2021-12-08

Wada ukryta samochodu — i co dalej?

Czym jest wada ukryta samochodu?

Wada ukryta samochodu — i co dalej?

Okazuje się, że zarówno samochód używany, jak i nowy, może mieć tzw. wady ukryte. Podczas zakupu kierowca nie jest w stanie ich rozpoznać. Co to jest wada ukryta samochodu, ile czasu jest na jej zgłoszenie i jakie są prawa w tej sytuacji? Sprawdzamy.

Co to jest wada ukryta?

Wada ukryta samochodu to taka nieprawidłowość, o której kupujący w dniu zakupu nie wie i nie może jej rozpoznać na pierwszy rzut oka. W praktyce zapłacił więc za pojazd więcej, bo tak naprawdę jego wartość jest mniejsza.

Jeśli okazuje się, że samochód ma wadę ukrytą, można skorzystać z prawa rękojmi, według przepisów Kodeksu Cywilnego dot. wad ukrytych art. 556 – art. 576 k.c. Aby jednak tak się stało, pojazd musi zostać sprzedany kupującemu niezgodnie z umową, czyli muszą być spełnione następujące warunki:

  • poprzedni właściciel auta nie powiadomił kupującego o wadzie,
  • pojazd nie spełnia takiej roli jak, zapewniano, czyli zmniejsza jego użyteczność,
  • sprzedany samochód nie jest tym, na który zdecydował się kupujący (nie ma takich cech, właściwości lub wyposażenia, więc ma wady, o których kupujący nie wiedział).

To ważne!

Wada ukryta może być fizyczna lub prawna. Pierwsza z nich ma miejsce w wyżej wymienionych przypadkach. Najczęściej dotyczą wad technicznych oraz usterek, o których kupujący nie wiedział i nie mógł ich wykryć podczas typowych oględzin. To może być też problem z cofniętym licznikiem albo ukryciem faktu, że samochód jest powypadkowy. Druga z kolei, czyli wada prawna, jest wtedy, kiedy poprzedni właściciel nie miał prawa sprzedać samochodu, bo ma pewne ograniczenia prawne. Przykładowo, nowy właściciel nie może zarejestrować auta na siebie albo kupił auto, które pochodziło z kradzieży.

Rękojmia za wady ukryte samochodu

Wbrew powszechnie szerzącym się mitom oraz informacjom wśród kupujących, rękojmia nie dotyczy wyłącznie nowych przedmiotów zakupu, czyli w naszym przypadku, aut z salonu. Powodem do roszczeń mogą być zarówno wady ukryte samochodu używanego, jak i nowego. 

Uwaga!

Rękojmia za wady ukryte samochodu może pojawić się dopiero wtedy, kiedy auto pochodzi od firmy, która jest wyłącznie pośrednikiem w zakupie. Może to być np. komis, w którym są pojazdy sprowadzone z zagranicy. Wtedy to osoba zagraniczna jest wpisana jako poprzedni właściciel samochodu. Trzeba wtedy zachować pełną czujność podczas zakupu auta, np. nie zgadzać się na wpisanie niższej ceny na umowę niż jest rzeczywista.

Nie da się ukryć, że prawo częściej staje po stronie konsumenta. Zawierając umowę kupna-sprzedaży, przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę to, że kupującego obowiązują przepisy Ustawy o prawach konsumenta. I warto z nich korzystać.  

To ważne!

Rękojmia na samochód używany kupiony od osoby prywatnej oraz przedsiębiorcy może zostać wyłączona albo ograniczona. Muszą być jednak spełnione tu przepisy szczególne, dlatego w większości przypadków konsumenta chroni prawo.

O co można się starać, jeśli zostaną wykryte wady w samochodzie tuż po zakupie? Rękojmia obejmuje:

  • obniżenie ceny za samochód, czyli zwrócenie kupującemu różnicy pomiędzy wartością rzeczywistą a zapłaconą kwotą podczas sprzedaży,
  • złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy,
  • żądanie usunięcia wad ukrytych w pojeździe,
  • wymianę samochodu na inny, wolny od wad.

To ważne!

Odstąpienie od umowy po udowodnieniu, że samochód ma wadę ukrytą, wiąże się z tym, że interesuje Cię zwrot zakupionego auta do komisu. Dokument ten możesz wysłać pocztą, np. listem poleconym z potwierdzeniem odbioru lub dostarczyć osobiście. Zwrot kupionego auta z komisu wiąże się z tym, że sprzedający powinien oddać pieniądze za samochód, a także zwrócić koszt ubezpieczenia OC i rejestracji.

Jeśli sprzedającym jest przedsiębiorca, kupujący ma status konsumenta. Z tego tytułu przysługuje mu więcej praw i łatwiej jest dochodzić roszczeń. Jeśli sprzedającym jest osoba prywatna, wtedy sytuacja jest nieco trudniejsza, bo może być problem z porozumieniem stron. W każdym z przypadków jest jednak prawo do rękojmi.

Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej — co można zrobić?

Zastanawiasz się: kupiłem auto z wadą ukrytą, co robić? Pierwszym krokiem jest udowodnienie, że samochód faktycznie nie jest tym, za który zapłaciłeś, czyli ma wady ukryte. Aby to nie było bezpodstawne, najlepiej zgłosić się po opinię eksperta, a może być nim mechanik samochodowy. W tym czasie nie można też nic zmieniać w aucie, czyli np. nie podejmować się samodzielnych prób pozbycia się usterki czy awarii.

Opinia eksperta powinna być sporządzona na piśmie. Niestety, dla kupującego jest to usługa odpłatna, ale warto mieć taki dowód, aby dochodzić swoich praw. Jednocześnie, wady ukryte nie mogą być nieprawidłowościami, które są związane z eksploatacją samochodu albo wiekiem pojazdu. Właśnie dlatego opinia eksperta jest tu niezbędna.

Kupujący musi też zdecydować, czego oczekuje od sprzedającego. Może być to zwrot samochodu po zakupie albo żądanie usunięcia wad. W przypadku auta używanego nie można jednak ubiegać się o wymianę na pojazd wolny od wad. To jednak jest możliwe w przypadku samochodu z salonu.

Z kolei jeśli sprzedawca zdecyduje, że usunie wady, kupujący nie będzie mógł żądać obniżenia ceny za samochód. O tym, że auto ma być naprawione, powinien wcześniej wiedzieć nowy właściciel, który zdecyduje, czy taka forma zadośćuczynienia mu odpowiada. W przypadku aut z salonu może zażądać wymiany na nowy, aby samochód nie był naprawiany w pierwszych tygodniach jego użytkowania. 

Uwaga!

Jako kupujący, nie możesz samodzielnie naprawić usterki, a następnie ubiegać się o zwrot samochodu do komisu czy pieniędzy za naprawę. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, żadne zmiany w aucie nie powinny mieć miejsca.

Wada ukryta samochodu — ile czasu na jej zgłoszenie?

Zastanawiasz się, ile czasu na zwrot samochodu używanego ma kupujący? W przypadku roszczeń z tytułu rękojmi są to 2 lata od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży, a jeśli jest ona zawarta z przedsiębiorcą, czas ten skrócony jest do roku. Od momentu odkrycia wady ukrytej samochodu jest dwa miesiące na poinformowanie sprzedającego, czyli np. komis. Ten ma 14 dni na odpowiedź, a jeśli nie odniesie się do oświadczenia, sprzedawca musi spełnić żądanie kupującego. Oczywiście najlepiej jest zgłosić jak najszybciej wady ukryte sprzedającemu. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli jednak nie dojdzie do porozumienia stron, trzeba będzie wejść na drogę sądową. Przykładem takiej sytuacji jest sprzedaż auta, które po kilku tygodniach od zakupu uległo wypadkowi. Jeśli mechanik samochodowy stwierdził, że niezaprzeczalnie w aucie była wada ukryta, która miała na to wpływ, nowy właściciel ma prawo zgłosić się do sprzedającego. Ten jednak nie zgodził się z tą opinią i stwierdził, że mechanik się mylił. W drodze sądowej, kupujący nie musi udowadniać, że były wady ukryte w samochodzie. Potwierdzeniem na to jest opinia eksperta po wypadku. Decyzja o zwrocie pieniędzy za samochód leży oczywiście po stronie sądu, jednak najpewniej w tym przypadku zostałyby przyznane kupującemu.

Wady ukryte samochodu używanego i nowego — kiedy nie przysługuje rękojmia?

Niestety, nie w każdej sytuacji przysługuje prawo np. na zwrot auta do komisu albo otrzymanie różnicy pomiędzy wartością rzeczywistą a ceną, którą zapłacił kupujący. Zgodnie z art. 557 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca nie musi tego robić, jeśli w umowie był zapis, że kierowca zapoznał się ze stanem technicznym samochodu, zgadza się z nim i nie wnosi żadnych uwag. Taki zabieg jest bardzo częsty i zabezpiecza sprzedającego przed ewentualnymi skargami w jego stronę.

Ponadto, jeśli powiadomił on kupującego o konkretnej wadzie przed zakupem, są na to dowody (np. w postaci korespondencji), także prawo do rękojmi nie działa. Najczęściej jednak wpisuje się wady ukryte do umowy kupna-sprzedaży jako dodatkowy zapis. W ten sposób sprzedawca może się zabezpieczyć przed późniejszymi problemami. Oczywiście, prawo do rękojmi będzie działać, jeśli sprzedający zataił wadę ukrytą przed kupującego.

Uwaga!

Aby nie było problemów z wadami ukrytymi i roszczeniami w kierunku sprzedającego, warto już przed zakupem sprawdzić dokładnie stan techniczny auta. Polega to nie tylko na tradycyjnych oględzinach. Warto wziąć ze sobą osobę, która doskonale zna się na motoryzacji. Można też wybrać się do warsztatu lub stacji diagnostycznej. Kontrola nie jest droga, a specjaliści przedstawią Ci prawdę na temat stanu technicznego konkretnego auta. 

Aby wiedzieć, jakie masz prawa oraz w jakim czasie można zwrócić zakupiony samochód, zawsze uważaj na to, z kim podpisujesz umowę. W przypadku zawierania umowy sprzedaży, jako osoba prywatna z przedsiębiorcą, chroni Cię prawo konsumenckie. Jeśli stronami umowy kupna-sprzedaży są przedsiębiorcy, wtedy zapis wyłączenia odpowiedzialności będzie miał moc prawną i nie będzie możliwy zwrot zakupionego samochodu wady ukryte.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Wada ukryta samochodu z komisu a wypadek na drodze

Wada ukryta w samochodzie może okazać się bardzo niebezpieczna. Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, w pierwszej kolejności jako kierowca odpowiadasz, odpowiadasz za zdarzenie. Obowiązkiem każdego poruszającego się po drodze jest utrzymanie pojazdu w takim stanie, który nikomu nie zagraża. Po kolizji czy też wypadku trzeba odpowiednio zabezpieczyć samochód i zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Postępowanie niczym nie różni się od tradycyjnego. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy ją spowodujesz?. Jeśli uda Ci się udowodnić, np. na podstawie dokumentacji od mechanika samochodowego po wypadku, że była wada ukryta w aucie, możesz żądać zwrotu poniesionych kosztów od sprzedającego. Sprawa ta jednak musi trafić do sądu. 

To ważne!

Jako właściciel auta zawsze musisz pamiętać o badaniach technicznych i usuwaniu usterek na bieżąco. Obowiązek utrzymywania auta w stanie, który nie zagraża innym na drodze, musi zostać spełniony. To samo dotyczy wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Pamiętaj o tym, że jeśli przejmujesz polisę po poprzednim właścicielu auta, nie odnawia się ona automatycznie. Właśnie dlatego musisz pamiętać o obowiązkach każdego kierowcy, zarówno jeśli chodzi o badania techniczne, jak i o ubezpieczenie OC.

Nie zapomnij o OC!

Chcesz oszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu? Sprawdź nasz kalkulator online lub zadzwoń na infolinię. Blisko Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz także placówkę CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku