2024-11-18

Co to jest pomoc de minimis i komu się należy?

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Dowiedz się, czy przysługuje Ci pomoc de minimis.

Co to jest pomoc de minimis i komu się należy?

W Polsce jest wiele programów, które mają na celu pomóc obywatelom w sprawach finansowych. Wsparcia często poszukują osoby, które prowadzą małe i średnie przedsiębiorstwa. Właśnie dla nich jednym ze sposobów na utrzymanie się i rozwój firmy jest pomoc de minimis. Co to jest, jak działa i komu przysługuje? Sprawdź wszystkie niezbędne informacje!

Najważniejsze informacje:

  • Pomoc de minimis jest szczególną kategorią wsparcia publicznego dla przedsiębiorców, która udzielana jest w konkretnym celu.
  • Wsparcie finansowe udzielane jest w różnych formach, np. jako dotacje na rozwój firmy, dofinansowanie szkoleń czy inwestycje. Można też składać wniosek o pomoc de minimis obejmującą zwolnienia podatkowe, a nawet umorzenia odsetek dla ZUS-u.
  • Każdy przedsiębiorca musi trzymać się ściśle określonego limitu pomocy de minimis. W 2024 roku jest to kwota równowartości 300 000 euro.
  • Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości, czy pomoc de minimis jest opodatkowana, ale księgowość jest tu uproszczona. Nie trzeba odprowadzać podatku ani uwzględniać jej w rozliczeniu rocznym.

Co to jest pomoc de minimis?

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, który ma na celu pomóc finansowo przedsiębiorcom. Głównie jest przeznaczona dla małych i średnich działalności. Biorąc pod uwagę warunki rynkowe, kwoty pomocy są stosunkowo niewielkie, dlatego mimo uregulowania pomocy de minimis w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, nie trzeba jej tego zgłaszać. Pomoc nie ma w założeniu zakłócania konkurencji na tle unijnym, co jest jej głównym elementem wyróżniającym.

To ważne!

Warto wiedzieć, co to jest pomoc de minimis, chociażby pod kątem prowadzenia księgowości albo korzystania z innych programów wsparcia publicznego, takich jak wakacje od ZUS. Bardzo często trzeba podać informację, czy korzystało się z takiej formy finansowania przez poprzednie lata oraz jaka była całkowita wypłacona kwota.

Na co można przeznaczyć pomoc de minimis?

Wiesz już, co to jest pomoc de minimis? Przykłady poniżej pomogą Ci zweryfikować, czy przyda Ci się taki rodzaj finansowania, czy może Twoje przedsiębiorstwo już uzyskało takie wsparcie:

  • dotacje na rozwój firmy,
  • pożyczka i kredyt preferencyjny,
  • dofinansowanie na szkolenia,
  • dopłata do oprocentowania kredytów bankowych,
  • umorzenie zaległości podatkowych,
  • zwolnienie z odsetek w zaległościach podatkowych,
  • umorzenie kosztów egzekucyjnych,
  • amortyzacja jednorazowa,
  • rozłożenie na raty płatności za podatek.

Jak widzisz bardzo przydatna może okazać się pomoc de minimis. Na co można przeznaczyć otrzymaną kwotę – to tak naprawdę zależy od przedsiębiorstwa, jej charakteru oraz sytuacji finansowej. Bardzo ważne jest to, że obejmuje ona wiele źródeł, są to dotacje krajowe, unijne i regionalne.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Kto nie może otrzymać pomocy de minimis?

Wiesz już, co to jest pomoc de minimis. Przejdźmy teraz do konkretnych przypadków, w których można z niej skorzystać. Właściwie każdy przedsiębiorca ma prawo ubiegać się o różne dotacje, amortyzacje czy inne sposoby finansowania. Pod pojęciem przedsiębiorcy uważa się każdą jednostkę wykonującą działalność gospodarczą, bez znaczenia jest tu forma prawna. Zawsze jednak trzeba sprawdzić szczegółowe warunki dotyczące udzielanej pomocy, bo każda dotacja może mieć inne wymagania. Jeśli Twoja firma została objęta programem wsparcia – możesz z niego skorzystać.

W Polsce z pomocy de minimis są wyłączone niektóre grupy przedsiębiorców, a wśród nich są:

  • działalności prowadzone w sektorze rybołówstwa i akwakultury, które są objęte rozporządzeniem Rady nr 104/2000/WE,
  • firmy działające w branży produkcji produktów rolnych, które są wymienione w Załączniku I do Traktatu Wspólnoty Europejskiej,
  • działalności dotyczące wywozu do państw członkowskich lub państw trzecich,
  • firmy zajmujące się przetwarzaniem lub obrotem produktów rolnych i są wymienione w Załączniku I do Traktatu Wspólnoty Europejskiej (pod konkretnymi warunkami),
  • osoby, które prowadzą działalność uwarunkowaną pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych, a nie sprowadzanych z zagranicy.

O tym, kto nie może otrzymać pomocy de minimis dowiesz się w szczegółowych rozporządzeniach i załącznikach wymienionych powyżej.

Ile może wynieść pomoc ze środków publicznych w 2024 roku?

Bardzo dużym wsparciem dla przedsiębiorców może okazać się pomoc de minimis. Ile wynosi w praktyce? To oczywiście zależy od konkretnych programów lub sposobów finansowania. Całkowita kwota do tej pory nie mogła przekraczać równowartości 200 000 euro w ciągu 3 lat kalendarzowych (czyli bieżącego roku podatkowego oraz poprzednich dwóch) dla jednego konkretnego przedsiębiorstwa. W 2024 roku limit pomocy de minimis wynosi 300 000 euro, czyli znacznie więcej. W przypadku firm z sektora drogowego transportu towarów jest to kwota 100 000  euro. Pamiętaj, że nie wymaga ona notyfikacji (zgłoszenia) Komisji Europejskiej.

To ważne!

Korzystając z różnych form dofinansowań, warto upewnić się, czy jest to pomoc de minimis. Takie informacje musi udzielić Ci organ udzielający wsparcia. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapanować nad górną granicą limitu.

Jeśli zastanawiasz się, kto kontroluje pomoc de minimis, to są to organy państwa. Przed każdą udzielaną dotacją lub amortyzacją, przedsiębiorca musi otrzymać informację, że jest to właśnie ten rodzaj wsparcia finansowego. Jednocześnie prowadzący firmę ma obowiązek poinformować o tym, czy do tej pory korzystał z de minimis i jaka była to łączna kwota łącznie w ciągu ostatnich trzech lat. Podmiot udzielający wsparcia musi na tej podstawie skontrolować, czy dana pomoc nie spowoduje przekroczenia limitu. Dane takie są gromadzone przez państwo także w razie kontroli Komisji Europejskiej. Jeśli jednak okaże się, że limit został przekroczony, przedsiębiorca musi zwrócić otrzymane kwoty i to z odsetkami.

Jak uzyskać pomoc de minimis?

Państwo każdego roku proponuje różne formy wsparcia przedsiębiorców. Każdy program szczegółowo wskazuje, kto może skorzystać z pomocy de minimis oraz jaki jest maksymalny próg wypłaty. Wiele z nich pojawiło się w okresie pandemii, kiedy przedsiębiorcy otrzymywali świadczenia na wypłaty dla swoich pracowników albo pomagające w utrzymaniu biznesu na rynku. 

Zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o pomoc de minimis? Wszystko zależy od tego, kto jest podmiotem udzielającym wsparcia. Przykładowo, wakacje składkowe wymagają złożenia wniosku do ZUS-u, a rozłożenie na raty należności podatkowych trzeba załatwić podczas wizyty w urzędzie skarbowym, listownie lub elektronicznie. 

Wystarczy, że będziesz na bieżąco śledzić informacje na temat aktualnie trwających dotacji i dopłat, które biorą udział w ramach tego wsparcia. Wiele z nich dostępnych jest w Powiatowych Urzędach Pracy, np. na otwarcie swojej działalności gospodarczej albo rozwój firmy. Banki proponują z kolei zabezpieczenia spłat kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych w ramach współpracy z rządowymi programami. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz też na stronie internetowej BGK Polskiego Banku Rozwoju. Znajdują się tam różne rodzaje pomocy, np. gwarancje spłaty leasingu lub pożyczki leasingowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy mogą również korzystać z funduszy europejskich. W każdym przypadku to organ prowadzący udostępnia dokumenty do uzupełnienia oraz wskazuje, co dołączyć do wniosku o pomoc de minimis. 

To ważne!

Nie każda dotacja unijna, program rządowy albo dofinansowanie z budżetu państwa są równoznaczne z pomocą de minimis. W szczegółach dokumentów musi znaleźć się zapis, który najczęściej wygląda podobnie do takiej formułki: "Projekt jest zgodny z zasadami pomocy publicznej lub pomocy de minimis".

Bardzo często przedsiębiorcy muszą uzupełnić specjalny formularz z informacjami potrzebnymi do ubiegania się o wypłatę. Trzeba podać w nim dane o formie prawnej podmiotu, wielkości firmy, klasy działalności (PKD), daty utworzenia, powiązaniach z innymi przedsiębiorcami, utworzeniu firmy w wyniku podziału, postępowaniach upadłościowych, sytuacji finansowej oraz konkretnych kosztach dotychczasowej pomocy.

Pomoc de minimis – na co można przeznaczyć?

Wiedząc, jak uzyskać pomoc de minimis, możesz zyskać dodatkowe środki na rozwój swojej firmy albo utrzymanie jej na rynku. Pieniądze musisz przeznaczyć na cel zgodny z realizowanym projektem. Mogą być to np. realizacja projektów socjalnych, jednorazowa wypłata na inwestycję w firmę, dofinansowanie szkoleń czy otrzymanie ulgi w ramach działalności badawczo-rozwojowej. 

Warto jednak pamiętać, że pieniądze z pomocy de minimis muszą być spożytkowane na z góry założony cel. Właśnie dlatego nie można jej wydać na dowolne wydatki. Zawsze trzeba się trzymać postanowień danego programu, a przed przystąpieniem do niego – dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty. Tam też znajdzie się wniosek o pomoc de minimis, wzór poprawnego wypełnienia oraz lista załączników.

To ważne!

Przedsiębiorca po złożeniu wniosku o pomoc de minimis i przystąpieniu do konkretnego programu, musi trzymać się jego założeń. Wszystkie szczegóły opisane są w dokumentach, a bardzo często zawierana jest również umowa między dwoma podmiotami z wypisanymi warunkami.

Jak sprawdzić pomoc de minimis?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, każdy przedsiębiorca ma ograniczoną wartość otrzymanego wsparcia rządowego. Właśnie dlatego warto nie tylko wiedzieć, jak uzyskać pomoc de minimis, ale też znać dotychczasową łączną kwotę udzielonych świadczeń. Pomoże to również w prowadzeniu księgowości. W wielu przypadkach istotne jest to, czy została przyznana pomoc de minimis. Jak sprawdzić to w jak najszybszy sposób? Limit otrzymanej pomocy możesz zweryfikować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bez problemu zrobisz to online na stronie rządowej: https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary.

Wystarczy, że podasz podstawowe dane, takie jak:

  • NIP przedsiębiorstwa,
  • nazwa firmy,
  • zakres dat udzielonej pomocy,
  • zakres pomocy (tylko de minimis, czy inne programy wsparcia również).

Następnie, wybierz formę zapisu wyników i wygeneruj taki raport. Dzięki temu dowiesz się o całkowitej kwocie dotychczasowego wsparcia, a także łatwiej będzie Ci wypełnić dokumenty potrzebne do pomocy de minimis.

Jak obliczyć pomoc de minimis?

Wbrew pozorom obliczenie pomocy de minimis nie jest takie trudne. Podczas składania wniosku, musisz ustalić wysokość uzyskanego dotychczas wsparcia. Za każdym razem weź pod uwagę bieżący rok podatkowy oraz dwa poprzednie. Wnioskując o pomoc w 2024 roku, musisz wziąć pod uwagę trzy lata podatkowe: 2024, 2023 i 2022. Wcześniej przyznawane świadczenia się nie liczą. Pamiętaj, aby wliczyć wszystkie środki otrzymane w ramach pomocy de minimis, np. dotacje, zwolnienia z zapłaty za odsetki, jednorazowe amortyzacje. Cel i źródło finansowania nie ma tu znaczenia. 

Kwoty limitu są podawane w brutto, co jest bardzo ważne podczas ustalania całkowitej pomocy. Ponadto są podane w euro. Według przepisów prawa sposób na to, jak obliczyć pomoc de minimis, polega na wpisaniu równowartości w polskich złotych, według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu udzielania pomocy.

Co dołączyć do wniosku o pomoc de minimis?

Składając wniosek o pomoc de minimis, wzór prawidłowego wypełnienia będzie musiał być uzupełniony o ważne dokumenty. Organ, który udziela wsparcia wymaga przedstawienia wszystkich zaświadczeń o pomocy, które przedsiębiorca otrzymał w ciągu bieżącego roku podatkowego oraz 2 poprzednich, oświadczenia o wielkości otrzymanej pomocy lub oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w ogóle. To na nim spoczywa odpowiedzialność i decyzja o przyznaniu pieniędzy dla danej firmy. Jeśli okaże się, że limit został przekroczony, pomoc nie zostanie wypłacona. Możliwe jest też ograniczenie maksymalnej kwoty do takiej wysokości, która nie przekraczałaby tego pułapu.

To ważne!

Za każdym razem organ udzielający wsparcia wystawia zaświadczenie o przyznaniu pomocy de minimis. Przyda się ono do składania kolejnych wniosków, więc warto je zatrzymać.

Czy pomoc de minimis jest opodatkowana?

Każda wypłata świadczenia dla przedsiębiorstwa jest bardzo istotna dla regularnych rozliczeń. Właśnie dlatego pojawia się często pytanie, jak zaksięgować pomoc de minimis. W jej przypadku nie trzeba odprowadzać podatku, czyli nie ma konieczności ujęcia jej w rocznym zeznaniu podatkowym. Zgodnie z Art. 21 ust. 1 pkt 129, 136 i 137 ustawy o PIT, jest to pomoc zaliczająca się do zwolnienia. Bardzo ważne jest jednak to, aby upewnić się, czy pomoc de minimis jest opodatkowana i upewnić się, że dana dotacja zalicza się do tego programu. W przeciwnym razie, może nie być zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym można też łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy pomoc de minimis jest przychodem. Jeśli nie podlega ona opodatkowaniu, nie stanowi jednocześnie przychodu dla firmy. Otrzymana kwota jest jednak istotna podczas korzystania z kolejnych programów wsparcia. Właśnie dlatego warto na bieżąco zapisywać wszystkie wysokości dotacji albo ewentualnie wiedzieć, gdzie sprawdzić pomoc de minimis.

To ważne!

W związku z tym, że pomoc de minimis jest zwolniona z konieczności odprowadzania podatku, nie można jej zaliczać do kosztów uzyskania przychodu.

Ubezpieczenie dla firm – kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców

Pomoc de minimis to nie jest jedyne źródło wsparcia finansowego. Możesz też skorzystać z indywidualnych i dobrowolnych form zabezpieczenia swojego biznesu. Dobrym przykładem jest ubezpieczenie dla firm, które obejmuje zarówno nieruchomości, jak i cenne przedmioty. Minimalizuje skutki finansowe powstałe na skutek niezaplanowanych zdarzeń, np. żywiołu, kradzieży czy uszkodzenia. Takie świadczenia wypłacane są niezależnie od innych dotacji lub dofinansowań. Stabilność finansową może zapewnić Ci również OC działalności gospodarczej. W CUK Ubezpieczenia porównamy dla Ciebie najlepsze warianty i dopasujemy polisę w zależności od branży, charakteru pracy oraz budżetu.

FAQ:

  • 1
    Czy pomoc de minimis jest pomocą publiczną?

    Tak, pomoc de minimis według definicji jest pomocą publiczną, przyznawaną przedsiębiorstwu bez względu na formę prawną i sposób jej finansowania.

  • 2
    Jak zaksięgować pomoc de minimis?

    Pomoc de minimis nie podlega rozliczaniu w ujęciu rocznym podatkowym i nie podlega ewidencji księgowej. Tym samym jest zwolniona z konieczności odprowadzaniu podatku.

  • 3
    Czy pomoc de minimis jest zwrotna?

    Założenie programu wsparcia rządowego wyklucza oddawanie pieniędzy przez przedsiębiorców. Nie muszą zatem martwić się, czy pomoc de minimis jest zwrotna, jeśli spełniają wszystkie określone warunki w danym programie. Wyjątkiem jest sytuacja, w ktorej dojdzie do przekroczenia limitu pomocy. Wtedy przedsiębiorca będzie musiał oddać pieniądze wraz z odsetkami.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku