2022-06-24

Wypadki, urazy, kleszcze – po co ubezpieczenie dla dzieci na wakacje?

Dowiedz się, dlaczego warto ubezpieczyć dzieci na okres wakacji.

Wypadki, urazy, kleszcze – po co ubezpieczenie dla dzieci na wakacje?
  • Wg danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku o 15 proc. wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku życia. Najwięcej z nich miało miejsce od czerwca do sierpnia.
  • Aktywność dzieci na świeżym powietrzu to także ryzyko obrażeń i kontuzji – tylko w czasie samej pandemii ilość urazów trampolinowych wzrosła o 170 proc.
  • Wakacyjną zmorą nie tylko rodziców jest też borelioza – w ub. roku wykryto ją u 12,5 tys. osób, ale chorych mogło być nawet dziesięć razy więcej.
  • W tych przypadkach pomocne okazuje się tzw. szkolne NNW. Wg CUK Ubezpieczenia w okresie czerwiec- sierpień 2021 liczba kalkulacji była niemal trzykrotnie wyższa niż od marca do maja 2021.
  • Odpowiednie klauzule NNW szkolnego chronią przed skutkami: wypadków podczas jazdy konnej, ukąszenia owadów, zniszczenia okularów oraz zapewniają pomoc psychologiczną związaną z „hejtem” w Internecie.
  • Koszt solidnej polisy NNW dla dziecka na wakacje to minimum 130 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie takiej ochrony. Rozpiętość cen u ubezpieczycieli jest duża.

NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) „szkolne” to doskonale znane rodzicom zabezpieczenie, o którym szczególnie głośno robi się wraz z wrześniowym powrotem dzieci do nauki. Wbrew potocznej nazwie zapewnia ono ochronę nie tylko podczas roku szkolnego, ale także w czasie wakacji. To właśnie latem dzieci są szczególnie narażone na nieszczęścia będące efektem wypadków komunikacyjnych, zwiększonej aktywności fizycznej, a także poważnych sezonowych chorób. Świadomość rodziców, po co jest takie ubezpieczenie, rośnie, a szczególny wzrost zainteresowania polisami jest widoczny już od czerwca.

Dla dzieci na drogach najniebezpieczniej latem – w samochodzie i na rowerze.

Raport Biura Ruchu Drogowego KGP wskazuje, że w wypadkach drogowych w 2021 roku w Polsce obrażeń doznało aż 1832 dzieci. Statystycznie najwięcej z nich ma miejsce w czerwcu oraz w miesiącach wolnych od nauki, tj. lipcu i sierpniu. Z uwagi na skalę skutków, jakie mogą powodować zdarzenia drogowe, powinny być im przyporządkowane jak najwyższe sumy ubezpieczenia. Jednak nie zawsze tak jest w praktyce.

 - Rozpatrując kwestie wypadków komunikacyjnych, należy zdawać sobie sprawę, że NNW komunikacyjne towarzyszące obowiązkowemu OC zabezpiecza ofiary jedynie w niewielkim stopniu. Przyznane odszkodowanie często nie pozwala więc na zaspokojenie potrzeb związanych np. z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, pobytem w szpitalu, czy rehabilitacją. Warto porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym o dodatkowym zabezpieczeniu w tym zakresie – podkreśla Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Trampoliny już rozłożone, rowery i boiska czekają.

Wakacje to dla dzieci czas intensywnej aktywności fizycznej, która jednak niestety zwiększa prawdopodobieństwo urazów. Wśród popularnych zabaw niosących za sobą ryzyka kontuzji są jazda na rowerze, rolkach, czy hulajnodze, gra w piłkę nożną, a także zabawy na trampolinie. Te ostatnie są nawet nazywane koszmarem ortopedów. Wg Carolina Medical Center są przyczyną 5 proc. wszystkich urazów ortopedycznych i ulegają im przede wszystkim dzieci. O skali negatywnych skutków skoków informuje też portal National Center for Biotechnology Information, wskazując, że tylko w czasie pandemii liczba urazów trampolinowych wzrosła na świecie o 170 proc. W efekcie, zamiast radosnych wakacji konieczny staje się pobyt w szpitalu, czy żmuda rehabilitacja. Aby zminimalizować negatywne następstwa wypadków, warto dopasować polisę NNW do ulubionych aktywności dziecka.

 - Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto wykupić specjalną, klauzulę lub rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów podwyższonego ryzyka. Jeżeli nosi okulary korekcyjne- ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku. W czasie wakacji należy również pamiętać, że jeśli udajemy się z dzieckiem za granicę albo jedzie ono tam samo np. na kolonie, czy obóz koniecznością jest wykupienie polisy turystycznej, której elementem jest dedykowana podróżom ochrona NNW. Wprawdzie NNW szkolne zadziała podczas takiego wyjazdu, ale jeżeli rodzic dokupi ubezpieczenie turystyczne, to zyska pokrycie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania –zauważa Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Sezon na kleszcza.

Borelioza to słowo, które corocznie wraz z nadejściem wakacji wywołuje niepokój wśród wszystkich, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny w 2021 roku zdiagnozowano w Polsce 12 427 przypadków tej groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jednocześnie rzeczywista skala zakażeń mogła być nawet dziesięciokrotnie większa. Inne zagrożenie to odkleszczowe zapalenie mózgu. Informacje z tego roku również nie są optymistyczne- inwazja kleszczy stała się faktem, o czym ostrzegają m.in. Lasy Państwowe. Wybrane pakiety NNW umożliwiają ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez kleszcza. Zapewni to, w ramach dostępnego limitu, zwrot kosztów wizyt lekarskich, badań w kierunku wykrycia boreliozy oraz niezbędnej antybiotykoterapii.

- W okresie czerwiec- sierpień 2021 liczba kalkulacji była u nas niemal trzykrotnie wyższa niż w okresie marzec- maj 2021. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech w czasie wakacji oraz pojawiającymi się wówczas szczególnymi zagrożeniami dla ich życia i zdrowia. Jednym z nich jest właśnie ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci. O szczegółowe informacje, warunki i zakresy ubezpieczenia warto zawsze dopytać doradcę ubezpieczeniowego – podsumowuje Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Polisa grupowa, czy indywidualna?

Wyjaśnia Ekspert CUK Ubezpieczenia:

- Większość rodziców corocznie, na pierwszej wywiadówce dowiaduje się o możliwości wykupienia grupowego ubezpieczenia NNW dla swoich dzieci. Za tą formą ochrony przemawiają przede wszystkim atrakcyjne warunki cenowe. Jednak aby ubezpieczenie doszło do skutku, konieczne jest przystąpienie do niego określonej liczby osób, np. 80 proc. uczniów z danej placówki. W wariancie grupowym nie ma również możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można co prawda przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach. Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe, a ochronę możemy nabyć także indywidualnie w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet. W tym przypadku uzyskujemy możliwość dopasowania zakresu i sumy ubezpieczenia do konkretnych potrzeb naszego dziecka. Koszt solidnej polisy NNW dla dziecka na wakacje tominimum 130 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie solidnej polisy. Rozpiętość cenowa jest duża, bo od ok. 30 zł wzwyż – nawet do kilkuset złotych – w zależności co dla rodzica jest ważne i jak dziecko ma spędzać lato. Różnice cen u ubezpieczycieli są duże, więc warto sprawdzać i porównywać oferty – wyjaśnia Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.
 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku