2018-10-01

1 października 2018 r. przynosi wygodne zmiany dla kierowców

Wielu kierowców znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy w trakcie kontroli nie miało przy sobie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC.

Wielu kierowców znalazło się kiedyś w sytuacji, gdy w trakcie kontroli nie miało przy sobie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i polisa OC. O ile prawo jazdy przechowujemy zwykle w portfelu to dokumenty auta już niekoniecznie – stąd te problemy. Takie zdarzenia stanowiły przyczynę co najmniej pouczenia, a co bardziej restrykcyjni policjanci potrafili nawet nałożyć karę pieniężną w postaci mandatu.

Czy brak dokumentów oznacza, że w ogóle nie będziemy kontrolowani pod kątem posiadania polisy ?

Nie, jednak będzie to się odbywało w inny, bardziej przyjazny dla kierowców, sposób. Mianowicie informacje na ten temat będzie mógł uzyskać sam kontrolujący nas policjant czy strażnik miejski korzystając z danych zawartych w tak zwanym CEPiK-u (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Należy mieć jednak na względzie, że w niektórych sytuacjach dowód rejestracyjny samochodu będzie wciąż fizycznie wymagany. Będziemy  musieli go okazać w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży samochodu czy wyjeździe zagranicznym. Trzeba również podkreślić, że ubezpieczenie OC nadal pozostaje obowiązkowe.

W jakich sytuacjach przepisy nie ulegają zmianie i nad musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC ?

Należy nadmienić, kierowcy nadal są bezwzględnie zobowiązani posiadać prawo jazdy wraz z dowodem osobisty. Również w niektórych sytuacjach nadal będą zobligowani do fizycznego posiadania polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Na przykład kierowcy pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski nadal będą musieli mieć przy sobie stosowne ubezpieczenie wraz z dowodem rejestracyjnym samochodu.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku