2021-03-26

Ubezpieczenie OC nieużywanego samochodu - czy jest potrzebne?

Czy na nieużywane auto też trzeba mieć ważne OC?

Ubezpieczenie OC nieużywanego samochodu - czy jest potrzebne?

Każdy poszukujący oszczędności kierowca zastanawia się, czy trzeba płacić OC za nieużywany samochód, od lat stojący w garażu. Nic dziwnego - ubezpieczenie komunikacyjne często kosztuje niemałe pieniądze. Jednak, czy można nie płacić OC nawet, gdy auto jest wyłączone z użytkowania, bo jest na przykład zepsute? Czy można ubezpieczyć samochód na miesiąc? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.  

Czy OC jest obowiązkowe, jeśli nie jeżdżę samochodem?

Ktoś powiedział Ci, że jeśli Twoje auto stoi w garażu i nie jeździsz nim z różnych powodów, to nie musisz płacić OC? To mit! Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każde zarejestrowane w Polsce auto musi być ubezpieczone. W przypadku nieużywanych samochodów wydawać by się mogło, że to bezsensowny zapis. Jednak pamiętaj, że ubezpieczenie przypisane jest do auta, a nie do kierowcy. Przyda się w sytuacji wyjątkowej, przykładowo, gdy stojące na podjeździe auto stoczy się i uszkodzi inny pojazd. Wtedy, w ramach OC, wypłacane zostanie poszkodowanemu odszkodowanie, a cała sytuacja nie obciąży Twojego portfela.

Czy wiesz, że...

Jak wygląda kwestia formalna? Czy OC musi być “na” właściciela pojazdu? Ubezpieczenie komunikacyjne przypisane jest do auta, a nie do kierowcy. Dlatego część towarzystw pozwala, by ubezpieczającym był ktoś inny niż właściciel auta, jednak niektóre towarzystwa nie dają takiej możliwości.

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu - jaka kara?

Warto wspomnieć, że brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu wiąże się z surowymi konsekwencjami. Kierowca, który spowoduje wypadek, poruszając się takim samochodem, musi liczyć się nie tylko z karą za brak ubezpieczenia komunikacyjnego, ale również koniecznością wpłacenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego kwoty równej odszkodowaniu, które instytucja wypłaci poszkodowanemu w kolizji kierowcy. A są to niemałe sumy! Średnia wartość takiego świadczenia wynosi ponad 10 tys. złotych! 

Więcej na temat kar za brak ubezpieczenia OC znajdziesz tu: Przerwa w ubezpieczeniu OC - czym to grozi?

Czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć?

Niektórzy zastanawiają się, czy mogą ubezpieczyć auto, które sprowadzane jest z zagranicy i dopiero w najbliższej przyszłości będzie zarejestrowane na terenie Polski i dopuszczone w ten sposób do ruchu w kraju. Otóż - nie. Według polskiego prawa, niezarejestrowany samochód nie może być ubezpieczony. 

Co ważne, w dniu, kiedy właściciel dokona rejestracji pojazdu musi również wykupić stosowną polisę. Warunkiem jest, że auto nie zostało wcześniej wprowadzone do ruchu drogowego. Reasumując, kolejność wygląda tak: najpierw rejestracja, później ubezpieczenie auta.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli kupujemy auto w salonie. Fabrycznie nowe pojazdy również muszą mieć wykupione OC w dniu rejestracji. 

Kupiłem auto bez OC - co teraz?

Poprzedni właściciel nie opłacał OC przez 4 lata? Tak też się zdarza. Bądź czujny! Musisz koniecznie wykupić polisę OC w dniu zakupu auta! Nie martw się. Jako nowy właściciel nie zostaniesz obarczony karą za okres, w którym auto było własnością innego kierowcy. To Twój poprzednik będzie płacił za te błędy i rozliczał się z UFG. 

Jednak, jeśli kupiłeś samochód bez OC, nie możesz zwlekać z jego ubezpieczeniem! Gdy nie dokonasz zakupu polisy w dniu nabycia pojazdu, UFG może wezwać Cię do zapłacenia kary za nieubezpieczenie auta za okres, gdy to Ty stałeś się właścicielem! 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak nie płacić OC za nieużywany samochód?

Chociaż zawieszenie ubezpieczenia OC praktycznie nie jest możliwe, to jest pewne wyjście na wprowadzenie oszczędności w tym zakresie. Z takiej szansy mogą skorzystać właściciele komisów lub pojazdów historycznych. Mowa tu o krótkoterminowym ubezpieczeniu OC

Całorocznego OC nie muszą opłacać właściciele komisów. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne. Klient, który kupuje samochód od osoby, handlującej pojazdami, nie musi wówczas korzystać z usług danej ubezpieczalni. Wystarczy, że odczeka aż polisa krótkoterminowa straci ważność i sam wybierze ofertę. Cały proces odbywa się więc bez zbędnych formalności. Właściciele komisów często decydują się na tę opcję, ponieważ kalkuluje się im to finansowo. 

Jak wygląda kwestia OC pojazdu powyżej 40 lat? Przepisy kwalifikują takie auto jako zabytkowe. Pojazdem historycznym może być również 25-latek, o ile stwierdzi tak rzeczoznawca. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, właściciel auta historycznego również  ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia. Robi to jednak na nieco innych warunkach. Musi wykupić polisę OC do dnia, kiedy wprowadzi auto do ruchu. Jeśli więc taki zabytek stoi w garażu i cieszy oko właściciela, nie wyjeżdżając na ulicę, nie musi być ubezpieczany. Gdy fan motoryzacji wybiera się na zlot i będzie wprowadzał swoje klasyczne auto do ruchu, wówczas musi mieć stosowne ubezpieczenie. 

Miłośnicy zabytkowych aut oraz właściciele komisów mogą skorzystać z tzw. polisy krótkoterminowej. Zawierana jest ona na czas krótszy niż 12 miesięcy, jednak minimalny jej okres wynosi miesiąc (30 dni). 

Wyrejestrowanie samochodu a OC

Kradzież, sprzedaż, wywiezienie poza granice kraju, zezłomowanie, pożar, utrata, rejestracja jako zabytek - oto lista sytuacji, w których dopuszczalne jest wyrejestrowanie pojazdu. Dopiero, gdy samochód zostanie wyrejestrowany, wygasa obowiązek zakupu polisy OC.

Czy wiesz, że...

Czy można wyrejestrować samochód tymczasowo? Jeśli jesteś właścicielem auta osobowego, niestety nie możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Mogą natomiast to zrobić posiadacze innych pojazdów, takich jak: autobus, ciągnik samochodowy, samochód ciężarowy, przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t, pojazdów specjalnych. Powodem może być np. przerwa w działalności, do której potrzebny jest dany pojazd. Czasowe wyrejestrowanie auta może trwać od 2 do 12 miesięcy, w skrajnych przypadkach, po złożeniu odpowiedniego wniosku, do 48 miesięcy. Nie oznacza to całkowitego zwolnienia z obowiązku ubezpieczenia auta. Czasowe wyrejestrowanie otwiera jedynie drogę do zmniejszenia składki ubezpieczeniowej. 

Złomowanie auta bez oc

Zacznijmy od początku. Jak wygląda proces wyrejestrowania auta? Najpierw trzeba zebrać wszystkie dokumenty, a następnie udać się do stacji demontażu pojazdów. Tutaj pracownik sporządza zaświadczenie i dokonuje wszelkich formalności. Z tymi dokumentami trzeba się udać do wydziału komunikacji, by wyrejestrować auto. Właściciel pojazdu ma na to 30 dni. A co, jeśli w tym czasie tego nie zrobi? Otóż obowiązuje kara za nie wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu. Od 1 stycznia 2020 r. kierowcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku wyrejestrowania pojazdu, mogą otrzymać grzywnę w wysokości od 200 zł do 1000 zł. 

Czy wiesz, że...

Czy można wyrejestrowac auto bez złomowania? Nie, obowiązuje kolejność: najpierw złomowanie pojazdu, a później jego wyrejestrowanie.

Ok, teraz odpowiedzmy na pytanie, czy można zezłomować samochód bez OC? Otóż w stacji demontażu pojazdu sprawdzane jest m.in. to, czy pojazd był ubezpieczony. Jeśli pracownik zaznaczy w dokumentach, że zezłomowany samochód nie miał ważnej polisy OC, wówczas właściciel takiego auta musi liczyć się z koniecznością zapłacenia kary. To wydział komunikacji, po analizie dokumentów dotyczących złomowanego auta, prześle taką informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada kary za brak ubezpieczenia OC. Jeśli na dokumencie, potwierdzającym złomowanie auta, z jakiegoś powodu nie pojawi się informacja o braku polisy OC, wówczas ryzyko nałożenia kary się zmniejsza. 

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się samochodu bez OC, odpowiadamy: według standardowej procedury. Jednak musisz się liczyć z tym, że za okres, gdy nie opłacałeś składek, możesz otrzymać karę finansową. 

Wyrejestrowanie pojazdu a OC - kiedy zgłosić się do ubezpieczyciela?

Pamiętaj, żeby od razu, gdy wyrejestrujesz pojazd, zgłosić ten fakt, przedstawiając stosowne dokumentu ubezpieczycielowi. W ten sposób otrzymasz zwrot składki OC za niewykorzystany okres. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zostanie poinformowane o wyrejestrowaniu auta, będzie wzywać Cię do opłacania kolejnych składek. W Twoim interesie leży więc jak najszybsze zgłoszenie wyrejestrowania auta.

Sprawdź wysokość składki OC swojego samochodu!

Aby nie spotkać się z karą i nie zastanawiać się, jak zezłomować auto bez OC, warto po prostu… wywiązywać się z obowiązku ubezpieczania auta. Chcesz sprawdzić wysokość składki polisy OC? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego kalkulatora OC i AC. Dzięki niemu w kilka minut poznasz kilka ofert i będziesz mógł wykupić polisę OC przez Internet

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku