2022-12-13

Uraz psychiczny po wypadku samochodowym — czy należy się odszkodowanie?

Sprawdź, czy po wypadku samochodowym należy Ci się odszkodowanie za uraz psychiczny.

Uraz psychiczny po wypadku samochodowym — czy należy się odszkodowanie?

Nieprzewidziane sytuacje na polskich drogach zdarzają się bardzo często. Wypadek samochodowy może być naprawdę traumatycznym przeżyciem. Często zostaje w nas uraz psychiczny, który blokuje nas przed jazdą samochodem. To wbrew pozorom bardzo duże utrudnienie w dzisiejszych czasach, kiedy mobilność jest wpisana niejako w niemal każdy aspekt naszego życia. Psychika po wypadku samochodowym może być zdecydowanie osłabiona. Paniczny strach przed jazdą autem, szybsze bicie serca, wciąż powracające wspomnienia związane z nieszczęśliwym wypadkiem, w którym brałeś udział mogą doprowadzić do ataków paniki. To tylko niektóre odczucia po wypadku samochodowym, które mogą się pojawić. Każdy poszkodowany może doświadczać innych przykrości i utrudnień z tego powodu. Osoby poszkodowane zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą dostać odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny. Jako poszkodowany możesz ubiegać się od ubezpieczyciela o zwrot kosztów leczenia, które wynikają zarówno z urazów fizycznych, jak i psychicznych. Sprawdź, co napisać, żeby dostać odszkodowanie za uraz psychiczny po wypadku oraz dowiedz się czego, jako poszkodowany, możesz domagać się od ubezpieczyciela.

Uraz psychiczny – objawy

Zacznijmy od tego, czym jest uraz psychiczny. Odczucia z nim związane możemy inaczej nazwać traumą. Jest to trwała zmiana w psychice, która została spowodowana gwałtownym i nieprzyjemnym przeżyciem. Do takich sytuacji możemy zaliczyć wypadek samochodowy. Bez względu na to, czy jesteś osobą poszkodowaną, czy sprawcą wypadku – jesteś tak samo narażony na pojawienie się traumy. Objawami urazu psychicznego są zaburzenia pourazowe. Najczęściej u osoby poszkodowanej pojawiają się stany lękowe, uczucie ciągłego wyczerpania, powracające wspomnienia czy nawet koszmary senne. W efekcie doznanego urazu – możesz zacząć unikać wszelkich sytuacji, które były związane z tym, że doszło do takiego nieprzyjemnego zdarzenia. Przykładowo – nie wsiadasz do samochodu, ponieważ boisz się, że sytuacja związana z wypadkiem może się powtórzyć. Taki stres pourazowy może trwać nawet miesiącami czy latami. W przypadku doznania takiej traumy, żeby dojść do siebie potrzebna jest najczęściej terapia. Po podjęciu leczenia możesz zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku o zwrot kosztów psychoterapii oraz ewentualnych środków farmakologicznych.

Amaksofobia – czyli lęk przed jazdą samochodem

Amaksofobia to stan chorobowy polegający na panicznym strachu przed jazdą samochodem. Jest to taki strach, który generuje u człowieka zaburzenia fizyczne. Najczęściej występuje po traumatycznym wypadku samochodowym. Z taką fobią mamy do czynienia, gdy odczuwamy brak poczucia samokontroli, pojawianie się dramatycznych myśli, w których boimy się wypadku, silne ataki lękowe, które powodują panikę, drżenia arytmię serca czy zimne poty. W takiej sytuacji często przestajemy poruszać się autem ze względu na lęk przed jazdą samochodem. Leczenie i diagnoza powinny być podejmowane przez specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychologii. Jeżeli po wypadku samochodowym odczuwasz stany lękowe w związku z poruszaniem się autem, powinieneś jak najszybciej udać się na konsultację do specjalisty. Jeżeli stwierdzi on, że uraz psychiczny powstał w związku z wypadkiem samochodowym, możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Uraz psychiczny po wypadku samochodowym: kiedy należy się odszkodowanie z OC sprawcy?

Wypadek komunikacyjny to ogromna trauma nie tylko dla uczestników takiego wypadku, ale również dla jego świadków. Często jest tak, że urazy fizyczne goją się znacznie szybciej niż psychika po wypadku samochodowym. Co w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku i okaże się, że doszło do urazu psychicznego?  Na co możesz liczyć jako poszkodowany?

W sytuacji, gdy doznałeś nie tylko urazów fizycznych, ale także nabawiłeś się traumy, przysługuje Ci ubezpieczenie z OC sprawcy wypadku. Otrzymasz odszkodowanie za poniesione koszty leczenia czy zakup leków medycznych w związku z uszkodzeniami. Możesz również domagać się odszkodowania w związku z leczeniem urazów psychicznych.

Po podjęciu terapii, która pomoże Ci wyjść z traumy możesz domagać się zwrotu kosztów, które wiążą się z wizytami u specjalistów. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o zwrot kosztów terapii farmakologicznej związanej z leczeniem traumy. Odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny pokryje wszelkie niezbędne koszty. Oczywiście wysokość odszkodowania zależy od tego – jak dużo wydasz na ewentualne leczenie. Wszelkie wizyty oraz zakup leków muszą być potwierdzone fakturami – w innym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie poniesie odpowiedzialności finansowej za Twoje leczenie. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co możesz liczyć jako osoba poszkodowana w wypadku samochodowym?

Jako osoba poszkodowana w wypadku samochodowym możesz otrzymać nie tylko odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny. Są również inne świadczenia, na które możesz liczyć. Aby je otrzymać, musisz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy szkody, w którym miał on wykupione OC komunikacyjne.

Oto świadczenia, o jakie możesz się ubiegać w związku z wypadkiem samochodowym:
 

  • Odszkodowanie

Odszkodowanie z OC sprawcy obejmuje przede wszystkim zwrot kosztów leczenia i wszelkie wydatki z tym związane. Jeżeli dojdzie do wypadku możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w związku z poniesionymi kosztami związanymi z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Takie odszkodowanie może obejmować koszty związane z leczeniem czy zakupem leków, jednak to nie wszystko. Każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i może obejmować również inne poniesione koszty tj. chociażby koszty opieki, dojazdów do szpitala czy poradni specjalistycznych.  Odszkodowanie pokryje także zakup sprzętu specjalistycznego, jeżeli jest on potrzebny ze względu na stan zdrowia poszkodowanego.
 

  • Renta

Renta jest świadczeniem, które jest wypłacane w sytuacji, gdy jako poszkodowany nie możesz kontynuować pracy zarobkowej lub jeżeli w związku z wypadkiem samochodowym znacznie zwiększyły się Twoje wydatki, ponieważ pieniądze potrzebne są na Twoją rehabilitację. Jeżeli dotychczasowe dochody nie są w stanie zaspokoić Twoich potrzeb, możesz ubiegać się o takie świadczenie.

  • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Jako osoba poszkodowana, która doznała uszczerbku na zdrowiu czy rozstroju zdrowia masz prawo dochodzić od sprawcy szkody zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jest to roszczenie niezależne od odszkodowania czy renty. Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowanie CI szkód o charakterze niematerialnym takich jak ból, cierpienie poczucie bezradności czy poczucie lęku.

Odszkodowanie za uraz psychiczny — zadośćuczynienie. Jak uzyskać?

Ubieganie się o odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny może okazać się dość skomplikowaną sprawą. Dowiedz się, jak skutecznie starać się o zadośćuczynienie z OC sprawcy. Szkód niematerialnych związanych z wypadkiem samochodowym nie da się opłacić, natomiast pieniądze, które otrzymasz w związku z zadośćuczynieniem możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Pamiętaj, że jako poszkodowany musisz udowodnić, że uraz psychiczny powstał w związku z wypadkiem samochodowym. Co napisać, żeby dostać odszkodowanie? W opisie zdarzenia powinieneś umieścić jak najwięcej szczegółów dotyczących wypadku, dodatkowo konieczne będzie zebranie całej dokumentacji związanej z Twoim leczeniem – w tym również diagnoza lekarska, dokładny opis objawów, z jakimi się borykasz oraz rachunków z apteki czy od lekarza. Dobry opis oraz udokumentowanie całej sytuacji sprawią, że ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości co do tego, że uraz psychiczny po wypadku odbił się również na Twoim życiu. W ten sposób szanse na uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy za uraz psychiczny są bardzo wysokie.

Zadośćuczynienie za uraz psychiczny dla sprawcy wypadku?

W razie wypadku obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych. Czas wypłaty odszkodowania zależny jest od tego, czy wszystkie okoliczności są znane, czy sytuacja wymaga dodatkowych wyjaśnień. Sprawdź, kiedy może zostać wypłacone odszkodowanie z OC sprawcy. Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, nie musisz się martwić, ubezpieczyciel pokryje szkody zarówno na mieniu, jak i na osobie, powstałe w związku z zaistniałą sytuacją.

Co jednak z osobą, która spowodowała wypadek samochodowy? Ona, podobnie jak poszkodowany również może mieć uraz psychiczny po wypadku. Czy również może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy ubezpieczeniowej? Niestety nie. W przypadku ubezpieczenia OC wypłata odszkodowania nie przysługuje sprawcy szkody. Jeżeli jesteś sprawcą wypadku i doszło do uszkodzeń ciała czy urazu psychicznego, nie otrzymasz wypłaty świadczenia z towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszelkie koszty związane z Twoim leczeniem czy powrotem do zdrowia będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Nie zapominaj o ubezpieczeniu OC!

Kończy Ci się polisa? Kup ubezpieczenie już dziś przez nasz kalkulator online, porównaj składki i wybierz dla siebie najlepszą opcję. Możesz także skontaktować się z nami telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

2.50
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku