2021-09-28

Legalizacja butli LPG - ile kosztuje i co trzeba zrobić?

Niezbędne informacje, które możesz wykorzystać w celu legalizacji butli LPG.

Legalizacja butli LPG - ile kosztuje i co trzeba zrobić?

Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku wzrosła liczba samochodów zasilanych gazem płynnym LPG. Nic dziwnego, dla kierowców jest to duża oszczędność podczas tankowania. Sprawdź, jak wygląda legalizacja butli LPG, koszt za nią oraz cała procedura krok po kroku.

Homologacja butli LPG

Aby samochód mógł być dopuszczony do użytkowania i był zgodny ze wszystkimi normami i warunkami technicznymi, konieczna jest homologacja. W wyniku tego procesu otrzymuje się specjalne świadectwo, które potwierdza fakt, że auto jest legalnie i dopuszczone do poruszania się po drodze. Formalności z tym związane trzeba przeprowadzić pod okiem Transportowego Dozoru Technicznego. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Homologacja samochodu - co to jest i co musisz wiedzieć?

O homologację samochodu muszą zadbać producenci nowych aut, aby mieć pewność, że konstrukcja pojazdów jest zgodna z prawem i można je bezpiecznie użytkować. Drugą grupą osób, która powinna zadbać o wszelkie formalności to samodzielni wykonawcy pojazdów samochodowym, utrzymujący produkcję w małych warsztatach mechanicznych. Aby bezpiecznie, komfortowo i zgodnie z prawem wyruszyć na drogę, konieczna jest legalizacja.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

W tym momencie musimy też zaznaczyć, że po montażu instalacji LPG w samochodzie osobowym też trzeba dopełnić formalności. Homologacja ważna jest przez 10 lat od momentu legalizacji, więc po tym okresie konieczne jest ponowne badanie i dopełnienie formalności, aby butla mogła być użytkowana przez kolejne lata. Najczęściej wydaje się pozwolenie na następne 10 lat, więc maksymalny czas użytkowania jednej butli wynosi łącznie 20 lat. Kiedy podczas sprawdzenia stanu technicznego okaże się, że coś jest z nią nie tak i nie może zostać dopuszczona do użytku, konieczny będzie zakup nowej. 

Koszty związane z butlą LPG

Tak jak w każdym przypadku, posiadanie instalacji gazowej w samochodzie ma swoje plusy i minusy. Często właściciele aut decydują się na takie rozwiązanie ze względu na tańsze tankowanie. W porównaniu z benzyną, to nawet o połowę taniej. Inwestycja w butlę LPG może się zatem zwrócić, szczególnie jeśli chodzi o samochody intensywnie eksploatowane, ale najpierw trzeba liczyć się ze sporym kosztem samego zbiornika, a także montażu. Całość może Cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę jeszcze inne opłaty związane z eksploatacją samochodu z instalacją gazową. Przykładowo, badanie techniczne jest nieco droższe niż w przypadku aut zasilanych benzyną. Zapłacisz za nie o 63 złote więcej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Konieczna jest też legalizacja butli LPG. Cena jest uzależniona od konkretnego zakładu, ale najczęściej to kilkaset złotych. Do wad trzeba jeszcze zaliczyć mniej miejsca w bagażniku, bo zbiornik nie jest mały, a także szczególną uważność i konserwacja butli. Jakiekolwiek uszkodzenie mechaniczne może stanowić zagrożenie dla ciebie, twoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Legalizacja butli nie daje pewności, że będzie ona zdatna do użytku przez cały okres 20 lat. Jeśli trzeba będzie ją wymienić na nową, dodatkowy koszt to nawet 600 złotych

Legalizacja butli gazowych - kiedy jest niezbędna?

Wróćmy jednak do formalności, które trzeba dopełnić, posiadając zbiornik gazowy. Homologacja butli, czyli dopuszczenie jej do użytkowania w samochodzie, jest konieczna nie tylko po upływie jej ważności. Jeśli sprowadzisz pojazd z zagranicy i posiada on instalację LPG, trzeba uzyskać pozwolenie, aby mógł on legalnie poruszać się po drogach. W wyjątkowych sytuacjach, np. po wypadku samochodowym i zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, także konieczna jest homologacja butli LPG. Ważność homologacji LPG znajduje się na tabliczce znamionowej zamocowanej w samochodzie oraz w dokumentach wystawionych przez TDT. Sprawdź, kiedy upływa data ważności butli, aby nie mieć problemów z legalnym poruszaniem się po drogach. 

To ważne!

Legalizacja LPG to formalność, za którą odpowiedzialny jest właściciel samochodu. Trzeba jej dopełnić po instalacji butli w pojeździe, upłynięciu 10 lat użytkowania butli, sprowadzeniu auta z zagranicy z instalacją gazową, montażu nowej butli w aucie i zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego na skutek wypadku.

Kiedy jeszcze warto sprawdzić stan techniczny butli?

Choć maksymalny czas eksploatacji butli to 20 lat, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jej poprawne działanie gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Jeśli po drobnej stłuczce masz wątpliwości, jak działa instalacja gazowa, warto przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne. Jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne i brak szczelności ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo podczas poruszania się na drogach. Niesprawna butla LPG może doprowadzić do pożaru, a nawet do wybuchu samochodu.

Homologacja butli LPG polega na dokładnym sprawdzeniu powłoki zewnętrznej całego zbiornika, czyli grubości i ogólnej kondycji. Konieczna jest również rewizja komory wewnątrz. Butla LPG poddawana jest także próbie ciśnieniowej, aby zobaczyć, jak wytrzymała jest konstrukcja. W czasie badania sprawdzana jest również czytelność i zgodność danych na tabliczce. Jeśli któraś z informacji, np. data produkcji albo informacja o producencie nie jest widoczna, mogą być problemy z legalizacją.

To ważne!

Jeśli kupujesz samochód z instalacją gazową, sprawdź okres ważności butli. Przy formalnościach związanych z zakupem auta to częsty szczegół, o którym kierowcy zapominają. Jak sprawdzić ważność butli LPG? Wszystkie informacje znajdują się w dokumentach wydanych przez TDT, ale nie tylko. Tabliczka znamionowa butli LPG ma wszystkie niezbędne informacje, w tym producenta, numer fabryczny, średnicę i pojemność, numer homologacji, datę produkcji i ważności oraz potwierdzenie dopuszczenia Transportowego Dozoru Technicznego. 

Gdzie wykonać legalizację butli gazowej w samochodzie?

Nie każdy warsztat może wykonać badanie techniczne i zalegalizować butlę gazową. To wyłącznie te miejsca, które posiadają specjalne upoważnienie od Oddziału Terenowego Transportu Dozoru Technicznego. Bez obaw, listę zakładów znajdziesz na jego stronie internetowej. Jednostki te posiadają odpowiednie warunki lokalowe oraz związane z wyposażeniem, czyli aparaturą sprawdzającą stan techniczny konstrukcji butli. Ponadto mają wydany certyfikat, co sprawia, że są dopuszczone do wykonywania badań przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Cała homologacja butli LPG nie jest skomplikowana. Wystarczy znaleźć odpowiedni zakład i wybrać się do niego w celu badania technicznego. Pamiętaj, aby zbiornik był opróżniony z gazu, tylko wtedy sprawdzenie ma sens.

Legalizacja butli LPG - koszt

Niestety, trzeba przygotować się finansowo na formalność, jaką jest wymiana butli LPG. Koszt wynosi od 200 do 250 złotych. Cena nie jest ustalona z góry, tak jak np. w przypadku przeglądu technicznego pojazdu. Jest to jednak opłacalne, ponieważ nowa butla LPG wraz z montażem wynosi nawet dwa razy więcej. 

Kiedy wymienić butlę na nową?

Wiesz już, ile kosztuje legalizacja butli LPG. Jeśli jednak będzie konieczna jej wymiana, ponieważ specjaliści w zakładzie nie pozwolą na dalszą eksploatację zbiornika, trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Kiedy homologacja butli LPG może się nie udać? Oczywiście wtedy, kiedy specjaliści w zakładzie będą mieli wątpliwości co do szczelności, wytrzymałości zbiornika oraz nieprawidłowych danych na tabliczce znamionowej.

Jeśli na butli LPG pojawi się korozja, również dalsza eksploatacja nie będzie możliwa. Na bezpieczeństwo zbiornika wpływają również przetarcia, wgniecenia, pęknięcia oraz obsunięcie się uszczelki. Pamiętaj o tym, że jazda samochodem z niezalegalizowaną butlą LPG jest niezgodna z prawem i niebezpieczna dla Ciebie, Twojego auta, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Zgubiona homologacja butli LPG i co dalej?

Świadectwo legalizacji zbiornika gazowego to bardzo istotny dokument, który otrzymuje właściciel auta po wykonaniu badania technicznego. Jeśli zostanie on zagubiony, można wykonać duplikat. Niestety, jest on płatny i może kosztować nawet 300 złotych. W tym celu należy zgłosić się do zakładu, który przeprowadzał legalizację butli gazowej w samochodzie.

Brak homologacji butli LPG - co za to grozi?

Każdy samochód z zamontowaną instalacją LPG jest dokładnie sprawdzany podczas corocznego badania technicznego. Fachowiec zerknie na znak i numer homologacji zbiornika LPG, a także sprawdzi wszelkie dokumenty związane z butlą (najpewniej będzie to świadectwo homologacji). Jeśli dojdzie do sytuacji, w której upłynie data jej ważności, nie można poruszać się legalnie po drogach. Badanie techniczne auta nie będzie zatem zatwierdzone, a podczas kontroli drogowej możesz być ukarany mandatem.

Instalacja gazowa a ubezpieczenie OC

Kiedy kupujesz OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników. Wśród nich są oczywiście model i marka pojazdu, rok produkcji, historia kierowcy, ale także rodzaj paliwa, którym napędzany jest samochód. Wyliczenia te są indywidualne, ale zakład ubezpieczeń musi wyliczyć ryzyko szkód związanych z użytkowaniem samochodu. Jeśli montowana jest instalacja LPG, a auto użytkowane jest bardzo intensywnie, składka może być wyższa. Z kolei jakiekolwiek zmiany konstrukcyjne mogą wpłynąć na większą awaryjność pojazdu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wszystkie te aspekty są analizowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego w ostateczności składka za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu z LPG może być wyższa niż tradycyjnego auta napędzanego benzyną. Masz jednak możliwość zaoszczędzenia na ubezpieczeniu OC. Wystarczy porównać oferty u wielu towarzystw. Nie musisz tego robić samodzielnie. Sprawdź kalkulator online, wpisz podstawowe dane Twojego samochodu, a następnie porównaj składki za OC.

Kupuj taniej OC!

Wiesz już, że na OC możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC. Poznaj nasz kalkulator online, zadzwoń na infolinię albo spotkaj się osobiście z doradcą w jednej z placówek. Listę oddziałów najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Oceń artykuł

1.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku