Elementy ruchome – w kontekście ubezpieczeń to ruchomości domowe, które nie zostały zamontowane na stałe. Zaliczamy do nich przede wszystkim urządzenia AGD, meble (wbudowane, wiszące, stojące), sprzętelektroniczny, muzyczny, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, biżuterię, sprzęt komputerowy, sprzęt sportowy. Innymi elementami ruchomymi są również dywany, karnisze, żyrandole, instrumenty muzyczne, odzież, czy też gotówka. To przedmioty będące własnością osoby ubezpieczonej albo osób, które mieszkają razem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.
Czy wiesz, że...
Ubezpieczenie może objąć także elementy ruchome, które nie należą bezpośrednio do właściciela nieruchomości. Dzieje się tak w przypadku udostępnienia czasowego pewnych przedmiotów np. przez pracodawcę. Wypożyczenie rzeczy musi być udokumentowane w chwili ich ubezpieczania.
Przykładowo, w mieszkaniu Karoliny doszło do pożaru, w wyniku którego meble, sprzęt RTV i AGD zostały doszczętnie zniszczone. Polisa mieszkaniowa, którą wykupiła Karolina pokryje finansowe straty powstałe na skutek tych zdarzeń losowych. Karolina zdecydowała się również na opłacenie dodatkowej składki i rozszerzyła standardowy pakiet ochrony mieszkania o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, kradzieży zwykłej, rabunku, stłuczenia przedmiotów szklanych (np. płyty indukcyjnej, szklanych drzwi balkonowych). Kradzież z włamaniem to widoczne ślady obecności złodziei, czyli np. wyłamanie zamków lub zbita szyba. Kradzież zwykła to brak obecności śladów złodziei. Rabunek może mieć miejsce poza ubezpieczonym mieszkaniem, np. w komunikacji miejskiej lub innym miejscu publicznym.