2022-04-29

4 polisy, które przydadzą się na majówkę

Dowiedz się, jakie polisy ubezpieczeniowe przydadzą się Tobie podczas weekendu majowego!

4 polisy, które przydadzą się na majówkę
  • Koniec kwietnia rozpoczyna czas wzmożonego zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi – w drugiej połowie kwietnia sprzedaż polis turystycznych jest o 14% wyższa niż w pierwszej. Ubezpieczenia kupujemy na ostatnią chwilę.
  • Długie weekendy charakteryzują się większą liczbą zgłaszanych szkód także w Polsce – przyczynami są aktywności nad wodą, górskie wędrówki czy wycieczki po Polsce.
  • Wzmożony ruch na drogach prowadzi do dużej liczby wypadków – podczas zeszłorocznej majówki doszło do 205 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 252 zostały ranne.
  • Eksperci Multiagencji CUK Ubezpieczenia stworzyli listę polis, po które warto sięgnąć w tym okresie. 

Tegoroczna „majówka” będzie inna niż poprzednie - po raz pierwszy od dwóch lat, zachęceni znoszeniem pandemicznych obostrzeń, coraz liczniej planujemy podróże zagraniczne. Z danych ETC wynika, że spośród wszystkich Europejczyków, to właśnie Polacy planują wyjeżdżać za granicę najczęściej. Takie plany potwierdza prawie 8 na 10 pytanych, z czego 44 proc. podróży odbędzie się w maju i czerwcu. 

Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi, które obejmują pokrycie nie tylko kosztów zagranicznego leczenia, ale również transportu do placówek leczniczych, kosztu poszukiwania i ratownictwa czy zagubionego lub zniszczonego bagażu. Odpowiednio dobrana polisa zapewnia również wypłatę świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu czy pokryje koszty wyrządzone osobom trzecim. 

Polisa turystyczna to nie jedyna ochrona, na którą warto zwrócić uwagę. Długie weekendy charakteryzują się większą liczbą zgłaszanych szkód, a ofiarami wypadków są nie tylko osoby wybierające zagraniczne kierunki. Swoją wiedzę ubezpieczeniową warto pogłębić, nawet decydując się na weekend na działce, w przydomowym ogródku czy, na stosunkowo niezbyt odległych Mazurach czy w Bieszczadach.

W przypadku coraz popularniejszego w Polsce żeglowania warto ubezpieczyć jacht lub żaglówkę. Zakres ubezpieczenia jest rozszerzony o odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego za szkody, które powstały z tytułu posiadania lub używania przez nich małych jednostek pływających, w tym wyrządzone w małych jednostkach pływających oraz ich wyposażeniu. Obowiązuje także w przypadku jednostek wynajmowanych i obejmuje łodzie wiosłowe, kajaki wodne, rowery wodne, pontony, jachty żaglowe o długości kadłuba do 7,5 m oraz jachty motorowe, w tym skutery wodne, z silnikiem o mocy nieprzekraczającej 50 kW. 

Długie weekendy to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Z danych Policji wynika, że tylko w okresie zeszłorocznej majówki doszło do 205 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 252 zostały ranne. Ponadto, zatrzymano aż 1316 nietrzeźwych kierowców.

Największy odsetek w globalnej liczbie poszkodowanych w wypadkach w 2021 r. stanowili kierujący samochodami osobowymi i ich pasażerowie – 51,6 proc. Wśród kolejnych najczęściej poszkodowanych kierowców znajdują się rowerzyści – prawie 12 proc. oraz motocykliści – niecałe 7 proc. Prawie 17 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w 2021 r. to piesi. W 2021 r. zginęło 527 tych uczestników ruchu, a 4304 osoby zostały ranne, w tym aż 1 672 odniosło ciężkie obrażenia. 

Ubezpieczenia chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wskutek zdarzeń drogowych są dostępne jako część pakietów ubezpieczeń na życie lub polis komunikacyjnych. Ubezpieczyciele widzą potrzebę kompleksowej ochrony, bo o to pytają kierowcy. Na rynku pojawiają się już produkty, które rozszerzają pakiet ochrony tradycyjnych ubezpieczeń i rozbudowują polisy o dodatkowe świadczenia. W przypadku ubezpieczeń dodatkowych możliwe są polisy z gwarantowanymi sumami ubezpieczenia nawet na 350 tys. zł. Tego typu ubezpieczenie zadziała, kiedy zdarzenie będzie dotyczyło także pieszego, pasażera publicznych środków komunikacji lub rowerzystę. 

Ubezpieczyciele wskazują, że coraz więcej Polaków przywiązuje wagę do ochrony ubezpieczeniowej własnych mieszkań czy domów. Podstawowy zakres takiej ochrony zawiera skutki nieprzewidzianych sytuacji np. pożaru czy zalania, ale właściciele coraz liczniej decydują się na objęcie ochroną mienia znajdującego się poza ubezpieczonym lokum. Mowa tu np. o przydomowych altankach czy mniejszych budynkach. 

Warto zwrócić uwagę czy w zakresie ubezpieczenia domu jest ochrona mienia znajdującego się na tarasie lub w ogrodzie – to przydatne na wypadek zdarzeń losowych. Jeśli chodzi o zaprószenie ognia, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną skutki wydarzeń, do których doprowadziło tzw. rażące niedbalstwo. Mowa tu np. o pożarach od zostawionego żelazka czy prostownicy. Warto jednak pamiętać, że wciąż popularnym wyłączeniem jest spożywanie alkoholu podczas powstania szkody.

Pod naszą nieobecność – np. podczas wyjazdu na długi weekend majowy, w domu może wydarzyć się wiele sytuacji, które zanim zostaną zauważone, mogą wyrządzić wiele szkód. Przykładowo, pęknięta rura spowoduje o wiele więcej strat, gdy jej uszkodzenie uwidoczni się dopiero na suficie sąsiada. Brak mieszkańców kusi też włamywaczy, którzy w okresie wyjazdowym biorą sobie na cel mieszania i domy. Ubezpieczenie zapewnia wypłacenie odszkodowania w kwocie niezbędnej do pokrycia strat. Bez odpowiedniej polisy, wszelkie koszty, w tym również zniszczeń, nie tylko własnego lokalu, ale i tych sąsiednich trzeba pokrywać z własnej kieszeni. 

Rowerami podróżujemy do pracy, na zakupy, ale i podczas weekendowych wypraw. Niezależnie od tego, czy rower służy do krótkich przejażdżek, czy do kilkudniowych wypraw, zabezpieczenie przed kradzieżą jest bardzo istotne. Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 skradziono ponad 13,5 tys. jednośladów. To o ponad 750 więcej niż w 2020 r. Najwięcej rowerów skradziono z budynków wielorodzinnych – 3746 oraz bezpośrednio z dróg i jezdni – 1222.

Według wyceny polis przeprowadzonej przez ekspertów CUK Ubezpieczenia, ubezpieczenie jednośladu o wartości 1500 zł w pełnym wariancie sezonowym, czyli na 7 miesięcy zwierającym: OC z sumą gwarancyjną 10 000 zł, NNW z sumą ubezpieczenia na tę samą kwotę, casco dopasowane do wartości roweru oraz ubezpieczenie bagażu do 500 zł obowiązujące na terenie RP wyniosło 133 zł. Natomiast polisa w podstawowym wariancie, zwierająca tylko NNW wyniesie 37 zł na cały sezon. Kupujący polisę rowerową sam wybiera obszar obowiązywania ochrony. Do wyboru są: Polska, cały świat bez USA i Kanady, RP + USA i Kanada, cały świat.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku