Na drodze każdy rozsądny kierowca próbuje zachować ostrożność i dbać o stan techniczny auta. Czasami jednak zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, a bardzo poważnym problemem może być pożar auta.
Dlaczego zdarzają się pożary samochodów?
Przyczyn samozapłonu samochodów można by wymieniać sporo. Najczęściej zdarzają się zwarcia przewodów wysokiego napięcia, do których dochodzi w czasie pracy silnika. Oprócz tego nieszczelności w układzie paliwowym, kontakt paliwa z rozgrzanym katalizatorem czy wyciek oleju silnikowego.
Gdy dym ucieka spod maski
Wydobywający się spod maski samochodu dym to zwykle pierwszy sygnał nadchodzącego niebezpieczeństwa. Jak najszybciej znajdź miejsce do zatrzymania i wyjmij kluczyki ze stacyjki. Jeśli Twoje auto jest napędzane LPG, zamknij zaworem dopływ gazu.
Jak ugasić płonący samochód?
Pierwszą podstawową rzeczą, którą musisz zrobić niezależnie od przyczyny pożaru, będzie oczywiście opuszczenie płonącego pojazdu i pomoc w wydostaniu się na zewnątrz innym pasażerom. Do płonącego auta bezpieczniej będzie zbliżyć się od strony, z której wieje wiatr. W ten sposób unikniesz poparzenia przemieszczającymi się płomieniami.
Znajdź gaśnicę i sprawdź, czy nie doszło do wycieku paliwa. Gdy zobaczysz plamy benzyny, postaraj się zasypać je piaskiem i czekać na pomoc w bezpiecznej odległości od pojazdu. Istnieje przecież zagrożenie nagłym wybuchem auta.
Przystępując do gaszenia, zamknij drzwi samochodu, aby zatrzymać dopływ tlenu do wnętrza, a tym samym zahamować rozwój pożaru. Kilogramowa gaśnica wystarczy tylko na parę sekund ciągłego gaszenia, dlatego warto poprosić innych kierowców o udostępnienie gaśnic. Kilka sztuk zapewni lepszy efekt. Pamiętaj jednak, że gaśnice przewożone w samochodzie pozwolą ugasić tylko zalążek pożaru. Nie wystarczą do ugaszenia rozległego pożaru auta.
Z DORADCĄ
Jak użyć gaśnicy?
Gaśnica musi znajdować się w każdym aucie w łatwo dostępnym miejscu. Może być wyposażona w manometr lub nie – od niego zależy jednak sposób postępowania z daną gaśnicą. Masz gaśnicę z manometrem? Oderwij zawleczkę zabezpieczającą dźwignię. Następnie skieruj koniec dyszy w stronę źródła pożaru i naciśnij dźwignię. W przypadku gaśnic bez manometru procedura jest inna. Zerwij zawleczkę, naciśnij dźwignię przez chwilę i zwolnij nacisk. Skieruj koniec dyszy w kierunku źródła pożaru i znowu naciśnij dźwignię.
Instalacja LPG w płomieniach
Gdy w samochodzie z instalacją LPG rozwija się pożar, odsuń się od pojazdu na odległość co najmniej kilkunastu metrów. Nieszczelna instalacja i wydobywający się gaz stwarzają zagrożenie wybuchem w tak rozległym promieniu dookoła auta.
Pożar auta hybrydowego lub elektrycznego
Dzwoniąc pod 112, poinformuj o rodzaju samochodu i możliwym uszkodzeniu baterii napędzających pojazd. Jeśli to możliwe, odłącz zasilanie akumulatora i usuń bezpiecznik z instalacji wysokiego napięcia. Klucz elektroniczny powinien znaleźć się co najmniej 25 m od auta czyli w strefie poza jego zasięgiem działania. Po przyjeździe strażaków przekaż im kartę ratowniczą Twojego auta. Taki dokument zawsze powinieneś wozić ze sobą w aucie, ponieważ znacznie ułatwi akcję ratowniczą.
Znajdź ubezpieczenie samochodu
Ubezpiecz swoje auto bez wychodzenia z domu - zadzwoń na infolinię CUK lub skorzystaj z kalkulatora polis online. Wolisz kupić ubezpieczenie osobiście? Czekamy na Ciebie w kilkuset placówkach w całej Polsce.
Oceń artykuł