Renta ubezpieczeniowa - rodzaj świadczenia, które może uzyskać ubezpieczony w ramach polisy OC sprawcy. Szczegóły na temat kwoty oraz częstotliwości otrzymywania są ściśle uzależnione od sytuacji oraz samej umowy. Świadczenie może być np. wypłacane co miesiąc do końca życia lub wyłącznie do jakiegoś czasu, np. zakończenia leczenia. Renta ubezpieczeniowa w ramach OC jest przyznawana wyłącznie tej osobie, która w wypadku została poszkodowanym, a nie sprawcą.
Przykładowo, jeśli kierowca wyrusza w podróż i nagle dochodzi do wypadku z samochodem ciężarowym, obrażenia są nieuniknione. Winnym zdarzenia jest kierowca ciężarówką. Rozległe uszkodzenia dotyczą nie tylko samego pojazdu, ale także ciała kierowcy. Ma on złamaną rękę oraz uraz kręgosłupa i przez najbliższy czas konieczne będzie poruszanie się na wózku inwalidzkim. To sytuacja, w której poszkodowany może zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego i ubiegać się o rentę ubezpieczeniową. W tej sytuacji, może być ona przyznana i wypłacana dożywotnio, ponieważ kierowca już nie będzie mógł wrócić do poprzedniego życia. W tym także musi liczyć się z przerwą lub całkowitą rezygnacją z pracy.
Czy wiesz, że...
O rentę ubezpieczeniową mogą starać się osoby, które doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to całkowitego lub częściowego uszkodzenia ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku. Jeśli nie ma szans na poprawę zdrowia, towarzystwo na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej, własnych konsultacji stwierdza trwały uszczerbek na zdrowiu. Może także skierować poszkodowanego na dodatkowe badania.