2024-11-27

Co to jest ARiMR i czym się zajmuje?

Jakie funkcje pełni ARiMR i jak możesz skorzystać z jej wsparcia? Zdobądź praktyczne informacje na temat tej instytucji!

Co to jest ARiMR i czym się zajmuje?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest agencją rządową. To do niej zwracają się rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy, samorządy lokalne czy też podmioty z sektora rybackiego o pomoc finansową. Dowiedz się, co to jest ARMiR oraz jakie dokładnie zadania realizuje.

Najważniejsze informacje:

  • ARiMR to agencja wykonawcza polityki rolnej państwa.
  • Główne jej zadania to wdrażanie instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz wypłata środków z budżetu krajowego.
  • ARiMR pomaga rolnikom, grupom producentów rolnych, samorządom, przedsiębiorcom, także tym z sektora rybackiego, mieszkańcom wsi itd.
  • W ostatnich latach ARiMR wdrożyła takie instrumenty finansowe wspólnej polityki rolnej, jak: Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG), Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) czy Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR).
  • Ze środków państwowych ARiMR wypłaca m.in. dopłaty do kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych, klęskowych.
  • Agencja prowadzi także kolczykowanie i rejestr zwierząt, system identyfikacji działek rolnych, ewidencję producentów oraz krajowy rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.

Czym jest ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli w skrócie ARiMR to agencja rządowa, która powstała w 1994 roku, by wspomóc rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Podstawą jej utworzenia jest ustawa z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Współpracując z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajmuje się kompleksowym przygotowaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej, a także wypłacaniem środków z budżetu krajowego, uprawnionym do tego jednostkom. ARiMR jest agencją wykonawczą polityki rolnej państwa, jedyną agencją płatniczą UE na terenie Polski.

Zamów rozmowę

Komu pomaga ARiMR?

Agencja wspiera finansowo:

  • rolników,
  • grupy producentów rolnych,
  • mieszkańców wsi,
  • przedsiębiorców i mikroprzedsiębiorców,
  • samorządy lokalne,
  • jednostki badawcze, doradcze i szkoleniowe,
  • lokalne grupy działania,
  • podmioty z sektora rybackiego,
  • koła gospodyń wiejskich,
  • organizacje charytatywne,
  • szkoły,
  • Nadleśnictwa Lasów Państwowych.

Jaki jest zakres działań ARiMR?

Głównym zadaniem ARiMR jest udzielanie wsparcia finansowego, wdrażanie narzędzi finansowanych przez UE, a także realizacja celów polityki państwa w związku z rozwojem rolnictwa. Celem agencji jest wspomaganie inwestycji w takich sektorach jak rolnictwo, rybołówstwo oraz przetwórstwie produktów z nich pochodzących. 

To do ARiMR zwracają się rolnicy o pomoc, gdy ich gospodarstwa dotkną skutki klęsk żywiołowych, takich jak susza, grad, przymrozki wiosenne, powódź i innych szkód, opisanych szerzej w przepisach o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Środki pozyskane z agencji mogą oni wykorzystać do wznowienia produkcji. 

Agencja wypłaca także środki na poprawę struktury agrarnej. Może to być np. dofinansowanie dla młodego rolnika, który zgodnie z przepisami chce powiększyć gospodarstwo rodzinne. 

Kolejnym zadaniem ARiMR jest wsparcie w powstawaniu grup producentów rolnych czy związków lub spółdzielni rolników. 

Celem ma być także szerzenie oświaty oraz doradztwa rolniczego, w tym w zakresie rolnictwa ekologicznego. 

ARiMR jest też odpowiedzialna za:

Instytucje współfinansowane przez z UE

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z wdrożeniami przez ARiMR takich instytucji, jak Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG), Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) czy Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR).

Z funduszy EFRG ARiMR wypłacała środki na rzecz wsparcia rynków rolnych, poprawy ich konkurencyjności czy też jakości życia na wsi. To z tego funduszu wypłacane są m.in. dopłaty bezpośrednie. 

Środki wypłacane są z PROW, czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczone miały być na podnoszenie konkurencyjności obszarów rolniczych z poszanowaniem wymogów środowiskowych. Pieniądze mogą uzyskać rolnicy, zakłady przetwórcze, grupy rolników, samorządy itd. 

Z kolei Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” miał wspomóc rozwój rybołówstwa oraz akwakultury, a celem nadrzędnym było prowadzenie działań zrównoważonych środowiskowo.

Pomoc krajowa

To drugi główny obszar działań. Agencja zajmuje się m.in.:

  • udzielaniem dopłat do kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych, klęskowych (m.in. na odtworzenie środków trwałych);
  • finansowaniem kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich;
  • pomocą finansową dla producentów świń w ramach bioasekuracji;
  • wypłacaniem dopłat do materiału siewnego;
  • pomocą finansową dla kół gospodyń wiejskich;
  • pomocą finansową w zakresie utrzymywania pszczół;
  • itd.

Jaka jest struktura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

Na czele agencji stoi Prezes powoływany przez Premiera RP na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów. Agencja składa się z biura centralnego, 16 Oddziałów Regionalnych (na każde województwo), a także 314 Biur Powiatowych.

Skąd ARiMR bierze pieniądze na dopłaty?

Budżet Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składa się w większości ze środków z Unii Europejskiej. To z tych pieniędzy wypłacanych jest 99% pieniędzy na płatności bezpośrednie, 63,7% środków na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i 74,8% środków na Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”.

Drugi filar to środki krajowe. Agencja opłaca z nich dopłaty do kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych i klęskowych.

Jak sprawdzić wysokość dopłat od ARiMR?

Wszelkie informacje na temat dopłat bezpośrednich dla rolnika znajdziesz w zakładce eWniosekPlus na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dowiedz się, jakie są dopłaty dla rolników?

Zamów rozmowę

Jak złożyć wniosek do ARiMR o dopłaty?

Od 2021 roku wniosek o dopłaty bezpośrednie można złożyć tylko w formie elektronicznej, korzystając z zakładki eWniosekPlus na stronie ARiMR. Znajdziesz tu odesłanie do aplikacji – eWniosekPlus za pośrednictwem PUE. Po zalogowaniu możesz przejść do formularza składania wniosku w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, o płatności obszarowe czy przejść do Portalu IRZ lub Portalu Ogłoszeń.

Jak zalogować się do ARiMR?

Logowania można dokonać na dwa sposoby:

  • wpisując numer ewidencyjny producenta oraz hasło w formularzu na stronie PUE;
  • klikając na stronie PUE w odpowiedni przycisk i przechodząc na stronę login.gov.pl, gdzie można zalogować się, wykorzystując profil zaufany lub bankowość elektroniczną.

Jak sprawdzić, kto ile dostał dopłat od ARiMR?

Wykaz beneficjentów wspólnej polityki rolnej dostępny jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: beneficjenciwpr.minrol.gov.pl. W bazie można znaleźć informacje m.in. takie, jak kwota udzielonego w danym roku budżetowym dofinansowania oraz opis działań finansowanych z funduszy. 

Kiedy ARiMR robi przelewy?

Agencja dokonuje wypłat dopłat bezpośrednich i obszarowych w kilku transzach. Zazwyczaj rozpoczynają się od grudnia danego roku kalendarzowego do czerwca kolejnego roku, choć nie jest to reguła.

Przykład:

W 2024 roku wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich rozpoczęła się 16 października 2024 roku i trwać będzie do 1 grudnia. Po tym terminie będą trwać wypłaty płatności końcowych i zakończą się 30 czerwca 2025 roku.

Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dopłat bezpośrednich, muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie upraw rolnych na przynajmniej połowę swoich upraw od minimum jednego ryzyka obowiązkowego.

Jeśli szukasz dobrej polisy, to zapraszamy do najbliższej placówki CUK lub na stronę ubezpieczeń rolnych, gdzie możesz wygodnie zamówić rozmowę z naszym doradcą.

FAQ:

  • 1
    Gdzie sprawdzić decyzje ARiMR?

    To, w jaki sposób wniosek został rozpatrzony, można sprawdzić na stronie ARiMR w zakładce eWniosekPlus. Wystarczy rozwinąć panel, klikając trzy poziome kreski i wybrać zakładkę „Moje sprawy”, gdzie znajdują się informacje na temat wszystkich decyzji wydanych przez Agencję.Z kolei w sekcji „Płatności Obszarowe” znajdują się wszystkie archiwalne informacje na temat płatności bezpośrednich oraz status aktualnie złożonego wniosku.

  • 2
    Czy ARiMR to administracja rządowa?

    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to agencja rządowa, która powołana została w 1994 roku jako państwowa osoba prawna. Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR zaliczany jest do organu administracji publicznej, a pracownicy agencji są pracownikami sektora budżetowego.

  • 3
    Kto nadzoruje ARiMR?

    Nadzór nad agencją sprawuje minister właściwy do spraw rozwoju wsi, zaś w zakresie gospodarski finansowej robi to minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku