2024-11-06

Jak dobrać deskę snowboardową?

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze deski snowboardowej.

Jak dobrać deskę snowboardową?

Wybór właściwej deski snowboardowej ma istotny wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale też bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i odnalezienie się w gąszczu liczb i oznaczeń może wymagać nieco wysiłku. Jak dobrać deskę snowboardową i na co zwrócić uwagę, by odpowiadała indywidualnym preferencjom? Tego dowiesz się z naszej porady!

Najważniejsze informacje:

  • Odpowiednio dobrane parametry deski, takie jak: długość, szerokość, kształt, profil, sztywności wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
  • Właściwy wybór powinien uwzględniać cechy fizyczne snowboardzisty, umiejętności, a także przeznaczenie deski.
  • Rozpoczynając przygodę ze snowboardem, warto rozważyć wypożyczenie sprzętu, by przetestować różne deski, co ułatwi wybór własnej.
  • Jazda na snowboardzie może wiązać się z upadkami i urazami, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o odpowiednie dodatki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze deski snowboardowej?

Deski snowboardowe różnią się wieloma aspektami, które przekładają się na łatwość manewrowania, stabilność, tłumienie drgań. Na początku rozważań, jak dobrać snowboard, warto zastanowić się nad poziomem swoich umiejętności. Zaczynasz dopiero przygodę z tym sportem, czy zależy Ci na sprzęcie pozwalającym zaszaleć w snowparku albo na jazdę poza stokiem? W każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na:

  • Rozmiar deski – deski różnią się długością i szerokością. Długość dobiera się adekwatnie do wagi, a także wzrostu ridera. Szerokość z kolei ma związek z rozmiarem buta – osoby z rozmiarem powyżej 45 powinny wybrać szerszą deskę, oznaczoną literą W.
  • Flex – stopień sztywności deski, określany najczęściej w skali od 1 do 10. Im wyższy flex, tym sztywniejsza deska. Deski z miękkim flexem łatwiej wybaczają błędy techniczne. Te z wyższym wykazują większą reaktywność i pozwalają na jazdę z wyższą prędkością.
  • Kształt – niektóre deski są symetryczne, inne przeciwnie. Pierwszy rodzaj to twin. W tym wypadku przód (nose) ma taki sam kształt i rozmiar co tył (tail). Deska umożliwia jazdę w obu kierunkach, jest odpowiednia do jazdy freestyle. Drugi rodzaj to directional, czyli deski kierunkowe. Nose ma inny kształt i z reguły jest szerszy niż tail. Deska umożliwia jazdę w jednym kierunku, więc sprawdzi się na stoku. Cechuje się stabilnością przy większych prędkościach, lepszą pływalnością na głębokim śniegu i kontrolą na nierównościach. Można też spotkać pośrednie deski, np. kierunkowy twin, gdzie cofnięciu ulega środek ciężkości przy zachowaniu symetrycznego kształtu.
  • Profil – to sposób wygięcia deski, gdy popatrzymy na nią z boku na płaskiej powierzchni, bez obciążenia. Rozróżniamy profile:
  • ­camber – tradycyjny, z wygiętym ku górze środkiem, zapewnia przyczepność krawędzi, dynamikę odbicia, precyzję, polecany dla bardziej zaawansowanych;
  • rocker – określany jako odwrócony camber, w przeciwieństwie do pierwszego profilu punktem najpełniej przylegającym do powierzchni jest środek deski; rocker ułatwia unoszenie na głębokim śniegu, skręty, ma większą tolerancję dla błędów;
  • flat – centralna część deski jest płaska, a wygięte ku górze są tylko nose i tail, dzięki czemu deska jest bardziej stabilna i łatwiejsza w kontroli.
  • Przeznaczenie – w kwestii jak dobrać deskę snowboardową, pomocne jest określenie przez producenta, do jakiej jazdy deska została przeznaczona. Najbardziej uniwersalne deski to all mountain. Deski do jazdy freestyle są krótsze i bardziej miękkie. Freeride dedykowane są do jazdy poza stokiem, po świeżym śniegu. Dla fanów głębokich skrętów i dynamicznej jazdy po utwardzonym stoku odpowiednie będą deski carvingowe.

Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Jak już wiesz, decydując się na zakup deski, warto uwzględnić różne elementy od przeznaczenia, przez umiejętności po cechy fizyczne ridera. Producenci udostępniając tabele rozmiarów, ułatwiają kwestię, jak dobrać rozmiar deski. Snowboard to sport dostarczający mnóstwo frajdy, jednak jazda na zbyt długiej bądź za krótkiej desce może zmęczyć, a początkujących zniechęcić.

Każdy kolejny rozmiar deski różni się od poprzedniego o ok. 3-5 cm i jest dedykowany osobom w określonym przedziale wagowym i wzrostowym. Odpowiedź na pytanie, czy z dedykowanego przedziału wybrać krótszą czy dłuższą deskę, zależy od umiejętności i przeznaczenia. Dla początkujących wskazana jest krótsza deska, podobnie dla fanów szaleństwa w snowparku. Do jazdy freeride po świeżym puchu lepszy będzie dłuższy snowboard – daje lepszą stabilność, ale prowadzenie go wymaga większych umiejętności i siły.

Interesuje Cię też, jak prawidłowo dobrać narty? Zapoznaj się z innym naszym wpisem!

Jak dobrać deskę snowboardową do wzrostu i wagi?

Przyjęło się, że odpowiednio dobrana uniwersalna deska, jeśli postawimy ją pionowo przed sobą, powinna sięgać okolic brody. Jest to ogólna zasada, która zapewne niejednokrotnie rzeczywiście się sprawdzi, ale poleganie wyłącznie na niej to zbyt duże uproszczenie.

Zatem jak dobrać deskę snowboardową do wzrostu i wagi? Najlepiej skorzystać ze wskazówek producenta. Punktem wyjścia powinna być waga, ponieważ bez niej nie oszacujemy prawidłowej długości deski. Uwzględnienie jedynie wzrostu może sprzyjać nie do końca trafnemu wyborowi. Dla riderów o większej wadze zaleca się dłuższe deski, o mniejszej – krótsze.

Jesteś fanem nart? Przeczytaj jak dobrać narty biegowe do wzrostu.

Jak prawidłowo dobrać buty snowboardowe?

O ile nic nie stoi na przeszkodzie, by zwłaszcza na początku przygody wypożyczać deskę, o tyle jeśli chodzi o buty warto rozważyć zakup własnych. Stosowana w nich wkładka termoformowalna dostosowuje się do kształtu stopy i używana przez różne osoby z czasem może utracić swoje właściwości. Oto kilka wskazówek, jak dobrać buty snowboardowe:

  • długość wkładki – rozmiarówki mogą różnić się u różnych producentów, dlatego zawsze warto zwracać uwagę na długość wkładki w cm.
  • Flex – to określenie pojawia się również w przypadku butów i oznacza stopień twardości, który dobieramy adekwatnie do umiejętności i preferowanego stylu jazdy. Określany jest najczęściej, podobnie jak w przypadku desek, w skali od 1 do 10. Dla początkujących wskazany jest niski flex. Miękkie buty to większa tolerancja błędów. Jeśli masz już opanowane podstawowe umiejętności, trzeba wziąć pod uwagę, jaki styl jazdy Cię interesuje. Np. do standardowej jazdy po stoku odpowiedni będzie flex 5-8. Do jazdy freeride bardziej odpowiednie będą twardsze buty.
  • Trzymanie kostki – jeśli przy przejściu na przednią krawędź pięta unosi się wewnątrz buta, może to świadczyć o nieprawidłowym trzymaniu kostki.

Jak dobrać wiązania snowboardowe?

Kolejna kwestia to jak dobrać wiązania snowboardowe, które są pośrednikiem między stopą i butem a deską, Właściwy ich dobór wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na początku warto zastanowić się nad rodzajem wiązań. Dla szukających uniwersalnego rozwiązania powinny sprawdzić się wiązania typu strap-in. Uwzględnić też trzeba flex, by był odpowiedni do butów i rozmiar – zbyt ciasne wiązania powodują dyskomfort, zbyt luźne sprawiają, że stopa się ślizga.

Dobór deski snowboardowej dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Szusowanie na desce może być również atrakcją dla najmłodszych. Kryteria, jak dobrać deskę snowboardową dla dziecka pod względem długości są podobne, jak w przypadku dorosłych. Istotna jest też szerokość. Poza tym dobrze dobrana deska powinna ułatwiać manewrowość, być lekka i miękka, by jej używanie nie było dla dziecka męczące. Żeby malca jeszcze bardziej zachęcić do aktywności, warto też zwrócić uwagę na design, który przypadnie mu do gustu.

Jaki snowboard dla początkujących? Podstawowe kryteria

Deska dla początkujących powinna ułatwiać proces nauki, ale też bezpieczną jazdę. Zalecany profil to flat, czyli wypłaszczony w centralnej części, ze względu na lepszą stabilność i łatwiejszą kontrolę. Nacisk zostaje równomiernie rozłożony na całej długości. Deska powinna być możliwie krótka, zgodnie z kryteriami wagowymi i wzrostowymi. Jak dobrać deskę snowboardową dla początkujących, aby była bardziej „wyrozumiała”? Miękki flex zdecydowanie ułatwi wyczucie deski i wybaczy niektóre błędy.

Wybierasz się na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Ośnieżone stoki przyciągają fanów snowboardu nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zwłaszcza w tym drugim przypadku warto uwzględnić, że podczas uprawiania sportów zimowych może łatwo dojść do wypadku, urazu, a leczenie za granicą może sporo kosztować. Odpowiednie ubezpieczenie w góry poza kosztami leczenia może chronić również przed kosztami akcji ratunkowej i poszukiwawczej.

Dowiedz się, co zapewnia ubezpieczenie narciarskie i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich, pamiętając o rozszerzeniu zakresu ubezpieczenia o dodatek obejmujący sporty zimowe. W znalezieniu polisy pomoże Ci nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych online, dzięki któremu porównasz oferty różnych towarzystw.

FAQ:

  • 1
    Ile kosztuje wypożyczenie deski snowboardowej?

    Wypożyczenie deski jest dobrym pomysłem, jeśli planujesz jeździć okazjonalnie bądź chcesz dopiero przekonać się, czy ten sport jest dla Ciebie. W Polsce za wypożyczenie deski na kilka godzin lub 1 dzień zapłacisz z reguły kilkadziesiąt zł. Możesz też wypożyczyć sprzęt na kilka dni.

  • 2
    Czy waga ma wpływ na dobór deski?

    Waga ma bardzo istotny wpływ na długość deski. Uwzględnienie jej zapewni odpowiednią nośność i stabilność.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku