Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-01-13

Wykluczenie szkody i regres, czyli jak to jest z wypłatą odszkodowania z OC?

W tych przypadkach możesz mieć problem z odszkodowaniem.

Ubezpieczenie OC to podstawowa ochrona, jaką zapewniasz podczas codziennych podróży autem. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły podpisanej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie, które będzie w stanie pokryć koszty szkód. Dowiedz się, jakie są możliwe wyłączenia odpowiedzialności u ubezpieczycieli.

Wyłączenia odpowiedzialności sprawiają, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania w pewnych okolicznościach.

Celowe działanie? Problem z zadośćuczynieniem

Podstawą do wypłacenia odszkodowania jest fakt, że wyrządzenie szkody nastąpiło przez przypadek. Najczęściej w umowie jest to opisane jako zdarzenie losowe, które jest głównym przedmiotem ubezpieczenia OC. Gdy dojdzie do kolizji czy stłuczki celowo, świadczenie wypłaci UFG, ale zażąda od Ciebie zwrotu środków. Tak właśnie działa regres ubezpieczeniowy.

Wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu

Prowadzenie auta pod wpływem środków odurzających jest ściśle zabronione, a także ekstremalnie niebezpieczne. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia, tym razem też nastąpi regres ubezpieczeniowy w ramach OC. Choć towarzystwo wypłaci odszkodowanie, w końcu i tak będziesz musiał zapłacić za wszystko sam. Właśnie dlatego, w momencie przybycia funkcjonariuszy policji na miejsce wypadku czy stłuczki, za każdym razem badają poziom alkoholu we krwi. Przekroczenie dopuszczalnej wartości sprawi, że ubezpieczyciel ma prawo zwrócić się do kierowcy z regresem ubezpieczeniowym.

Brak odszkodowania w przypadku ucieczki

Jeśli na drodze dojdzie do wypadku lub nawet drobnej stłuczki, najważniejsze jest sprawdzenie stanu zdrowia osób, które wzięły w nim udział, a także uczciwe załatwienie formalności. Ucieczka po wypadku jest nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem, ale także niesie za sobą konsekwencje w postaci regresu ubezpieczeniowego. Wszystkie koszty, jakie poniesie ubezpieczyciel, będziesz musiał zwrócić z własnej kieszeni. Taka sytuacja skutkuje zatem zapłatą za szkody oraz utratą części zniżek.

Brak uprawnień i poruszanie się kradzionym autem

Ochroną OC nie są objęte szkody wyrządzone pojazdem, który znalazł się w posiadaniu kierowcy w wyniku przestępstwa. Oznacza to, że jeśli samochód został skradziony, a następnie doszło do stłuczki, towarzystwo ubezpieczeniowe zastosuje regres ubezpieczeniowy. Taka sama sytuacja nastąpi, gdy pojazd będzie prowadzony przez osoby nieupoważnione, czyli takie, które nie posiadają prawa jazdy. Wyjątkiem będzie natomiast ratowanie życia czy mienia oraz pościg za osobą podjęty od razu po popełnieniu przez nią przestępstwa.

Wartościowe przedmioty w samochodzie

Jeśli podczas stłuczki lub poważniejszego wypadku w samochodzie znajdą się cenne przedmioty takie jak biżuteria, papiery wartościowe czy gotówka, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje ich kosztów. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku dużych uszkodzeń trudno byłoby potwierdzić, co rzeczywiście było w pojeździe w momencie zdarzenia. Ustalenie wartości przedmiotów również byłoby dla ubezpieczyciela kłopotliwe. Brak wypłaty odszkodowania wynika z wyłączenia odpowiedzialności w OWU ubezpieczenia OC.

Właściciele dwóch aut

Kolejną sytuacją, w której nie dostaniesz wsparcia finansowego od towarzystwa ubezpieczeniowego, jest zdarzenie, w którym będą brały udział dwa Twoje auta. Zastanawiasz się jak to jest możliwe? Przykładowo, wyjeżdżasz na krótką przejażdżkę ze swoją żoną czy bratem dwoma samochodami, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. Podczas niespodziewanej stłuczki czy kraksy, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Towarzystwo nie poniesie odpowiedzialności, jeśli wyrządzisz szkodę samemu sobie.

Kolizja a szkody środowiskowe

Jeśli wyrządzisz szkody cysternie lub pojazdowi, który przewozi groźne chemikalia, towarzystwo ubezpieczeniowe także może nie wypłacić świadczenia. Dojdzie wtedy do tzw. szkody środowiskowej, szczególnie jeśli nastąpi wyciek. W takiej sytuacji, będziesz musiał samodzielnie ponieść koszty szkód i usuwania substancji z drogi.

Porównaj ceny OC/AC

Wykonaj kalkulację w porównywarce ubezpieczeń samochodowych i znajdź polisę dla siebie. Wolisz porozmawiać? Zadzwoń na infolinię lub przyjdź do placówki w Twoim mieście.

Oceń artykuł

0
(0)