2023-10-24

Ubezpieczenie ADAC – co to jest i ile kosztuje?

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu od niemieckiego stowarzyszenia ADAC.

Ubezpieczenie ADAC – co to jest i ile kosztuje?

ADAC ubezpieczenie auta to zbawienie dla tych kierowców, którzy z mechaniką samochodową nie mają nic wspólnego, a także takich, którzy warsztaty samochodowe omijać chcą szerokim łukiem. Niemiecka usługa świadczona przez największe stowarzyszenie motorowe w Europie, to nic innego, jak pomoc przy zepsutym samochodzie i naprawa „od ręki”. Ile kosztuje ubezpieczenie ADAC? Jakie są warunki ubezpieczenia? Gdzie dokładnie możemy skorzystać z takiej usługi? Przeczytaj więcej na temat ADAC. 

Co to jest ubezpieczenie ADAC?

ADAC to niemiecki automobilklub, największy w całej Europie, drugi pod względem wielkości na świecie. Znany jest m.in. z takich usług jak:

  • testy nowych samochodów i opon;
  • opracowywanie rankingu awaryjności;
  • badanie bezpieczeństwa tuneli, promów, dróg;
  • lotnicze usługi medyczne;
  • ADAC ubezpieczenie auta, czyli pomoc na drodze w razie awarii pojazdu, o którym będziemy pisać najwięcej w tym tekście;
  • ubezpieczenia podróżne.

Jak działa ubezpieczenie auta ADAC? Wyobraź sobie takie sytuacje. Auto odmawia posłuszeństwa w garażu albo psuje się na światłach. W normalnej sytuacji wezwalibyśmy lawetę, by odholować nasz pojazd do zaufanego mechanika. Nasze auto będzie unieruchomione teraz przynajmniej kilka dni.

Niemieccy kierowcy, którzy są członkami ADAC mogą inaczej usunąć usterkę. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię i wezwą ekipę, która przyjedzie na miejsce i udzieli pomocy. Najpierw diagnozuje się usterkę. Mobilni mechanicy ADAC mają na wyposażeniu specjalistyczny sprzęt m.in. urządzenia diagnostyczne, które w łatwy sposób wskazują nawet bardziej skomplikowany problem. Gdy ustalone zostanie źródło awarii, pora by przystąpić do naprawy. Czy wiesz, że aż 85% usterek diagnozowanych przez ADAC jest naprawianych na miejscu? W razie, gdyby samochód był poważnie zepsuty i niemożliwe byłoby naprawienie go od ręki, holuje się go do warsztatu i tam przystępuje do naprawy.   

Czy ADAC naprawia opony? Czy pomoże, gdy nie możemy poradzić sobie z wymianą żarówki? Tak. Specjaliści udzielą pomocy nawet w pozornie błahej sprawie. Kierowca nie musi martwić się, jeśli nigdy nie wymieniał opony w aucie. Jeśli nie czuje się na siłach, by to zrobić, po prostu wzywa patrol ADAC i w ramach wykupionego członkostwa w klubie korzysta z usług.

Czy wiesz, że…

Flota firmy ADAC składa się z 1700 pojazdów, głównie minivanów.

Ubezpieczenie ADAC w Niemczech

Stowarzyszenie działa bardzo prężnie i odpowiada na potrzeby swoich członków do tego stopnia, że w Niemczech cieszy się największym poziomem zaufania jako instytucja. Jest nawet wyżej w rankingach niż Kościół czy policja.

Ubezpieczenie ADAC opiera się na sieci pojazdów i ekip. Mechanicy jeżdżą charakterystycznymi żółtymi pojazdami z czarnym napisem ADAC. Właśnie dlatego zyskały przydomek „żółtych aniołów”. Co ważne, ubezpieczenie ADAC, w ramach najbardziej rozszerzonego pakietu działa na terenie większości europejskich krajów.

Ubezpieczenie ADAC udzielane jest jego członkom. Oznacza to, że ubezpieczenie nie jest przypisane do samochodu tak jak znane nam ubezpieczenia samochodu, a do kierowcy. Dlatego każdy, kto chce korzystać z pomocy na drodze musi opłacić składkę członkowską. Podstawowy warunek to zamieszkiwanie w Niemczech. No właśnie, a ile kosztuje ubezpieczenie ADAC w Niemczech?

Niemieckie ubezpieczenie ADAC – cena

Członkowie ADAC mogą zdecydować się na trzy opcje pomocy. Kosz tych wariantów to:

  • podstawowe członkostwo ADAC to koszt 54 euro na rok,
  • członkostwo ADAC Plus to koszt 94 euro na rok,
  • członkostwo ADAC Premium to koszt 139 euro na rok.

Dodatkowo warto wspomnieć, że młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 23. roku życia mogą korzystać z tzw. członkostwa dla młodych, które jest bezpłatne.

ADAC – warunki ubezpieczenia w Niemczech

W zależności od tego, jaki wariant członkostwa wybiorą niemieccy kierowcy, mogą liczyć na inny rodzaj pomocy. W ramach podstawowej opcji specjaliści ADAC udzielą m.in.:

  • pomocy w razie awarii pojazdu lub wypadku na terenie Niemiec;
  • porady prawnej;
  • pomocy w razie awarii roweru na terenie Niemiec;
  • doradztwa technicznego związanego z pojazdami, a także turystycznego;
  • itd.

Infolinia jest czynna 24 h na dobę, dlatego pomoc członkom może być udzielona niezależnie od pory dnia i nocy.

Jeśli chodzi o wariant ADAC Plus to obejmuje on usługi z podstawowego pakietu, ale także dodatkowo:

  • obejmuje pomoc w razie awarii czy wypadku nie tylko na terenie Niemiec, ale i Europy;
  • zapewnia transport pojazdu do miejsca zamieszkania kierowcy, nawet jeśli do unieruchomienia pojazdu dojdzie poza terenem Niemiec;
  • pokrywa koszty podróży (także na terenie Europy);
  • zapewnia transport do kraju w wyniku choroby (w Niemczech, ale i na całym świecie);
  • oferuje pomoc prawnika po wypadku za granicą Niemiec;
  • zapewnia ubezpieczenie OC w podróży zagranicznej, ochronę podróżną z ochroną prawną;
  • itd.

Co do pakietu ADAC Premium, można liczyć na pomoc w zakresie, który obejmują tańsze pakiety, a także:

  • rozszerzenie pomocy drogowej na cały świat;
  • ubezpieczenie zdrowotne działające w każdym miejscu na świecie;
  • holowanie pojazdu do wybranego warsztatu w Niemczech;
  • pomoc powypadkowa do 10 000 euro;
  • transport do kraju w sytuacjach kryzysowych czy klęsk żywiołowych;
  • zapewnienie hotelu na terenie całej Europy;
  • świadczenie w związku ze śmiercią;
  • zapewnienie leczenia telemedycznego podczas podróży.

Jak widać, ubezpieczenie ADAC łączy w sobie nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne, ale także ubezpieczenia turystyczne.

Co zamiast ADAC? Ubezpieczenie assistance

Bardzo podobnym rodzajem ubezpieczenia, co usługa ADAC, jest znana na naszym polskim rynku usługa assistance. Czym różnią się te dwie opcje? ADAC, jak już wiemy oferuje naprawę samochodu na drodze lub tam, gdzie się po prostu zepsuje. Kierowca, który wykryje usterkę dzwoni na infolinię ADAC, wzywa pomoc i żółty samochód wraz z ekipą przyjeżdza do niego, by naprawić auto. Mechanicy naprawiają pojazd od razu, chyba że poważna usterka jest niemożliwa do usunięcia „od ręki” - wtedy holują bezpłatnie auto do warsztatu.

Assistance z kolei to ubezpieczenie, w ramach którego możemy również skorzystać z pomocy na drodze. Jednak w przeciwieństwie do ubezpieczenia ADAC, w ramach assistance nie zostanie nam naprawione auto od razu. Polisa, w zależności od zakresu, zapewni nam holowanie samochodu do warsztatu w ramach przewidzianego w umowie limitu kilometrów. Na miejscu, o ile nasze ubezpieczenie to obejmuje, specjaliści zaproponują nam wymianę opony czy szyby, pomoc w związku z zatrzaśniętymi kluczykami, a także rozładowanym akumulatorem.

Jest jeszcze jedna ważna różnica między ubezpieczeniem ADAC a assistance. To pierwsze działa na zasadzie pomocy członkom klubu. Trzeba więc wykupić usługę dla każdego kierowcy. Co do ubezpieczenia assistance, jest ono przypisane do pojazdu, a więc nie trzeba wykupować oddzielnej polisy dla każdego, kto będzie jeździł danym samochodem.

Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda dokładnie zakres assistance, jakiej pomocy możesz się spodziewać i przede wszystkim, ile kosztuje taka polisa, skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora assistance. Ubezpieczenie CUK Assistance przygotowaliśmy wraz z Europ Assistance – liderem usług assistance na świecie.

FAQ

  • 1
    Czy ADAC holuje do Polski?

    Jak na razie firma ADAC stawia pierwsze kroki w Polsce. Jednak już teraz możemy korzystać z członkostwa w ramach niemieckiego ubezpieczenia, podróżując po Europie. Jeśli nie będzie można naprawić auta na miejscu, zostanie on odholowany do najbliższego warsztatu samochodowego.

  • 2
    Czy warto mieć ubezpieczenie ADAC?

    Ubezpieczenie ADAC to świetna opcja dla każdego kierowcy – takiego, który często podróżuje i nie chce oczekiwać na naprawę swojego pojazdu w warsztacie (jest to z reguły kilka dni), a także takiego, który nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z takimi czynnościami jak wymiana opon. ADAC dopiero zaczyna swoją działalność dla klientów indywidualnych w naszym kraju, ale firma, która jest jej przedstawicielem w Polsce zapowiada taki rozwój. Już teraz warto zdecydować się na niemieckie ubezpieczenie auta ADAC, jeśli podróżujemy po Europie.

  • 3
    Jak wykupić ADAC w Niemczech?

    By wykupić ubezpieczenie ADAC w Niemczech, wystarczy wejść na oficjalną stronę ADAC.de i wykupić wybrany wariant członkostwa online.

  • 4
    Ile się czeka na ADAC w Niemczech?

    Niemieccy kierowcy wzywają pomoc ADAC za pomocą aplikacji na smartfonie lub dzwoniąc na infolinię, a na autostradzie mogą skorzystać ze specjalnego telefonu alarmowego. Następnie czeka się na przyjazd najbliższego patrolu, który przyjeżdża niezwłocznie. Flota jest bardzo rozbudowana, by członkowie klubu mogli skorzystać z szybkiej pomocy – to aż 1700 pojazdów. 

Oceń artykuł

4.40
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku