2021-09-24

Śmierć właściciela samochodu - co z OC?

Co powinno stać się z OC po śmierci właściciela samochodu?

Śmierć właściciela samochodu - co z OC?

Każdy samochód przypisany jest do właściciela albo kilku współwłaścicieli. Problem pojawia się, kiedy jeden z nich umiera. Co wtedy dzieje się z samochodem? Jak wygląda sprawa z OC? Podpowiadamy, jak wygląda procedura w razie śmierci właściciela samochodu.

Właściciel samochodu zmarł - co z OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa formalność, którą musi dopełnić każdy właściciel auta. Nawet jeśli pojazd nie jest na co dzień użytkowany, powinien mieć wykupioną ochronę w wybranym towarzystwie. Sprawy nieco się komplikują, kiedy do polisy OC dopisywani są współwłaściciele w ramach oszczędności i zbierania zniżek, a po jakimś czasie dochodzi do śmierci jednego z osób wpisanych do ubezpieczenia. Pojawia się wiele wątpliwości: co z samochodem po śmierci właściciela, czy można z niego korzystać, kto powinien zapłacić za kolejną składkę polisy na 12 miesięcy? Wyjaśnimy Ci to w dalszej części artykułu.

Dziedziczenie samochodu - jak wygląda procedura?

Śmierć właściciela samochodu nie jest jednoznaczna z wygaśnięciem automatycznym polisy OC. Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku innych dziedziczonych cennych przedmiotów. Proces może przebiegać na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest dziedziczenie ustawowe. To sytuacja, w której zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. W polskim prawie przewiduje się jednak pewne zasady, co do przekazania dalszego majątku. To ściśle określona kolejność osób, które dziedziczą spadek. Pierwsza grupa to najbliżsi, czyli małżonek oraz dzieci. Ile dziedziczy żona po mężu, a ile dzieci? Wszyscy otrzymują spadek w równych częściach, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż 1/4 całości spadku.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

W dalszej kolejności ustawowo spadek otrzymują m.in. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, a także pasierbowie zmarłego. Wszystko to jest ustalone prawnie, dlatego konieczne jest postępowanie spadkowe po śmierci ojca, męża czy dziadka. Nic nie dzieje się tu automatycznie. Drugą możliwością jest tzw. dziedziczenie na podstawie testamentu. To znacznie wygodniejsze, bo na podstawie dokumentu można stwierdzić, kto otrzymuje spadek. W każdej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego lub wizyty u notariusza, nawet jeśli ktoś z rodziny otrzymuje wyłącznie samochód w spadku i nic poza tym.

To ważne!

Obowiązkowa polisa OC jest przypisana do samochodu, dlatego nie wygasa ona automatycznie po śmierci właściciela. Trzeba dopełnić formalności, a przede wszystkim skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, a następnie rozpocząć postępowanie spadkowe.

Uwaga!

Nawet jeśli sprawy sądowe trwają długo, nie wolno tworzyć fikcyjnej umowy kupna-sprzedaży pomiędzy zmarłym właścicielem a drugą osobą. Jedynym legalnym potwierdzeniem jest orzeczenie sądu albo akt wydany przez notariusza. Za wszelkiego rodzaju łamanie prawa w tej kwestii wiąże się nawet z karą więzienia.

Właściciel samochodu zmarł - co dalej z OC?

Wiesz już jak wygląda dziedziczenie samochodu po mężu, ojcu czy dziadku w teorii. Jeśli właściciel zmarł, trzeba jednak dopełnić wszelkich formalności. Nie wystarczy sam testament do przepisania samochodu na inne nazwisko. Potrzebne jest udokumentowany fakt dziedziczenia w postaci postanowienia sądu albo aktu poświadczenia dziedziczenia wydanego przez notariusza. Tylko w taki sposób, można załatwić formalności.

To ważne!

Kiedy zmarły pozostawił testament, można go odtworzyć w sądzie, ale nie tylko. Akt poświadczenia dziedziczenia wydaje także notariusz, co jest podstawą prawną do posiadania samochodu po poprzednim właścicielu. Zmarły mógł też pozostawić tzw. akt darowizny. To z kolei dokument, który jeszcze za życia przekazuje samochód wybranej osobie.

Kiedy nowy właściciel otrzymuje samochód po zmarłej osobie, umowa OC także zostaje przepisana. Tu jednak jest pewna sprawa, o której nie można zapomnieć. To brak automatycznego przedłużenia się polisy OC na kolejne 12 miesięcy. Spadkobierca musi pamiętać o wykupieniu nowego ubezpieczenia i dopełnieniu formalności. Warto zaznaczyć, że nawet jeden dzień przerwy w OC może skutkować karą pieniężną. A ta nie jest niska. Spadkobierca ma też drugą opcję, a mianowicie złożenie wypowiedzenia OC. To sytuacja, w której znalazł on bardziej atrakcyjną ofertę albo po prostu chce rozwiązać współpracę z dotychczasowym towarzystwem. Trzeba zachować ciągłość OC, a także nie doprowadzić do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, co jest zwyczajnie nieopłacalne. Zwracaj uwagę na terminy i dopełnienie formalności.

Zapamiętaj!

Jeśli zmarł właściciel samochodu, zarówno pojazd, jak i przypisane do niego OC, przechodzi na spadkobiercę. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o OC po śmierci właściciela samochodu?

Warto zaznaczyć, że zmiana właściciela auta może być podstawą do rekalkulacji składki w towarzystwie ubezpieczeniowym. Kiedy wszystkie formalności związane z postępowaniem spadkowym zostaną załatwione, a polisa OC po poprzednim właścicielu przejęta, zakład weźmie pod uwagę nowe czynniki. Cena ubezpieczenia może się zmienić. Właśnie dlatego warto rozejrzeć się za inną ofertą, być może bardziej opłacalną. Teraz nie musisz robić tego osobiście albo porównywać ubezpieczenia OC w wielu towarzystwach, kontaktując się z każdą firmą osobno. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online albo zadzwonisz do CUK Ubezpieczenia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kto płaci za OC po śmierci właściciela?

Nie zawsze jednak sprawa jest tak prosta, że właściciel samochodu pozostawił po sobie testament. Często więc prowadzone jest postępowanie spadkowe, które może trwać miesiącami lub też latami, w zależności od stopnia skomplikowania. Kiedy będzie zbliżać się termin wygaśnięcia polisy OC, trzeba ją opłacić i zadbać o to, aby samochód posiadał obowiązkowe ubezpieczenie. Kto jest za to odpowiedzialny? Do momentu rozwiązania sprawy, wszyscy potencjalni spadkobiercy powinni opłacić ubezpieczenie OC. Nie można doprowadzić do ani jednego dnia przerwy w polisie.

Zapamiętaj!

Postępowanie spadkowe po śmierci właściciela samochodu nie zwalnia z obowiązku posiadania OC. Auto musi mieć opłacone obowiązkowe ubezpieczenie.

Jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana, sąd będzie szukał osób, którzy są potencjalnymi spadkobiercami. Nie zawsze jest to oczywiste, bo czasem właściciele samochodu nie mają bliskiej rodziny, dlatego konieczne jest dotarcie do dalszych krewnych.

Zapamiętaj!

Przyjęcie majątku przez spadkobierców, w tym także samochodu po zmarłym, jest równoznaczne z odpowiedzialnością za długi. Jeśli właściciel miał zaległości w opłacaniu ubezpieczenia, trzeba będzie je spłacić.

Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela?

Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju dziedziczenia majątku doszło, trzeba mieć formalnie udokumentowane przejęcie spadku. Tylko wtedy możliwe jest przerejestrowanie samochodu po śmierci właściciela. Trzeba wybrać się do wydziału komunikacji w odpowiednim urzędzie (w zależności od miejsca zamieszkania) wraz z kompletem niezbędnych dokumentów. Należą do nich akt poświadczenia dziedziczenia wydanego przez notariusza albo postanowienie z sądu, wniosek o rejestrację pojazdu, dokument tożsamości, ważna polisa OC, dowód rejestracyjny i ewentualnie karta pojazdu.

Załatwienie tych formalności nie jest darmowe i warto je zrobić jak najszybciej, choć nie ma w prawie konkretnego terminu. Za przerejestrowanie samochodu po zmarłym właścicielu trzeba zapłacić 180,50 złotych. Skąd się bierze ta kwota? To cena za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych i opłata ewidencyjna. Jeśli nie są konieczne nowe tablice, kwota ta będzie niższa. Samochód można także sprzedać albo zezłomować i wyrejestrować. Wtedy także konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. 

Śmierć właściciela samochodu a AC

Dobrowolne ubezpieczenia takie jak AC, NNW czy assistance to dodatkowe umowy, które mógł zawrzeć zmarły. Tu nie ma większego problemu, bo z reguły wygasają one wraz z konkretnym dniem lub kończą się w momencie śmierci właściciela samochodu. Co więcej, ubezpieczenia dobrowolne można też kupić w trakcie trwania postępowania spadkowego, kiedy potencjalni spadkobiercy korzystają z auta. Co się stanie, jeśli dojdzie do szkody? Do momentu zakończenia spraw sądowych, trzeba będzie poczekać na wypłatę odszkodowania. W teorii przysługuje ono ubezpieczonemu, a formalnie nie ma nowego właściciela samochodu.

Czy można jeździć samochodem po śmierci właściciela?

Jedną z częstych wątpliwości u bliskich poprzedniego właściciela auta jest użytkowanie samochodu zmarłego. Można się nim poruszać bez problemu. Nie ma przeciwwskazań do użytkowania samochodu po zmarłym właścicielu, np. przez potencjalnych spadkobierców. Trzeba pamiętać o tym, aby sprawa spadkowa została uregulowana, a także było opłacone OC. W wyjątkowej sytuacji, kiedy dojdzie do szkody, polisa może zostać przepisana na faktycznego użytkownika auta albo spadkobierców. Wtedy to oni ponoszą odpowiedzialność za stłuczkę, kolizję czy wypadek.

Śmierć właściciela samochodu a współwłaściciel

Jeśli jesteś współwłaścicielem auta, a właściciel zmarł, sytuacja nadal wygląda podobnie. O tym, kto dziedziczy samochód, świadczy testament albo ustawa. Nabycie spadku musi być potwierdzone notarialnie albo sądowo. 

To samo dotyczy sytuacji, kiedy nastąpi śmierć współwłaściciela samochodu. Jego udziały stanowią część spadku, dlatego konieczne jest przeprowadzenie postępowania. Do momentu orzeczenia sądu czy też potwierdzenia formalności u notariusza, nikt nie może sprzedać samochodu. Spadkobierca lub żyjący współwłaściciel auta musi też pamiętać o ubezpieczeniu OC. 

Pamiętaj o OC!

Aby zachować ciągłość ubezpieczenia, nie musisz wychodzić z domu. Zadzwoń na infolinię albo skorzystaj z kalkulatora online. CUK Ubezpieczenia ma też placówki w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku