2022-09-01

58 wypadków w szkołach dziennie – jak zadbać o bezpieczny powrót do szkoły?

Dziecko rozpoczynające nowy rok szkolny powinno być jak najlepiej chronione. Pomyśl o dobrej polisie szkolnej.

58 wypadków w szkołach dziennie – jak zadbać o bezpieczny powrót do szkoły?
  • W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej.
  • W ciągu jednego roku w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich dochodzi do kilkunastu tysięcy wypadków. W roku szkolnym 2020/2021 było ich 10 822*, ale był to rok „pandemiczny”, w którym dzieci w placówkach edukacyjnych spędziły mniej czasu.
  • Dzieci mierzą się też z hejtem w sieci czy otyłością. Jak zapobiegać takim zjawiskom podpowiada Niezbędnik Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu..

W tym roku pierwszego września rok szkolny rozpocznie około 5 mln uczniów. Czeka ich 186 dni nauki szkolnej. To o 2 mniej niż dwa lata temu, ale aż o 3 dni więcej niż w roku szkolnym 2018/2019. Rodzice myślą już o zakupie książek i zeszytów, ubiorów i wyposażenia dla swoich dzieci. Muszą też wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoich pociech, bo szkoła to niestety także liczne zagrożenia dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wypadki w placówkach szkolnych

Wg najnowszych dostępnych danych w roku szkolnym 2020/2021 w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich doszło do 10 822 wypadków (*dane portal gov.pl). Oznacza to średnio ponad 1000 wypadków miesięcznie. Przy roku szkolnym liczącym 186 dni nauki jest to średnio ponad 58 wypadków dziennie. Trzeba jednak pamiętać, że rok szkolny 2020/2021 był „pandemicznym”, a nauka przez długi czas odbywała się zdalnie. Czas lekcji on-line różnił się w dla poszczególnych województw, część nauki odbywała się też w trybie hybrydowym, gdzie w tej samej szkole dzieci przychodziły do klas wymiennie. Jednak można założyć, że gdyby dzieci spędziły wszystkie dni w szkołach, wypadków byłoby o kilkanaście procent więcej. Tak może być w tym roku.

Od nieuwagi ucznia, przez niedostateczną kontrolę, po pobicia

Najczęstsze przyczyny wypadków to nieuwaga ucznia, działania nieumyślne innej osoby, działania umyślne i nieumyślne ucznia, ale także zły stan techniczny obiektów, maszyn i urządzeń oraz wyposażenia i sprzętów, a także niewłaściwe zabezpieczenie maszyn i urządzeń. Wśród przyczyn wypadków w statystykach rządowych można też znaleźć niewłaściwe zabezpieczenie klatek schodowych i korytarzy, brak lub niedostateczny nadzór nad uczniem oraz niestety pobicia czy umyślne uderzenia. Miejsca wypadków to cały teren szkoły: sale lekcyjne, pracownie, place zabaw, ciągi komunikacyjne, sale gimnastyczne.

Wśród rodzajów zajęć dominują oczywiście wychowanie fizyczne oraz przerwy międzylekcyjne. W statystykach pojawiają się jednak też inne zajęcia czy wycieczki edukacyjne.

- Koszty ubezpieczenia nieruchomości zwiększyły się w tym roku w całej Polsce. W większości województw za taki sam lub podobny zakres ochrony trzeba zapłacić o 13 – 18% więcej niż przed rokiem. W tym przedziale podwyżek jest 7 województw. Tylko w dwóch regionach wzrosty cen są jednocyfrowe, za to aż w 6 przekroczyły 20%. Powodem wzrostu wysokości składki jest na pewno droższa likwidacja szkód związana z usuwaniem następstw zalania czy pożaru, więcej kosztują naprawy i remonty po szkodach. Kolejną przyczyną wyższych składek jest wzrost wartości nieruchomości. Domy i mieszkania w ciągu roku znacząco zyskały na wartości, ich właściciele zabezpieczają je więc na wyższe sumy ubezpieczenia, które pozwalają na odtworzenie stanu sprzed szkody. To pociąga za sobą wyższe składki – ocenia Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Ile kosztuje „dobra” polisa szkolna dla dziecka?

Odpowiednie klauzule NNW szkolnego chronią także przed skutkami wypadków podczas jazdy konnej, ukąszenia owadów, zniszczenia okularów w związku z nieszczęśliwym wypadkiem na terenie placówki oświatowej oraz zapewniają pomoc psychologiczną związaną z „hejtem” w Internecie. Ceny polis NNW dla dziecka zaczynają się od 29 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie takiej ochrony. Rozpiętość cen u ubezpieczycieli jest duża. Warto je porównywać i konsultować z doradcami ubezpieczeniowymi.

 - Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto zwrócić uwagę czy rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów. Jeżeli nosi okulary korekcyjne ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci – zauważa Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Nie tylko ubezpieczenie, także wiedza jak zapobiegać wypadkom

Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna i znacząco łagodzi skutki wypadków poprzez wypłatę odszkodowania, które można przeznaczyć np. na rehabilitację. Rodzice powinni jednak zrobić wszystko, żeby zmniejszyć samo prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. Może im w tym pomóc Niezbędnik Świadomego Rodzica przygotowany przez CUK Ubezpieczenia wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. To cykl 15 filmów, w których wykładowcy dzielą się wiedzą z następujących obszarów: 

  • diety i aktywności fizycznej dzieci,
  • cyberbezpieczeństwa, social mediów i cyfrowych finansów,
  • motywacji, komunikacji i relacjach rodziców z dziećmi.

- Niezbędnik w przystępny sposób, w formie filmów wideo oraz ebooka, opisuje największe zagrożenia, z jakimi mierzy się współczesne dziecko. Nie chodzi przecież tylko o wypadki. Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka (badanie COSI, 2016). W latach 2014-2018 wg badania HBSC odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z 19,9% do 21,7%. Ogromnym zagrożeniem są też niewłaściwe relacje społeczne w przestrzeni internetowej. Wg badania NASK oraz Rzecznika Praw Dziecka „Nastolatki wobec Internetu” aż 93,4% nastolatków cały czas jest dostępne on-line. 58,1% przyznało, że spotkało się z sytuacją poniżania, ośmieszania ich znajomego, a 32,2% pytanych, odpowiedziało, że osobiście spotkało się z wyzywaniem w internecie. Sam nadmierny kontakt ze smartfonem może prowadzić do istotnych problemów zaburzających rozwój dzieci. Jak radzić sobie i zapobiegać takim zagrożeniom podpowiadają w Niezbędniku wykładowcy z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu – mówi Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia, firmy, która jest inicjatorem i współautorem Niezbędnika.

- Niezbędnik będzie dołączany do polis NNW Szkolne, materiał jest również dostępny dla osób zainteresowanych po wypełnieniu formularza: https://cuk.pl/niezbednik-swiadomego-rodzica Traktujemy ten projekt jako akcję wspierającą świadomość rodziców w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci – dodaje Paweł Bukowski.

Ubezpieczenia NNW dla dzieci dostępne jest w formie indywidualnej – gdzie rodzice sami decydują o jego zawartości oraz w formule grupowej. W takim wariancie nie ma możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach. Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe. Indywidualnie ochronę można nabyć w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku