2020-07-27

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Wszystko, co musisz wiedzieć o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Długie kolejki do specjalistów czy mały dostęp do placówek wykonujących badania diagnostyczne to częste przyczyny zakupu prywatnej polisy zdrowotnej jako uzupełnienie ubezpieczenia publicznego. Nic dziwnego, każdy pacjent ceni komfort, swobodę wyboru, a także krótki czas oczekiwania na wizyty. Sprawdź, co obejmuje indywidualna polisa zdrowotna oraz czy może zastąpić w pełni ubezpieczenie w NFZ.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie prywatne zdrowotne to indywidualna polisa, którą możesz dobrowolnie kupić w wybranym towarzystwie. Składki najczęściej płacone są co miesiąc i w zależności od wybranego pakietu, mogą być niższe od standardowej wizyty prywatnej u specjalisty. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie komfortowe. Najczęściej możesz umówić się do specjalisty za pomocą telefonu czy zgłoszenia przez Internet. Nie musisz czekać długo na ustalenie terminu wizyty, bo z reguły dzieje się to od razu albo jeszcze tego samego dnia. Specjalista przyjmie Cię najszybciej jak to możliwe. W praktyce czeka się około tygodnia, a nawet krócej. Wszystko zależy od tego, z iloma placówkami współpracuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie prywatne zdrowotne działa na terenie całego kraju. Oznacza to, że jeśli jesteś na wakacjach czy w delegacji, także możesz skorzystać z opieki medycznej.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko dla osób, które często korzystają z usług medycznych. To także zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa, kiedy nagle pojawią się specyficzne i trudne do zdiagnozowania dolegliwości (np. z sercem) i trzeba koniecznie odwiedzić specjalistę. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy indywidualne, a także pakiety dla całej rodziny.

Ubezpieczenie zdrowotne - co obejmuje?

Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jaką ofertę oraz konkretny pakiet od ubezpieczyciela wybierzesz. W polisach najczęściej uwzględnia się:

  • dostęp do placówek medycznych na terenie całej Polski,
  • wizyty u specjalistów bez skierowania,
  • szeroki zakres badań laboratoryjnych i specjalistycznych,
  • opiekę pielęgniarską,
  • wizyty domowe.

To jednak nie wszystko. Często w pakietach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego pojawiają się także szersze możliwości, np. pełna opieka stomatologiczna, badania endoskopowe i radiologiczne, domowa opieka pielęgniarska, konsultacje profesorskie, a nawet operacje i zabiegi w prywatnych placówkach medycznych.

Niektórzy ubezpieczyciele idą o krok dalej i proponują także specjalne rozszerzenia do polisy, które gwarantują np. ubezpieczenie zdrowotne szpitalne. Gwarantuje ono wypłatę świadczenia w razie hospitalizacji. Pieniądze możesz przeznaczyć na dalsze leczenie, rehabilitację czy leki.

Czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zastąpić służbę zdrowia w ramach NFZ?

Każdy kto pracuje, prowadzi własną działalność gospodarczą czy jest emerytem bądź bezrobotnym - podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. W praktyce oznacza to, że z każdej pensji czy wypłaty emerytury pobierana jest składka właśnie na to ubezpieczenie. Gwarantuje to np. hospitalizację, przeprowadzenie planowanych zabiegów w szpitalu, wizyty u lekarza rodzinnego w przychodni czy rehabilitację. Mimo to, oczekiwanie na wizytę u specjalisty może trwać nawet kilka miesięcy. Warto zatem uzupełnić ubezpieczenie zdrowotne o prywatną polisę. W takim wypadku nie musisz martwić się o to czy możesz wezwać karetkę, ale na konsultację z kardiologiem czy alergologiem nie będziesz długo czekać.

Czym jest Krajowy Program Zdrowotny?

Ciekawą ofertą jest także Krajowy Program Zdrowotny, który gwarantuje jasne warunki dla każdego, szeroki dostęp do specjalistów, a także niskie koszty. Co miesiąc płacisz stałą składkę 49 złotych, a następnie - jeśli tylko będziesz potrzebować - od kilku do kilkudziesięciu złotych za konsultacje i badania. Ubezpieczenie możesz wykupić u doradcy przez telefon, przez Internet, a także w biurze partnerskim CUK.

Jednym z atutów Krajowego Programu Zdrowotnego jest dostęp do wielu nowoczesnych placówek medycznych na terenie całego kraju. Umówić się możesz błyskawicznie poprzez infolinię. Masz także możliwość umówienia się na wizytę samodzielnie, zapłacenie za usługę medyczną, a następnie skorzystać z refundacji kosztów leczenia. Umowa nie ma charakteru długoterminowej, dlatego w każdej chwili możesz zrezygnować z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczyciel nie uwzględnia także limitów na badania czy konsultacje.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co obejmuje Krajowy Program Zdrowotny i ile kosztuje?

Stała składka co miesiąc gwarantuje Ci niższe opłaty za wizyty u specjalistów oraz badania. Przykładowo, za konsultację kardiologiczną lub ginekologiczną zapłacisz 19,90 złotych, tyle samo co za EKG spoczynkowe. Z kolei, jeśli chcesz zbadać krew (morfologię) lub OB, będzie Cię to kosztować 2 złote. Ceny są znacznie niższe niż wizyty lub przeprowadzanie badań prywatnie na własną rękę.

Przykładowo:

  • konsultacja lekarska u alergologa, internisty, anestezjologa, chirurga, dermatologa, endokrynologa, hematologa, kardiologa czy ginekologa - 19,90 zł;
  • konsultacja profesorska - 49,90 zł;
  • badanie dna oka - 29,90 zł;
  • badanie pola widzenia - 29,90 zł;
  • badanie ogólne moczu - 2 zł;
  • wymaz z gardła - 19,90 zł;
  • RTG stawów krzyżowo/biodrowych - 19,90 zł;
  • mammografia - 29,90 zł.

Usług jest znacznie więcej, dlatego warto zapoznać się z pełną ofertą Krajowego Programu Zdrowotnego.

Przykłady ubezpieczeń zdrowotnych - Compensa i InterRisk

Jednym z ubezpieczycieli, które proponuje indywidualne polisy zdrowotne jest InterRisk. Produkt Medi-Care przeznaczony jest dla osób, które nie przekroczyły 80. roku życia. Zakres ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje opiekę lekarzy w placówkach medycznych Centrum Medycznego ENEL-MED, diagnostykę, świadczenia stomatologiczne czy pomoc doraźną. Poza tym, możesz liczyć również na wizyty domowe oraz operacje wykonane w szpitalach Centrum Medycznego ENEL-MED. Infolinia czynna jest 7 dni w tygodniu przez całą dobę, dlatego o każdej porze możesz zadzwonić i umówić się na badania czy wizytę. Wszystkie usługi medyczne w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego są realizowane bezgotówkowo.

Kolejną polisą, którą analizujemy to produkt Compensy Multi Zdrowie. Z opieki medycznej możesz skorzystać bez dodatkowych opłat we współpracujących placówkach. Ubezpieczyciel zapewnia, że na wizytę u internisty czy pediatry nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień roboczy, a do innego specjalisty nie dłużej niż 5 dni roboczych. Zakres ochrony ubezpieczenia zdrowotnego w Compensie obejmuje konsultacje u specjalistów, opiekę ginekologiczną i prowadzenie ciąży, wizyty domowe, zabiegi chirurgiczne, okulistyczne czy alergologiczne, szczepienia, zabiegi pielęgniarskie oraz specjalistyczne badania diagnostyczne. Dodatkową opcją jest również rehabilitacja. W dodatku, możesz rozszerzyć ubezpieczenie o zasiłek szpitalny, czyli wypłatę świadczenia w razie hospitalizacji oraz świadczenie operacyjne. Wtedy należy Ci się odszkodowanie po wykonanym zabiegu operacyjnym, który był następstwem wypadku czy choroby.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczenia?

Dopasuj zakres ochrony i porównaj oferty w CUK. Skontaktuj się z infolinią lub wybierz się do jednej z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku