2023-07-21

Ubezpieczenie dla farmaceuty i apteki – czy jest potrzebne?

Dowiedz się, jakie są korzyści z posiadania OC farmaceuty.

Ubezpieczenie dla farmaceuty i apteki – czy jest potrzebne?

Prowadzenie działalności farmaceutycznej i apteki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pracownicy aptek odpowiadają za wydawanie leków, realizację recept, udzielanie konsultacji, a nawet wyrób preparatów medycznych. Tego typu działaniom towarzyszy pewne ryzyko zawodowe. Warto zatem rozważyć kwestię zakupu polisy.

Czy jednak ubezpieczenie OC dla farmaceutów i właściciela apteki jest obowiązkowe? Jaką polisę warto posiadać, prowadząc tego typu działalność? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania znajdziesz w tym artykule. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu dla farmaceuty i apteki!

Ubezpieczenie OC farmaceuty – czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) dla farmaceuty nie jest obowiązkowe, nie licząc obowiązku ubezpieczenia nakładanego na apteki w kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Decyzja o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej należy zatem do zainteresowanego taką ochroną aptekarza.

O tym, kiedy ochrona ubezpieczeniowa w zawodach medycznych jest obowiązkowa i gdzie można ją wykupić, pisaliśmy w tej poradzie: OC podmiotu leczniczego – sprawdź, co warto wiedzieć!

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Polisa dla aptekarza – dlaczego warto się ubezpieczyć?

Choć ubezpieczenie dla farmaceutów nie jest obowiązkowe, to istnieje wiele przesłanek, które potwierdzają potrzebę wykupienia takiej ochrony. Tworzy ona swoistą poduszkę bezpieczeństwa na wypadek wielu sytuacji, do których może dojść podczas pracy. Dotyczy to także ubezpieczenia lokalu apteki. Co konkretnie można zyskać dzięki takiej polisie? OC farmaceuty lub apteki niesie za sobą następujące korzyści:

  • 1
    Zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności, zapewniając świadczenie poszkodowanym w razie wystąpienia błędu związanego z praktyką lub wypadku w miejscu pracy.
  • 2
    Zwiększa wiarygodność i zaufanie wśród klientów i partnerów biznesowych apteki.
  • 3
    Ochronę można dopasować stricte do potrzeb prowadzonej działalności. W ramach polisy warto ubezpieczyć: leki i inne towary, wyposażenie apteki, gotówkę, nakłady poniesione na adaptację lokalu itp.

Co powinno obejmować ubezpieczenie OC farmaceuty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele powodów, dla których warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie OC farmaceuty. Zakres tego typu ochrony, którą w tym wypadku jest OC zawodu, obejmuje szkody na osobie lub w mieniu wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem profesji farmaceuty, w tym:

  • wydanie leku innego niż zamówiony;
  • wydanie leku zepsutego, sfałszowanego;
  • wydanie leku przeterminowanego;
  • wydanie leku na podstawie sfałszowanej recepty (o ile odpowiedzialność za takie działanie można przypisać ubezpieczonemu farmaceucie);
  • wydanie niewłaściwych leków wskutek rażącego niedbalstwa;
  • wydanie leku innego niż na recepcie z powodu nieprawidłowo odczytanej recepty lekarskiej (o ile odpowiedzialność za takie działanie można przypisać farmaceucie).

Czy wiesz, że...

Ubezpieczenie OC farmaceuty można rozszerzyć także o ochronę NNW z przykładowymi klauzulami:

  • ryzyko zakażenia HIV/WZW (potocznie nazywana „od zakłuć”);
  • na wypadek niezdolności do pracy;
  • na wypadek agresji pacjenta.

Ubezpieczenie apteki – od czego powinno chronić?

OC farmaceuty jest typowym OC zawodu i chroni na wypadek błędów wyrządzonych osobom trzecim lub w ich mieniu w związku z wykonywaną profesją.

Ubezpieczenie apteki również jest polisą nieobowiązkową, dzięki której osoby prowadzące tego typu działalność mogą zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, włamania lub wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jest to standardowa ochrona majątku firmowego. → Dowiedz się więcej, klikając w ten link.

Ubezpieczenie apteki powinno obejmować swoim zakresem cały lokal, a także znajdujący się w nim sprzęt, wyposażenie oraz przechowywane leki. Oprócz tego polisa musi chronić też od sytuacji, w których w związku z prowadzeniem działalności doszłoby do wyrządzenia szkody osobom trzecim, np. w rezultacie błędu pracownika apteki. Podsumowując, kompleksowe ubezpieczenie dla apteki powinno obejmować:

  • 1
    Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właściciela i pracowników na wypadek szkód związanych z prowadzoną działalnością.
  • 2
    Ubezpieczenie budynku (lokalu) na wypadek zdarzeń losowych.

Ważne!

Wybierając ubezpieczenie apteki, zwróć uwagę na zakres ochrony. Najlepiej postawić na kompleksowe ubezpieczenie (OC farmaceuty i ochrona lokalu). Możesz ubezpieczyć aptekę od zdarzeń losowych lub wszystkich ryzyk wymienionych w OWU, a także dokupić dodatkowe klauzule dopasowane do swoich potrzeb. Ważna jest też suma gwarantowana polisy, która realnie umożliwi pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom w związku z prowadzoną działalnością.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kompleksowe ubezpieczenie apteki w PZU – przykład polisy

Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) apteki proponuje obecnie np. PZU. Stanowi ono ochronę majątku firmowego. Z takiej oferty można skorzystać także za pośrednictwem CUK – zostaw swój numer na stronie, a oddzwonimy, by przedstawić Ci szczegóły!

Czym wyróżnia się ta polisa? PZU zapewnia odszkodowanie dla osób, którym farmaceuta lub właściciel apteki wyrządzi szkodę w związku z prowadzeniem swojej działalności. O jakie sytuacje może chodzić?

  • 1
    Pacjent dozna reakcji alergicznej na maść, którą pracownik apteki wykonał niezgodnie z recepturą.
  • 2
    Farmaceuta wyda inny lek niż ten, który został przepisany przez lekarza (co doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta).
  • 3
    Pacjent przewróci się na śliskiej podłodze w aptece i złamie kończynę.

Ubezpieczenie apteki w ofercie PZU dedykowane jest:

  • osobom prawnym,
  • osobom fizyczny prowadzącym działalność gospodarczą,
  • jednostkom organizacyjnym, które nie są osobami prawnymi i prowadzą działalność.

Uwaga!

Ubezpieczenie OC dla apteki w PZU można rozszerzyć o bonusowe opcje (dokupienie klauzuli dodatkowych). Przykłady rozszerzeń:

  • Rozszerzenie ochrony o szkody, których doznali pracownicy apteki w następstwie wypadku przy pracy.
  • Rozszerzenie ochrony o szkody w wynajmowanym mieniu nieruchomym (lokal) oraz ruchomościach (wyposażenie).

Gdzie kupić ubezpieczenie farmaceuty i apteki? Sprawdź ofertę CUK!

Jesteś aptekarzem i potrzebujesz odpowiedniej polisy? Ubezpieczenie OC dla farmaceuty lub apteki możesz wykupić m.in. w towarzystwach PZU, Ergo Hestia czy Warta. Zostaw wiadomość z prośbą o kontakt na tej stronie, a oddzwonimy, by przedstawić Ci propozycję ochrony dopasowanej do potrzeb Twojej profesji i prowadzonej działalności.

Prowadzisz aptekę i poszukujesz ubezpieczenia firmy? Już dziś sprawdź propozycje polis od wiodących towarzystw, korzystając z bogatej oferty CUK! Zostaw swój numer na stronie, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą! Możesz też sam zadzwonić na infolinię (22 27 00 337) i zapytać o potrzebne ubezpieczenie lub odwiedzić nas osobiście w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy właściciel apteki musi być farmaceutą?

Tak. Aby prowadzić w Polsce ogólnodostępną aptekę, należy przejść właściwą procedurę formalno-prawną, a także posiadać odpowiednie uprawnienia – wykształcenie magistra farmacji oraz prawo do wykonywania zawodu. Istnieje także druga opcja, która umożliwia prowadzenie apteki na zasadzie jednoosobowej firmy lub spółki, w której to wspólnicy są z zawodu farmaceutami.

  • 2
    OC osób wykonujących zawód medyczny – kto musi je kupić?

Do posiadania ubezpieczenia OC zobowiązani są: lekarze (w tym dentyści), pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci, podmioty lecznicze (np. przychodnie, ośrodki zdrowia, szpitale, sanatoria), o ile prowadzą praktykę zawodową. Więcej informacji znajdziesz w tej poradzie: Obowiązkowe OC podmiotu leczniczego.

  • 3
    Czy apteka to sklep?

Nie. Apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której uprawnione osoby (farmaceuci) wydają leki i wyroby medyczne, sporządzają i wydają leki recepturowe i apteczne, a także udzielają informacji o lekach i wyrobach medycznych.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku