2025-02-25

Jak obniżyć zawieszenie w aucie?

Sprawdź, o czym pamiętać, zanim zdecydujesz się na tuning zawieszenia.

Jak obniżyć zawieszenie w aucie?

Obniżenie zawieszenia to popularny element tuningowania auta. Wpływa na jego wygląd, ale również sposób prowadzenia. Pozwala na zmniejszenie prześwitu, czyli odległości między podwoziem a nawierzchnią drogi. Jest kilka sposobów, jak obniżyć auto o standardowym zawieszeniu. Każdy z nich wymaga wiedzy i umiejętności. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Najważniejsze informacje:

  • Obniżenie zawieszenia w aucie nie tylko wpływa na jego wygląd, ale też sposób prowadzenia.
  • Niskie zawieszenie ma swoje dobre i złe strony. Sprawdza się na autostradach, w mieście może sprawiać problemy na nierównościach, przy pokonywaniu krawężników czy progów zwalniających.
  • Jest kilka sposobów, jak obniżyć auto: sprężyny obniżające, zawieszenie gwintowane, pneumatyka. Pierwszy obniża zawieszenie o stałą wartość, pozostałe umożliwiają regulację.
  • Zmiana konstrukcyjna, za jaką uznaje się zmianę typu zawieszenia lub mocne obniżenie, powinna zostać odnotowana w dowodzie rejestracyjnym.

Co daje obniżenie auta? Plusy i minusy

Na początek przyjrzyjmy się konsekwencjom obniżenia auta, które ma swoje lepsze i gorsze strony. Pierwsza kwestia to wygląd. O gustach się nie dyskutuje i jednym taki design się podoba, innym nie, ale z pewnością niżej osadzone auto zyskuje sportowy pazur i wygląda bardziej drapieżnie. Zmniejsza się albo wręcz znika przestrzeń między oponą a nadkolem przez wielu uważana za nieciekawą, a felgi wyglądają korzystniej. Kolejny plus to sposób prowadzenia. Obniżone zawieszenie jest sztywniejsze, auto lepiej trzyma się drogi, pewniej wchodzi w zakręty, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i ma lepszą aerodynamikę. W zwykłym użytkowaniu dobrze sprawdza się na autostradach.

A jakie są minusy? Listę otwiera niższy komfort jazdy spowodowany gorszą amortyzacją i słabszą absorpcją wstrząsów oraz często większym hałasem. Po drugie jazda po miejskich i nierównych drogach jest trudniejsza i może skończyć się uszkodzeniem misy olejowej czy innych elementów zawieszenia. Auto ze zbyt niskim zawieszeniem może mieć problem z pokonywaniem krawężników, progów zwalniających. Dziury i nierówności stają się bardziej odczuwalne. Jednym ze skutków ubocznych obniżenia zawieszenia jest nadmierne pochylenie koła, które ogranicza przyleganie do nawierzchni i może prowadzić do wydłużenia drogi hamowania i utraty stabilności na zakrętach.

Sposoby na obniżenie zawieszenia

Jest kilka sposobów, jak obniżyć zawieszenie w aucie. Różnią się ceną i funkcjonalnością.

  • Sprężyny obniżające

W standardowym zawieszeniu zasadniczym elementem resorującym są sprężyny. Wymiana na krótsze jest pierwszym stosunkowo niedrogim sposobem, jak obniżyć zawieszenie w samochodzie. Na rynku dostępne są  gotowe zestawy, które można dobrać do większości modeli. Obejmują sprężyny obniżające i odpowiednio dobrane amortyzatory. Dostępne są warianty dedykowane do codziennego użytku o mniejszym stopniu obniżenia i przeznaczone do celów sportowych, pozwalające na większe obniżenie.

Można spotkać się z opiniami, że wymiana amortyzatorów nie zawsze jest konieczna. Dotyczy to niewielkich zmian. Ile można obniżyć auto na seryjnych amortyzatorach? Głosów na ten temat jest wiele, począwszy od takich, że wcale, po 3 cm.

Zużycie amortyzatorów można sprawdzić podczas kontroli zawieszenia. Przeczytaj, jak sprawdzić zawieszenie w samochodzie.

  • Zawieszenie gwintowane

To metoda, jak obniżyć auto, pozwalająca na regulację wysokości w znacznym zakresie. W tym wypadku stosuje się oprócz sprężyn specjalne amortyzatory. Kolumna wyposażona jest w gwint, który pozwala na regulację wysokości zawieszenia za pomocą dołączonego do zestawu klucza.

  • Pneumatyka

W luksusowych autach spotyka się zawieszenie pneumatyczne, które umożliwia regulację wysokości prześwitu w zależności od potrzeb przy pomocy pilota. W pozostałych autach też można zamontować tego typu zawieszenie, chociaż jest to droga metoda. Zamiast sprężyn montuje się specjalne miechy powietrzne, które przejmują ich rolę. Niezbędny jest kompresor, sterownik i butla z powietrzem montowana najczęściej w bagażniku.

Czy można obniżyć zawieszenie domowym sposobem?

Obniżenie zawieszenia to poważna ingerencja w konstrukcję auta. Jeśli rozważasz obniżenie zawieszenia domowym sposobem, zastanów się, czy posiadasz wystarczającą wiedzę, umiejętności i warunki tak, aby zmiana nie wpłynęła negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. Możesz też potrzebować specjalistycznych narzędzi, aby podczas wymiany skręcić sprężyny. Alternatywne domowe sposoby jak przecinanie sprężyn są bardzo niebezpieczne, stwarzają zagrożenie poważnego wypadku i w żadnym razie nie powinno się ich stosować. Jeśli chcesz dokonać obniżenia samodzielnie, skorzystaj z przeznaczonych ku temu części i sposobów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pozostaw wymianę profesjonalnemu warsztatowi.

Jak obniżyć auto tanim kosztem?

Najtańszym sposobem, jak obniżyć auto, jest wymiana sprężyn na obniżające. Aby nie szukać poszczególnych elementów z osobna, można zakupić gotowy zestaw dedykowany do konkretnego auta. Zastanawiając się, jak obniżyć auto tanim kosztem, trzeba pamiętać, że zmiana wpływa na bezpieczeństwo jazdy i oszczędność nie zawsze jest wskazana.

Jak obniżyć auto na gwincie?

Do zestawów zawieszenia gwintowanego dołączany jest specjalny klucz, który służy do regulacji wysokości zawieszenia. Jak obniżyć auto na gwincie? Regulacji dokonujemy parami, czyli przednie koła razem i później tylne. Aby oczyścić gwint, można użyć myjki ciśnieniowej albo sprężonego powietrza. Po zdemontowaniu koła, przekręcając z pomocą klucza w odpowiednią stronę nakładkę regulującą, obniżamy lub podnosimy zawieszenie.Bardzo istotne jest dokładne zmierzenie co do milimetra wartości dokonywanej zmiany. W żadnym wypadku nie należy robić tego „na oko”, ponieważ nawet niewielkie różnice wpłyną negatywnie na zachowanie  auta na drodze. Po obniżeniu lub podniesieniu zawieszenia należy sprawdzić geometrię kół.

Sprawdź również, jak podnieść zawieszenie w aucie.

Ile kosztuje obniżenie auta?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje obniżenie auta, zależy od wybranej metody. Najtańszy sposób to zakup gotowego zestawu sprężyn obniżających. Ceny zaczynają się od ok. 1 tys. zł. Najdroższą metodą jest montaż zawieszenia pneumatycznego, na który trzeba przeznaczyć od kilku tysięcy zł wzwyż.

Czy obniżenie zawieszenia jest legalne?

Obniżenie zawieszenia nie jest zabronione, ale żeby nie narazić się na złamanie przepisów, warto pamiętać o kilku kwestiach. Wymiana sprężyn czy amortyzatorów, zwłaszcza jeśli nie wiąże się z bardzo mocnym obniżeniem zawieszenia, traktowana jest jako zmiana osprzętu. Jeśli obniżenie wiąże się ze zmianą rodzaju zawieszenia np. ze standardowego na pneumatyczne, wymaga wpisu w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ jest traktowane jako zmiana konstrukcyjna. Warto również poinformować o tym swojego ubezpieczyciela.

Brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym to nie jedyna sytuacja, kiedy auto nie przejdzie badania technicznego. Przesłanką ku temu są też nieprawidłowości takie jak wspomniane wcześniej nadmiernie pochylone koło. Brak ważnego przeglądu może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i wysokim mandatem.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Zajmując się modyfikowaniem swojego auta, by nadać mu sportowy charakter, nie zapomnij o ubezpieczeniu samochodu. Obowiązkowo trzeba wykupić polisę OC, która chroni innych uczestników ruchu, jeśli dojdzie do wyrządzenia szkody z Twojej winy. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu wiąże się z karą. Jak zadbać o ochronę swojego auta? Jeśli spowodujesz kolizję, ono również ucierpi, a ubezpieczenie OC pokrywa jedynie szkody wyrządzone innym osobom. Dlatego warto zadbać o AC, dzięki któremu obejmiesz ochroną swoje auto nie tylko w razie kolizji, stłuczki, ale też działania sił natury czy kradzieży. Korzystając naszej porównywarki ubezpieczeń auta w kilku prostych krokach porównasz ceny polis dla swojego auta. Możesz też wygodnie i bez wychodzenia z domu dokonać zakupu wybranego wariantu.

FAQ:

  • 1
    Jak obniżyć auto bez gwintu? 

    Są dwie metody, jak obniżyć auto bez gwintu. Pierwsza tańsza to montaż sprężyn obniżających i dedykowanych do nich amortyzatorów. Druga znacznie droższa i rzadziej stosowana to zmiana zawieszenia na pneumatyczne, pozwalające na regulację prześwitu.

  • 2
    O czym pamiętać po obniżeniu zawieszenia?

    Po obniżeniu zawieszenia w aucie trzeba koniecznie pamiętać o skontrolowaniu i korekcie geometrii kół. Jest to bardzo istotne, ponieważ źle ustawiona geometria kół może skutkować poślizgiem, nagłym brakiem stabilności i szybszym zużyciem opon.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku