Ile kosztuje prawo jazdy i kiedy trzeba je wymienić?

Jakie koszty musimy ponieść, jeśli chcemy wyrobić prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy i kiedy trzeba je wymienić?

Koszt prawa jazdy to nie tylko sam kurs, ale także badania czy odpowiednie fotografie. Każde z nich ma też swój termin ważności, dlatego zrobienie uprawnień nie jest jednorazową formalnością. Dowiedz się, ile kosztuje prawo jazdy oraz co musisz wiedzieć o jego wyrobieniu, oraz wymianie?

Prawo jazdy kat. B - co musisz wiedzieć?

Prawo jazdy kategorii B to jedno z najpopularniejszych uprawnień do prowadzenia pojazdów w Polsce. Dotyczy tych samochodów, których całkowita masa nie przekracza 3,5 tony, z wyjątkiem autobusów i motocykli. Prawo jazdy kat. B to także uprawnienie do prowadzenia samochodu osobowego z lekką przyczepą do 750 kg, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego oraz pojazdami, które są określone w prawie jazdy kategorii AM. Więcej na temat tego uprawnienia przeczytasz w naszym artykule: Prawo jazdy AM — wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą skutera lub quada?.

Prawo w Polsce zaznacza, że trzeba osiągnąć odpowiedni wiek, aby ubiegać się o dokument uprawniający do prowadzenia samochodów osobowych. Jest to 18 lat, chociaż sam kurs na prawo jazdy można zacząć już wcześniej, maksymalnie 3 miesiące przed ukończeniem wieku pełnoletności. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje prawo jazdy kat. B, najpierw warto poznać całą procedurę. To właśnie z niej wynikają pewne koszty, które trzeba ponieść. 

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Jeśli planujesz zostać kierowcą, warto wcześniej dowiedzieć się, ile kosztuje prawo jazdy. Pierwszymi opłatami, które musisz ponieść, są badania lekarskie oraz opłata za fotografię. To okazuje się niezbędne do założenia tzw. profilu kandydata na kierowcę, dlatego trzeba o to zadbać jeszcze przed wybraniem się do wydziału komunikacji.

Koszt prawa jazdy — najpierw badania lekarskie

Na koszt prawa jazdy składają się badania lekarskie, które przeprowadza uprawniony do tego lekarz. Badany jest słuch, wzrok czy też równowaga. Konieczne jest również sprawdzenie stanu psychicznego, aby wykluczyć uzależnienie od alkoholu czy innych używek. Na podstawie wizyty, specjalista wydaje orzeczenie lekarskie, które jest potwierdzeniem, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Badania lekarskie na prawo jazdy mogą wykryć pewne nieprawidłowości albo schorzenia, które utrudniają prowadzenie pojazdu. Być może konieczna będzie częstsza kontrola stanu zdrowia, aby kierowca nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Badanie na prawo jazdy kosztuje 200 złotych, niezależnie od tego, do jakiego ośrodka medycznego się zapiszesz.

Ile kosztuje prawo jazdy? Dolicz opłatę za fotografie

Zdjęcie do prawa jazdy musi być aktualne i kolorowe, a jego wymiary nie mogą być inne niż 35 × 45 mm. Trzeba zatem wybrać się do fotografa. Zestaw kilku zdjęć kosztuje około 20-30 złotych. Pamiętaj o tym, aby były one wykonane maksymalnie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy.

Profil kandydata na kierowcę — koszt założenia

Kiedy już osiągniesz wiek 18 lat, możesz założyć profil kandydata na kierowcę, czyli tzw. PKK. To stosunkowo nowa formalność, która pojawiła się w naszym kraju w 2014 roku. To elektroniczny dokument, w którym znajdują się wszystkie niezbędne dane osoby, która stara się o prawo jazdy. Profil kandydata na kierowcę jest niezbędny i trzeba go wyrobić jeszcze przed pójściem na kurs. To też elektroniczny łącznik pomiędzy szkołą a ośrodkiem egzaminacyjnym. Wszystkie dane są na wyciągnięcie ręki.

Aby założyć profil kandydata na kierowcę, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji. Można też go pobrać wcześniej przez internet i zanieść wypełniony dokument do urzędu osobiście. Trzeba mieć ze sobą też dowód osobisty (lub paszport), aktualne zdjęcie, orzeczenie lekarskie i  psychologa. W przypadku osoby, która jeszcze nie jest pełnoletnia, konieczne jest upoważnienie od rodzica lub opiekuna. Jeśli posiadasz prawo jazdy na inną kategorię, będzie potrzebna kserokopia.

Założenie PKK jest darmowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba starająca się o prawo jazdy nie może stawić się osobiście w urzędzie. Wtedy konieczne jest pisemne upoważnienie dla osoby trzeciej, które kosztuje 17 złotych. Opłatę uiszcza się na konto urzędu miasta, jednak nie jest ona konieczna, jeśli formalności załatwia ktoś z rodziny, np. mąż, żona, rodzic, brat czy siostra. 

Najczęściej indywidualny numer PKK otrzymuje się od razu. Wyjątkiem są sytuacje, w których nie zgadzają się dane albo brakuje dokumentów. Wtedy wymaga to dodatkowego sprawdzenia przez urzędników. Od jakiegoś czasu można też ubiegać się o PKK w pełni online. Trzeba założyć konto na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca, a następnie złożyć wniosek. Podpisać go można podpisem kwalifikowanym albo Profilem Zaufanym.

Kurs na prawo jazdy — cena

Kolejnym krokiem jest kurs na prawo jazdy. Cena jest ściśle uzależniona od konkretnej placówki szkoleniowej, lokalizacji czy też potrzebnych materiałów. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje kurs na prawo jazdy, najlepiej zrobić rozeznanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania. W 2021 roku ceny były najwyższe w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Mogą one sięgać nawet 2700 złotych. W przypadku atrakcyjnych ofert ośrodków szkoleniowych w wybranych miejscach można nawet zapłacić za kurs 1000 złotych mniej.

Średnio jednak cena kursu na prawo jazdy kat. B wynosi 2000-2200 złotych. Ten koszt obejmuje zarówno naukę teorii, jak i szkolenie z praktyki. Łącznie jest to 60 godzin lekcyjnych (po 45 minut) nauki, w której dowiesz się, jak jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz wybierzesz się na plac manewrowy i na ulicę.

Koszt kursu na prawo jazdy często obejmuje też materiały szkoleniowe. W niektórych ośrodkach szkoleniowych tego typu pomoce naukowe nie są wliczone w cenę kursu. W tych przypadkach trzeba ponieść ten koszt samodzielnie. Najlepiej jeszcze przed zapisaniem się do wybranej szkoły, zapytać, co dokładnie obejmuje opłata za kurs.

Czas nauki jest uzależniony od rozplanowania zajęć przez ośrodek szkoleniowy. Najczęściej zajmuje to półtora miesiąca. Jeśli jednak będziesz mieć problemy lub nie będziesz czuć się pewnie za kierownicą, możesz wykupić dodatkowe lekcje jazdy. Średni koszt to 50 złotych za godzinę. W przypadku kłopotów z teorią, w sieci jest dużo różnego rodzaju dodatkowych materiałów oraz szkoleń online.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Kolejny koszt, który trzeba wziąć pod uwagę to egzamin na prawo jazdy. Zapisanie się na niego to łącznie 170 złotych, czyli 30 złotych za egzamin teoretyczny i 140 złotych za praktyczny. Za każdą poprawkę płaci się kolejną opłatę. Kiedy otrzymasz uprawnienia do prowadzenia samochodu, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. To koszt 100,50 złotych.

Podsumowanie — ile kosztuje prawo jazdy kat. B?

  • Badanie lekarskie 200 złotych,
  • zdjęcia 20-30 złotych,
  • kurs na prawo jazdy 2000-2200 złotych,
  • egzamin na prawo jazdy 170 złotych,
  • wydanie prawa jazdy 100,50 złotych.

Ile jest ważne prawo jazdy?

Aktualnie prawo jazdy w Polsce jest terminowe, a najdłuższy czas, na jaki można je otrzymać to 15 lat. Okres ten może być skrócony, np. jeśli lekarz stwierdził jakieś nieprawidłowości i konieczne są częstsze badania. 

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Dawniej prawa jazdy były wydawane bezterminowo. Teraz ta formalność nieco się zmieniła, jednak bez obaw. Jeśli masz jeszcze starą wersję, nie musisz jej w tym momencie wymieniać. Jednak warto wiedzieć, że obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy jest zaplanowana na lata 2028-2033

Wymiana prawa jazdy jest konieczna, kiedy zmienia się nazwisko kierowcy. Ta sytuacja dotyczy często kobiet, które wyszły za mąż i od tej pory inaczej się nazywają. Nawet jeśli prawo jazdy jest bezterminowe, trzeba pamiętać o tym, aby wyrobiony dokument miał nowe nazwisko. Według przepisów, na wymianę prawa jazdy po ślubie mamy 30 dni. Nie trzeba wykonywać badań lekarskich, tylko złożyć wniosek w wydziale komunikacji. Koszt wymiany prawa jazdy wynosi w tej sytuacji 100,50 złotych.

Prawo jazdy trzeba też wymienić, kiedy zbliża się koniec jego terminu ważności. Oczywiście trzeba wyrobić ten dokument także wtedy, kiedy poprzedni się zgubił lub zniszczył. 

To ważne!

Od 2019 roku w prawie jazdy nie ma informacji o adresie zamieszkania kierowcy. Właśnie dlatego nie trzeba go wymieniać w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli jest wpisany adres do bezterminowego prawa jazdy, może on tam pozostać.

O tym, gdzie dokładnie trzeba wymienić prawo jazdy, świadczy miejsce zamieszkania. Jeśli miasto jest na terenie praw powiatu, należy wybrać się do urzędu miasta. W Warszawie jest to też możliwe w tzw. urzędzie dzielnicy. W innych przypadkach należy wymienić prawo jazdy w starostwie powiatowym. Wyrobienie prawa jazdy, po raz kolejny, można także przeprowadzić online przez platformę ePUAP. Przyda się do tego Profil Zaufany, za pomocą którego zalogujesz się i złożysz wniosek online.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Aby wymienić prawo jazdy, konieczne jest wypełnienie wniosku. Jest on dostępny w wydziale komunikacji albo na stronie internetowej. Trzeba zrobić kserokopię dotychczasowego prawa jazdy, a także badania lekarskie. To niezbędne, aby wymienić dokument na nowy. Tak jak w przypadku starania się o prawo jazdy, tak samo i przy wymianie, trzeba mieć zdjęcie w odpowiednim formacie. Komplet dokumentów należy zanieść do wydziału komunikacji zgodnego z miejscem zamieszkania. Czas oczekiwania jest uzależniony od konkretnej placówki, najkrócej trwa to tydzień, najdłużej kilka tygodni.

Koszt wymiany prawa jazdy obejmuje badania lekarskie (200 złotych), wyrobienie zdjęć (20-30 złotych), a także wydanie dokumentu (100,50 złotych). Łącznie to około 330,50 złotych.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Nie zapomnij też o OC!

Jeśli po wyrobieniu prawa jazdy masz już swoje auto, nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu OC. To obowiązek każdego kierowcy. Wystarczy, że porównasz oferty kalkulatorem online i wybierzesz najlepszą opcję dla Ciebie. Wolisz kupić polisę u doradcy? Zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku