2019-10-27

3 rzeczy, o których musisz pamiętać wykupując autocasco

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie AC.

3 rzeczy, o których musisz pamiętać wykupując autocasco

Właściciele samochodów, poza obowiązkowym OC, mogą wykupić autocasco, czyli ubezpieczenie dobrowolne od zdarzeń losowych. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia, a także gdy to nasze auto jest poszkodowane w wyniku wypadku czy kolizji spowodowanej przez nas. Sprawdź na co zwrócić uwagę przed wyborem AC.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, ale warto rozważyć jego zakup. Polisa AC chroni właściciela samochodu przed stratami finansowymi, które będzie musiał ponieść w związku z wypadkiem lub stłuczką z jego winy. Warto też wiedzieć, że na wsparcie w ramach AC możemy liczyć także w razie uszkodzeń naszego auta przez osoby trzecie lub żywioły. Posiadacz auta nie ma wpływu na zdarzenia losowe, a te mogą wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Zakres autocasco zależy od wybranego pakietu i określają go Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU.

Najczęściej AC sprzedawane jest w pakiecie z OC, czyli obowiązkowym ubezpieczeniem podstawowym oraz innymi ubezpieczeniami, np. NNW i assistance. Samo autocasco można dopasować do potrzeb posiadacza samochodu i o ile przy zakupie OC zwracamy uwagę na cenę, to w przypadku AC lepiej skupić się na zakresie polisy. Od dobrego autocasco zależy wysokość odszkodowania wypłacanego w razie zdarzenia. Koszt polisy jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku polisy OC, dlatego tylko niecałe 30% Polaków z niej korzysta. Niestety w razie kolizji muszą oni pokryć koszty naprawy samodzielnie, co często jest znacznie droższe niż zakup polisy AC. Zanim wykupisz autocasco warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Zakres ubezpieczenia AC

Bardzo istotnym aspektem ubezpieczenia AC jest jego zakres. Warto dokładnie zapoznać się z  ogólnymi warunkami polisy i skonfrontować je z Twoimi potrzebami. Zakres ochrony AC, oferowany przez konkretnego ubezpieczyciela zawsze określony jest w oficjalnym dokumencie, czyli OWU. To, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, to rodzaj polisy AC. Przed zakupem sprawdź, czy ubezpieczenie, które masz na oku, to pełne autocasco czy może AC mini. Ta druga opcja w większości ofert obejmuje wyłącznie szkodę całkowitą i kradzież. Potrzebujesz kompleksowej ochrony? Upewnij się, że proponowana polisa to pełne AC.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką otrzymasz od ubezpieczyciela, gdy dojdzie do szkody. Stała suma ubezpieczenia oznacza, że wartość odszkodowania zostanie wyliczona od wartości rynkowej pojazdu z dnia zawarcia umowy. Z kolei zmienna suma ubezpieczenia obliczana jest w dniu zaistnienia szkody. Wartość sumy ubezpieczenia zwykle określa się w umowie na podstawie katalogu Info-Expert lub Euro-Tax. Jeśli model auta nie widnieje w katalogach, towarzystwo może zgodzić się na wycenę niezależnego doradcy. Dla auta prosto z salonu często przyjmuje się wartość z faktury zakupu. W przypadku nowego samochodu, którego wartość szybko maleje warto rozważyć zakup stałej sumy ubezpieczenia. W przypadku starszych aut różnica na początku roku i na końcu będzie niewielka, dlatego ten wariant może być atrakcyjniejszy cenowo.

Warunki naprawy samochodu

Przed zakupem polisy AC warto sprawdzić, jak wygląda proces naprawy samochodu w przypadku zaistnienia szkody. Sprawdźmy w umowie czy auto trafia do autoryzowanego serwisu pojazdu oraz czy w przypadku wymiany części, mamy gwarancję otrzymania elementów oryginalnych czy dopuszczalne są zamienniki. Ważna jest informacja od jakiej wysokości strat można liczyć na odszkodowanie. Może okazać się, że naprawa szkód poniżej 500 zł nie podlega ubezpieczeniu. W związku z tym może okazać się, że naprawę takich usterek, jak urwane lusterko czy zbity reflektor trzeba sfinansować z własnej kieszeni.

Jeżeli chcesz kupić tanie OC lub AC – sprawdź różne oferty za pomocą naszej porównywarki OC/AC, w której można sfinalizować zakup polisy. Porównanie ofert i zakup polisy jest też możliwy podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem lub podczas wizyty w placówce.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku