Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

Ile kosztuje prawo jazdy? Sprawdzamy!

Jakie koszty musimy ponieść, jeśli chcemy wyrobić prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy? Sprawdzamy!

Zdecydowałeś się na prawo jazdy? Zanim rozpoczniesz całą procedurę i przystąpisz do egzaminu, warto przeliczyć koszty z tym związane. Ile kosztuje prawo jazdy? Sprawdzamy krok po kroku całą procedurę i opłaty z tym związane.

Koszt prawa jazdy - zanim przystąpisz do egzaminu

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, aby wyrobić prawo jazdy to założenie swojego Profilu Kandydata na Kierowcę. To konieczne od kilku lat. W skrócie jest to dokument, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat przyszłego kierowcy. Zrobienie tego jest obowiązkowe, ponieważ każda osoba dostaje swój indywidualny numer, a każda kategoria prawa wymaga złożenia oddzielnego profilu.

Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) jest darmowe. Aby go aktywować, trzeba wybrać się do urzędu starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania. Wśród koniecznych dokumentów jest oczywiście dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy, kserokopia prawa jazdy (jeśli posiadasz je na inną kategorię) oraz pisemną zgodę rodziców w przypadku niepełnoletnich. Konieczne jest też zdjęcie i orzeczenie lekarskie, które jest niezbędne dla każdego przyszłego kierowcy. I tu zaczynają się pierwsze koszty prawa jazdy.

Koszt fotografii to około 20-30 złotych. Lepiej skorzystać z usług fachowca, ponieważ on doskonale wie, jak powinno wyglądać zdjęcie. Przede wszystkim musi być aktualne, czyli nie może być starsze niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy. Fotografia powinna być kolorowa, mieć jednolite tło oraz rozmiar 35 x 45 mm.

Z kolei wizyta u lekarza i wykonanie badań lekarskich to koszt około 200 złotych. Jest jednak dobra informacja, bo niektóre szkoły jazdy współpracują z lekarzami i proponują taką usługę nieco taniej. Tu można zaoszczędzić całość lub część kosztów.

W praktyce, Profil Kandydata na Kierowcę otrzymuje się od razu. Jeśli są jakieś wątpliwości, co do niezbędnych dokumentów, może to potrwać do 2 dni. Wszelkie niejasności związane np. z negatywnym orzeczeniem lekarskim, trwają dłużej, nawet do 2 miesięcy.

Uwaga!

Aby otrzymać prawo jazdy w Polsce, trzeba być pełnoletnim. Jeśli jednak chcesz zacząć naukę wcześniej, możesz to zrobić już 3 miesiące przed pełnoletnością. Po wyrobieniu PKK i ukończeniu kursu w szkole jazdy, od razu po ukończeniu 18 lat możesz przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Kurs na prawo jazdy - cena przygotowań

Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje prawo jazdy kat. B? Kolejny etap procedury to zapisanie się na kurs. I tu ceny różnią się w zależności od lokalizacji oraz konkretnej szkoły. Szacuje się, że w Warszawie i dużych miastach koszt jest najwyższy, czyli nawet koło 2400-2600 złotych, a w mniejszych miejscowościach możesz zapłacić zaledwie 1700 złotych. Warto zrobić rozeznanie, zapoznać się z opiniami i porównać ceny. Średnio kurs na prawo jazdy kat. B kosztuje 2200 złotych.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

W cenie kursu jest zarówno teoria, jak i praktyka, a całość nie może trwać krócej niż 60 godzin. Właśnie dlatego odbywa się 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Długość trwania nauki w szkole jazdy zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich umiejętności. Przed egzaminem możesz jeszcze dokupić kolejne godziny albo ustalić dalszą naukę ze szkoleniowcem. Kurs prawa jazdy kończy się egzaminem wewnętrznym, za który nie ma dodatkowych opłat.

Wiesz już, ile kosztuje kurs na prawo jazdy, ale pewnie zastanawiasz się, czy na tym etapie potrzebujesz jeszcze dodatkowych materiałów przygotowujących? Z reguły zapewnia je wybrana szkoła, ale nie ma nic złego w kolejnych książkach czy kursach online. Co ciekawe, możesz też zdecydować się na naukę teorii w pełni zdalnie, co stało się bardziej popularne podczas pandemii. To dodatkowa oszczędność, nawet 200 złotych na kursie. Oczywiście cena kursu na prawo jazdy kat. B różni się nieco od innych uprawnień. Przykładowo, więcej zapłacą za kurs kierowcy zawodowi C albo łączone kursy kategorii C+E.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz wykupić usługi doszkalające, które są dostępne właściwie w każdej szkole jazdy. Polegają one na utrwaleniu przygotowania do egzaminu państwowego albo uzupełnieniu wiedzy, np. po nieudanej próbie przystąpienia do teorii i praktyki. Odbywają się zarówno na placu manewrowym, jak i w mieście. Ile kosztuje godzina jazdy? Średnio jest to 80 złotych.

Warto wiedzieć!

Czas trwania kursu przygotowującego do egzaminów może trwać od 15 dni do 2 miesięcy. Wszystko zależy od rozplanowania części teoretycznej i praktycznej, co uzależnione jest od konkretnej szkoły. Aktualnie, do wyboru jest naprawdę wiele ciekawych opcji, np. kursy ekspresowe z teorią online albo nauką weekendową. Czasem za szybką naukę trzeba dodatkowo zapłacić.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Przyszedł czas na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ze sobą trzeba mieć oczywiście numer PKK. Koszt egzaminu na prawo jazdy to 30 złotych za teorię oraz 140 złotych za praktykę. Każde kolejne podejście do jednej lub drugiej części niestety kosztuje. Chcesz wyrobić sobie kolejne prawo jazdy? Koszt egzaminów jest uzależniony od konkretnej kategorii. Jeśli na przykład chcesz jeździć motocyklem, zapłacisz 40 złotych więcej.

Prawo jazdy - cena wydania dokumentu

Uzyskałeś już uprawnienia i możesz uzyskać prawo jazdy kat. B? Cena za sam dokument wynosi 100,50 zł. Pieniądze te można wpłacić w kasie urzędu albo zrobić przelew bankowy. Koniecznie zachowaj potwierdzenie płatności.

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B - podsumowanie

Podsumujmy, jaki jest koszt wyrobienia prawa jazdy:

  • fotograf - 20 złotych, 
  • badania lekarskie - 200 złotych,
  • kurs na prawo jazdy - 2200 złotych,
  • egzamin teoretyczny i praktyczny - 170 złotych,
  • wydanie prawa jazdy - 100,50 złotych.

Średnia cena prawa jazdy kat. B wynosi 2690,50 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że może ona się różnić u każdego z nas. Niektóre opłaty są stałe, takie jak koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz wydanie prawa jazdy. Pozostałe różnią się od lokalizacji i konkretnej szkoły jazdy.

A co z kosztami po wyrobieniu prawa jazdy?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Zanim wsiądziesz do swojego auta, konieczny jest zakup OC. Nie mamy dobrych wieści - młodzi kierowcy zazwyczaj płacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie niż bardziej doświadczeni. Za młodych kierowców towarzystwa uznają osoby, które mają poniżej 25. lub nawet 28. roku życia. Wynika to z większego ryzyka stłuczki czy spowodowania wypadku. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym możesz uzyskać zniżki za ubezpieczenie. Przeczytasz o tym w naszym artykule: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Własne auto? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Jeśli po wyrobieniu prawa jazdy masz już swoje auto, nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu OC. To obowiązek każdego kierowcy. Wystarczy, że porównasz oferty kalkulatorem online i wybierzesz najlepszą opcję dla Ciebie. Wolisz kupić polisę u doradcy? Zadzwoń na naszą infolinię albo odwiedź jedną z placówek.