2022-10-11

Czy nagranie z kamery samochodowej pomoże w uzyskaniu odszkodowania?

Sprawdź, kiedy przyda się zapis wideo w dochodzeniu odszkodowania.

Czy nagranie z kamery samochodowej pomoże w uzyskaniu odszkodowania?

Kamerki samochodowe coraz częściej goszczą w naszych autach. Nic dziwnego – wielu kierowców chce w ten sposób uchronić się m.in. przed konsekwencjami karygodnych praktyk nieuczciwych uczestników ruchu drogowego. Nagranie wideo może pomóc jako dowód w sprawie sądowej. Zastanawiasz się, czy zakup kamerki samochodowej się opłaca? Jak firmy ubezpieczeniowe traktują nagrania z wideorejestratorów samochodowych? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania udzielamy w tej poradzie.

Nagranie z kamery samochodowej – dlaczego jest ważne dla ubezpieczyciela?

Czy firmy ubezpieczeniowe podczas procedury odszkodowawczej biorą pod uwagę nagranie z kamery w samochodzie? Zdecydowanie tak. Ubezpieczyciele cenią sobie szczególnie nagrania kolizji, do których nie została wezwana policja. Jeśli film jest na tyle czytelny, aby możliwe było zebranie wszystkich danych i jednoznaczne odtworzenie sytuacji na drodze czy parkingu, pozwoli to na przyspieszenie likwidacji szkody.

Jednocześnie, należy też pamiętać, że ujawniając zarejestrowaną sytuację na drodze, możemy otrzymać także mandat. Na podstawie nagrania z kamery samochodowej można bez trudu ocenić naszą jazdę i prędkość. Działanie urządzenia może więc zarówno pomóc, jak i zaszkodzić kierowcy. Nagranie z kamery samochodowej umożliwia też donos. Mowa o sytuacjach, w których nie udaje nam się udowodnić okoliczności stłuczki. Często zdarza się bowiem, że sprawca kolizji uciekł. Dzięki kamerze mamy jego numery rejestracyjne.

Jeśli wideo potwierdza, że łamiemy przepisy, lub jedziemy za szybko, również możemy ponieść przykre konsekwencje. Należy pamiętać o tym na przykład, nagrywając piratów drogowych – w żadnym wypadku nie powinniśmy ich gonić! Jest to bowiem prosta droga do mandatów i utraty zniżek za OC w przyszłości. (O tym, jak można je odzyskać, pisaliśmy w tej poradzie – sprawdź szczegóły).

Kamera w samochodzie a przepisy – czy jest to legalne?

Jedną z podstawowych kwestii, o jakich myślą kierowcy przed kupnem wideorejestratora do auta jest to, czy kamera w samochodzie jest legalna. Odpowiedź brzmi – tak! Od momentu wprowadzenia w ubiegłym roku nowych Ogólnych Rozporządzeń o Ochronie Danych Osobowych, w skrócie RODO, przepisy odnośnie korzystania z kamery samochodowej nie uległy zmianie. Posiadanie nagrania umożliwia anonimowe zgłoszenie wykroczenia drogowego.

Innym ważnym pytaniem, które towarzyszy temu zagadnieniu jest to, czy nagranie z monitoringu jest dowodem w sprawie. Wideo może spełnić taką rolę zarówno dla policji oraz sądu, jak i ubezpieczyciela. Film musi uwidaczniać całe zdarzenie drogowe oraz numery rejestracyjnego danego pojazdu. Dzięki temu odpowiednie organy będą mogły szybko dociec przyczyn i ustalić szczegóły wydarzenia. Nagranie z wideo/monitoringu jako dowód w sprawie może więc przyspieszyć ustalenie winy i ukaranie sprawcy.

Jak działa wideorejestrator samochodowy? – funkcje urządzenia

Wideorejestrator samochodowy jest urządzeniem pomiarowym, którego podstawową funkcją jest nagrywanie obrazu oraz pomiar prędkości. Sprzęt instaluje się w pojeździe i można nim rejestrować całą trasę, którą porusza się kierowca. Jak odtworzyć nagranie z kamery samochodowej? W tym celu wystarczy podłączyć wideorejestrator do komputera za pomocą kabla USB. Dzięki temu uzyskamy dostęp do plików zapisanych na karcie.

Kamery samochodowe są zaprojektowane tak, aby nagrywać cały czas, gdy pojazd jest włączony – zaczynają rejestrować natychmiast, gdy zostaną podłączone do źródła zasilania. Niektóre tego typu urządzenia umożliwiają ręczne włączanie i wyłączanie zasilania.

Wiele osób zastanawia się też, czy kamera samochodowa nagrywa głos. Otóż większość współczesnych modeli wideorejestratorów do auta wyposażona jest w funkcję rejestracji dźwięku. Tę opcję można oczywiście wyłączyć, ale w niektórych przypadkach okazuje się ona bardzo przydatna. Wideorejestratory samochodowe montuje się z prawej strony lusterka wstecznego.Czynność należy przeprowadzić w odpowiedniej temperaturze (nie za niskiej i nie za wysokiej). Montażu najlepiej dokonać w garażu.

Jakie znaczenie ma jakość nagrania z kamery samochodowej?

Firmy ubezpieczeniowe cenią sobie nagrania, które charakteryzują się wysoką jakością obrazu i czytelnością. Niewyraźny zapis, a także taki, który uniemożliwia jednoznaczne rozpoznanie wszystkich uczestników kolizji, jest praktycznie bezużyteczny. Jeśli jednak  kamerka samochodowa zarejestruje dokładny przebieg zdarzenia, to znacznie ułatwi to uzyskanie odszkodowania.

Jakość filmu zależy w dużej mierze od modelu kamerki samochodowej. Jeśli decydujesz się na zakup wideorejestratora, który ma Ci pomóc w ewentualnym uzyskaniu odszkodowania w razie przykrych sytuacji na drodze, warto zainwestować w dobry sprzęt.

Istotna jest także pojemność i klasa karty – optymalne parametry to w tym wypadku minimum 32 GB o klasie co najmniej 10. W większości kamer samochodowych karta 32 GB umożliwia rejestrację około 3-4 godzin ciągłej jazdy. Współczesne kamery samochodowe przeważnie akceptują karty pamięci o pojemnościach 64 GB, 128 GB, czy nawet 256 GB.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nagranie z wideorejestratora w sądzie – o czym warto wiedzieć?

W Polsce każdy kierowca może legalnie zamontować w swoim samochodzie kamerkę, aby zdobywać ewentualne dowody na użytek postępowania cywilnego. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania od sprawcy kolizji czy ubezpieczyciela. Nagranie może pomóc w oczyszczeniu się z zarzutów np. w takiej sytuacji, jak zajechanie drogi, co z reguły traktowane jest jako uderzenie w tył auta, świadczące o winie drugiej strony – należne jest nam wtedy odszkodowanie

Wideo zostanie dopuszczone przez sąd w ramach prawa użytku osobistego i będzie rozpatrywane wraz z innymi dowodami w sprawie. Nagranie, na którym zdarzenie zostało dokładnie i czytelnie zarejestrowane, jest szczególnie pożądane, gdy np. zeznania świadków nie pozwalają zbudować spójnego obrazu sytuacji.   

Warto wiedzieć!

Gdzie wysłać nagranie z wideorejestratora? Jeśli udało Ci się uchwycić zdarzenie i posiadasz nagranie szczególnie rażącego naruszenia przepisów, zawierające elementy agresji drogowej, możesz zgłosić to wykroczenie policji, przesyłając je na skrzynkę „stop agresji drogowej” znajdującą się na stronach internetowych komend wojewódzkich.

Odrzucenie nagrania przez sąd – kiedy może do tego dojść?

Polskie prawo nie określa, jak powinien wyglądać materiał filmowy dostarczony jako dowód. Kiedy nagranie z wideorejestratora może zostać odrzucone? Można wskazać kilka typowych sytuacji:

  • film nie jest dostarczony na oryginalnym nośniku
  • materiał był edytowany
  • na filmie nie można zidentyfikować osób, biorących udział w zdarzeniu z powodu złej jakości nagrania;
  • film nie pozwala jednoznacznie określić miejsca wypadku (dotyczy to sytuacji zarejestrowanych np. w lesie)
  • nagranie nie jest oznaczone datą i godziną
  • na filmie nie jest widoczne zdarzenie, a tylko jego skutki
  • film jest czarno-biały i nie pozwala na jednoznaczną identyfikację, osób, miejsc, pojazdów np. nie wiadomo, jak odczytać tablice rejestracyjne z nagrania;
  • nagranie powstało w nocy i nie jest czytelne

Czy wiesz, że...

O ile możliwe jest dopuszczanie nagrania z kamerki samochodowej jako dowodu w sądzie w ramach tzw. użytku prywatnego (np. aby udowodnić, że kierowca nie był sprawcą wypadku), to udostępnianie takiego materiału w internecie jest nielegalne. Takie filmy mogą naruszać dobra osobiste kierowcy, np. prawo do zachowania dobrego imienia, a co za tym idzie wiązać się z koniecznością wypłaty odszkodowania.

Kamery drogowe – czy można dostać mandat bez zatrzymania?

Wielu kierowców zastanawia się, na czym polega procedura otrzymania mandatu z wideorejestratora bez zatrzymania. Przede wszystkim policja może wystawić nam go, nawet jeśli nie schwyta nas na gorącym uczynku. Do takich mandatów zaliczyć należy na przykład karę za przekroczenie prędkości – to przewinienie dokumentuje bowiem zdjęcie z fotoradaru. Jeśli to nie my spowodowaliśmy zdarzenie, a pojazd prowadził ktoś inny, należy zgłosić to w najbliższej komendzie wraz ze wskazaniem sprawcy.

Po jakim czasie przychodzi mandat z kamer? Czas liczy się od momentu ujawnienia zdarzenia, czyli zebrania danych z fotoradarów na policyjne komputery. Nie jest to więc liczone od czasu popełnienia wykroczenia. Mandatu możemy spodziewać się znacznie później. W praktyce pisma można jednak spodziewać się nawet po kilkunastu dniach od momentu wykonania obciążającej nas fotografii.

Pamiętaj o polisie komunikacyjnej – sprawdź oferty ubezpieczeń w CUK

Wiesz już, dlaczego warto kupić dobrą kamerę samochodową, jak z niej korzystać i kiedy może okazać się pomocna. Pamiętaj jednak także o ubezpieczeniu auta! W naszym dokładnym kalkulatorze online sprawdzisz, które towarzystwo zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki polisy komunikacyjnej OC lub pakiet OC+AC. Aktualne propozycje od wiodących ubezpieczycieli możesz poznać też podczas wizyty w placówce stacjonarnej CUK oraz podczas rozmowy telefonicznej z naszym doradcą.                       

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku