W tym artykule:
- Jak wygląda szpital psychiatryczny?
- Jak wygląda szpital psychiatryczny dla dzieci?
- Jakie są oddziały w szpitalu psychiatrycznym?
- Kto może trafić do szpitala psychiatrycznego?
- Kto wystawia skierowanie do szpitala psychiatrycznego?
- Jakie są zasady przyjęcia do szpitala psychiatrycznego?
- Jak dostać się do szpitala psychiatrycznego?
- Jakie są najlepsze szpitale psychiatryczne w Polsce?
- Jakie badania wykonują w szpitalu psychiatrycznym?
- Ile może trwać pobyt w szpitalu psychiatrycznym?
- Jak wygląda dalsze leczenie po szpitalu psychiatrycznym?
- Czy ubezpieczenie pokrywa koszt pobytu w szpitalu psychiatrycznym?
Schizofrenia, depresja, zaburzenia odżywiania – lista chorób leczonych w szpitalu psychiatrycznym jest bardzo długa. Kiedy konieczny będzie pobyt w takiej placówce? Jak wygląda przyjęcie do szpitala psychiatrycznego w trybie nagłym? Czy można liczyć na odszkodowanie w takiej sytuacji? Więcej dowiesz się z tego artykułu.
Najważniejsze informacje:
- Do szpitala psychiatrycznego można trafić za zgodą pacjenta lub bez. W pierwszym przypadku wymagane jest skierowanie oraz pisemna zgoda. Czasem osoby w kryzysie psychicznym same zgłaszają się na izbę przyjęć. Wtedy o przyjęciu decyduje lekarz.
- Skierowanie do szpitala psychiatrycznego wystawia lekarza pierwszego kontaktu, specjalista, także w ramach prywatnej praktyki. Jest ważne 14 dni.
- Można udać się do wybranego szpitala psychiatrycznego w Polsce.
- Jeśli zachowanie chorego wskazuje, że może zagrażać własnemu życiu lub życiu i zdrowiu osób trzecich, przyjmuje się go w trybie nagłym, a następnie występuje do sądu opiekuńczego, który orzeka o zgodności lub niezgodności przyjęcia na oddział bez zgody pacjenta.
- Pobyt w szpitalu psychiatrycznym może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Obserwacja z kolei jest ograniczona czasowo. Może trwać do 10 dni.
- W placówce przeprowadza się m.in. diagnostykę, badania laboratoryjne, obrazowe, psychologiczne, leczenie farmakologiczne, psychoterapię, rehabilitację, socjoterapię i resocjalizację. Placówka jest przystosowana do przeprowadzania tego typu terapii, także grupowych.
- Po otrzymaniu wypisu ze szpitala psychiatrycznego należy przestrzegać zaleceń lekarskich. Czasem może być wskazane kontynuowanie leczenia w ramach oddziału dziennego lub w trybie terapii domowej.
Jak wygląda szpital psychiatryczny?
Placówka tego typu składa się, najogólniej mówiąc, z oddziałów stacjonarnych i dziennych. Te pierwsze przeznaczone są dla tych pacjentów, którzy potrzebują stałej opieki czy obserwacji. Oznacza to, że przebywają w placówce dzień i noc. Z kolei oddziały dzienne przyjmują takich chorych, którzy przychodzą do szpitala tylko na czas terapii, a więc każdego dnia wracają do domu i nie nocują w nim.
W szpitalu oprócz oddziałów znajdują się także pomieszczenia terapeutyczne. Szpital psychiatryczny ma oddziały stacjonarne i dziennie, a także pomieszczenia terapeutyczno-rehabilitacyjne, w których przeprowadzane są zajęcia. Na oddziale stacjonarnym znajduje się z reguły jadalnia, a dla pacjentów, którzy przychodzą do szpitala tylko na kilka godzin, udostępniona jest sala pobytu dziennego.
Jak wygląda szpital psychiatryczny dla dzieci?
Struktura placówki jest analogiczna do tej przeznaczonej dla dorosłych. Jednak co ważne, dzieci na oddziałach stacjonarnych realizują zajęcia szkolne, które przeprowadzane są w przeznaczonych do tego salach. Poza tym szpital jest przystosowany do najmłodszych. Często sale są stosownie udekorowane, dostępne są także często gry, książki czy zabawki dla dzieci w różnym wieku.
Jakie są oddziały w szpitalu psychiatrycznym?
Struktura szpitala psychiatrycznego jest rozbudowana, by zapewnić wszystkim pacjentom profesjonalną opiekę. Tego typu placówki podzielone są na takie oddziały, jak:
- ogólne dla mężczyzn i kobiet,
- dzienne,
- dla dzieci i młodzieży,
- dla osób starszych,
- rehabilitacyjne,
- psychiatrii sądowej,
- leczenia uzależnień,
- leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości,
- itd.
To, jaki oddział będzie znajdował się w danym szpitalu, jest zależne m.in. od wielkości szpitala.
Kto może trafić do szpitala psychiatrycznego?
Do placówki mogą zostać przyjęte osoby, które przejawiają różne zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, depresja, mania, zaburzenia odżywiania, choroba afektywna dwubiegunowa, uzależnienie, a także przy objawach psychotycznych, takich jak halucynacje, urojenia czy zaburzenia zachowania.
Przyczyną hospitalizacji może być pojawienie się:
- myśli samobójczych, czy podjęcie próby odebrania sobie życia, bez wcześniejszej diagnozy jakichkolwiek zaburzeń,
- zaburzeń, które mogą stworzyć zagrożenie dla pacjenta lub otoczenia;
- zaostrzenia objawów zdiagnozowanej choroby psychicznej;
- czynu zabronionego popełnionego w stanie niepoczytalności;
- kryzysowej sytuacji, gdy pacjent zagraża własnemu życiu lub stwarza zagrożenie dla życia, lub zdrowia innych osób.
Kto wystawia skierowanie do szpitala psychiatrycznego?
Dokument, na podstawie którego można przyjąć osobę chorą do szpitala psychiatrycznego, wystawia doktor z prawem do wykonywania zawodu. Może to być lekarz:
- pierwszego kontaktu,
- specjalista,
- prowadzący praktykę prywatną.
Skierowanie utrzymuje ważność przez 14 dni od jego wystawienia. Przestaje być aktualne po przyjęciu na oddział. W wyjątkowych okolicznościach może być przedłużone. Dzieje się tak, gdy chory zostaje wpisany na listę oczekujących na przyjęcie.
Jakie są zasady przyjęcia do szpitala psychiatrycznego?
Do szpitala psychiatrycznego mogą zostać przyjęci pacjenci za zgodą oraz bez zgody. Mówi o tym artykuł 22 i 23 Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Przyjęcie za zgodą pacjenta
Oto kilka sytuacji, gdy do placówki chorzy trafiają dobrowolnie:
- 1tryb planowy
Warunkiem przyjęcia do szpitala jest posiadanie skierowania do szpitala oraz podpisanie pisemnej zgody. Może jej udzielić tylko osoba pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona.
Zobacz także: Co spakować do szpitala psychiatrycznego?
- 2w nagłych sytuacjach
Czasem, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że stan pacjenta pogorszy się w bardzo krótkim czasie, nie jest wymagane skierowanie. Osoba w kryzysie psychicznym może pojawić się w szpitalu bez dokumentu, wypisanego przez swojego lekarza. Jednak taki pacjent musi wyrazić zgodę na piśmie. O tym, czy dana osoba zostanie przyjęta na oddział, decyduje lekarz na izbie przyjęć.
- 3osoby upośledzone umysłowo i z zaburzeniami świadomości
W takich okolicznościach zgodę na przyjęcie do szpitala musi wyrazić sąd opiekuńczy. Musi być ona udzielona także w przypadkach nagłego przyjęcia. Jednak w tym przypadku szpital występuje do sądu dopiero wtedy, gdy pacjent jest już na oddziale.
- 4osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione całkowicie
Ponieważ nie mogą one decydować o sobie, pisemną zgodę na przyjęcie do szpitala przygotowuje przedstawiciel ustawowy. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, gdy potrzebna będzie decyzja sądu opiekuńczego. Dzieje się tak, gdy decyzji opiekuna sprzeciwia się osoba pełnoletnia ubezwłasnowolniona całkowicie oraz małoletnia powyżej 16 roku życia.
Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego bez zgody
Zdarza się, że pacjent jest przyjęty do szpitala mimo swojej woli. Obowiązują trzy tryby przyjęcia bez zgody:
- 1nagły
Taka sytuacja ma miejsce, gdy:
- zachowanie chorego wskazuje, że może ona zagrażać własnemu życiu lub życiu i zdrowiu osób trzecich;
- lekarz zdecyduje o przyjęciu chorego na oddział po zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza psychiatry lub psychologa;
- chory został przyjęty za zgodą, jednak ją wycofał, ale lekarz orzekł, że dotychczasowe jego zachowanie wskazuje na zagrożenie dla innych i samego pacjenta.
W takich okolicznościach powiadomiony musi zostać kierownik podmiotu leczniczego. Musi to się stać w ciągu 48 godzin od przyjęcia pacjenta do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Ten z kolei, w ciągu 72 godzin od pojawienia się chorego na oddziale, ma obowiązek powiadomić sąd opiekuńczy, właściwy ze względu na siedzibę szpitala.
Od chwili zawiadomienia, sąd ma 48 godzin na wysłuchanie pacjenta. Rozprawa przeprowadzana jest natomiast w ciągu 14 dni od dnia, w którym kierownik powiadomił sąd o przyjęciu na oddział pacjenta bez zgody. Oprócz tego powoływany jest biegły lekarz psychiatra, którego zadaniem jest sporządzenie opinii i ustanowienie pełnomocnika prawnego dla chorego. Może być nim adwokat lub radca prawny. Postępowanie sądowe kończy się wydaniem postanowienia, w którym stwierdza się zasadność lub bezzasadność przyjęcia chorego do szpitala psychiatrycznego bez zgody.
Ważne!
Umarza się postępowanie, jeśli okaże się, że osoba przyjęta bez zgody wyrazi wolę, by pozostać na oddziale.
- 2obserwacyjny
To szczególny tryb przyjęcia. Stosuje się go wobec osób, których zachowanie zagraża bezpośrednio ich życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, jednak nie wiadomo, czy są one chore psychicznie. Taka obserwacja może trwać do 10 dni.
- 3wnioskowy
O przyjęciu na oddział psychiatryczny zarządza sąd opiekuńczy na podstawie wniosku małżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwa czy przedstawiciela ustawowego lub osoby sprawującej nad faktyczną opiekę, a w przypadku osoby objętej oparciem społecznym również organ ds. pomocy społecznej. Taka możliwość występuje, gdy dotychczasowe zachowanie chorego pozwala stwierdzić, że nieprzyjęcie do szpitala będzie powodowało pogorszenie jego stanu, a także, gdy jest ona niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a leczenie może przynieść poprawę.
Jak dostać się do szpitala psychiatrycznego?
Przy wyborze szpitala psychiatrycznego nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że ze skierowaniem czy z prośbą o przyjęcie w trybie nagłym można zgłosić się na izbę przyjęć do jakiejkolwiek placówki na terenie Polski, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku skierowania placówka musi mieć oddział wskazany na dokumencie.
Co ważne, będąc już na oddziale, nie można żądać przeniesienia do innej placówki. Najpierw taki pacjent, który chce leczyć się w innym miejscu, musi otrzymać wypis ze szpitala psychiatrycznego.
Zobacz także: Uraz psychiczny po wypadku samochodowym – czy należy się odszkodowanie?
Jakie są najlepsze szpitale psychiatryczne w Polsce?
Skoro nie obowiązuje rejonizacja, pacjent może wybrać placówkę z najlepszymi wynikami. Z reguły jednak wybór pada na szpital, który nie jest oddalony wiele kilometrów od rodziny, by ułatwić im odwiedziny.
Do najlepszych szpitali psychiatrycznych w Polsce zaliczyć trzeba m.in.:
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
- Instytut Psychiatrii i Neurologii,
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 AM w Poznaniu,
- Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie,
- Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy,
- Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu,
- i wiele innych.
Jakie badania wykonują w szpitalu psychiatrycznym?
Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnego przypadku. Wykonywane są zarówno badania psychologiczne (np. testy), ale i laboratoryjne (takie jak OB, CRP, poziom glukozy, żelaza, cynku, witaminy D3, hormonów tarczycy itd.) czy obrazowe (m.in. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny itd.) oraz przeprowadzane są konsultacje innych specjalistów. Niektóre są wykonywane po to, by wykluczyć organiczne przyczyny zaburzeń psychicznych.
Ile może trwać pobyt w szpitalu psychiatrycznym?
Pacjent może przebywać w tego typu placówce od kilku tygodni do wielu lat. To bardzo często o wiele dłużej niż w przypadku innych schorzeń. Czas pobytu zależy od indywidualnego przypadku. Jednak jeśli mowa o obserwacji, to artykuł 24 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego mówi, że nie może ona trwać dłużej niż 10 dni.
Jak wygląda dalsze leczenie po szpitalu psychiatrycznym?
Pacjent wraz z wypisem ze szpitala psychiatrycznego otrzymuje kartę informacyjną, na której znajdują się zalecenia lekarza co do dalszego leczenia lub funkcjonowania.
Czasem, jeśli chory nie wymaga całodobowego leczenia, może zostać skierowany na terapię na oddziale dziennym. Innym rozwiązaniem jest terapia domowa, kiedy chory wraca do domu na 1-2 noce i wraca na oddział. Taki tryb życia pozwala stwierdzić, czy pacjent jest w stanie wrócić do funkcjonowania w swoim otoczeniu.
Czy ubezpieczenie pokrywa koszt pobytu w szpitalu psychiatrycznym?
Mając ubezpieczenie zdrowotne, można bezpłatnie odbyć leczenie w szpitalu psychiatrycznym, a także chodzić na wizyty do takich lekarzy, jak psychiatra czy psycholog.
Jednak to, czy polisa na życie zapewni świadczenie po hospitalizacji w takiej placówce, jest zależne od tego, jaki jest jej zakres. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyłączenia odpowiedzialności w przypadku pobytu w szpitalu psychiatrycznym. To, czy dana oferta przewiduje świadczenie, czy nie, można wyczytać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. Jeśli szukasz tzw. życiówki, zapraszamy Cię do naszego narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń na życie online. Możesz tu porównać oferty i kupić wybraną z nich przez internet.
A czy prywatne ubezpieczenia zdrowotne obejmują leczenie w szpitalu psychiatrycznym? W tym wypadku także wszystko zależy od zakresu. W wybranych planach prywatny pakiet medyczny obejmuje wizytę u psychologa czy psychiatry. Rozbudowane warianty polis zapewniają pobyt w szpitalu psychiatrycznym, z którym dane towarzystwo ma podpisaną umowę. By mieć pewność, że dane ubezpieczenie pokryje koszty hospitalizacji w takiej placówce, trzeba uważnie przestudiować OWU.
FAQ:
- 1Kiedy zaleca się pobyt w szpitalu psychiatrycznym, a kiedy jest to konieczne?
Osobie z zaburzeniami psychicznymi zaleca się leczenie w szpitalu psychiatrycznym, gdy przejawia skrajne zachowania, jest niezdolna do samodzielnego funkcjonowania, a ten stan może zmienić się po pobycie w placówce, a także, gdy potrzebna jest dalsza diagnoza zaburzeń oraz intensyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Z kolei konieczność leczenia w takim trybie pojawia się, gdy u chorego pojawiają się myśli lub doszło do próby samobójczej oraz gdy nie może on samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.
- 2Czy są odwiedziny w zakładzie psychiatrycznym?
Tak, odwiedziny pacjentów w szpitalach psychiatrycznych odbywają się codziennie, w takich godzinach, gdy nie odbywają się zajęcia terapeutyczne.
Oceń artykuł