2024-05-13

Opłata klimatyczna w 2024 roku – sprawdź, co musisz wiedzieć

Dowiedz się więcej na temat podatku dla turystów.

Opłata klimatyczna w 2024 roku – sprawdź, co musisz wiedzieć

Planujesz wypoczynek w znanym nadmorskim kurorcie? A może wybierasz się na urlop do górskiego uzdrowiska? Niezależnie od kierunku swojej wyprawy, sprawdź informacje związane z lokalną opłatą klimatyczną! Może ona bowiem różnić się nie tylko w zależności od kraju docelowego, ale także od regionu, do którego zamierzasz się udać.

Czym jest opłata klimatyczna, w jakim celu i kiedy należy ją uiścić? Kto jest zwolniony z takiego wydatku? Czy podatek miejski naliczany jest również za granicą? Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o opłacie klimatycznej w 2023 roku. 

Najważniejsze informacje:

 • Opłata klimatyczna to lokalny podatek pobierany od osób przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach o walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych.
 • Ostateczną wysokość opłaty klimatycznej w danej miejscowości ustala rada gminy, przy czym nie może ona przekroczyć limitów określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów na dany rok.
 • Istnieje kilka grup zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłat klimatycznych. Są to między innymi: niewidomi i ich przewodnicy, zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej, osoby przebywające w miejscowości w celach leczniczych/hospitalizacji.
 • Nie każdy zagraniczny region czy kraj pobiera opłaty klimatyczne. Np. na Cyprze nie obowiązuje podatek za pobyt turystyczny.
 • Stawki za opłaty klimatyczne za granicą są bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależy m.in. od regionu, wieku turysty lub standardu wybranego hotelu.

Opłata klimatyczna – co to właściwie jest?

Klimatyczna opłata w kurorcie to rodzaj podatku miejskiego opłacanego przez turystów. Uiszcza się ją najczęściej w miejscowościach uzdrowiskowych o walorach przyrodniczych pod warunkiem przebywania tam dłużej niż 24 godziny. Opłata klimatyczna stanowi zasadniczo dwa rodzaje daniny, którymi są: opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa.

Opłatę klimatyczną, czyli, innymi słowy, podatek miejski lub city tax (za granicą) muszą wnosić osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach cechujących się korzyściami klimatycznymi oraz walorami krajobrazowymi. Taką opłatę należy uiścić za każdy dzień pobytu. Firmy lub osoby prowadzące działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązane są do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty.

Czy opłata klimatyczna jest obowiązkowa?

Z panujących w Polsce przepisów wynika, że opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które w kurortach turystycznych przebywają dłużej niż dobę. Podstawą prawną jest tutaj Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Brak potwierdzenia uiszczenia opłaty klimatycznej może w najgorszym wypadku doprowadzić do przykrych konsekwencji karno-skarbowych. Jest to bowiem czyn równoznaczny ze zlekceważeniem obowiązujących należności podatkowych.

Ważne!

Opłatę klimatyczną muszą uiścić wszyscy, którzy przebywają w kurortach w celach szkoleniowych, turystycznych, wypoczynkowych lub zdrowotnych. Wystarczy, że pobyt ten trwa dłużej niż 24 godziny. W związku z powyższym opłata klimatyczna obowiązuje też kuracjuszy w sanatorium. Nie ma w tym wypadku znaczenia, czy pobyt ten jest prywatny, czy też finansowany przez NFZ.

Jakie warunki musi spełniać kurort, by pobierać opłatę klimatyczną?

O ile opłata klimatyczna nad morzem czy w górach nikogo raczej nie dziwi, to obowiązek uiszczania jej np. na Śląsku czy w Warszawie może zastanawiać. Ma to jednak swoje podstawy – jeśli w danej lokalizacji znajdują się ważne muzea, zabytki czy pomniki historii, to również można spodziewać się tam podatku miejskiego za pobyt. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa bowiem jasno, że opłata klimatyczna pobierana jest na terenach, które:

 • mają status obszarów ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w Ustawie z dnia 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych;
 • posiadają korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe lub warunki umożliwiające pobyt osób w celach wypoczynkowych, turystycznych i rekreacyjnych.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 roku precyzuje ponadto, jakie warunki musi spełniać dany obszar, by można tam było pobierać opłatę klimatyczną. Taki region musi obfitować w: muzea, zabytki, pomniki historii, punkty widokowe, lasy, parki narodowe. Wymogi turystyczne bywają spełnione wtedy, gdy na danym terenie znajdują się liczne obiekty hotelarskie. Uzdrowiskami są natomiast tereny posiadające złoża naturalnych surowców o potwierdzonych właściwościach leczniczych.

Opłata klimatyczna – na co się ją przeznacza?

Turystów interesuje nie tylko to, czym jest opłata klimatyczna. Często pytają też „na co idzie” taki dodatkowy wydatek. Otóż kwota przekazywana przez odwiedzających wiąże się z inicjatywami na rzecz konkretnego kurortu – utrzymania tam czystości, wspomagania działań proekologicznych i innych czynności związanych ze środowiskiem i rozwojem danego ośrodka. Warto podkreślić, że działania te muszą odbywać się bez ingerowania w panującą tam infrastrukturę związaną z uzdrowiskowym/turystycznym charakterem danego miejsca.

Klimatyczna opłata w kurorcie przekazywana jest przez turystów na rzecz samorządu lokalnego, co stanowi swego rodzaju rekompensatę za ograniczenie możliwości rozwoju przemysłu na danym terenie. Ten ma bowiem utrzymać swoją uzdrowiskowo-turystyczną specyfikę.

To ważne!

Opłata klimatyczna jest zwyklepobierana w imieniu gminy za pośrednictwem firm i osób świadczących usługi noclegowe, np. firmy prowadzące hotel lub osoby prywatne oferujące kwatery noclegowe. W praktyce uiścisz ją zatem w miejscu zakwaterowania wraz z należnością za wynajem pokoju.

Opłata klimatyczna – kto jest z niej zwolniony?

Nie każdego turystę musi w ogóle interesować opłata klimatyczna. Kto jest zwolniony zatem z takiego wydatku? Choć ta lista nie jest długa, to jednak może dotyczyć wielu osób podróżujących do konkretnego kurortu w celu wypoczynkowym. Z opłaty klimatycznej zwolnione są następujące grupy:

 • niewidomi i ich przewodnicy,
 • zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej,
 • osoby przebywające w danym miejscu z uwagi na leczenie/hospitalizację,
 • właściciele domów letniskowych,
 • personel przedstawicieli dyplomatycznych i konsulatów, a także innych osób zrównanych z nimi na podstawie umów, ustaw i zwyczajów międzynarodowych, o ile nie posiadają polskiego obywatelstwa lub stałego miejsca pobytu na terenie Polski.

Opłata klimatyczna w Polsce w 2024 roku – ile wynosi?

W Polsce opłata klimatyczna pobierana jest np. w takich miejscowościach, jak: Kołobrzeg, Hel, Warszawa, czy Zakopane. Każde z tych miejsc posiada bowiem pewne indywidualne walory turystyczne (np. krajobrazowe lub uzdrowiskowe). Wybierając się w podróż do danej miejscowości, warto upewnić się, czy jest ona klasyfikowana jako uzdrowisko, miejsce o walorach krajobrazowych lub obszar chroniony – może to uzależniać wysokość podatku miejskiego.

W Polsce opłata klimatyczna naliczana jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Maksymalne stawki ustala Minister Finansów w obwieszczeniu na dany rok. W 2024 roku wynoszą one:

 • 3,22 zł dziennie opłaty miejscowej dla miejscowości, które charakteryzują się korzystnymi właściwościami klimatycznymi, walorami krajobrazowymi i warunkami umożliwiającymi pobyt;
 • 4,54 zł dziennie opłaty miejscowej dla terenów, które posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej;
 • 6,21 zł dziennie opłaty uzdrowiskowej.

Dokładną wysokość opłat klimatycznych zawsze określa rada gminy. Stawki te nie mogą jednak przekroczyć kwot ustalonych przez Ministra Finansów w danym roku.

Uwaga!

Choć zgodnie z polskim prawem opłata klimatyczna za dzieci przebywające w kurorcie z rodzicami wciąż obowiązuje, to gminy mogą je różnicować. Rady gmin i miast podejmują często uchwały, w których decydują o obniżeniu o 50% stawki opłaty miejscowej dla emerytów, rencistów oraz dzieci i młodzieży szkolnej.

Opłata klimatyczna za granicą – stawki w innych krajach

Poniżej prezentujemy, jak może kształtować się opłata klimatyczna za granicą* na przykładzie popularnych kierunków turystycznych. Wielu z nas często podróżuje tam na wakacje, dlatego warto rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Pozwoli to lepiej oszacować swój wyjazdowy budżet.

Należy pamiętać jednak, że opłaty klimatyczne za granicą, podobnie jak w Polsce, mogą różnić się w zależności od regionu, do którego się udajemy (niektóre z nich w ogóle nie pobierają opłat). Na stawki mogą wpływać też inne czynniki, takie jak np. wiek podróżujących z nami dzieci lub liczba gwiazdek w hotelu.

Opłata klimatyczna w Niemczech

1,95 euro

Opłata klimatyczna w Grecji

~3-4 euro (w zależności od wyspy/regionu oraz standardu hotelu). 

Opłata klimatyczna w Tunezji

 ~4 TND/ dzień w zależności od standardu (liczby gwiazdek) w hotelu.

Opłata klimatyczna w Turcji

Jej wysokość jest uzależniona od miejsca zakwaterowania i wynosi około 2% ceny noclegu. 

Opłata klimatyczna na Majorce (dotyczy także Minorki, Katalonii, Balearów i Ibizy) 

2,19 euro

Opłata klimatyczna w Chorwacji

1,45 euro

Opłata klimatyczna na Cyprze

Brak opłaty za pobyt turystyczny.

Opłata klimatyczna na Węgrzech

~350-400 HUF

Opłata klimatyczna we Włoszech

1,40 euro

Opłata klimatyczna we Francji

Zależy od regionu:

 • Tignes: 1,91 euro
 • Biarritz: 1,74 euro
 • Carnac: 1,54 euro

Opłata klimatyczna w Portugalii 

1,64 euro

Opłata klimatyczna w Szwajcarii

Może różnić się w zależności od regionu: 

 • Grindelwald: 4,77 euro
 • Nendaz: 3,56 euro
 • Vercorin: 3,05 euro

*Podane w tabeli opłaty liczone są za dobę pobytu.

Planujesz wyjazd na wakacje? Pamiętaj o polisie turystycznej!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, czym jest opłata klimatyczna, gdzie obowiązuje i ile może obecnie wynieść. Zanim jednak rozpoczniesz swój urlop w malowniczych zakątkach kraju lub za granicą, wykup polisę, dzięki której zyskasz wsparcie w obliczu trudnych sytuacji w podróży! Już dziś dobierz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne w Polsce lub to zapewniające kompleksową ochronę za granicą.

Sprawdź bogatą ofertę polis podróżnych na stronie CUK – wykorzystaj do tego dokładny kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Dzięki niemu zyskasz dostęp do aktualnych propozycji od wiodących towarzystw. Wolisz zapytać o wybraną polisę osobiście? W tym celu zadzwoń na infolinię (22 27 00 337)  i skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK osobiście. Czekamy na Twój kontakt!

Polecamy też poradę: Ubezpieczenie turystyczne dla osób z chorobami przewlekłymi.           

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy opłata klimatyczna jest zgodna z prawem?

  Opłata klimatyczna jest zgodna z prawem jedynie wówczas, gdy pobiera się ją na obszarze wykazującym "korzystne właściwości klimatyczne" (walory przyrodnicze i uzdrowiskowe), w tym także powietrze o odpowiedniej jakości, a pobyt tam trwa dłużej niż 24 godziny. W Polsce opłatę klimatyczną reguluje Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

 • 2
  Czy podatek miejski i opłata klimatyczna stanowi to samo?

  Tak. Nazwy: opłata klimatyczna/uzdrowiskowa/miejscowa city tax oraz podatek miejski są zwykle stosowane zamiennie. Taka opłata jest najczęściej powiązana z miejscowościami/kurortami słynącymi z walorów przyrodniczych, turystycznych lub uzdrowiskowych.

 • 3
  Czy opłaty klimatyczne można odliczyć od podatku?

  Nie. Opłaty klimatyczne nie będą podlegały odliczeniu od podatku. Nie można bowiem zaliczyć ich do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne związane z pobytem w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego czy inne pokrewne cele.

 • 4
  Czy osoby niepełnosprawne muszą wnosić opłatę klimatyczną?

  Samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie wyłącza z obowiązku wnoszenia opłat klimatycznych. Można wymienić jednak kilka grup, od których ustawowo się ich nie pobiera. Należą do nich osoby przebywające w szpitalach, a także niewidomi oraz ich przewodnicy.

Oceń artykuł

4.44
(9)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku