2023-05-29

Udział własny w wynajętym samochodzie – czym jest i na czym polega?

Sprawdź, czy możesz uniknąć udziału własnego w wynajętym samochodzie.

Udział własny w wynajętym samochodzie – czym jest i na czym polega?

Wybierasz się w podróż zagraniczną samolotem, ale planujesz wynająć na miejscu auto, żeby pozwiedzać okolicę? Wypożyczając samochód pamiętaj, aby koniecznie zapoznać się z warunkami umowy. Szczególną uwagę zwróć na punkt dotyczący Twojej odpowiedzialności jako użytkownika pojazdu. Wypożyczając auto najczęściej mamy do czynienia z umową, w której zawarta jest informacja o pokryciu szkód w wynajętym pojeździe. Sprawdź czym jest udział własny w wynajętym samochodzie oraz czy można go uniknąć.

Wynajem samochodu za granicą – jak wypożyczyć pojazd

Wypożyczenie samochodu za granicą nie jest żadnym problemem. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić różne oferty, porównać ceny, zweryfikować czy wypożyczony samochód posiada odpowiednie ubezpieczenie i dokładnie przeczytać warunki umowy, które bardzo często wskazują na udział własny. Wypożyczenie samochodu najbardziej opłaca się, gdy zwiedzamy region większą grupą, ponieważ koszty wynajmu czy paliwa rozkładają się na więcej osób. Pojazd za granicą możesz wypożyczyć zarówno przez internet jak i na miejscu. Bardzo często wypożyczalnie znajdziemy na lotnisku, na którym wylądowaliśmy.

Informacje, jakie będziemy musieli podać wypożyczając samochód przez internet to m.in.

  • miejsce, w którym odbierzemy i oddamy wypożyczony pojazd;
  • dokładny czas, na jaki chcemy wypożyczyć auto;
  • klasę pojazdu, która nas interesuje;
  • dane kierowcy – czyli osoby, która będzie odpowiedzialna za ten pojazd.

W zależności od wypożyczalni ceny mogą się różnić, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić dostępne na rynku oferty, żeby nie przepłacać.

Wypożyczony pojazd a polisa ubezpieczeniowa

Wypożyczając pojazd za granicą koniecznie zwróć uwagę czy pojazd, którym masz zamiar się poruszać posiada polisę ubezpieczeniową. Zwróć również uwagę czy ubezpieczenie AC obejmuje wkład własny. Wypożyczenie samochodu bardzo często wiąże się z tym, że Ty jako wypożyczający będziesz musiał pokryć te szkody z własnej kieszeni do kwoty określonej w umowie.

W zależności od wypożyczalni  ochrona ubezpieczeniowa może być zdecydowanie ograniczona i nie obejmować na przykład:

  • elementów szklanych,
  • kół,
  • szkód we wnętrzu pojazdu,
  • dachu,
  • podwozia
  • uszkodzeń w dodatkowych akcesoriach (np. fotelik dziecięcy).

Bardzo często zdarza się, że podczas wypożyczenia pojazdu zostanie zaproponowane Ci doubezpieczenie auta, tak aby w razie takich szkód koszty opłacił ubezpieczyciel.

Czym jest udział własny w szkodzie?

Udział własny w szkodzie jest to określona kwota, ewentualnie procent wartości szkody, którą zobowiązujesz się pokryć z własnej kieszeni na naprawę pojazdu, które powstały w momencie wypadku czy kolizji drogowej. W sytuacji gdy wypożyczasz auto i wyrządzisz szkodę takim pojazdem, zobowiązujesz się do poniesienia kosztów wyrządzonych szkód do kwoty wskazanej w umowie wypożyczenia samochodu. Wypożyczalnie samochodów bardzo często zabezpieczają się w ten sposób. Podpisując umowę koniecznie sprawdź, na jakie warunki się zgadzasz.

W przypadku wypożyczalni aut udział własny w wypożyczonym samochodzie możemy inaczej nazwać kaucją. Najczęściej jest to pewna suma pieniędzy wskazana w umowie, która może zostać złożona w gotówce lub poprzez blokadę środków na naszej karcie kredytowej.

Jak wysoka może być kaucja? To zależy od firmy, w której wypożyczamy pojazd. Kaucja najczęściej waha się w granicach od 100 do 500 euro, ale może zdarzyć się, że firma zażąda opłaty nawet w wysokości 1 000 euro.

Kaucja najczęściej jest pobierana na wypadek:

  • Pokrycia szkód w wypożyczonym aucie tj. zarysowania, większe uszkodzenia, zniszczenie tapicerki.
  • Późniejszego zwrotu pojazdu niż ten, który został wskazany w umowie najmu. Często zdarza się, że na wypożyczony przez Ciebie samochód czeka już inny klient.

Udział własny w wypożyczonym samochodzie zabezpiecza firmę, w której wypożyczyłeś pojazd przed ewentualnymi kosztami związanymi z tą sytuacją. Jeżeli nie wyrządzisz żadnych szkód w tym samochodzie, pieniądze zostaną Ci zwrócone.

Co zrobić, jeśli pojazd został skradziony lub miał miejsce wypadek?

Jeżeli Twoja umowa obejmuje udział własny w szkodzie, to wypożyczenie samochodu może Cię sporo kosztować, gdy dojdzie do wypadku. W przypadku szkody zgodnie z umową wypożyczenia wpłaconej kaucji już nie odzyskasz.

Jak zatem zgłosić szkodę, jeżeli za granicą przytrafi Ci się taka sytuacja? Przede wszystkim zachowaj spokój. W przypadku tego typu szkód schemat działania jest bardzo prosty. Wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków:

  • W pierwszej kolejności należy zadzwonić do wypożyczalni i przekazać informację o szkodzie.
  • Należy podać dokładne miejsce zajścia szkody.
  • Ostatnim krok, który musisz wykonać to cierpliwie oczekiwanie na instrukcje z wypożyczalni.

Każde inne zachowanie może zostać odebrane przez wypożyczalnię negatywnie i może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. W takiej sytuacji najlepiej trzymać się zasad.

Zastanawiasz się, czy możesz uniknąć w jakiś sposób opłaty za udział własny w wynajętym samochodzie? Mamy dla Ciebie dobre informacje! Niektóre towarzystwa oferują takie rozszerzenie do polisy turystycznej po dodatkowym opłaceniu składki.

Czym jest zniesienie udziału własnego w ramach umowy o wypożyczenie samochodu?

Większość wypożyczalni samochodowych nie zgadza się na zniesienie udziału własnego w ramach umowy o wynajem auta. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe (m.in. Warta) oferują w ramach polisy podróżnej dodatkowe rozszerzenie, jakim jest pokrycie kosztów udziału własnego w wynajętym pojeździe.

W jakich sytuacjach zadziała takie ubezpieczenie? Jeżeli zdecydujesz się na wynajem samochodu za granicą i uszkodzisz go w wyniku wypadku czy kolizji (np. zarysujesz zderzak lub urwiesz boczne lusterko), wypożyczalnia może obciążyć Cię kosztami. Towarzystwo, w którym wykupiłeś odpowiednie rozszerzenie polisy turystycznej, zwróci Ci koszty wpłaconej kaucji, którą powinieneś pokryć w ramach udziału własnego. Towarzystwo Warta gwarantuje pokrycie takich kosztów nawet do 5 000 zł. Tak skonstruowana polisa podróżna pozwoli Ci spokojnie wyjechać na zagraniczne ulice, nie martwiąc się o to, że czeka Cię dodatkowy wydatek.

Co powinna obejmować polisa podróżna?

Wybierając się w podróż powinieneś zadbać nie tylko o wynajem pojazdu za granicą, ale również o zabezpieczenie swojego życia i zdrowia. Dobra polisa podróżna powinna zabezpieczać wszystkie sytuacje, w których może dojść do potencjalnej szkody.

Najważniejszym elementem polisy na podróż są koszty leczenia i assistance. Ubezpieczenie turystyczne ma przede wszystkim chronić Cię od kosztów związanych z leczeniem podczas podróży zagranicznej. Leczenie za granicą bywa bardzo kosztowne, ale wykupując polisę turystyczną z odpowiednią sumą ubezpieczenia masz pewność, że towarzystwo pokryje wszelkie niezbędne koszty związane z Twoim leczeniem.

Kolejnym ważnym rozszerzeniem polisy na wyjazd zagraniczny jest ubezpieczenie NNW, które gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania, jeżeli w razie nieszczęśliwego wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

OC w życiu prywatnym również jest bardzo istotnym elementem polisy turystycznej. Ubezpieczenie to daje gwarancję, że w razie szkody, którą wyrządzisz osobie trzeciej, towarzystwo pokryje wysokość odszkodowania, które powinno zostać wypłacone. Posiadając takie rozszerzenie polisy, nie będziesz musiał pokrywać szkód z własnej kieszeni.

Sprawdź, kiedy i komu może przydać się OC w życiu prywatnym w czasie podróży.

Jakie jeszcze dodatki do polisy turystycznej warto wybrać?

Poza podstawowym zakresem ochrony warto zainwestować w zakup dodatków ubezpieczeniowych. Jakie ubezpieczenie warto dokupić?

  • Ubezpieczenie bagażu – które zagwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia lub zagubienia Twojego bagażu w czasie podróży zagranicznej.
  • Ubezpieczenie mienia na czas wyjazdu – które zapewni Ci wypłatę świadczenia, jeśli podczas nieobecności Twój dom zostanie okradziony.
  • Udział własny w wynajętym samochodzie – o którym wspominaliśmy w tym artykule.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić online  – sprawdź, dlaczego warto! Już teraz podpowiemy, że powodem jest przede wszystkim oszczędność czasu, ponieważ zawarcie ubezpieczenia przez internet trwa dosłownie chwilę.
 

Nie czekaj i już dziś kup ubezpieczenie turystyczne!

Wybierasz się w podróż zagraniczną? Porównaj składki i wybierz najlepszą dla siebie ofertę. Polisę na podróż kupisz za pomocą naszego kalkulatora online. Możesz przyjść również do jednej z naszych placówek bądź zadzwonić na infolinię, gdzie doradcy dobiorą dla Ciebie najkorzystniejszy zakres w najlepszej cenie.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku