2024-02-29

Co zwiedzić w Liechtensteinie i jak zaplanować wycieczkę?

Krótki poradnik turystyczny o Liechtensteinie.

Co zwiedzić w Liechtensteinie i jak zaplanować wycieczkę?

Liechtenstein to niewielkie państwo w całości położone w Alpach, wciśnięte pomiędzy Austrię od wschodu i Szwajcarię od zachodu. Jego początki sięgają 1719 r. Powstało w wyniku połączenia majątków Vaduz i Schellenberg, wykupionych przez ród Liechtensteinów, od którego wywodzi się jego nazwa. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym niedużym państwie, w którym podpowiadamy, czy warto je odwiedzić, a także jakie są atrakcje Liechtensteinu.

Liechtestein – najważniejsze informacje:

  • Liechtenstein zajmuje powierzchnię 160,5 km² i liczy niecałe 40 tys. mieszkańców. Zachodnia granica ze Szwajcarią przebiega wzdłuż Renu, wschodnia z Austrią przez pasma górskie.
  • Na czele tego księstwa będącego monarchią konstytucyjną, stoi książę. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament Landtag. Obecnym władcą jest książę Jan Adam II.
  • Stolicą jest niewielkie miasteczko – Vaduz, zamieszkałe przez ok. 6 tys. osób.
  • Księstwo pozostaje w unii celnej ze Szwajcarią. Od 2011 r. należy do strefy Schengen, a od 1991 r. do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Nie jest członkiem Unii Europejskiej.
  • Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu do 90 dni jest ważny dowód osobisty lub paszport.
  • Obowiązująca waluta to frank szwajcarski, językiem urzędowym jest niemiecki.
  • Księstwo słynie z dobrych win, dostatku, pięknych krajobrazów, ale też bardzo wysokich cen.
  • W Liechtensteinie można posługiwać się kartą EKUZ. Zaleca się jednak dokupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego przynajmniej koszty leczenia w podróży, transportu medycznego czy akcji ratunkowej.
  • Bieżące informacje na temat podróżowania do Liechtensteinu znajdziesz w serwisie gov.pl.

Jak dotrzeć do Liechtensteinu?

Przez niektórych doceniany za spokój, widoki, warunki do uprawiania sportów zimowych oraz liczne szlaki rowerowe i piesze, przez innych omijany ze względu na bardzo wysokie ceny, Liechtenstein częściej wybierany jest jako cel do zobaczenia w jeden dzień przy okazji podróży do Szwajcarii czy zwiedzania Austrii, niż jako miejsce na dłuższe wakacje. Uchodzi za bogate państwo, co przekłada się na wysokie ceny nie tylko artykułów w ekskluzywnych butikach, ale też noclegów czy jedzenia.

Liechtenstein nie dysponujewłasnym lotniskiem. Podróżując samolotem, można skorzystać z portu lotniczego St. Gallen-Altenrhein w Szwajcarii, Friedrichshafen lub większego i bardziej popularnego lotniska w Zurychu, a następnie z transportu kolejowego lub autobusowego. Podróż pociągiem z Zurychu do Buchs, miasta leżącego przy granicy z Liechtensteinem zajmuje 1,5 godziny. Przez samo księstwo, a dokładniej jego północną część, przebiega jedna linia kolejowa o długości 9 km z czterema stacjami: Schaan-Vaduz, Forst Hilti, Nendeln, Schaanwald i jest obsługiwana przez austriackie linie kolejowe.

W samym księstwie można skorzystać z transportu autobusowego. Wszystkie gminy są dobrze skomunikowane, a ceny biletów stosunkowo przystępne. Jeśli podróżujemy autem, polskie prawo jazdy będzie wystarczające. Warto pamiętać, że dozwolona prędkość na drogach krajowych to 80 km/h.

Z czego słynie alpejskie księstwo?

Liechtenstein, na tle innych monarchii europejskich, wyróżnia bardzo szeroki zakres władzy księcia, który decyduje praktycznie o wszystkich kwestiach związanych z władaniem państwem, z nieograniczonym prawem veta. Prowokuje to z jednej strony porównania do ustroju feudalnego, z drugiej gwarantuje stabilność państwa. Rodzina książęca stara się jednak pozostawać blisko poddanych. Chociaż zamieszkuje zamek w Vaduz, nie prowadzi typowego dworu, a dzieci uczęszczają do jedynego w kraju powszechnego gimnazjum. Członków rodziny książęcej można spotkać na ulicach stolicy podczas zakupów albo w kawiarni.

W Liechtensteinie turystyka rozkwita szczególnie w jednym okresie. Co roku, 15 sierpnia, w ogrodach zamku Vaduz obchodzone jest narodowe święto Staatsfeiertag, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Po uroczystym przemarszu z udziałem rodziny książęcej i przemowie głowy państwa, rozpoczyna się poczęstunek, podczas którego każdy może zamienić z księciem słowo. Uroczystość wieńczy pokaz sztucznych ogni.

Z czego jeszcze słynie Liechtenstein? Jedną z wizytówek księstwa jest wino z książęcych winnic. Uprawy winorośli można spotkać już na obrzeżach Vaduz. Do szczególnie cenionych tu odmian należą pinot noir i chardonnay. Inną atrakcją w Liechtensteinie są… znaczki pocztowe. Miłośnicy filatelistyki koniecznie powinni odwiedzić muzeum w Vaduz.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Wycieczkę do księstwa można zaplanować np. przy okazji pobytu na nartach w Austrii, zwłaszcza w jej zachodniej części, jako ciekawostkę i urozmaicenie wyjazdu. Wbrew pozorom, można w tym niewielkim państwie znaleźć niemało atrakcji. Przedstawiamy listę miejsc wartych zobaczenia w Liechtensteinie:

  • 1
    Zamek Książęcy w Vaduz – punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Liechtensteinu. Wzniesiony na wzgórzu na wysokości 570 m n.p.m. w XII w., obecną postać przybrał cztery stulecia później. Króluje nad niewielką stolicą jako jeden z najważniejszych zabytków Liechtensteinu. Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania, można zatem podziwiać go tylko z zewnątrz. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się ładny widok na okolicę.
  • 2
    Ulica Städtle – główna ulica Vaduz, biegnąca od ratusza do dzielnicy rządowej, z licznymi sklepami i butikami. Wokół niej skupione są jedne z ciekawszych budynków Vaduz, w tym parlament i siedziba rządu. Przy deptaku zlokalizowane są również muzea.
  • 3
    Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein w Vaduz – książęca winnica, w której można dowiedzieć się więcej na temat procesu powstawania wina, przespacerować wśród winorośli, a także spróbować najlepszych trunków. Mieszczący się na terenie winnicy sklep oferuje zakup wybranych win. W głębi obiektu natomiast w starym budynku mieści się restauracja Torkel, oferująca lokalne pyszności w cenach potrafiących przyprawić o zawrót głowy.
  • 4
    Postmuseum Vaduz – muzeum filatelistyczne w Vaduz. Jego kolekcja obejmuje wszystkie serie znaczków wydane w Liechtensteinie od 1912 r.
  • 5
    Katedra św. Floryna w Vaduz – neogotycki kościół z drugiej połowy XIX w., wybudowany na miejscu średniowiecznej świątyni.
  • 6
    Liechtensteinisches Landesmuseum – Muzeum Narodowe Liechtensteinu w Vaduz, mieszczące się przy ulicy Städtle. Posiada w swoich zbiorach eksponaty ukazujące kulturę i historię regionu, również naturalną, od wykopalisk po czasy współczesne.
  • 7
    Kunstmuseum Liechtenstein – galeria sztuki mieszcząca się w okazałym nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez szwajcarskich architektów, przypominającym monolityczną bryłę. Obejmuje prywatną kolekcję ważnych dzieł modernizmu i sztuki współczesnej.
  • 8
    Ratusz w Vadu – siedziba władz miejskich zasługuje na uwagę ze względu na ciekawą fasadę.
  • 9
    Rzeźby i instalacje – spacerując po Vaduz, warto zwrócić uwagę na licznie rozsiane rzeźby i instalacje, które stanowią ciekawe urozmaicenie miejskiej przestrzeni.
  • 10
    Zamek Gutenberg – położona w gminie Balzers na południu Liechtensteinu warownia pełni rolę muzeum i w przeciwieństwie do zamku w Vaduz, jest udostępniona do zwiedzania. Zamek wzniesiony na wzgórzu porośniętym winoroślą, ze szczytami Alp w tle to pocztówkowy obrazek z Liechtensteinu.
  • 11
    Obere Burg – ruiny zamku z XII w. położone w północnej części księstwa, w pobliżu granicy z Austrią.

Atrakcje dla dzieci

Odwiedzając Liechtenstein z dziećmi, można znaleźć atrakcje również dla najmłodszych. Prawdopodobnie nie w każdym małym turyście wywołają one zachwyt, ale przynajmniej będą stanowić urozmaicenie podróży.

Przyjazna całej rodzinie jest malownicza wioska Malbun we wschodniej części Liechtensteinu, położona w dolinie polodowcowej. Wiosną i latem można tu miło spacerować, podziwiając alpejskie szczyty, skorzystać z animacji dla dzieci, a zimą poszusować na nartach albo pouczyć się na oślej łączce, gdyż jest to znany ośrodek narciarski. Tu też mieści się centrum sokolnictwa „Galina”.

Na zachód od Malbun, niedaleko biegnącej wzdłuż Renu granicy ze Szwajcarią, mieści się Seilpark im Forst – niewielki park linowy o różnych stopniach trudności, w którym swoich sił mogą spróbować i starsi, i młodsi.

Będąc z kolei w Vaduz, można odwiedzić Ridamm-City Erlebniswelt – Neuguthof, aby poczuć się jak na dzikim zachodzie. Najmłodsi mogą przyjrzeć się z bliska kozom i innym zwierzętom domowym, a także żubrom, albo poszaleć na placu zabaw z indiańskim tipi, zjeżdżalniami, wozem prosto z westernów. Inną atrakcją jest przejażdżka mini pociągiem po ulicach Vaduz. Trwa około pół godziny i pozwala zwiedzić stolicę w bardziej atrakcyjny sposób niż spacer.

W północnej części Liechtensteinu z kolei w Mauren mieści się park Vogelparadies Birka, nad którym pieczę sprawuje Stowarzyszenie Ornitologiczne. Mieszkają tu ptaki z różnych kontynentów, w tym papugi, a także kozy czy kury ozdobne. Na najmłodszych czeka plac zabaw.

Planujesz podróż w Alpy? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Podróżując w rejony alpejskie, warto pamiętać o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, które obejmuje koszty leczenia, OC w życiu prywatnym, ale także koszty ewentualnej akcji ratowniczej. Przy wyborze odpowiedniej polisy pomoże Ci nasz kalkulator ubezpieczenia turystycznego.

FAQ:

  • 1
    Czy w Liechtensteinie są winiety?

    W Liechtensteinie nie obowiązują winiety, a korzystanie z dróg publicznych jest bezpłatne. Trzeba jednak uważać, aby przypadkowo nie minąć granicy ze Szwajcarią czy Austrią, gdzie winiety są wymagane.

  • 2
    Czy do Liechtensteinu potrzebny jest paszport?

    Liechtenstein należy do strefy Schengen i paszport nie jest wymagany, wystarczy dowód osobisty. Jeśli jednak masz paszport przy sobie, możesz w centrum turystycznym w Vaduz otrzymać pamiątkową pieczątkę w kształcie znaczka pocztowego.

  • 3
    Jaka jest waluta w Liechtensteinie?

    Liechtenstein nie ma osobnej waluty. Obowiązującą oficjalnie walutą jest frank szwajcarski. W wielu miejscach możesz dokonywać płatności również w euro, ale kurs wymiany raczej nie będzie korzystny. 

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku