2019-03-28

Co zrobić po zgubieniu karty bankomatowej?

Czy warto publikować w internecie zdjęcie zgubionej lub znalezionej karty płatniczej?

Zdjęcie karty w internecie to dobry pomysł?

Umieszczając w sieci zdjęcie znalezionej karty płatniczej, narażamy jej posiadacza na straty. Oszuści tylko czekają na takie okazje.

Obserwując grupy ogłoszeniowe na portalach społecznościowych często możemy zetknąć się z zamieszczonymi zdjęciami znalezionych dowodów, paszportów, praw jazdy czy kart płatniczych. Mimo dobrych zamiarów, znalazcy często nie wiedzą, że mogą w ten sposób jeszcze bardziej zaszkodzić posiadaczowi karty i narazić go na stary. Zasłonięcie części numeru karty czy imienia, nierzadko nie stanowi przeszkody dla oszustów. Ochrona danych jest bardzo istotna i coraz częściej się o niej mówi, a mimo tego nieustannie pojawiają się podobne ogłoszenia.

Gotówką czy kartą? Dla nas to bez różnicy. W CUK Ubezpieczenia za polisy płacisz jak chcesz: kartą lub gotówką!

Do kogo tak naprawdę należy karta?

Publikowanie w sieci wizerunku zdjęć swoich czy znalezionych kart płatniczych niesie ze sobą wiele zagrożeń dla właścicieli. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że docierają one nie tylko do znajomych, ale też do oszustów, którzy tylko czekają na okazję, by je wykorzystać – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Biuro prasowe Banku Pekao przypomina, że karta jest własnością banku, który ją wydał. Wizerunku karty nie powinno się zatem udostępniać, gdyż bank może dochodzić swoich roszczeń wobec osoby, która się nią posłużyła.

Kim jest Cyberstrażnik?

PKO BP już kilkukrotnie przeprowadzało w internecie akcję #Cyberstrażnik. Dzięki codziennemu monitoringowi sieci #Cyberstrażnik namierzał treści i zdjęcia – takie jak fotografie kart płatniczych, dokumentów, mandatów i świadectw maturalnych. Po odnalezieniu informował internautów o możliwych zagrożeniach wynikających z udostępniania danych osobowych. Dzięki temu wiele wrażliwych treści zostało usuniętych.

Mimo tego wciąż zbyt mało osób ma świadomość, że publikując zdjęcie karty płatniczej czy innego dokumentu, narażamy właściciela na to, że ktoś wykorzysta podane dane w niewłaściwym celu. Na przykład zrobi zakupy w sieci. Jeśli znajdziemy czyjąś kartę, najlepiej skontaktować się z bankiem, który ją wydał. Karta zostanie zablokowana. Potem należy ją zniszczyć.

Taki też komunikat dotyczący kontaktu z bankiem w przypadku znalezienia znajduje się na każdej karcie płatniczej. Na ogół jest to instrukcja, by w takiej sytuacji zadzwonić pod wskazany na karcie numer lub odnieść kartę do najbliższego oddziału danego banku.

Zgubienie dokumentów - co zrobić?

Jeśli to Ty zgubisz swoją kartę płatniczą lub będziesz miał podejrzenia, że została ona skradziona, to jak najszybciej wykonaj telefon do swojego banku. Tam zablokujesz ją i dzięki temu uchronisz się przed ewentualnymi stratami finansowymi. 

Jeśli zaś zgubisz lub zniszczysz dowód osobisty lub inne ważne dokumenty - zgłoś to do odpowiedniego urzędu. Więcej przeczytasz tutaj: Zgubiłeś lub zniszczyłeś dowód osobisty?

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku