężczyznom po przepracowaniu 44 lat. Warunkiem, który uprawniałby pracownika do przejścia na wcześniejszą emeryturę, miałoby być zgromadzenie kapitału, który wystarczyłby na świadczenia w postaci co najmniej najniższej emerytury.

Czy to oznacza, że już emerytura stażowa podpisana? Projekt zakłada, że świadczenia wejdą w życie już w 2023 roku. Nadal jednak nie odbyły się obrady na ten temat. Czy zatem nie możemy spodziewać się zmian? Dyskusje wracają jak bumerang i obecnie trudno jest przewidzieć kolejne ruchy.

Emerytury stażowe – nowości i stanowisko premiera

Od pewnego czasu premier bierze udział w sesjach Q&A na Facebooku. Jedno z pytań dotyczyło właśnie projektu emerytury stażowej. Szef rządu zaznaczył, że wiek emerytalny Polaków jest jednym z niższych w Europie, a po wprowadzeniu zmian mógłby zostać jeszcze bardziej obniżony. Można wnioskować, że rząd będzie zachęcał osoby uprawnione do pobierania emerytur, aby pracowały, o ile chcą i mogą.

Premier podkreślił, że system emerytalny polega na wypłacaniu pieniędzy wpłaconych przez pracowników, zatem kolejna obniżka wieku emerytalnego przełożyłaby się na niższe świadczenia. Ponadto osoby dłużej pracujące mogą przekazać cenne doświadczenie kolejnym pracownikom.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Emerytury stażowe – opinie specjalistów

Eksperci sugerują, że wypowiedź premiera wskazuje na brak aprobaty dla pomysłu wprowadzenia nowych świadczeń, a wielu seniorów może być rozczarowanych tym faktem. To jednak nie przekreśla szans powodzenia projektu. Na pewno rozmowy na ten temat będą wracać, a być może pojawią się kolejne inicjatywy ustawodawcze.

Specjaliści doskonale rozumieją stanowisko zwolenników pomysłu, a jednocześnie jasno podkreślają, że polski system emerytalny może nie być gotowy na tak duże zmiany. Nie brakuje głosów, że o projekcie można będzie rozmawiać po ewentualnym podniesieniu wieku emerytalnego, a to mogłoby spotkać się z dużym sprzeciwem społecznym.

Wydaje się, że na chwilę musimy odłożyć pytania – co nowego w sprawie emerytur stażowych i skupić się na obecnym systemie. Trudno powiedzieć, czy i kiedy nadejdą zmiany i czy na pewno byłby to dobry ruch. Związkowcy są wielkimi zwolennikami tego pomysłu, lecz wielu ekonomistów negatywnie odnosi się do proponowanych rozwiązań.

Emerytury stażowe – głosy sprzeciwu

Obecnie trudno ocenić, kiedy projekt mógłby wrócić do sejmu. Nie wiadomo również, jak mogłaby wyglądać ustawa, lecz ekonomiści wskazują na kwestię ochrony przedemerytalnej. Istnieją bowiem obawy, że ta mogłaby być słabsza niż w przypadku emerytur standardowych.

Jeśli emerytura stażowa podpisana zostanie, świadczenia będą niższe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pracowników na rynku ubywa, a wiek społeczeństwa rośnie. Dzietność natomiast nie wzrasta, więc duża grupa emerytów będzie utrzymywana przez stosunkowo małą grupę pracowników. 

Jeśli projekt wróci do sejmu, przeciwnicy z pewnością wspomną o mniejszej sile nabywczej emerytur. W opinii wielu ekonomistów już dziś świadczenia są relatywnie niskie, więc ich obniżka będzie ciosem dla seniorów. Wszystko to sprawia, że nowy projekt może być dobrym rozwiązaniem tylko dla niektórych osób.

Czy stanowisko prezydenta się zmieni?

Nieco inną wizję od związkowców ma kancelaria prezydenta – emerytury stażowe miałyby przysługiwać kobietom po przepracowaniu 39 lat, a mężczyznom 44 lat. Prezydent stwierdził, że realizacja projektu musi być realizowana jak najlepiej i jak najrozsądniej. Ponadto powinna zaspokoić oczekiwania społeczne, a jednocześnie spełniać możliwości systemu emerytalnego.

Od tej momentu tej wypowiedzi pojawiło się wiele stanowisk w sprawie wcześniejszych emerytur. Liczni eksperci sugerują, że rząd nie widzi możliwości wprowadzenia szybkich zmian. Jednocześnie, nie brakuje głosów, że ustawa faktycznie będzie podpisana już w przyszłym roku.

Być może na chwilę temat ucichnie z uwagi na prawa ekonomii, które według specjalistów nie dają zbyt dużych szans powodzenia projektowi. Z drugiej strony każdy powrót postulatów do sejmu może wywołać burzliwą dyskusję wśród posłów oraz gorące komentarze w prasie i mediach. Ponadto można spodziewać się kolejnych propozycji związkowców, nawet pomimo wielu głosów sprzeciwu.

Sejm – emerytury stażowe

Aktualnie w sejmie znajduje się kilka projektów, które zadowoliłyby związkowców. Wprowadzenia projektu ustawy emerytalnej po 40 latach pracy dla mężczyzn i 35 dla kobiet już nie raz domagał się OPZZ Solidarność. Ponadto zwolennicy zmian wystosowali prośbę do Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Witek o rozpoczęcie prac nad ustawą o emeryturach i rentach w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Warto nadmienić, że takie rozwiązanie zyskało poparcie Klubu Parlamentarnego PSL-Kukiz’15 oraz Koalicyjnego Klubu Parlamentarny Lewicy.

Na obrady czeka również prezydencki projekt ustawy, który złożony został 14 grudnia 2021 roku. Czy wreszcie doczekamy się zmian? Zdecydowanie warto trzymać rękę na pulsie i śledzić najnowsze doniesienia.

Ubezpiecz swoją przyszłość z CUK!

W CUK Ubezpieczenia nie tylko kupisz polisy obowiązkowe, ale także zabezpieczysz swoją przyszłość i odłożysz pieniądze na czarną godzinę. Porozmawiaj z naszymi doradcami!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku