2022-09-27

Przewożenie zwierząt w samochodzie – wszystko, co warto wiedzieć

Czy można liczyć na odszkodowanie w razie wypadku, w którym poszkodowane jest nasze zwierzę? Sprawdź!

Przewożenie zwierząt w samochodzie – wszystko, co warto wiedzieć

Przewożenie zwierząt w samochodzie to popularny temat dyskusji wśród właścicieli czworonogów. Częstym wakacyjnym dylematem jest to, czy zostawić pupila u rodziny lub znajomych, czy jednak zabrać go ze sobą. Taka eskapada wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania.

Podróż z psem lub kotem samochodem nierzadko przysparza wielu trudności. Jednak dobra organizacja, a także znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa, może uczynić wyjazd wygodnym dla każdego z pasażerów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o podróżowaniu z kotem lub psem autem – poznaj przydatne triki oraz najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Przewóz zwierząt w samochodzie – przepisy

Choć sposobu przewozu zwierząt w samochodzie nie precyzują polskie przepisy o ruchu drogowym, to nie znaczy, że policjant w czasie kontroli pojazdu zlekceważy widok czworonoga niezabezpieczonego w odpowiedni sposób.

W świetle prawa nie wolno bowiem użytkować samochodu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe lub poza nim – dotyczy to także transportu kota lub psa w samochodzie. Nie ma co prawda formalnego obowiązku przypinania czworonoga pasami, ale należy zadbać o to, by nie utrudniał on prowadzenia pojazdu i nie wychylał się przez okno.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli policja w czasie kontroli drogowej uzna, że przewożenie kota lub psa w samochodzie stwarza potencjalne niebezpieczeństwo (dla niego, współpasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego), może wystawić mandat w wysokości do 500 zł – zgodnie z opłatą za wykroczenie z artykułu 97 kodeksu wykroczeń. Każdy właściciel czworonoga powinien więc mieć się na baczności!

Jak przyzwyczaić kota lub psa do podróży samochodem?

Jak sprawić, by zwierzęta czuły komfort w podróży i nie stwarzały zagrożenia? Kluczową kwestią w podróżowaniu z kotem lub psem w aucie jest ich wcześniejsze przygotowanie i przyzwyczajenie do nietypowych warunków. Może pomóc w tym np. wizyta z pupilem u behawiorysty.

Pierwsza podróż z psem lub kotem samochodem powinna odbyć się na krótkim dystansie, by z czasem stopniowo wydłużać pokonywane odległości. Pozwoli to także na dokładną obserwację zachowań i korektę nawyków pupila.

Należy także zróżnicować sposoby postępowania w przypadku kotów oraz psów. Choć te drugie oczywiście łatwiej będzie wyuczyć poprawnych zachowań w czasie jazdy, to zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu kotu i zadbanie o wszystkie jego potrzeby także zapewni spokojną podróż. Ze zwierzętami domowymi nie powinno się też jeździć na przednim siedzeniu – istnieje bowiem zbyt duże ryzyko przeszkodzenia kierowcy w prowadzeniu pojazdu.

O czym pamiętać w trakcie podróży z psem samochodem?

Jak podróżować z psem samochodem, by nie narazić siebie lub czworonoga na niebezpieczeństwo? Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować auto do podróży z pupilem. Sprawdzoną metodą zapobiegania przemieszczaniu się psa po całym samochodzie jest ograniczenie mu dostępnej przestrzeni. Zastosowanie w tym celu specjalnych kratek lub siatek zapobiegających przechodzeniu psa do strefy kierowcy.

Aby zapewnić pupilowi komfort w czasie transportu, należy zawsze mieć przy sobie zapas wody, a także zasłonić okna przed słońcem. Użycie maty zabezpieczającej uchroni natomiast tapicerkę pojazdu przed uszkodzeniem jej pazurami (ma to zastosowanie także w przypadku kota). W sprzedaży dostępne są również specjalne szelki ze złączem służącym do przypięcia psa pasami bezpieczeństwa.

Najlepszymi miejscami do transportu psa w samochodzie będą:

  • tylna kanapa,
  • transporter,
  • bagażnik w aucie typu kombi.

To ważne!

Pies nie może wystawiać głowy przez okno samochodu! Naraża go to na wiele niebezpieczeństw, takich jak urazy oczu spowodowane kontaktem z owadem lub ziarnami piasku. Przewożony przy otwartym oknie pupil może też wyskoczyć przez nie na ulicę i ulec poważnemu wypadkowi. Najlepszym rozwiązaniem jest transport psa przy zamkniętym oknie.

Transport kota w samochodzie – co warto wiedzieć?

Podróży z kotem w samochodzie powinien przede wszystkim towarzyszyć zdrowy rozsądek. Koty z natury nie są skłonne do wykonywania naszych poleceń w takim zakresie jak psy. Rozkazywanie mruczącemu przyjacielowi w pojeździe nie przyniesie zatem skutku.

Koty nie lubią ponadto opuszczać swojego terytorium. Dlatego podróże nie należą do ich ulubionych aktywności. Jedyne, na co mamy wpływ, to zapewnienie zwierzęciu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa, a do tego mogą posłużyć przydatne akcesoria, drobne przekąski i… cierpliwość!

Zatem jak podróżować z kotem samochodem, by nie stało się to traumą zarówno dla nas, jak i dla naszego zwierzaka? Odpowiedni transporter zapewni nam poczucie kontroli, a kotu komfort i bezpieczeństwo. Ciasny domek ochroni go przed ewentualną próbą ucieczki i zaoszczędzi stresu. Naukę wchodzenia do transportera warto rozpocząć jednak wcześniej w domu, by przyzwyczaić pupila do nowego zadania. Najlepszym miejscem do przewozu kota w samochodzie będzie transporter umieszczony na tylnej kanapie lub w bagażniku auta typu kombi. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Transport czworonoga a wypadek – czy właściciel otrzyma odszkodowanie?

Pamiętajmy, że podczas podróży z psem lub kotem samochodem może dojść do groźnego wypadku, w którym ucierpi także nasz pupil. Ubezpieczenie zapewniające ochronę zwierzętom domowym może w takiej sytuacji uchronić nas przed ogromnymi kosztami leczenia.

Odpowiednio dobrana polisa dla zwierząt, które z nami mieszkają, zapewni możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki i pokrycia kosztów leczenia np. w razie wypadku komunikacyjnego. Większość towarzystw w ramach rozszerzenia polisy mieszkaniowej oferuje ochronę zwierząt domowych w następujących aspektach: leczenie psa, odpowiedzialność cywilna właściciela psa, śmierć zwierzęcia.

Co zyskamy w ramach polisy dla psa lub kota? Ubezpieczyciel może pokryć koszty związane z transportem czworonoga do lecznicy weterynaryjnej i specjalistycznym leczeniem, a także eutanazją. Ochronę dla psa lub kota zyskamy np. poprzez zakup właściwego rozszerzenia polisy mieszkaniowej – sprawdź aktualne oferty! Zakres ochrony w ramach konkretnej polisy będzie zależał od towarzystwa ubezpieczeniowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w innej naszej poradzie – sprawdź, jak ubezpieczyć psa lub kota.

Przewóz psa lub kota samochodem – przeciwskazania

Silny lęk, złe samopoczucie pupila w trakcie jazdy, choroba lokomocyjna czy po prostu zbyt młody wiek czworonoga mogą stanowić przeciwskazanie do przewożenia psa lub kota samochodem. Takie kwestie warto skonsultować indywidualnie z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Jednak w większości przypadków problemem może okazać się źle dobrany transporter lub zbyt mała ilość czasu na oswojenie się zwierzaka z pojazdem.

Transporter do auta dla psa lub kota – na co zwrócić uwagę?

Transportery do przewozu kota lub psa powinny być na tyle duże, by zwierzęta mogły swobodnie do nich wejść, a będąc w środku, obrócić się, położyć i usiąść. Muszą zapewniać także komfort oraz właściwą cyrkulację powietrza. Zadbaj też o to, by posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty towarzystw weterynaryjnych.

Przed zakupem transportera upewnijmy się, że jego rozmiar będzie odpowiedni do naszego samochodu, a także do przechowywania w domu – istnieją składane modele, które bez trudu zdemontujemy w razie potrzeby. Nigdy nie powinniśmy też kupować używanych transporterów dla kota lub psa, ani pożyczać ich od rodziny czy znajomych. Zwłaszcza koty mogą bowiem źle reagować na zapachy innych zwierząt!

Podróż autem z psem lub kotem za granicę – pamiętaj o paszporcie!

O ile podróże samochodem z psem lub kotem po Polsce nie wymagają posiadania dokumentów poświadczających np. szczepienia zwierzęcia, to inaczej może być przy wyjeździe z pupilem za granicę. Przy wjeździe do niektórych krajów wymagany jest aktualny paszport czworonoga. Jest to dokument identyfikacyjny wystawiany na potrzeby przemieszczania poza granicami Polski zwierząt domowych należących do gatunków: psy, koty i fretki.

Warto wiedzieć!

Cena wydania paszportu dla zwierzęcia jest określona przepisami prawnymi i wynosi 100 zł. Kwota wydania paszportu dla czworonoga nie obejmuje jednak kosztów jego znakowania oraz szczepień obowiązkowych.

Bezpieczna podróż autem dla wszystkich pasażerów – wykup polisę w CUK!

Wiesz już, o jakie aspekty należy zadbać, podróżując samochodem z psem lub kotem. Pamiętaj jednak także o wykupieniu ubezpieczenia OC i AC dla swojego pojazdu – skorzystaj z naszego dokładnego kalkulatora polis i sprawdź najkorzystniejsze propozycje od wiodących ubezpieczycieli! Wypełnij prosty formularz i kup ubezpieczenie bez wychodzenia z domu!

Jesteś właścicielem psa lub kota? Rozważ także zakup OC w życiu prywatnym. Tego typu rozszerzenie do ubezpieczenia zapewni Ci wypłatę za szkody, które wyrządzi innym osobom Twój pupil. Polisa sprawdzi się np. wtedy, gdy Twój pies uszkodzi przez przypadek samochód sąsiada lub pogryzie jego drzwi wejściowe. W takiej sytuacji unikniesz pokrycia kosztów napraw z własnej kieszeni.

Wolisz osobiście zapytać doradcę o konkretną polisę? Przyjdź do placówki CUK lub zadzwoń na naszą infolinię. Możesz też zostawić swój numer – doradca skontaktuje się z Tobą, przedstawiając najlepsze oferty. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku