2022-04-26

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – co to jest i jak działa?

Dowiedź się, co robić w razie bankructwa biura podróży. 

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – co to jest i jak działa?

Wybierasz się na wakacje za granicę i okazuje się, że biuro podróży upadło z powodu bankructwa. To sytuacja, której nie życzymy nikomu, jednak nie jest bez wyjścia. Między innymi po to został stworzony Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Co to jest, jak działa i w jaki sposób może Ci pomóc? Sprawdzamy.

Czym jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która została powołana, aby wspierać osoby poszkodowane w wyniku niewypłacalności biur podróży. Nie stanowi jednak pierwszego miejsca, do którego trzeba się udać, kiedy odwołano wycieczkę czy imprezę turystyczną. W praktyce fundusz jest powołany jako II filar systemu zabezpieczeń finansowych, czyli w razie wyczerpaniu się wszelkich wcześniejszych możliwości.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny został powołany na mocy ustawy z dnia 22 lpca 2016 roku  o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2016r. poz.1334).

Co ciekawe, TFG powstał w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten z kolei chroni poszkodowanych, którzy ucierpieli np. podczas kolizji i wypadku, a sprawca nie posiadał obowiązkowego OC komunikacyjnego. Zabezpiecza finansowo tych, którzy wykupili polisy w towarzystwie, które później ogłosiło bankructwo. Dzięki instytucjom takim jak Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, można liczyć na wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach.

Odprowadzanie składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Organizator imprez turystycznych na terenie państw europejskich i pozaueropejskich uiszcza składki na TFG. Stawki są uzależnione od rodzaju transportu czy też docelowego kraju. Pobieranie takich składek ma na celu skuteczne zabezpieczenie tych osób, które zostaną poszkodowane w wyniki nie odbycia się imprezy czy też wycieczki turystycznej. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny stanowi zatem rezerwę, która ma zapobiegać sytuacjom, w których poszkodowani zostają bez wyjścia i... pieniędzy.

Komu pomaga Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Biura podróży cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego, zakup zorganizowanej wycieczki jest bardzo wygodny dla podróżujących. Mogą oni też zyskać zakwaterowanie i wyżywienie w atrakcyjnych cenach. Wyjazd za granicę może mieć różny charakter, dlatego w TFG nazywa się go imprezą turystyczną. Kiedy biuro podróży wpada w problemy finansowe, jest duże ryzyko tego, że organizowane wydarzenie nie dojdzie do skutku. Często jednak turyści wpłacili już jakąś część pieniędzy (lub całość) albo mają problemy na miejscu wycieczki. Kłopot z zakwaterowaniem do hotelu czy powrotem do naszego kraju jest bardzo stresujący. Nie dość, że do planowanej wycieczki nie doszło to wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takich sytuacjach może właśnie pomóc Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie, kiedy biuro podróży jest niewypłacalne i/lub ogłosiło bankructwo.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny działa tylko w przypadku imprezy turystycznej organizowanej przez biuro podróży, które jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Jest stworzony dla osób, które:

 •  nie mogą wrócić z imprezy turystycznej, choć transport zapewniał organizator,
 • impreza turystyczna nie została zrealizowana, a pieniądze zostały wpłacone przed wyjazdem,
 • na miejscu imprezy turystycznej dowiedziały się, że do niej nie dojdzie i konieczny jest nie tylko powrót do Polski, ale także dodatkowe zakwaterowanie,
 • wzięły udział w imprezie turystycznej, ale nie zostały spełnione wszystkie gwarantowane usługi,
 • mają problem z przerwaniem imprezy turystycznej w trakcie jej trwania.

Na jaką formę pomocy możesz liczyć? TFG zapewnia poszkodowanym wsparcie finansowe, które może być przekazane na powrót do kraju, kiedy organizator o to nie zadbał. To jeszcze nie koniec pomocy. Zwraca też wpłaty na opłaconą usługę, która nie została zrealizowana. Może to być całkowity koszt lub tylko częściowy.

To ważne!

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny stanowi wsparcie finansowe i ma przyspieszyć wypłacalność biur podróży. Jego interesem jest ochrona poszkodowanych, czyli pokrzywdzonych przez pośrednika turystycznego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

TFG – zwroty za imprezę turystyczną

Przejdźmy teraz do najważniejszej części, czyli zwrotu kosztów za odwołaną imprezę turystyczną. Co trzeba zrobić? W pierwszej kolejności zgłoś się z biurem podróży, a także przedstawicielem, który udziela zabezpieczenia finansowego. Najczęściej są to towarzystwa ubezpieczeniowe lub banki. Jeśli kwota nie zostanie w całości wypłacona, reszta środków zostanie pokryta z TFG, czyli II filaru.

Przebywając za granicą, możesz również zwrócić się po pomoc do konsulatu RP lub ambasady w danym państwie. Turystyczny Fundusz Zwrotów jest zobowiązany do pomocy w razie odwołania imprezy turystycznej lub pokrycia kosztów związanych za niewykorzystaną jej część.

Aby upewnić się, kiedy może zadziałać TFG – zwroty będą możliwe, kiedy podmiot organizujący wycieczkę znajduje się w ewidencji. Możesz to sprawdzić na stronie internetowej UFG. Zwrot za wczasy może być zrealizowany tylko wtedy, kiedy zgadza się także zakres terytorium działalności danego przedsiębiorcy turystycznego.

To ważne!

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewnia wypłatę środków podróżnym w pełnej wysokości, ale nie decyduje o kolejności i zasadności wypłat środków. Robi to wyłącznie na podstawie dyspozycji marszałka województwa lub po przeprowadzeniu weryfikacji przez podmiot udzielenia zabezpieczenia finansowego (np. towarzystwo ubezpieczeniowe).

Gwarancja turystyczna dla prowadzących działalność gospodarczą

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu imprez turystycznych, zobowiązany jest zabezpieczyć swoje interesy. Gwarancja turystyczna i jej potwierdzenie honorowane jest przez urzędy marszałkowskie. W razie niewypłacalności, zapewnia wypłatę kosztów powrotu klientów do kraju czy zwrotu za nieodbytą imprezę turystyczną.

Koszt gwarancji ubezpieczeniowej turystycznej jest zależny od konkretnej działalności gospodarczej. Ma na to wpływ nie tylko oferowana destynacja, ale też wielkość przedsięwzięcia czy termin. Z reguły oferta jest przygotowywana indywidualnie. Warto zatem skontaktować się z wybranym podmiotem, aby ustalić, ile kosztuje ubezpieczenie organizatora turystyki?

Składki na TFG – wysokość

W Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 roku w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zostały zawarte wysokości składek. Prezentują się one następująco:

 • za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich i pozaeuropejskich z wykorzystaniem lotów czarterowych – 15 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 • za imprezy turystyczne na terytorium państw pozaeuropejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż loty czarterem – 13 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 • za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż loty czarterem – 10 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 • za imprezy turystyczne na terytorium krajów mających lądową granicę z Rzecząpospolitą Polską, a w przypadku Federacji Rosyjskiej w obrębie obszaru obwodu kaliningradzkiego, a także za imprezy turystyczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym imprezy zagranicznej turystyki przyjazdowej – 0 zł.

A co jeśli Ty zrezygnujesz z wyjazdu?

Każdy wyjazd za granicę powinien być jednoznaczny z zakupem ubezpieczenia turystycznego. Pozwala ono na zwrot kosztów leczenia. Choć każdy podróżujący nie bierze pod uwagę zachorowania podczas urlopu, może zdarzyć się bardzo wiele. Ukąszenie tropikalnego owada, zasłabnięcie czy zatrucie pokarmowe to problemy, których nie można lekceważyć. Polisa turystyczna pozwoli Ci zyskać spokój i bezpieczeństwo, abyś nie musiał martwić się o dodatkowe koszty np. za hospitalizację.

Rozszerzenia ubezpieczeń obejmują często rezygnację z wycieczki. Jeśli z powodów, które są zawarte w zakresie ochrony, będziesz musiał zerwać umowy z biurem turystycznym, towarzystwo pomoże Ci pokryć wszystkie koszty. Sprawdź nasz poradnik: Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać?

Jakie mogą być przyczyny rezygnacji z imprezy turystycznej, które ubezpieczyciel weźmie pod uwagę? Przykładowo są to nieszczęśliwy wypadek, utrata dokumentów w wyniku kradzieży, poważne zdarzenie losowe takie jak zalanie mieszkania czy włamanie.

Sytuacja w ostatnim czasie nieco skomplikowała się przez pandemię. Polisa turystyczna w niektórych towarzystwach chroni przed odwołaną wycieczką z powodu COVID-19.

Zobacz też, jak działa ubezpieczenie turystyczne w czasie pandemii: Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 – co warto wiedzieć?

Zabezpiecz się na każdą ewentualność!

Ubezpieczenie turystyczne przyda Ci się podczas każdej wycieczki za granicę. Sprawdź ceny na CUK Ubezpieczenia: skorzystaj z kalkulatora online, odwiedź jedną z placówek lub zadzwoń.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku