2019-01-10

Spadek liczby skradzionych aut w 2018 r.

W ubiegłym roku po raz pierwszy od lat liczba skradzionych aut spadła poniżej 10 tysięcy.

Z informacji zebranych przez Komendę Główną Policji wynika, że w ubiegłym roku po raz pierwszy od lat liczba skradzionych aut spadła poniżej 10 tysięcy.  

Mniejszy strach o auto

Według danych KGP, w 2018 r. z ulic i parkingów oraz prywatnych posesji zginęło 9075 aut, o 1165 mniej niż w roku poprzednim. 

Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy, mówi że "jest to w dużej mierze efekt kompleksowych działań policji, m.in. wysokiej skuteczności wyspecjalizowanych wydziałów do walki z przestępczością samochodową z całego kraju. Istotne jest, że spadek kradzieży samochodów (tzw. przestępstw stwierdzonych) dotyczył praktycznie wszystkich województw".

Inaczej w samej Warszawie

Na tym tle wyróżnia się teren podległy Komendzie Stołecznej Policji (Warszawa i okolice), gdzie w 2018 r. skradziono 2689 pojazdów, czyli o 183 więcej niż w roku poprzednim.

Według policjantów w stolicy łupem złodziei najczęściej padają auta marek japońskich, zaś w pozostałej części kraju – samochody niemieckich marek.

Można przypuszczać, że "preferencje" złodziei samochodów wynikają z obiegowych opinii Polaków na temat poszczególnych marek samochodowych. Mniej popularne "japońce" uchodzą za dobre, ale drogie a niemieckie auta za tanie i niezniszczalne. Dlatego też popularniejsze niemieckie samochody łatwiej sprzedać w całości lub na części.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku