2021-08-26

Dubaj – czy i kiedy warto pojechać?

Dlaczego Dubaj jest tak często wybieranym miejscem na wakacje? 

Dubaj – czy i kiedy warto pojechać?

Wakacje nad morzem czy jednak w górach? Może wewnętrzny konflikt toczy się między pragnieniem poczucia smaku prawdziwej adrenaliny a uspokojeniem emocji pięknymi widokami? Dla tych, którzy „chcą mieć ciastko i zjeść ciastko”, czyli po prostu nie rezygnować z niczego, najwłaściwszym kierunkiem będzie Dubaj. Atrakcje turystyczne, architektura oraz historia tego miejsca sprawiają, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są miejscem absolutnie niepowtarzalnym i wyjątkowym. Co warto zobaczyć w Dubaju, kiedy warto jechać i ile to kosztuje? Sprawdzamy!

Wycieczka do Dubaju - podstawowe informacje

Cytując tekst piosenki Agnieszki Osieckiej, „wystarczą pieniądze na bilet i jesteś za chwilę u raju bram”. I to dosłownie! Emiraty Arabskie (Dubaj) to zaledwie 6 godzin lotu z Warszawy. Cena? Może nie tylko dla bogaczy, ale świnka skarbonka faktycznie musi być dość opasła. Za przelot klasą ekonomiczną zapłacimy około 1300 złotych (bilety w dwie strony). W cenę wliczony jest zachwyt jeszcze przed lądowaniem.

Przez małe, okrągłe okienko samolotu zobaczymy wierzchołek Burj Khalifa. Widok z góry nie byłby tak szokujący, jak zobaczenie tego najwyższego budynku świata (posiadającego 200 pięter i mierzącego aż 828 metrów) tuż przed dziobem samolotu! To dopiero początek - Dubaj ciekawe miejsca serwuje praktycznie od samego przekroczenia progu lotniska, które już samo w sobie robi ogromne wrażenie. Gwarantujemy, że niekończący się ciąg sklepów w strefie bezcłowej wprawi Was w osłupienie. Podobnie jak ceny produktów, od których ciężaru uginają się półki. To niezły start. Nim przyjrzymy się wszystkim atrakcjom Dubaju bliżej, najpierw zaczerpnijmy nieco wiedzy.

Gdzie leży Dubaj?

Dubaj leży na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. To największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zamieszkuje blisko 3,4 mln mieszkańców (dane z 2020 roku), a w 2019 odwiedziło je 16,3 mln turystów! To pozwoliło uplasować Dubaj na siódmym miejscu rankingu najczęściej odwiedzanych miast świata, tuż obok Paryża, Londynu czy Bangkoku. Trudno się dziwić - Zjednoczone Emiraty Arabskie atrakcje turystyczne mają bogate. Do tego niepowtarzalna architektura i wszechobecny posmak luksusu. Tu dobrze być, choć na chwilę!

Do walizki warto wrzucić letnie rzeczy, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapeczkę z daszkiem lub kapelusz. Kobiety w Dubaju nie muszą zakrywać włosów. Specjalne wierzchnie okrycie również nie jest wymagane, jednak muzułmanki sięgają po nie ze względów wyznaniowych. Turystki mają pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór garderoby, jednak uszanowanie lokalnych tradycji z pewnością spotka się z ciepłym przyjęciem!

Emiraty Arabskie (Dubaj) - kiedy warto odwiedzić?

Praktycznie każdy przewodnik „Dubaj” już na pierwszych stronach wyjaśnia parę istotnych kwestii. Dowiemy się między innymi, jak jest cześć po arabsku (marhaban) lub kiedy warto odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie. Odpowiedź jest dość prosta - zawsze! Jednak w okresie od czerwca do sierpnia wiąże się to z mało korzystnymi warunkami do zwiedzania. Chyba że żar lejący się z nieba i ogólna duchota nie są nam straszne, ale temperatury sięgające nawet 40 stopni Celsjusza potrafią położyć (dosłownie!) nawet największych zmarzlaków.

Turyści, którzy zamierzają odkrywać uroki tego ekskluzywnego królestwa w bardziej sprzyjających okolicznościach, powinni odwiedzić Emiraty Arabskie w szczycie sezonu, który trwa tu od września do maja. Na termometrach nie powinniśmy zobaczyć w tym czasie więcej niż 26 kresek. Szoku temperaturowego nie będzie. Dubaj w pierwszym kwartale roku może zaskoczyć nas deszczem. Krople spadają tu sporadycznie, jednak warto mieć pod ręką parasol! Jeśli nie zapakujemy go do bagażu, będzie okazja do skorzystania z wyszukanych ofert podczas wielkiego Shopping Festival, który organizowany jest w okresie zimowym.

W te wakacje odwiedzasz Dubaj? Godzina jest przesunięta tam o 2 „kreski do przodu”, względem czasu obowiązującego w Polsce. Przykładowo, jeśli w naszym kraju mamy godzinę 17:00, w Dubaju będzie już 19.00. Nie mamy tu rozgraniczenia na czas letni i zimowy, dlatego reguła jest niezmienna, niezależnie od terminu naszej wycieczki w te rewiry.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Dubaj - architektura z wysokiej półki. I to dosłownie!

Nie wszyscy mogą zobaczyć na żywo Dubaj. Zdjęcia miasta, które znajdziemy w sieci, wystarczą, by nabrać pewności, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce z niepowtarzalnym klimatem i architekturą. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Choćby najlepszy hotel w Dubaju, Burdż al-Arab, przywita nas swoją niepowtarzalną bryłą przypominającą maszt oraz wyjątkową lokalizacją. Ten jeden z najbardziej ekskluzywnych i najwyższy z hoteli świata powstał na sztucznej wyspie, oddalonej od brzegu o 280 metrów. 

Chcących poznać ten sławny budynek od podszewki, uśmiechnięta recepcjonistka poprosi o wcześniejsze pokazanie rezerwacji i uiszczenie opłaty. Bagatela - minimum 4 tysięcy złotych. Tyle (przy dobrych wiatrach!) zapłacimy za noc w „Wieży Arabów”. Biorąc jednak pod uwagę niesamowity widok roztaczający się z budynku mierzącego 321 metrów wysokości oraz bogactwo wystroju wnętrz - niech choć raz każdego będzie stać na takie szaleństwo!

Co ciekawe, choć miejsca na tej luksusowej pustyni nie brakuje, miasto postanowiło piąć się ku chmurom, nie rozrastać wszerz. Z tej przyczyny turyści odwiedzający Emiraty będą zadzierać nosa, bynajmniej przez nadmierną pewność siebie, czy inną wyniosłość. By w całości ogarnąć wzrokiem okazałe drapacze chmur, trzeba zerkać naprawdę wysoko! W cieniu nieruchomych olbrzymów skrywają się jednak niskie budynki, które pamiętają odległe historie tego niegdyś rybackiego miasta, słynącego z połowu pereł.

Sztuczne wyspy w Dubaju - o raju!

Mała wysepka, na której został postawiony najlepszy hotel w Dubaju, robi wrażenie. Nie można zapomnieć jednak o jej silnej konkurencji. Wyspa Palma (Dubaj słynie również ze stworzonego w 2008 roku kompleksu wysp w kształcie mapy świata zajmującej 32 kilometry kwadratowe przestrzeni) to jedna z największych atrakcji dla odwiedzających Emiraty Arabskie. Co ciekawe, w planach było stworzenie dodatkowo sztucznych archipelagów przypominających z lotu ptaka Drogę Mleczną, wszechświat oraz gwiazdy i księżyc. Historia Dubaju pokazała jednak, że te pochłaniające ogromne środki finansowe inwestycje, mające na celu wydłużenie linii brzegowej, są po prostu nieopłacalne i niezgodne z obowiązującymi ekologicznymi trendami. Mało tego, dokładają cegiełkę do erozji linii brzegowej lądu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Część powierzchni tworzących mapę świata została sprzedana jeszcze przed światowym kryzysem. Szybko zapomniano o hucznym otwarciu pierwszej wyspy palmowej, na którym sam pokaz sztucznych ogni kosztował 20 milionów dolarów. Nie zrealizowano także planów stawiania na wysepkach ekskluzywnych hoteli i apartamentów. Za to natura wzięła sprawy w swoje ręce. Wyspy nie przetrwały próby czasu, co pokazują choćby zdjęcia satelitarne. Podnoszący się poziom morza doprowadza to ich osypywania. Wydawać miliony na rozmywające się „babki z piasku”? Zainteresowania inwestorów brak!

Dubaj - co zwiedzić?

Jeśli szykujemy się na wakacje życia w wersji „na bogato”, ze stosownym wyprzedzeniem warto zaplanować sobie różnego rodzaju atrakcje. Dubaj ma ich do zaoferowania naprawdę sporo. Poniżej wymieniamy jedynie parę z tych najciekawszych:

  • Halowy stok narciarski na środku pustyni - kto myśli, że Emiraty Arabskie to jedynie słońce i ukrop, jest w dużym błędzie! Fani zimowych uciech znajdą tu przyjemności skrojone na miarę swoich oczekiwań. Narty w Dubaju nie są marzeniem ściętej głowy - 400 metrów tras „pod daszkiem” to obietnica „białego szaleństwa”, nawet w środku lata!
  • Oceanarium Dubaj - Dubai Aquarium & Underwater Zoo to trzykondygnacyjny raj podwodnych stworów, zlokalizowany w najpopularniejszym centrum handlowym w Dubaju. Największe akwarium świata odwiedzane jest rocznie przez nawet 80 milionów osób, które mogą podziwiać pływające tu ponad 33 tysiące zwierząt, z około 70 różnych gatunków.
  • Dubai Fountain - czyli przyciągające tłumy turystów najwyższe fontanny, których taneczne pokazy organizowane są wieczorami na sztucznym jeziorze Burj Lake, przy Burj Khalifa. Fontanny zajmujące 30 hektarów powierzchni wystrzeliwują wodę najwyżej ze wszystkich obiektów tego typu na całym świecie - strumień sięga aż 154 metrów! Doznania wzmacniają efekty wizualne - kolorowe światła oraz muzyka z najwyższej półki. Trwające pół godziny pokazy organizowane są codziennie.
  • Safari na pustyni - dla fanów mocniejszych wrażeń, organizowane są wyprawy wyszukanymi autami po piaszczystych terenach. Taka wycieczka to też niepowtarzalna okazja, by spotkać beduinów, poznać bogactwo ich kultury i historii, a nawet zjeść z nimi posiłek.
  • Skoki ze spadochronem - widok z najwyższych budynków w Dubaju bezsprzecznie zapiera dech w piersiach. A gdyby można było stanąć na krawędzi i skoczyć w nicość, bez bolesnych konsekwencji? W Emiratach Arabskich takie rzeczy robi się od ręki :) Wystarczy tylko odpowiednia suma i możemy podziwiać uroki tego miejsca z lotu ptaka. I to dosłownie - skacząc ze spadochronem!
  • Meczet Jumeirah - jedyny otwarty dla turystów. Chcąc poznać Dubaj, książka o tym miejscu, czy nawet najbardziej obszerny przewodnik nie wystarczą. Za to wycieczka do meczetu z oprowadzaniem przez przewodnika - na pewno. Będziemy mieli okazję podziwiać wyjątkową architekturę, poznać bliżej kulturę i zrozumieć święte prawa, których należy przestrzegać. Zwłaszcza będąc tu w gościnie! Na wstępie sięgnijmy zatem po strój zakrywający ramiona i kostki. Dodatkowo kobiety na czas zwiedzania zostaną poproszone o zakrycie włosów.
  • Dubai Miracle Garden - fani flory rozkwitną z zachwytu w największym ogrodzie kwiatów na świecie. Dosyć istotnym jest również fakt, że został on stworzony na pustyni, co nie przeszkadza w bujnym wzrastaniu ponad 109 000 000 kwiatom, które zamieszkały w Dubai Miracle Garden na stałe. Jak widać, cudna nazwa nie jest przypadkowa!
  • Abu Zabi - stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich to nowoczesna metropolia, która zachwyci nas bogatą architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Trudno przejść obojętnie obok olśniewających budynków - jest ich tu naprawdę sporo. Miasto zamieszkuje blisko 1,5 mln osób (dla porównania, drugie co do wielkości miasto Jemenu - Aden, daje schronienie 980 455 mieszkańcom - dane z 2020 roku), jednak w szczycie klimatycznym liczba ta zdecydowanie wzrasta!

Emiraty Arabskie - co warto kupić?

Przyjeżdżający do Dubaju na brak zakupowych atrakcji narzekać nie mogą. Tu jest dosłownie wszystko. A nawet więcej! Na niezapomniany shopping możemy wybrać się na przykład do największego centrum handlowego świata. Dubai Mall to ponad 112 hektarów przestrzeni, która pozwoliła wydzielić miejsce na 1200 sklepów oraz wspomniane wcześniej gigantyczne akwarium.

Co warto kupić? Jeśli zapomnieliśmy zabrać ze sobą z domu, to na pewno krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i stosowne nakrycie głowy. Przedstawicielki płci pięknej mogą pozwolić sobie na gustowny, kaszmirowy szalik, który w miejscach kultu przemieni się w wygodną narzutkę i będzie swego rodzaju biletem wstępu do budynków o charakterze religijnym. To jednak nie wszystko, z czym warto wrócić w torbie. Do koszyka warto wrzucić także: 

  • parę torebek aromatycznej herbaty,
  • ziarna sławnej na całym świecie kawy,
  • charakterystyczne kolorowe kapcie,
  • soczyste i pachnące daktyle,
  • tradycyjne przyprawy, które dodadzą orientalnej pikanterii,
  • ponadczasowe złoto,
  • miniaturkę Burj Khalify (zwłaszcza, jeśli oryginału nie udało nam się uwiecznić na fotografii w całości).

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym do Dubaju!

Planując odwiedzić Emiraty Arabskie, warto kupić też ubezpieczenie turystyczne. Koszt niewielki, a spokój ducha bezcenny! Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie nas stać na naprawdę ekskluzywne zakupy w jednym z centrów handlowych, jeśli na lotnisku zgubią nam bagaż. Dla własnego spokoju dorzućmy dodatkowo ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty leczenia. I można korzystać z uciech wyjazdu, w wersji De Lux! Chodzi w końcu o wypad do Zjednoczonych Emiratów Arabskich :)

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku