Wartość rzeczywista pojazdu - kwota samochodu odzwierciedlająca jego wartość w danym dniu, która zostaje pomniejszona o jego eksploatację. Stanowi podstawę do wypłaty świadczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie wystąpienia kolizji czy wypadku. Wartość rzeczywista pojazdu jest także istotnym czynnikiem, kiedy ustalana jest szkoda całkowita. Warto zaznaczyć, że dochodzi do niej w przypadku, kiedy przekracza 70% wartości samochodu (w polisie AC).
Każdy kierowca ma wpływ na wartość rzeczywistą pojazdu. Regularnie dbając o samochód, przeprowadzając badania techniczne oraz go serwisując, może być ona wyższa, jednak wyliczana jest na podstawie katalogu. Jednocześnie, odliczana jest amortyzacja, zgodnie z tabelą zawartą w OWU.
Pomimo sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie AC, towarzystwo ubezpieczeniowe może obliczać wartość rzeczywistą pojazdu w dniu zdarzenia. Jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu, wskutek którego trzeba stwierdzono szkodę całkowitą, właściciel dostanie kwotę, która odzwierciedla stan rzeczywisty auta. Oznacza to, że nawet jeśli na polisie w sumie ubezpieczenia jest wskazana kwota wyższa, może być on stratny. Warto przemyśleć takie oferty polisy, które uwzględniają stałe sumy ubezpieczenia. Szczególnie jest to opłacalne dla właścicieli samochodów, które są nowe.
Czy wiesz, że...
Nowy samochód szybko traci na wartości. Kwota za pojazd może znacznie różnić się w dniu podpisywania umowy, a np. kilka miesięcy później, kiedy dojdzie do stłuczki czy wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe wycenia wartość samochodu na podstawie specjalnych katalogów, w których są uwzględniane wszelkie parametry techniczne czy wyposażenie.