Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-04-26

Bezpieczne użytkowanie butli z gazem

Czy w razie wybuchu butli z gazem można liczyć na świadczenie z tytułu ubezpieczenia nieruchomości?

Bezpieczne użytkowanie butli z gazem

W wielu gospodarstwach domowych w Polsce jedynym sposobem na ogrzewanie czy korzystanie z płyty grzewczej w kuchni jest użytkowanie butli z gazem. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie, bo mieszanka propanu i butanu może być niebezpieczna. Jak powinno wyglądać bezpieczne użytkowanie butli z gazem? Czy zakręcać butlę z gazem na noc? Odpowiadamy!

Kilka słów na temat butli z gazem

Butla gazowa wypełniona jest propanem i butanem, czyli popularnym paliwem, które stosuje się w wielu gospodarstwach domowych. Ma ona szerokie zastosowanie, ponieważ dzięki niej jest możliwe ogrzewanie domu, a także gotowanie na kuchence gazowej. Trzeba jednak wymieniać ją w autoryzowanych miejscach, którzy otrzymują napełnienie od sprawdzonych dystrybutorów. Ma to zapewnić pełne bezpieczeństwo w dostarczaniu gazu do konkretnego odbiorcy, czyli w praktyce, do wielu mieszkań i domów.

Najczęściej stosuje się tego typu instalacje w domach jednorodzinnych. Butla gazowa w bloku może być podłączona tylko pod kilkoma warunkami. Według prawa, instalacje z gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, czyli do 12 metrów nad poziomem terenu. Jest to też możliwe w blokach do 4 kondygnacji nadziemnych. W jednym budynku nie może być instalacji gazu płynnego i gazu z sieci gazowej. To bardzo ważne, jeśli zamierzasz korzystać z butli. W praktyce oznacza to, że gaz ziemny i butla gazowa w jednym budynku nie jest możliwa według prawa.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Z tym zapisem pojawiają się jednak pewne wątpliwości, szczególnie dotyczą one zarządców budynków wielorodzinnych, a także prywatnych właścicieli domów wolnostojących. Instalacja gazowa zasilana z butli może być też interpretowana jako przebudowa albo rozbudowa, a wtedy przepisy stanowią inaczej. Wszelkie informacje dotyczące podłączenia butli gazowej i projektowania instalacji znajdziesz w:

  • rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18),
  • ustawie z dnia 24 czerwca 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej ( Dz. U. 2016.191 z dnia 2016.02.17),
  • przepisach wydanych na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. ( Dz. U. 2010.109.719 z dnia 2010.06.22).

Trzeba też pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu butli z gazem na co dzień. Napełnianie jej nielegalnym paliwem może prowadzić do powstania niebezpiecznych mieszanek, a w efekcie, wybuchu gazu.

Przechowywanie butli z gazem i bezpieczeństwo jej użytkowania

Butla gazowa w bloku i domu jednorodzinnym musi być odpowiednio podłączona. Maksymalnie w jednym budynku mogą się znajdować dwie butle o pojemności 11 kilogramów. Trzeba regularnie sprawdzać jej wygląd (zniekształcenia, usterki, pęknięcia) i utrzymywać ją w czystości. Kiedy pojawia się żółty płomień na palniku albo sadza, konieczna jest interwencja u fachowca. Możliwe, że dzieje się z nią coś złego. 

W budynkach mieszkalnych nie powinna się też znajdować butla gazowa zapasowa, nie podłączona do instalacji. To niebezpieczne, dlatego nie zaleca się takiego rozwiązania.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać instalację gazową, urządzenia oraz szczelność butli z gazem. Przegląd techniczny oraz drożność przewodów kominowych to działania, które muszą być wykonane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku bloku czy budynku wielorodzinnego, najczęściej zajmuje się tym zarządca. Jeśli nie wiesz kto dokładnie może sprawdzić butlę gazową, wszystkie informacje znajdziesz w art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.  o prawie budowlanym (Dz. U. z 2016 poz. 290). Wszelkiego rodzaju samodzielne naprawy czy przeróbki są również zabronione, ponieważ mogą stanowić niebezpieczeństwo dla Ciebie i całej rodziny. 

Każda butla z gazem powinna być sprawna technicznie, a paliwo dostarczane od autoryzowanych punktów dystrybucji. Zimą stosuje się też innego rodzaju gaz, niż latem. Musisz też zadbać o temperaturę w pomieszczeniu, która nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. 

Butla gazowa na zewnątrz budynku nie może znajdować się poniżej poziomu terenu. To oznacza także, że nie wolno jej transportować do piwnicy. W razie rozszczelnienia, gaz zacznie zalegać przy podłożu, a następnie jest duże prawdopodobieństwo wybuchu. To niebezpieczne, dlatego lepiej zapoznać się z przepisami dotyczącymi instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych.

To ważne!

Podłączenie butli z gazem oraz jej użytkowanie musi odbywać się zdroworozsądkowo. Każde uszkodzenie konstrukcji może mieć wpływ na Twoje życie oraz Twoich bliskich.
 

Czy butla z gazem może stać na mrozie i w upale?

Jeśli zastanawiasz się czy butla z gazem może stać na mrozie, najlepiej uniknąć takiej sytuacji. Niska temperatura może spowodować uszkodzenie konstrukcji, a co za tym idzie, być źródłem niebezpiecznych sytuacji. To samo dotyczy także nadmiernego promieniowania słonecznego. Masz jakieś wątpliwości czy butla z gazem może stać na słońcu? Zbyt wysoka temperatura może spowodować przegrzanie, a także wybuch. Dobrze jest zabezpieczyć ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi albo w ogóle zrezygnować z przechowywania jej na zewnątrz domu. Nawet opady deszczu mogą mieć wpływ na stan techniczny całej konstrukcji, czyli obudowy.

Czy zakręcać butlę z gazem na noc?

Zakręcanie butli z gazem na noc jest zalecane ze względu na bezpieczeństwo. Powinno to także dotyczyć wyjścia z domu albo wyjazdów na wakacje. Podczas Twojej nieobecności, może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, dlatego warto zdemontować reduktor i zabezpieczyć dyszę specjalną nakrętką.

Jak podłączyć butlę z gazem?

Poprawna wymiana butli gazowej w domu wiąże się z jej odpowiednim podłączeniem. Na początku trzeba usunąć plombę foliową, która znajduje się na zaworze. Następnie sprawdź czy na pewno zawór butli jest zamknięty i bezpieczny, a w kolejnym kroku odkręć plastikową zaślepkę i zostaw ją na później. Jeszcze raz sprawdź stan techniczny butli z gazem - czy jest gumowa uszczelka oraz czy nie jest ona uszkodzona. Teraz czas na przykręcenie nakrętki reduktora do zaworu, możesz to zrobić samodzielnie, bez dodatkowych specjalistycznych narzędzi. Uważaj na to, aby nie przekręcić złączek butli. Po dokręceniu nakrętki reduktora ręką, odkręć zawór i zobacz czy instalacja jest szczelna. Do tego możesz użyć np. specjalnego testera. Jeśli pojawiają się pęcherzyki powietrza, oznacza to, że gaz wycieka. 

Uwaga!

Nie sprawdzaj szczelności butli gazowej za pomocą zapałki albo zapalniczki, to niebezpieczne. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z dostawcą butli gazowej. Najbardziej bezpieczną opcją jest wymiana butli gazowej w domu przez dostawcę. Jeśli jednak samodzielnie się za to zabierzesz, w razie wątpliwości, przerwij montaż. Kiedy zauważysz, że stan techniczny butli wymaga naprawy, nie podłączaj jej.

Wybuch butli gazowej a ubezpieczenie

Wybuch butli z gazem może przytrafić się w gospodarstwie domowym, gdzie paliwo pochodzi z nielegalnego i niesprawdzonego źródła albo konstrukcja jest uszkodzona. Na bezpieczeństwo wpływa także temperatura przechowywania oraz zbyt bliski kontakt ze źródłem ciepła. Odległość ta powinna wynosić więcej niż 1 metr. 

Jeśli instalacja ulegnie uszkodzeniu, trzeba natychmiast zakręcić zawór butli, a następnie otworzyć wszystkie okna. Niedozwolone jest włączanie urządzeń elektrycznych czy otwartego ognia, np. palenie papierosa. Jeśli to możliwe, konieczne jest wyniesienie butli z gazem poza budynek. W razie problemów, zawsze możesz liczyć na pomoc Straży Pożarnej.

Martwisz się o bezpieczeństwo swojego domu? Przygotuj się na każdą ewentualność. Ubezpieczenie domu jest dobrowolne i zapewni Ci wsparcie w trudnych sytuacjach. Podpisując umowę z ubezpieczycielem warto zwrócić uwagę na to, czy dana polisa obejmuje ryzyko wybuchu butli z gazem. Nie każde towarzystwo wypłaci świadczenie z tego tytułu. Często wypłata świadczenia zależy od przyczyny wybuchu butli z gazem - ochroną może być objęty np. wybuch spowodowany rozerwaniem butli, natomiast wybuch spowodowany ulatnianiem się gazu może skutkować brakiem wypłaty odszkodowania. Dlatego konieczne jest dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i rozwianie ewentualnych wątpliwości podczas rozmowy z doradcą.

Ubezpiecz swój dom z CUK!

Szukasz ofert, które zapewnią Ci wsparcie, kiedy tylko będziesz tego potrzebować? Ubezpieczenie domu możesz kupić online, w jednej z naszych placówek albo przez telefon.