W tym artykule:
- Pomoc lekarska w ramach EKUZ za granicą
- Dlaczego karta EKUZ nie zawsze wystarczy?
- Jak skorzystać z usług lekarza w ramach EKUZ?
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicę – dlaczego warto?
- Polisa turystyczna a wizyta lekarska za granicą
- Wyjeżdżasz za granicę? Ubezpiecz koszty leczenia w CUK!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Poważny wypadek, uraz lub nagłe zachorowanie na wakacjach to sytuacje, które mogą dotknąć każdego z nas! Co, jeśli przytrafią się w obcym kraju? Ratunkiem w obliczu nieprzewidzianego zdarzenia na terenie Unii Europejskiej i EFTA zwykle okazuje się EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Nie jest ona jednak honorowana poza Europą, a ponadto nie zawsze zapewnia wystarczające wsparcie.
Choć warto posiadać EKUZ, to optymalnym zabezpieczeniem dla każdego turysty będzie wykupienie dodatkowej polisy podróżnej dopasowanej do potrzeb danego wyjazdu.Jak skorzystać z usług lekarza za granicą w ramach posiadanego ubezpieczenia? Dlaczego EKUZ nie zawsze gwarantuje potrzebną pomoc? Czy koszty leczenia są najważniejszym elementem polisy turystycznej w obcym kraju? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Pomoc lekarska w ramach EKUZ za granicą
Wizyta u lekarza za granicą może odbyć się na takich samych zasadach jak w Polsce, o ile chodzi o niezbędną pomoc w nagłym przypadku. Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub ci, którzy mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi są chronione przez EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza bowiem prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców następujących państw:
- kraje Unii Europejskiej,
- Islandia,
- Liechtenstein,
- Norwegia,
- Szwajcaria,
- Wielka Brytania,
- zamorskie terytoria francuskie: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
- zamorskie terytoria portugalskie: Azory i Madera,
- zamorskie terytoria hiszpańskie: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
Warto wiedzieć!
Polscy turyści nie ponoszą żadnej opłaty za EKUZ. Mogą ją otrzymać, jeśli są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce – jest to jedyny warunek do uzyskania dokumentu. Więcej informacji o EKUZ można znaleźć na tej stronie.
Dlaczego karta EKUZ nie zawsze wystarczy?
Ubezpieczenie leczenia za granicą nie powinno ograniczać się jedynie do karty EKUZ. Ten dokument uprawnia bowiem jedynie do tych świadczeń zdrowotnych, które okażą się niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego, specjalistycznego oraz w placówkach prywatnych.
Posiadając EKUZ, nie tylko korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co jego mieszkańcy, ale podlegasz także identycznym obowiązkom! Jeżeli zatem w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie opłaty. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Niemczech – 10 euro za dzień hospitalizacji, a w Austrii za wezwanie karetki. To tylko przykładowe koszty leczenia za granicą, a w razie poważnych zdarzeń mogą okazać się jeszcze wyższe!
Jak widzisz, EKUZ nie pokryje całkowicie wszelkich wydatków związanych z usługami medycznymi za granicą. Właśnie dlatego warto wykupić dodatkowo prywatne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci kompleksowe wsparcie w niemal w każdej sytuacji!
Jak skorzystać z usług lekarza w ramach EKUZ?
Rozliczanie leczenia za granicą odbywa się zwykle między instytucjami (NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju). Choć może być również tak, że mimo posiadania karty EKUZ, będziesz musiał najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację → znajdziesz go na stronie NFZ.
Tak samo jak w Polsce, również za granicą nie wszyscy lekarze mają podpisane umowy z państwową ubezpieczalnią, dlatego, zanim skorzystasz z wizyt u lekarza za granicą, upewnij się, że będzie to placówka honorująca EKUZ. Aby wezwać służby ratunkowe w nagłych wypadkach w dowolnym miejscu w UE, należy natomiast dzwonić pod bezpłatny numer 112 z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Więcej informacji o leczeniu w ramach EKUZ w poszczególnych krajach znajdziesz na tej stronie ← wejdź w link!
Pamiętaj!
EKUZ nie obejmuje każdego rodzaju leczenia! Nie licz na darmowy zabieg korekty zaćmy, wstawienie ceramicznej korony u dentysty czy operację plastyczną. EKUZ sprawdzi się tylko w sytuacji nagłej. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne! O jakie zdarzenia chodzi? Np. ból zęba (wtedy stomatolog pomoże, ale tylko z w zakresie obowiązującym w danym kraju), złamania kończyn, udary, poparzenia, silne zatrucia lub nagłe zachorowania.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicę – dlaczego warto?
Koszty leczenia w podróży mogą w wielu krajach okazać się bardzo wysokie! Warto uświadomić sobie, że w razie nagłego wypadku wsparcie musi być udzielone w najbliższej placówce za granicą (często prywatnej), a nie tej, która honoruje EKUZ! Często zdarza się również, że leczenie jest długotrwałe i skomplikowane, co generuje dodatkowe koszty! Od niemożliwych do spłacenia długów za udzieloną pomoc uchroni Cię dostosowana do potrzeb wyjazdu polisa podróżna uwzględniająca koszty leczenia za granicą – zyskaj szybką wycenę składek, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych!
Co oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia powinna obejmować każda polisa turystyczna na wyjazd za granicę?
- NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- OC w życiu porowatym,
- ubezpieczenie bagażu,
- assistance,
- wsparcie w razie zachorowania na COVID-19,
- rozszerzenia dobrane do indywidualnych potrzeb (np. choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka lub klauzula alkoholowa).
Na wypadek wszelkich zdarzeń związanych z leczeniem za granicą, których nie pokryje EKUZ zabezpieczy Cię odpowiednio skomponowane ubezpieczenie turystyczne na leczenie za granicą. Musi ono obejmować przede wszystkim koszty leczenia (KL) na wybraną sumę – im wyższa, tym lepiej! Dzięki takiej polisie uzyskasz nie tylko dostęp do gabinetów prywatnych i specjalistycznych usług za granicą, ale także możliwość korzystania z najnowocześniejszych zabiegów, których nie zagwarantuje EKUZ – np. w placówkach prywatnych wskazanych przez ubezpieczyciela.
Zastanawiasz się, jak wybrać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą? ← wejdź w link i dowiedz się więcej!
Polisa turystyczna a wizyta lekarska za granicą
Jak skorzystać z usług lekarza za granicą w ramach prywatnej polisy? W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy w miarę możliwości skontaktować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, u którego wykupiło się polisę. Doradca na infolinii udzieli odpowiedzi, gdzie znaleźć najbliższy szpital czy placówkę medyczną, które współpracują z towarzystwem. Po uzgodnieniu informacji dotyczących wybranej placówki ubezpieczyciel może zastosować tzw. rozliczenie bezgotówkowe – szpital wysyła do niego rachunki za leczenie i wspólnie dokonują rozliczeń.
Jeśli jednak kontakt z centrum alarmowym towarzystwa nie jest możliwy, należy zgromadzić wszelką dokumentacją medyczną (faktury i rachunki za wszelkie wykonane badania, zabiegi, wizyty lekarskie oraz zakupione leki). W oparciu o te dokumenty można ubiegać się u ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów związanych z podjętym leczeniem.
Wyjeżdżasz za granicę? Ubezpiecz koszty leczenia w CUK!
Po przeczytaniu tej porady wiesz już, jak wybrać ubezpieczenie na leczenie za granicą, które zagwarantuje kompleksową pomoc w każdej sytuacji! Optymalną ochronę na każdy wyjazd zapewni Ci jedynie dobrze skomponowana polisa podróżna!
Aby poznać oferty dopasowane do potrzeb Twojego wyjazdu, sprawdź nasz intuicyjny kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK! Dzięki niemu zyskasz szybki dostęp do najtańszych i najlepszych propozycji wiodących ubezpieczycieli, a polisę opłacisz zdalnie w kilka minut! O ubezpieczenie turystyczne uwzględniające koszty leczenia za granicą możesz zapytać też doświadczonego doradcę na infolinii (22 27 00 337) lub w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Czy ubezpieczenie NFZ działa za granicą?
Każda osoba, która korzysta z polskiego NFZ (odprowadza składki na to ubezpieczenie) jest uprawniona do wyrobienia karty EKUZ zapewniającej dostęp do usług medycznych na tych samych zasadach, które obowiązują mieszkańców danego kraju. Oczywiście chodzi o obszar, w którym działa to ubezpieczenie. Karta EKUZ jest honorowana w krajach członkowskich UE oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). Posiadanie dokumentu stanowi dowód, że posiadasz ubezpieczenie w jednym z powyższych państw.
- 2Czy NFZ zwraca środki za leczenie za granicą?
Jeśli skorzystałeś ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie państw UE oraz EFTA, okazując kartę EKUZ, możesz ubiegać się o zwrot kosztów leczenia od NFZ. Fundusz zwróci Ci taką sumę pieniędzy, jaką musiałby wydać, refundując konkretne świadczenia w Polsce. Nie wszystkie usługi podlegają jednak refundacji ze środków państwowych, dlatego niezależnie od obranego celu podróży, najbezpieczniej jest dodatkowo wykupić prywatną polisę turystyczną z poszerzonym zakresem ochrony, uwzględniając np. koszty leczenia w prywatnych gabinetach.
- 3Co obejmuje ubezpieczenie NFZ za granicą?
NFZ zapewnia pomoc medyczną na identycznych prawach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego podróżuje turysta, o ile obowiązuje tam EKUZ. W praktyce są to jednak tylko niezbędne świadczenia zdrowotne, jeśli sytuacja zagraża życiu lub zdrowiu (w obliczu wypadków, urazów, nagłych zachorowań). Dzięki temu turysta nie musi wracać do Polski, by otrzymać pomoc. EKUZ nie pokryje natomiast usług nierefundowanych w danym kraju, leczenia prywatnego, transportu powrotnego – to może zapewnić jedynie odpowiednio skomponowana polisa turystyczna.
Oceń artykuł