Zmiana właściciela pojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z roku 2003. Artykuł trzydziesty drugi tejże Ustawy mówi o tym, że zbywca ma 14 dni na powiadomienie Towarzystwa Ubezpieczeniowego o sprzedaży pojazdu oraz podanie danych nabywcy celem przepisania polisy na nowego właściciela. Ustawa weszła w życie w 2003 roku i od tego roku obowiązuje przepis o zgłoszenia zbycia pojazdu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

w przypadku sprzedaży pojazdu zbywca może złożyć wniosek o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dotyczy to ryzyk dobrowolnych takich jak NNW, autocasco czy assistance. Wniosek o zwrot składki należy złożyć na piśmie z odręcznym podpisem i przekazać go do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenie OC to sprzedaż pojazdu nie zamyka takiego ubezpieczenia - przechodzi ono na nowego właściciela, który ma prawo korzystać z OC do końca okresu na jaki została zawarta polisa. Nabywca pojazdu może zrezygnować z polisy, czego efektem jest prawo zbywcy do uzyskania zwrotu za opłacone ubezpieczenie OC. Jeśli nabywca korzysta z ubezpieczenia OC, to sprzedający nie uzyska zwrotu zapłaconej składki.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

Zgodnie z prawem ubezpieczenia OC przechodzi na nowego właściciela po sprzedaży. Nabywca pojazdu może korzystać z tego ubezpieczenia do końca jego trwania. Nabywca nie ma obowiązku zgłaszać zakupu pojazdu do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jednakże zalecamy kontakt z Ubezpieczycielem, aby uzyskać informacje na temat płatności za polisę. Jeżeli polisa była wystawiona na raty, to każda rata, która wypadała po dacie zakupu polisy przechodzi na nowego właściciela i on jest zobowiązany do jej opłacenia. Natomiast Towarzystwa mają też prawo do wykonania rekalkulacji składki, czyli ponownego naliczenia opłaty dla nowego właściciela biorąc pod uwagę jego historię w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, ilość lat posiadania prawa jazdy czy szkodowość ubezpieczeniową. Jeżeli podczas rekalkulacji zostanie naliczona dopłata nabywca będzie zobowiązany do opłacenia naliczonej kwoty, aby korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy. Dlatego tak ważne jest, aby nabywca jednak skontaktował się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i sprawdził czy w jego przypadku zostaną naliczone jakieś opłaty. Jeżeli kupujący nie chce dopłacać naliczonej kwoty, w każdym momencie może złożyć wypowiedzenie z artykułu 31.1 - wypowiedzenie nowonabywcy. Wypowiedzenie składa na piśmie z odręcznym podpisem przekazując je do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Towarzystwo ma prawo do naliczenia składki za czas, w którym nabywca korzystał z polisy, więc też tak ważny jest czas kontaktu z towarzystwem po zakupie pojazdu.

Zachęcamy do przeliczania składek od razu na dane nowego właściciela w innych Towarzystwach w naszych placówkach lub na infolinii.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

Po zakupie polisy ubezpieczenia OC przechodzi na nowego właściciela. To wiąże się również z przejściem zobowiązań pieniężnych na nabywcę. Każdą ratę składki przypadającą po dacie zakupu pojazdu nabywca jest zobowiązany opłacić zgodnie z harmonogramem płatności. W przypadku rat warto skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, aby sprawdzić jakie raty zostały już opłacone a dodatkowo zweryfikować czy Towarzystwo nie zrobi rekalkulacji składki co może zmienić częstotliwość płatności rat jak i zmienić kwotę do zapłaty.

Zachęcamy do przeliczania składek od razu na dane nowego właściciela w innych Towarzystwach w naszych placówkach lub na infolinii.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

Jeżeli sprzedający nie przekazał dokumentów potwierdzających, że auto jest ubezpieczone oraz w jakim Towarzystwie polisa OC została zakupiona prosimy o sprawdzenie tego na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www/ufg.pl. Strona umożliwia zweryfikowanie w bazie czy dane auto ma ubezpieczenie. W formularzu wpisujemy numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i wybieramy datę, po której baza sprawdzi, czy jest ubezpieczenie. Najlepiej wybrać datę zakupu pojazdu. Informacje zwrotna będzie zawierać numer polisy, a także nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego co pozwoli na wyszukanie danych kontaktowych Towarzystwa.  

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

Jeżeli pojazd został sprzedany należy zawiadomić Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zaistniałej sytuacji. Prosimy o przesłanie scanu lub zdjęcia umowy kupna sprzedaży czy też faktury na adres kontakt@cuk.pl. CUK jako pośrednik pomoże w zgłoszeniu sprzedaży do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Natomiast jeżeli zgłosili już Państwo fakt sprzedaży do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, ale zgłoszenie to nastąpiło bez udziału CUK Ubezpieczenia to nie mamy odnotowanej informacji w systemie, że nastąpiło zbycie. W takim przypadku również poprosimy o przesłanie kopii umowy kupna sprzedaży, abyśmy mogli odnotować w naszych systemach informacje o zmianie właściciela. 

Obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela pojazdy ma, zgodnie z polskimi przepisami, sprzedający.

Podobnie należy postępować w przypadku umowy darowizny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je wypełniając formularz kontaktowy

Nie znalazłeś swojej sprawy? Wypełnij formularz kontaktowy

Wypełnij formularz
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe
Przejdź do formularza
Zaloguj się do Strefy Klienta
Załatw swoje sprawy na
strefaklienta.cuk.pl
Połącz z Video Doradcą
Skorzystaj z bezpłatnej porady online
Umów spotkanie
Znajdź placówkę
Wyszukaj oddział CUK najbliżej siebie

Kup ubezpieczenie online

Skontaktuj się z nami

Dzwoniąc na naszą infolinię
22 27 00 337

Skontaktuj się

Odwiedzając jedną z naszych
placówek w Polsce

Znajdź placówkę

Bezpośrednio z poziomu
aplikacji CUK Ubezpieczenia

Pobierz aplikacje