2023-04-20

Jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Meksyku?

Poznaj sposoby na bezpieczne podróżowanie po Meksyku!

Jakie wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Meksyku?

Jeśli wkrótce urzeczywistnią się Twoje wymarzone wakacje w Meksyku, dobrze trafiłeś. W tym poradniku dowiesz się, jakie ubezpieczenie do Meksyku wybrać, aby móc ze „spokojną głową” podróżować i nie martwić się ewentualnymi sytuacjami losowymi. Chociaż ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do tego kraju nie jest obowiązkowe, to bardzo wskazane. Meksyk, choć zachwyca niesamowitą kulturą, może być dla turystów bardzo niebezpieczny. Poza tym, jak mówi polskie przysłowie, wypadki chodzą po ludziach, a mając dobrą polisę turystyczną dostaniemy odszkodowanie np. w razie złamanej ręki. Przeczytaj, o czym warto pomyśleć przed wyjazdem do Meksyku.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu turystycznym do Meksyku

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie turystyczne do Meksyku będzie najlepsze? W ofercie CUK mamy dla Ciebie polisę w towarzystwie Allianz. Takie ubezpieczenie kosztuje już ok. 30-35 zł za dobę (stan na kwiecień 2023 r.) i obejmuje wszystkie ważne na takim wyjeździe elementy. Mówimy tu o ubezpieczeniu zdrowotnym, które jest składnikiem obowiązkowym, ze względu na wysokie koszty leczenia i hospitalizacji w Meksyku. Nasza polisa obejmuje również NNW na wypadek nieszczęśliwego wydarzenia, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie bagażu. Pomoc opłacona zostanie, jeśli do przykrego w skutkach zdarzenia dojdzie także w wyniku uprawiania sportu rekreacyjnego. Towarzystwo zapewnia również tzw. klauzulę „covidową”, która oznacza, że pomoc zostanie udzielona także w związku z zachorowaniem na COVID-19. Istotną, z perspektywy wyjazdu towarzyskiego, jest także klauzula alkoholowa, która oznacza, że ubezpieczenie będzie „działać” również, gdy skusisz się na zakrapiany alkoholem wieczór i wydarzy się coś niespodziewanego. 

Chcesz poznać oferty ubezpieczeń na swoją wycieczkę? Sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Meksyku?

Zastanawiasz się, w jakim miesiącu najlepiej jechać do Meksyku i czy możesz czuć się tam bezpiecznie? A może potrzebujesz konkretnej listy miejsc, które warto odwiedzić? To wszystko znajdziesz w dalszej części naszego artykułu!

Kiedy warto jechać do Meksyku?

Czas naszej podróży będzie miał poniekąd związek z tym, jaką polisę będziemy potrzebować. Warto, by była ona jak najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli wybierasz się do Meksyku, by po prostu odpocząć i wygrzewać się w słońcu, powinieneś wybrać sierpień, lipiec lub wrzesień. Warto wiedzieć, że w sezonie od listopada do marca Meksyk może powitać nas temperaturą poniżej 0 stopni Celsjusza. Wycieczka będzie w tych miesiącach na pewno tańsza, ale nie zaznamy wtedy kąpieli słonecznych. Zimowe miesiące to więc dobra pora, by po prostu kraj zwiedzić. Przeczytaj więcej w artykule „Meksyk – czy i kiedy warto jechać?”.

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Niestety, turysta w tym kraju musi mieć się na baczności. Na terenie Meksyku jest wiele miejsc cechujących się wysoką przestępczością. Chociaż obszary najczęściej odwiedzane przez turystów są uważane za dość bezpieczne, to trzeba być ostrożnym, by nie paść ofiarą kradzieży. Na stronie MSZ widnieje lista stanów oraz miejsc, do których lepiej się nie wybierać m.in. ze względu na działalność narkotykową, częste napady z bronią w ręku czy przemyt towarów i ludzi. W dużych miastach natomiast koniecznie trzeba też uważać na to, do jakiej taksówki się wsiada, by nie zostać zmuszonym do wypłacenia z konta wszystkich oszczędności. Wypożyczając samochód, przyłóżmy się do przestudiowania warunków umowy. W przeciwnym razie możemy łatwo paść ofiarą oszustwa.

Najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa dla podróżujących znajdziesz na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/meksyk/idp.

Meksyk leży w strefie aktywnej sejsmicznie, co oznacza, że występuje tu ryzyko trzęsień ziemi. Dodatkowo w okresie od czerwca do listopada istnieje możliwość pojawienia się huraganów. O tym, jak się zachować podczas trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami czy huraganu, informują służby na stronach Ochrony Cywilnej (Protección Civil).

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i zabytki?

Jeśli uwielbiasz zwiedzać zabytki i starożytne miasteczka, to Meksyk ma Ci wiele do zaoferowania. Jednym z najciekawszych i najbardziej popularnych miejsc w tym kraju jest Chichén Itzá. To zrujnowane miasto Majów, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na miejscu możemy obejrzeć ok. 50 obiektów oraz świątyń, zbudowanych z kamienia, a chyba najbardziej znaną budowlą jest El Castilo – piramida Kukulkan.

Uxmal to następne w kolejce miasto pozostawione przez Majów. Zachwyca ruinami oryginalnych budynków wzniesionych tysiące lat temu, a najciekawszym zabytkiem jest Piramida Czarownika.

Kolejnym wartym uwagi miasteczkiem jest Tulum. Z pewnością odnajdą się tu miłośnicy kąpieli wodnych i słonecznych, a także amatorzy zabytków. Tutaj także możemy natknąć się na obecność Majów. Miasto było przed laty ważnym centrum handlowym. Budowle wybudowane przez starożytnych zlokalizowane są bardzo majestatycznie, bo na zboczach klifów.

Miłośnicy atrakcji przyrodniczych z pewnością zachwycą się Ik-Kil. To tzw. cenota, czyli zapadlisko w ziemi, które powstało poprzez zawalenie się jaskini wypełnionej wodą. Kąpiel w takim miejscu na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Ci, którzy chcą odpocząć w zacisznym miejscu, z pewnością zakochają się w miasteczku Bacalar – turystycznym mieście zbudowanym wokół Laguny Siedmiu Kolorów, czyli jeziora o krystalicznie czystej wodzie.

Miłośnikom fotografii spodoba się na pewno Campeche uważane za najbezpieczniejsze miasto Meksyku. To miejsce niezwykle barwne ze względu na oryginalne fasady budynków.

To tylko niektóre z ciekawych miejsc, które koniecznie warto rozważyć podczas planowania wycieczki. Jedno jest pewne: kraj nas nie rozczaruje zarówno pod względem zabytków, przyrody, jak i kultury!

Jakie dokumenty należy zabrać na wyjazd do Meksyku?

To ważne pytanie dobrze zadać sobie już na długo przed planowanym wyjazdem. Może okazać się, że mamy wszystko – bilety, nocleg, szczegółowy plan, a zabraknie w naszej walizce ważnych dokumentów i wjazd na teren kraju będzie niemożliwy.

Jeśli mamy tylko dowód osobisty, nie wjedziemy do Meksyku. Będzie nam potrzebny paszport lub paszport tymczasowy. Taki dokument musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. To ważne, bo turysta może przebywać na terenie kraju do 180 dni. Przebywając przez taki okres w Meksyku nie trzeba mieć wizy, niezależnie od tego, czy przebywamy w kraju w celach turystycznych, prywatnych czy służbowych. Podróżni, którzy przebywają w kraju do 180 dni, nie są również objęci obowiązkiem meldunkowym.

Warto też wiedzieć, że podczas lotu samolotem podróżnym rozdawane są Formularze Migracyjne, tzw. FMM. Taki dokument oraz paszport przedstawia się urzędnikowi podczas odprawy paszportowej. Od 2022 r. prowadzony jest pilotażowy program zniesienia FMM. Dokument ten nie jest wymagany na niektórych lotniskach m.in. w Cancun.

Oprócz wymienionych wyżej dokumentów koniecznie zabierzmy ze sobą kartę płatniczą Visa, Mastercard lub American Express, które honorowane są na miejscu. Nawet jeśli mamy ze sobą gotówkę, taka karta zabezpieczy nas w razie nieplanowanych wydatków, np. jeśli będziemy musieli wpłacić depozyt w szpitalu.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Meksyku?

Odpowiedź jest tylko jedna: dopasuj ubezpieczenie turystyczne do Meksyku do swoich planów. Co to oznacza? Na przykład, jeśli Twoim celem jest zwiedzenie jak największej ilości miejsc w Meksyku, wtedy z pewnością zabierzesz ze sobą aparat fotograficzny. I tutaj przechodzimy do tematu dopasowania polisy do potrzeb wycieczki. Biorąc ze sobą drogi sprzęt, dobrze jest wybrać ubezpieczenie, które zabezpieczy nas na wypadek jego zniszczenia czy zaginięcia. Ubezpieczenie bagażu to zawsze dobry pomysł, jednak w przypadku, gdy bierzemy ze sobą cenne rzeczy, dobrze jest wybrać wysoką sumę ubezpieczenia.

To tylko jeden z przykładów dopasowania polisy do charakteru wycieczki. Przed wyjazdem do Meksyku, koniecznie trzeba zastanowić się, jak będzie wyglądał plan wycieczki. 

Co brać pod uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne do Meksyku?

Warto zaznaczyć, że koszty leczenia w Meksyku są horrendalne – porównywalne do tych w USA, gdzie opieka medyczna jest uznawana za jedną z najdroższych na świecie. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Ubezpieczenie turystyczne do USA – gdzie kupić? Ile kosztuje? Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy, że szczególnie dużo może nas kosztować leczenie w Cancum. Zapłacimy tu od kilku do kilkuset dolarów dziennie.

Właśnie dlatego, by nasze finanse nie ucierpiały z powodu konieczności wizyty w jednym z meksykańskich szpitali, warto przed planowanym wyjazdem zadbać szczególnie o ubezpieczenie turystyczne, który swoim zakresem obejmuje koszty leczenia. By zabezpieczyć nasz portfel na wypadek wizyty w szpitalu czy innej placówce medycznej, powinniśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne na sumę minimum 1 000 000 PLN.

Przykład 1:

Anna wraz z mężem Markiem postanowiła spędzić romantyczne wakacje w Meksyku. Niestety, podczas zwiedzania jednego z meksykańskich zabytków, Marek przypadkowo potknął się i złamał nogę. Dzięki wcześniej wykupionemu ubezpieczeniu turystycznemu Anna i Marek mogli skorzystać z kosztownego leczenia w meksykańskim szpitalu bez obaw o swoje finanse. Ubezpieczenie zdrowotne na odpowiednią sumę zapewniło im pełne pokrycie kosztów leczenia, a także transportu medycznego do Polski po zakończeniu leczenia.

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia zwróćmy także uwagę na to, czy polisa zawiera koszty transportu medycznego i transportu do kraju. Może się zdarzyć, że gdy ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi, konieczne będzie przetransportowanie nas do jednego z meksykańskich szpitali lub po prostu do Polski. A taki transport może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy dolarów, chyba że mamy stosowną polisę.

By zabezpieczyć nasze finanse przed koniecznością płacenia odszkodowania za szkody wyrządzone osobie trzeciej, wykupmy ubezpieczenie turystyczne, zawierające OC w życiu prywatnym. Przydatne będzie np. gdy podczas wycieczki wytrącisz innemu turyście drogi aparat z rąk. Wypłatę takiego odszkodowania pokryje ubezpieczenie.

Przykład 2:

Tomasz wybrał się na wakacje do Meksyku. Niestety, podczas spaceru po plaży, przypadkowo uderzył w innego turystę – Michała. Aparat Michała spadł na ziemię i uległ uszkodzeniu. Dzięki ubezpieczeniu turystycznym z OC w życiu prywatnym Tomasz mógł pokryć koszty naprawy aparatu Michała. Ubezpieczenie wypłaciło odszkodowanie, chroniąc finanse Tomasza przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi z naprawą aparatu.

Złamana ręka czy noga na wycieczce marzeń to coś, czego nie życzymy nikomu. Jednak, jeśli zdarzy się taka sytuacja, to warto mieć ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dostaniemy odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, polisa pokryje także koszty rehabilitacji, gdy będzie konieczna.

Ubezpieczenie bagażu to kolejne rozszerzenie polisy, o którym już wcześniej wspominaliśmy. Jest szczególnie ważne, gdy zabieramy ze sobą cenne przedmioty.

Wymienione wcześniej elementy to podstawa dobrego ubezpieczenia turystycznego do Meksyku. Jednak, by cieszyć się maksymalną ochroną, warto zastanowić się nad jeszcze innymi rozszerzeniami. Do takich dodatków należy np. ubezpieczenie w związku z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka.

Pamiętaj też, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę, jeśli chorujesz przewlekle. Kupując ubezpieczenie turystyczne z pewnością padnie pytanie o tego typu dolegliwości. Nie ukrywaj tej informacji, gdyż w razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną, na który wpływ mogła mieć Twoja choroba przewlekła, ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania.

EKUZ czy ubezpieczenie?

Masz kartę EKUZ i zastanawiasz się, czy potrzebne Ci dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Meksyku? Tak, bo karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania z bezpłatnego leczenia tylko w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dlatego wybierając się do Meksyku nie rezygnuj z ubezpieczenia kosztów leczenia! Więcej na temat karty EKUZ pisaliśmy w artykule: Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Przykład 3:

Katarzyna planuje wyjazd do Meksyku. Ma kartę EKUZ, która zapewnia jej bezpłatne leczenie w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jednak świadoma tego, że karta EKUZ nie obejmuje Meksyku, Katarzyna zdecydowała się dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne na koszty leczenia. To właściwa decyzja, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne zapewniło jej pełną ochronę finansową w przypadku potrzeby leczenia medycznego podczas jej wyjazdu do Meksyku. Katarzyna zachorowała podczas wyjazdu na zapalenie płuc i musiała zostać w szpitalu przez kilka dni. Polisa zabezpieczyła ją przed wysokimi kosztami leczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Meksyku?

Jeśli zastanawiasz się, ile będzie kosztować ubezpieczenie na wyjazd do Meksyku, to zapraszamy Cię do naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. W kilku prostych krokach poznasz oferty kilku towarzystw i będziesz mógł wybrać najlepszą opcję. Dla Twojej wygody umożliwiliśmy Ci zakup takiego ubezpieczenia online.

Zobaczmy na przykładzie, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie turystyczne do Meksyku. Naszego podróżnika nazwijmy Tomkiem. Ma on 35 lat. Tomek ma zamiar jechać do Meksyku w drugiej połowie kwietnia 2023 r. i będzie poszukiwał polisy właśnie na taką dwutygodniową wycieczkę. Jego wyjazd będzie miał formę wyłącznie rekreacyjną – nie będzie uprawiał sportów wysokiego ryzyka i innych aktywności.

Allianz StandardAllianz ComplexProama ElastycznyAllianz VIPGenerali ElastycznyAllianz Premium

koszty leczenia
i assistance (suma ubezpieczenia)

200 000 zł

300 000 zł

300 000 zł

500 000 zł

500 000 zł

1 000 000 zł

NNW (suma ubezpieczenia)

20 000 zł

40 000 zł

30 000 zł

60 000 zł

40 000 zł

60 000 zł

OC w życiu prywatnym
(suma ubezpieczenia)

200 000 zł

400 000 zł

80 000 zł

800 000 zł

100 000 zł

800 000 zł

bagaż (suma ubezpieczenia)    

1 000 zł

1 600 zł

500 zł

4000 zł

500 zł

4 000 zł (ze sprzętem elektronicznym)

klauzula COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

klauzula alkoholowa

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

dodatkowa ochrona

sport rekreacyjny

sport rekreacyjny

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

sport rekreacyjny

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

sport rekreacyjny

cena

154,00 zł

186,20 zł

109,00 zł

287,00 zł

127,00 zł

480,20 zł
 

Przedstawione wyliczenia sporządzono przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na CUK.pl. Stan: kwiecień 2023 r.

System podpowiada nam, że najlepszą ofertą jest polisa Allianz premium. Chociaż to najdroższa z przedstawionych ofert, to sumy ubezpieczenia poszczególnych składników zostały dobrane tak, by zapewnić maksimum ochrony i pokryć koszty związane z niespodziewanymi wypadkami.

Gdzie kupić ubezpieczenie do Meksyku?

Pamiętaj, że dobre ubezpieczenie turystyczne wyróżnia się szerokim zakresem oraz jak najwyższymi sumami ubezpieczenia. Najważniejsze jest ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ w Meksyku możemy zostawić naprawdę sporo pieniędzy, jeśli będziemy potrzebować pomocy medycznej.

Oprócz klasycznych składników ubezpieczenia warto zadbać o dodatkowe rozszerzenia tak, aby maksymalnie dopasować ją do potrzeb. Przykład? Jeśli chorujemy przewlekle na cukrzycę, warto wykupić stosowne rozszerzenie. Wówczas, gdy stan naszego zdrowia ulegnie niespodziewanie pogorszeniu podczas wyjazdu, polisa pokryje koszty leczenia. 

Masz pytania dotyczące ubezpieczenia turystycznego do Meksyku? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.Polisę turystyczną możesz kupić u nas online, w placówce, a także podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.

FAQ – najczęstsze pytania o podróż do Meksyku

  • 1
    Czy Polacy muszą mieć wizę do Meksyku?

Nie, jeśli nasz pobyt będzie trwał do 180 dni. Obowiązek wizowy występuje, gdy wybieramy się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej itd.

  • 2
    Co się składa na cenę ubezpieczenia turystycznego?

Na cenę ubezpieczenia składają się m.in. poszczególne składowe, suma ubezpieczenia, dodatkowe rozszerzenia i klauzule, a także czas trwania ubezpieczenia.

  • 3
    Ile trwa ubezpieczenie na wyjazd do Meksyku?

To zależy od naszych potrzeb i czasu planowanej wycieczki. Wiemy, że pobyt w celach turystycznych może trwać w Meksyku do 6 miesięcy.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku