Gothaer doradza jak kompleksowo przygotować auto na wiosnę

21/08/2013

Eksperci Gothaer przypominają wszystkim kierowcom, jak istotna jest konserwacja pojazdu po okresie jesienno-zimowym. Dzięki niej możemy zaoszczędzić sobie wielu kłopotów, które mogłyby nas spotkać podczas podróży. Najważniejszą czynnością, którą powinniśmy wykonać tuż przed wiosną, jest kompleksowe sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Pozwoli to na zdiagnozowanie ogólnego stanu pojazdu, a także odkrycie i usunięcie  wszystkich usterek. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na układ jezdny oraz hamulcowy, nie zapominając o sprawdzeniu m.in. stanu klocków hamulcowych czy zawieszenia pojazdu.

Jeśli nie chcemy ponosić wysokich kosztów naprawy samochodu lub korzystać z polisy AC, po zimie powinniśmy sprawdzić również olej oraz stan wszystkich pozostałych płynów eksploatacyjnych, uzupełniając ich poziom do wymaganych wartości. Koniecznie należy sprawdzić akumulator oraz oświetlenie zewnętrzne, a w przypadku stwierdzenia braków, wymieńmy przepalone żarówki. Istotny jest również stan nadwozia oraz sprawdzenie czy lakier po zimie nie posiada ubytków lub czy nie pojawiła się korozja. Przed oceną stanu lakieru, powinniśmy bardzo dokładnie umyć samochód – dzięki czemu usuniemy pozostałości po zimowych chemikaliach wykorzystywanych do udrożnienia dróg. Po zimie warto także zainwestować i wymienić wycieraczki, gdyż często są one postrzępione i nie zapewnią nam właściwego oczyszczania szyby.

Specjaliści Towarzystwa Ubezpieczeń Gothaer podpowiadają także kiedy najlepiej zmienić ogumienie z zimowego na letnie. Opony powinno się zmienić w czasie, gdy średnia temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok. +7 st. C. Ze względów bezpieczeństwa nie spieszmy się z ich wymianą, ponieważ lepiej jest zmienić opony zbyt późno, niż dać się zaskoczyć mroźnemu porankowi czy opadom śniegu.

Źródło: Gothaer TU S.A.

2013-04-03