W tym artykule:
- Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Warszawy?
- Co warto zobaczyć w Warszawie w jeden dzień?
- Co można zobaczyć w Warszawie przez weekend?
- Najciekawsze atrakcje w Warszawie dla młodzieży
- Co zwiedzać w Warszawie z dziećmi?
- Co warto zobaczyć w Warszawie zimą?
- Co warto zobaczyć w Warszawie za darmo?
- Co warto zwiedzić w okolicach Warszawy?
- Jak najlepiej zwiedzać Warszawę? Pieszo, samochodem, a może metrem?
- Planowanie zakończone? Zadbaj o bezpieczeństwo
Nigdy nie byłeś w stolicy? A może odwiedziłeś ją tylko przejazdem? Jeśli planujesz wycieczkę do miasta z syrenką w tle, przeczytaj nasz artykuł o tym, co zwiedzać w Warszawie. W tekście znajdziesz nie tylko najbardziej charakterystyczne miejsca, ale także nietypowe atrakcje Warszawy. Usiądź wygodnie i zacznij planowanie razem z nami.
Najważniejsze informacje:
- Co warto zobaczyć w Warszawie w jeden dzień? Najlepiej umówić się na wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadzi po Starym Mieście i pokaże najsłynniejszą ulicę – Krakowskie Przedmieście.
- Dwudniowe zwiedzanie Warszawy warto rozszerzyć o wizytę w Zamku Królewskim, czy Zamku Ujazdowskim. Panoramę najlepiej podziwiać z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.
- Ciekawe atrakcje w Warszawie dla młodzieży to m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik czy Warszawski Ogród Zoologiczny.
- Co zwiedzać w Warszawie z dziećmi? Warto odwiedzić Stację Muzeum Warszawa, Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka czy Folwark Borówno.
- Wiele atrakcji Warszawy można zwiedzić za darmo. Niektóre są czynne bezpłatnie nawet przez cały tydzień, a inne z kolei tylko w wybrane dni tygodnia.
- Co zwiedzać w okolicy Warszawy? Do wyboru masz masę atrakcji np. Kampinoski Park Narodowy, Pałac w Wilanowie czy Twierdz Modlin.
- Zwiedzanie Warszawy metrem to najlepszy sposób, by ominąć korki. Okoliczne miejscowości można również odwiedzić, korzystają z SKM.
Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Warszawy?
Wiesz już, gdzie pojechać na wakacje w Polsce i wybrałeś Warszawę, jednak zastanawiasz się, ile dni tu spędzić? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, ile czasu masz do dyspozycji. Ze względu na wiele ciekawych atrakcji w Warszawie nie będziesz się tu nudził nawet podczas tygodniowego pobytu. Najważniejsze miejsca obejrzysz jednak nawet podczas jednodniowej czy weekendowej wycieczki. Na przykład zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia z przewodnikiem bez oglądania wnętrz np. Zamku Królewskiego czy Łazienek Królewskich trwa ok. 3 h.
Co warto zobaczyć w Warszawie w jeden dzień?
Podczas jednodniowej wycieczki do stolicy kraju koniecznie trzeba zobaczyć symboliczne miejsca. Przewodnicy zazwyczaj proponują, by podczas takiego pobytu przespacerować się po Starym i Nowym Mieście, ale i najpiękniejszej ulicy Warszawy, czyli Krakowskim Przedmieściu. By z kolei zrelaksować się po długim dniu, warto wybrać się do jednego z najbardziej urokliwych zespołów pałacowo-parkowych tej części Europy, czyli oczywiście Łazienek Królewskich.
Co dokładnie zwiedzić w Warszawie podczas jednodniowego pobytu? Oto lista najważniejszych miejsc:
- Zamek Królewski (bez wchodzenia do środka),
- Archikatedra św. Jana,
- Rynek Starego Miasta,
- Barbakan,
- Dom rodzinny Marii Skłodowskiej-Curie,
- Kolumna Zygmunta,
- pomnik Syrenki Warszawskiej,
- pomnik Małego Powstańca,
- świątynia akademicka św. Anny,
- kościół Wizytek,
- kościół św. Krzyża,
- Pałac Prezydencki,
- Grób Nieznanego Żołnierza,
- itd.
Ważne!
Ponieważ bardzo trudno poznać klimat tego miasta w jeden dzień, najlepiej zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. Opowie on nie tylko o najważniejszych dziejach Warszawy, ale wyjawi także ciekawostki o różnych miejscach.
Co można zobaczyć w Warszawie przez weekend?
O co rozszerzyć zwiedzanie podczas weekendowego pobytu? W tym przypadku również polecamy poznawanie symbolicznych miejsc stolicy, by podczas kolejnej wizyty w stolicy postawić na nietypowe atrakcje Warszawy. Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych punktów, musimy wspomnieć, że to jeden z wielu planów dwudniowej wycieczki po Warszawie. Stolica jest pełna historycznych i ważnych miejsc, które warto odwiedzić.
Zamek Królewski
Jeśli pierwszego dnia jedynie przespacerowałeś się po Placu Zamkowym, a postanowiłeś, że nie wyjedziesz z Warszawy, dopóki nie zobaczysz komnat, zajmowanych m.in. przez książąt mazowieckich, to koniecznie wstąp do nich drugiego dnia pobytu. Ile trwa zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie? Zajmie Ci ok. 1,5 h.
Pałac Kultury i Nauki
To jeden z symboli Warszawy. Dar narodu sowieckiego dla Polski jest obecnie odwiedzany głównie dla możliwości obejrzenia panoramy miasta z 30. piętra, chociaż odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych czy nawet sportowych.
Zamek Ujazdowski
To z kolei miejsce dla tych, którzy interesują się sztuką. W zamku budowanym jako królewska rezydencja znajduje się obecnie Centrum Sztuki Współczesnej. Będąc tu, warto również przespacerować się Alejami Ujazdowskimi.
Najciekawsze atrakcje w Warszawie dla młodzieży
Jedziesz do stolicy z całą rodziną? Zastanawiasz się, jak pokazać Warszawę najmłodszym jej członkom? Oto najciekawsze atrakcje Warszawy dla młodzieży.
Muzeum Powstania Warszawskiego
To chyba jeden z lepszych sposobów na zapoznanie nastolatków z burzliwą historią tego powstania. Interaktywne muzeum to nie tylko bogactwo zbiorów takich jak listy, eksponaty, broń. Ścieżka edukacyjna obejmuje również film, dźwięk oraz operowanie światłem i obrazem. Wszystko to sprawia, że odwiedzający może poczuć klimat wojennej Warszawy.
Stadion Narodowy
Zastanawiasz się, czy można zwiedzać Stadion Narodowy w Warszawie? Jeśli Twój nastolatek jest fanem piłki nożnej, to mamy dobrą wiadomość: tak. PGE Narodowy w Warszawie udostępnia kilka tras zwiedzania np. „Piłkarskie Emocje” czy „Poczuj się jak VIP”. Jednak nie tylko to przyciąga tu młodzież. Tłumy gromadzą się tutaj podczas koncertów oraz innych wydarzeń. Podczas takich eventów może tu jednorazowo przebywać aż 80 tys. ludzi.
Centrum Nauki Kopernik
Na naszej liście atrakcji w Warszawie dla młodzieży nie mogło zabraknąć miejsca, w którym wiedza przekazywana jest poprzez zabawę. To nie jest typowe muzeum. Tutaj główną rolę gra przede wszystkim uczestnik. Doświadcza nauki poprzez udział w eksperymentach, zabawach czy grach. Misją instytucji jest inspirowanie do obserwacji, zadawania pytań i samodzielnego poszykowania odpowiedzi. Można tu spędzić 4 godziny, ale i większą część dnia!
Muzeum Świat Iluzji
Podczas zwiedzania starówki warto wstąpić do tego niezwykłego miejsca. Są tu takie atrakcje, jak pokoje luster czy komnata cieni i wiele innych. To miejsce dla fanów magicznych sztuczek i iluzji. Jednak nie tylko rozrywka się tu liczy. To także edukacyjna przestrzeń dla najmłodszych.
Multimedialny Park Fontann
Najlepiej wybrać się tu na spacer wieczorem, ponieważ dopiero wtedy można zobaczyć prawdziwe oblicze tego miejsca. W okresie wiosennym i letnim odbywają się tu spektakle wykorzystujące światło, dźwięk i wodę. Co roku program takiego pokazu się zmienia.
Warszawski Ogród Zoologiczny
Z wizyty tutaj będzie zadowolona cała rodzina, która interesuje się światem zwierząt i roślin. Słonie, żyrafy, krokodyle, hipopotamy czy kangury to tylko niektóre zwierzęta, które zobaczysz w ZOO Warszawa. Ile czasu poświęcić na zwiedzanie? To kwestia indywidualna. Na pewno na wizytę trzeba zarezerwować kilka godzin.
Muzeum Życia w PRL Warszawa
To miejsce, które z pewnością docenią wszyscy członkowie rodziny. Młodzież będzie miała okazję do poznania świata, w którym dorastali rodzice lub dziadkowie, a najstarsi do sentymentalnej podróży w przeszłość. Czy jest lepszy sposób na budowanie międzypokoleniowych mostów?
Co zwiedzać w Warszawie z dziećmi?
Starsze dzieci z pewnością docenią atrakcje wymienione wyżej. Oto nietypowe atrakcje Warszawy, które spodobają się młodszym dzieciom.
Stacja Muzeum Warszawa
Który maluch nie jest zafascynowany ogromnymi maszynami, parowozami, lokomotywami? Muzeum, które znajduje się w budynku dawnego dworca PKP Warszawa Główna Osobowa to miejsce idealne na pobyt rodziny z małymi dziećmi. Są tu historyczne mundury, makiety, stare bilety, telefony oraz pociągi i lokomotywy spotykane nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie.
Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka
To część Muzeum Etnograficznego, która szczególnie zainteresuje najmłodszych. To nietypowe muzeum, ponieważ dozwolone jest tutaj dotykanie i dokładne oglądanie eksponatów. Dzieciaki poprzez zabawę poznają tu nie tylko naszą kulturę, ale i różnych zakątków świata. W muzeum organizowane są również koncerty i tematyczne eventy dla najmłodszych. Skorzystają na nich także najmniejsze dzieci, bowiem jednym z wydarzeń są zajęcia sensoryczne.
Folwark Bródno
Obserwacja natury i zwierząt to coś, co najmłodsi kochają najbardziej. Znajdujący się niemal w centrum Warszawy folwark to miejsce, w którym dzieciaki mogą doświadczyć życia wsi. Są tu popularne zwierzęta gospodarskie, takie jak kury, kaczki, krowy, kozy, owce czy króliki. Niektóre z nich można nawet karmić. Dzieciaki mogą tu zobaczyć także nieczęsto spotykane w gospodarstwach zwierzęta takie jak np. szynszyle.
Manufaktura Czekolady Chocolate Story Warszawa
Wizyta w tym miejscu będzie dla dzieciaków niezapomnianym przeżyciem. Nie tylko ze względu na to, że dowiedzą się, jak wyrabiany jest ich ulubiony słodycz, ale także będą mogli sami stworzyć własną tabliczkę!
Hangar 646 Warszawa i Park Trampolin AIRO Warszawa
To coś dla dzieci o niespożytych pokładach energii. Parki zlokalizowane w różnych miejscach Warszawy kryją wewnątrz bogatą infrastrukturę. Baseny z gąbkami, sale z linami do wspinania czy z trampolinowymi ścianami to tylko niektóre atrakcje.
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek
Muzeum, znajdujące się w Pałacu Kultury i Nauki to miejsce, w którym znajduje się aż 130 odrestaurowanych domków i pokoików dla lalek. Eksponaty pochodzą z różnych części świata i epok. Czy to miejsce tylko dla dziewczynek? Nie. Chłopcy też znajdą ciekawe gadżety w postaci np. miniaturowej szkoły sportowej z lat 40.
Co warto zobaczyć w Warszawie zimą?
Zwiedzanie starówki zimą też ma swój urok, chociaż niewątpliwie trzeba uzbroić się w cieplejszą parę skarpet. Jednak stolica przygotowała także coś dla tych, którzy zimą nastawieni są nie tylko na oglądanie zabytków. W mieście zorganizowano coś dla miłośników zimowych sportów! Górka Szczęśliwicka na warszawskiej Ochocie udostępnia całoroczny stok, wyciąg, wypożyczalnię sprzętu, szkółkę narciarską oraz taras widokowy. Na miłośników narciarstwa czekają także punkty gastronomiczne. Jak widać, Warszawa kryje w sobie wiele tajemnic!
Co warto zobaczyć w Warszawie za darmo?
Co zrobić, by zbytnio nie nadszarpnąć domowego budżetu, wybierając się z całą rodziną do stolicy naszego kraju? Sposobem na tanie wakacje w Polsce jest wybieranie takich miejsc, które można zwiedzać za darmo oraz eventów, w których uczestnictwo jest bezpłatne. Niektóre atrakcje w Warszawie są za darmo.
Bezpłatne atrakcje w Warszawie to m.in.:
- Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Stacja Muzeum,
- Muzeum Legii Warszawa,
- Żydowski Instytut Historyczny,
- Muzeum Geologiczne.
- Muzeum Narodowe,
- Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie,
- Dom Spotkań z Historią,
- Narodowe Muzeum Techniki,
- Centrum Pieniądza,
- Muzeum Karykatury,
- Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy,
- Zamek Królewski,
- Muzeum Fryderyka Chopina,
- Muzeum Katyńskie,
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
- Muzeum Warszawy,
- Centrum Interpretacji Zabytku,
- Muzeum Warszawskiej Pragi,
- Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,
- Państwowe Muzeum Etnograficzne,
- Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej,
- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki,
- Muzeum Azji i Pacyfiku,
- Muzeum Farmacji,
- Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej,
- Muzeum Więzienia Pawiak,
- Muzeum Niepodległości,
- Mauzoleum Walki i Męczeństwa,
- Muzeum Drukarstwa,
- Muzeum Woli,
- Fotoplastikon Warszawski,
- Muzeum Wojska Polskiego,
- Muzeum Historii Polski,
- Muzeum Łazienki Królewskie,
- Muzeum Literatury.
Niektóre z tych miejsc (m.in. Muzeum Katyńskie czy Dom Spotkań z Historią) można za darmo odwiedzić nawet przez cały tydzień!
Co warto zwiedzić w okolicach Warszawy?
Jeśli przeznaczyłeś na urlop w Warszawie więcej niż dwa dni, warto też skorzystać z lokalnych atrakcji. Oto lista miejsc, które warto odwiedzić, będąc w stolicy:
- Kampinoski Park Narodowy, położony zaledwie kilka kilometrów od centrum Warszawy to świetny sposób na spędzenie czasu na łonie natury,
- Skansen w Sierpcu, znajdujący się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego umożliwia poznanie kultury ludności Mazowsza,
- Pałac w Wilanowie to okazja do poznania architektury barokowej oraz przespacerowania się po tutejszym parku,
- Zalew Zegrzyński to miejsce, które koniecznie odwiedzić muszą miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa oraz wędkowania,
- Twierdza Modlin to budowla, którą z pewnością zainteresują się miłośnicy militariów,
- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie to miejsce, przybliżające życie i twórczość poety,
- Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie to miejsce, w którym można m.in. przejechać się zabytkowym pociągiem.
Zastanawiasz się, dokąd jeżdżą mieszkańcy Warszawy, by odpocząć? Dowiedz się, gdzie nad jezioro w Polsce wybrać się z całą rodziną!
Jak najlepiej zwiedzać Warszawę? Pieszo, samochodem, a może metrem?
Zaplanowałeś już wycieczkę po stolicy naszego kraju i zastanawiasz się, jakim środkiem poruszać się, by dostać się z punktu A do punktu B? Nasza odpowiedź brzmi: najlepiej zdecydować się na zwiedzanie Warszawy metrem. O ile Stare Miasto najłatwiej obejść pieszo, o tyle przedostanie się w ten sposób do różnych nietypowych atrakcji Warszawy, które zlokalizowane są w różnych częściach miasta, może być kłopotliwe.
Stolica nie należy do najprzyjemniejszych miejscowości dla kierowców. Jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, a poza tym na ulicach dochodzi do wielu wypadków, tamujących ruch. Poruszanie się po Warszawie metrem to z kolei jeden z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na poruszanie się po mieście. Jest niezależne od ruchu ulicznego, a bilety można kupić, korzystając z kasy biletowej na stacji lub automatu.
Jeśli jesteś niemobilny, a oprócz Warszawy, chcesz odwiedzić pobliskie miejscowości, możesz skorzystać z SKM. Tą kolejową komunikacją aglomeracyjną dostaniesz się m.in. do Legionowa czy Sulejówka.
Lubisz poruszać się po mieście jednośladem? Jeśli niestraszne Ci nawet długie odległości, a Twój czas na zwiedzanie Warszawy nie jest mocno ograniczony, możesz skorzystać z bogatej sieci rowerów miejskich czy hulajnóg elektrycznych.
Osoby, które nie lubią korzystać z komunikacji publicznej, mogą skorzystać z sieci taksówek czy usług ride-sharing, takich jak Uber czy Bolt, które są mocno w Warszawie rozwinięte. W stolicy działa też wiele wypożyczalni aut.
Planowanie zakończone? Zadbaj o bezpieczeństwo
Wiesz już, jak zorganizować wycieczkę do Warszawy. Przypominamy, że warto wykupić ubezpieczenie turystyczne w Polsce. Możesz to zrobić, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. W ten sposób porównasz kilka ofert oraz kupisz wybraną z nich online.
FAQ:
- 1Jak działa komunikacja miejska w Warszawie?
W ramach publicznych środków transportu w Warszawie możesz skorzystać z sieci linii tramwajowych, autobusowych, do których zaliczyć można zwykłe, przyspieszone, ekspresowe, strefowe, nocne, lokalne i specjalne, a także metro i Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).
- 2Gdzie szukać noclegów w Warszawie?
Najpopularniejszym obecnie sposobem poszukiwania noclegów są internetowe portale, takie jak: booking.com, trivago.pl, airbnb.pl itd.
Oceń artykuł