2024-02-28

Co zwiedzić podczas wycieczki objazdowej w Macedonii?

Zobacz, co warto zwiedzić podczas wycieczki objazdowej w Macedonii.

Co zwiedzić podczas wycieczki objazdowej w Macedonii?

Lubisz niebanalne wycieczki? Taką na pewno będzie wyjazd na Bałkany! A podróż do Macedonii Północnej już w ogóle będzie nietuzinkowa. Chociaż kraj nie ma dostępu do morza, turyści są pod jego wielkim wrażeniem. Jeśli więc planujesz wczasy na Bałkanach, sprawdź w naszym artykule, co zwiedzić w Macedonii i jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne tego kraju.

Najważniejsze informacje:

 • Twoja wycieczka nie może obyć się bez odwiedzenia Skopje, nazywanego przez niektórych kiczowatym miastem. Niedaleko znajduje się Kanion Matka
 • Jezioro Ochrydzkie to okazja do plażowania. Warto też zwiedzić Ochrydę.
 • Miłośnikom turystyki religijnej polecamy klasztor św. Nauma.
 • Podczas pobytu w tym kraju możesz zdobyć także górskie szczyty. Wybierać możesz spośród szlaków np. w Górach Galicica czy Górach Baba.

Co zwiedzić w Macedonii?

Zastanawiasz się, co podczas urlopu może zaoferować kraj bez dostępu do morza? W przypadku Macedonii bardzo dużo! To prawdziwy raj dla miłośników natury. Chociaż nie jest popularnym celem podróży Europejczyków, to ci, którzy zdecydują się na objazdową wycieczkę po Bałkanach, nie żałują, że się tu zatrzymali. Kraj kusi nie tylko zabytkami (np. majestatycznymi klasztorami), ale i pasmami górskimi czy jeziorami dla spragnionych odpoczynku turystów.

Skopje – zabytki

Nasz mini przewodnik rozpoczniemy od stolicy kraju, czyli Skopje. Co zobaczyć? Miasto to słynie m.in. z wielu pomników, które pochowane są w różnych miejscach miasta i są m.in. pokłosiem projektu „Skopje 2014”. Eklektyzm to kolejne słowo, które opisuje to miasto. Między innymi dlatego, Skopje nazywane jest przez wielu turystów kiczowatym. Jednak właśnie ta oryginalność jest dla drugiego obozu podróżnych tak ujmująca.

Będąc tu, koniecznie trzeba wybrać się do ruin twierdzy Skopsko Kale, o ile nie trwają tu akurat prace archeologiczne. Kolejnym punktem wycieczki musi być obowiązkowo Kamienny Most, który miał powstać już w czasach bizantyjskich i, który oprócz funkcji łączenia starej części miasta z nową, był kiedyś także miejscem egzekucji. Stary bazar to kolejna atrakcja Skopje. Można tu zrobić zakupy w cieniu budowli pochodzących z okresu architektury osmańskiej.

Warto także odwiedzić Dom Pamięci Matki Teresy, w którym znajduje się kaplica i małe muzeum. Ponieważ w Macedonii przeważającą grupą religijną są prawosławni, w Skopje wzniesiono wiele cerkwi, które warto odwiedzić (m.in. cerkiew Wniebowstąpienia Jezusa czy Narodzenia Bogarodzicy). Jeśli jesteśmy już przy zabytkach sakralnych, to można zwiedzać tu także meczety – jest ich w mieście aż ponad 20. 

Kanion Matka – zwiedzanie okolic stolicy

Skopje i okolice to kwintesencja tego pięknego kraju. Tuż obok tętniącej życiem stolicy Macedonii możemy obcować z naturą i to w takim wydaniu, że aż zapiera dech w piersiach. Przez Kanion Matka przepływa rzeka Treska, a stworzona na niej tama pozwoliła uzyskać piękne jeziorko. Kanion Matka można zwiedzać pieszo, przepłynąć się łódką po jeziorze oraz do Jaskini Vrelo czy spróbować sił we wspinaczce górskiej. Zmęczony turysta może odpocząć w lokalnej restauracji z obszernym tarasem. 

Jezioro Ochrydzkie i Ochryda

Podróżując na południe od Skopje, napotkamy na Ochrydę, położoną nad Jeziorem Ochrydzkim, który jest najstarszym śródlądowym akwenem wodnym. Rejon ten przez wielu jest uważany za najpiękniejszy w Macedonii, a nawet na całych Bałkanach! Wszystko za sprawą zabytków (m.in. monastyrów, kościołów i cerkwi), położenia, ale też historii, ponieważ pierwsi osadnicy pojawili się tu już 7000 lat temu. Obowiązkowym punktem wycieczki jest spacer wąskimi uliczkami czy promenadą, wizyta na bazarze i zakup lokalnych specjałów. 

Teraz coś dla tych, którzy wakacji nie wyobrażają sobie bez wizyty na plaży. W Jeziorze Ochrydzkim nazywanym „Macedońskim morzem” zaznamy dość rześkiej kąpieli, bo woda ma tu temperaturę od 18 do 25 stopni, jednak to przyjemna odskocznia od zwiedzania zabytków. 

Wizyta w klasztorach

W Macedonii można zwiedzić jeden z najpiękniejszych klasztorów na świecie – klasztor św. Numa. Jest naprawdę niesamowicie położony, bo na brzegu jeziora Ochrydzkiego. Widok na nie z tarasu przy klasztorze jest naprawdę niesamowity. Można tu także podziwiać albańskie wybrzeże i najbliżej zlokalizowane miasto Pogradec. Klasztor warto odwiedzić przy okazji zwiedzania Ochrydy. Można się tu dostać łodzią, oglądając także miasto z innej perspektywy. 

Początki klasztoru sięgają 900 r., kiedy to uczeń Cyryla i Metodego, Naum, założył tu pierwsze zgromadzenie. Kompleks składa się z kilku budynków, które kiedyś przeznaczone były dla mnichów i pielgrzymów, a teraz przerobiono je na hotel. Niezapomnianym przeżyciem jest zwiedzanie cerkwi św. Archaniołów, gdzie znajduje się m.in. kaplica grobowa założyciela klasztoru, rzeźby czy freski. 

Górskie wycieczki

Bardziej niż odpoczynek nad jeziorem interesuje Cię trekking? Nieopodal Jeziora Ochrydzkiego możesz wybrać się na szlak w Górach Galicica, które objęte zostały w ramy parku narodowego. Jedną z polecanych tras jest szlak na Magaro, skąd rozciąga się widok na dwa jeziora. 

Kolejnym punktem zwiedzania Macedonii dla miłośników gór są góry Baba, szczególnie szczyt Pelister. Będąc tutaj, możesz odwiedzić także urocze miejscowości np. Bitola, Brajcino czy Ljubojno, a także odpocząć nad brzegiem Jeziora Prespa.

Pozostałe atrakcje Macedonii

W naszym mini przewodniku przedstawiliśmy kwintesencję Macedonii, jednak zachęcamy do samodzielnego zwiedzania kraju. Warto np. udać się do mniej obleganego Vevchani, gdzie przez bardzo krótki czas funkcjonowała Niezależna Republika Vevchani, wybrać się do tzw. kamiennego miasta ze skalnymi filarami we wsi Kuklica czy odwiedzić Galichnik, by wziąć udział w prawdziwym weselu, zorganizowanym według lokalnych tradycji. Atrakcji Macedonia dostarcza bez liku…

A jeśli chcesz zaplanować dłuższą podróż, to zapraszamy do tekstu poświęconego wycieczce po Bałkanach.

Zasady wjazdu do Macedonii

Wiesz już, co zwiedzać. Sprawdźmy teraz, jakie są zasady wjazdu do tego państwa. Czy możemy dostać się do Macedonii bez paszportu? Otóż okazuje się, że tak. Chociaż kraj ten jest od 2005 r. tylko kandydatem do Unii Europejskiej, można ten kraj zwiedzać, wykorzystując tylko dowód osobisty. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu wolisz posługiwać się paszportem lub paszportem tymczasowym, możesz to zrobić. Wszystkie te dokumenty muszą być ważne minimum 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu. 

Nie jest wymagana wiza w przypadku wjazdu do Macedonii Północnej do 90 dni (w okresie 180 dni). Warto jednak wiedzieć, że istnieje tu obowiązek meldunkowy, który, choć powinien być dopełniony przez hotel, pensjonat czy osobę goszczącą, wpływa głównie na turystę. Za złamanie obowiązku meldunku można zapłacić grzywnę w wysokości od 100 do 500 euro, a także otrzymać zakaz wjazdu do kraju na okres 2 lat.

Dzieci podróżujące z osobą niebędącą ich rodzicem czy opiekunem prawnym, muszą mieć pisemną zgodę opiekunów na wjazd do kraju. Także gdy nieletni wyjeżdża pod opieką tylko jednego rodzica, musi mieć zgodę tego drugiego. 

Ile kosztuje wycieczka do Macedonii?

To, jaki będzie koszt urlopu w tym kraju, zależy od sposobu podróżowania. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wycieczek. Ceny zostały sprawdzone w pierwszym kwartale 2024 roku.

 • 8-dniowy pobyt we wrześniu 2024 r. w Ochrydzie, nad brzegiem tzw. Morza Macedońskiego, czyli Jeziora Ochrydzkiego kosztuje już od ok. 2200 zł za osobę. W cenie są: lot, pokój, 3 posiłki, transfery, polski rezydent i ubezpieczenie. Celem wycieczki jest głównie odpoczynek na plaży, jednak można wykupić dodatkowe wycieczki, np. do Skopje już od ok. 200 zł.
 • 8-dniowa wycieczka objazdowa głównie po Macedonii, ale zahaczająca także o Grecję to koszt ok. 3000 zł za osobę. W cenie jest lot, śniadania, transfery busem, pokój w hotelach, opieka pilota, ubezpieczenie. W planie jest wizyta m.in. w Skopje, Ochrydzie, Parku Narodowy Galicica i nad Jeziorem Prespańskim itd.
 • Wycieczka objazdowa na własną rękę – tutaj tak naprawdę cena będzie zależeć od Ciebie i tego, jakie miejsca chcesz odwiedzić, gdzie chcesz spać, a także lokali, w których będziesz się stołować. Cena np. pola namiotowego w Macedonii Północnej to ok. 15-20 euro za dzień za dwie osoby. Jeśli chodzi o ceny w sklepach czy na targach, to np. za kilogram pomidorów zapłacimy tu ok. 5 zł, a za kilogram ogórków 3 zł. Z kolei za obiad, składający się ze słynnego bałkańskiego mięsa i warzyw, zapłacimy w restauracji ok. 40 zł. Wybierając się do Macedonii na własną rękę, trzeba doliczyć do kosztów wycieczki ubezpieczenie turystyczne, o czym więcej przeczytasz niżej.

Ubezpieczenie na wyjazd do Macedonii

Zaplanowałeś już wycieczkę objazdową po Macedonii? Teraz pora, by zadbać o bezpieczeństwo. Jakie ubezpieczenie przyda się podczas podróży?

Ubezpieczenie turystyczne

Bezwzględnie trzeba zadbać o dobrą polisę podróżną. Ponieważ w Macedonii nie działa karta EKUZ, bez ważnego ubezpieczenia turystycznego turyści muszą pokrywać koszty leczenia z własnej kieszeni. Mając ubezpieczenie na wyjazd do Macedonii, można uniknąć sporych rachunków np. za leczenie (wizyta lekarska, to koszt od 10 euro do 80 euro w zależności od specjalisty) czy za powrót do Polski (koszt transportu do kraju to nawet 15 000 euro). 

Dobra polisa turystyczna do Macedonii powinna składać się z:

Wydaje Ci się, że taka polisa będzie dużo kosztować? Otóż nie. Cena polisy turystycznej do Macedonii to już ok. 4 zł za dzień pobytu. Zastanawiasz się, ile będzie wynosić składka w przypadku Twojego wyjazdu? Sprawdź w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Porównasz tu nawet kilkanaście ofert, a po wyborze jednej z nich możesz kupić polisę przez internet.

Ubezpieczenie komunikacyjne

Jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową po Macedonii swoim autem, musisz pamiętać o wyrobieniu Zielonej Karty. To dokument, potwierdzający, że masz ważne ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. Dzięki temu, jeśli spowodujesz wypadek czy kolizję, będzie możliwe dopełnienie formalności i nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego kierowcy z własnej kieszeni.

Inne ubezpieczenie komunikacyjne, które z pewnością warto mieć tak daleko od domu, to assistance. Cenę polisy możesz sprawdzić w kalkulatorze CUK Assistance

FAQ:

 • 1
  Czy jadąc do Macedonii, potrzebny jest paszport?

  Oprócz paszportu i paszportu tymczasowego, by wjechać do Macedonii, można posłużyć się także dowodem osobistym.

 • 2
  Na co uważać w Macedonii?

  Ponieważ Macedończycy mają bardzo luźne podejście do przepisów, trzeba uważać tu na chodniku, ponieważ częstym widokiem są auta się nimi poruszające. W sezonie letnim, w miejscowościach turystycznych trzeba uważać na kradzieże czy włamania do samochodów. Unikać też należy demonstracji czy zgromadzeń publicznych. Pospolita przestępczość jest tu na przeciętnym poziomie, ale najbardziej niebezpiecznie jest w północno-zachodniej części kraju. Trzeba również uważać na trzęsienia ziemi, ponieważ państwo leży na terenie aktywnym sejsmicznie.

 • 3
  W jakim języku mówi się w Macedonii?

  Urzędowym językiem jest tu macedoński, jednak w niektórych regionach oficjalnym językiem jest także albański. Znajdą się także mieszkańcy, którzy mówią w języku tureckim, romskim, serbskim, bośniackim i rumuńskim.

 • 4
  Kiedy najlepiej jechać do Macedonii?

  Najcieplejsze miesiące tutaj to czerwiec, lipiec, sierpień, kiedy temperatura osiąga nawet 28 stopni Celsjusza. Turyści, którzy wolą odpoczywać, gdy jest mniej ludzi i chłodniej, mogą przyjechać do Macedonii np. we wrześniu, kiedy słupki rtęci wskazują ok. 23 stopni, a opady deszczu nie są zbyt częste.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku