Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-11-02

Czy nagranie z kamerki samochodowej pomoże w uzyskaniu odszkodowania?

Sprawdź, kiedy przyda się zapis wideo w dochodzeniu odszkodowania.

Kamerki samochodowe coraz częściej goszczą w naszych autach. Nic dziwnego - wielu kierowców chce w ten sposób uchronić się m.in. przed przykrymi konsekwencjami spowodowanymi przez nieuczciwych uczestników ruchu drogowego. Zastanawiasz się, czy zakup kamerki samochodowej się opłaca? Jak firmy ubezpieczeniowe traktują nagrania z wideorejestratorów samochodowych?

Materiał wideo zarejestrowany przez kamerkę w aucie może służyć jako dowód w ustalaniu prawa do odszkodowania.

Nagrania z kamerki samochodowej a odszkodowanie

Czy firmy ubezpieczeniowe biorą w ogóle podczas procedury odszkodowawczej pod uwagę nagrania z kamerki samochodowej? Tak. Ubezpieczyciele cenią sobie szczególnie nagrania kolizji, do których nie została wezwana policja. Jeśli film jest na tyle czytelny, aby możliwe było zebranie wszystkich danych i jednoznaczne odtworzenie sytuacji na drodze czy parkingu, to pozwoli to na przyspieszenie likwidacji szkody.

Jakość nagrania z wideorejestratora samochodowego

Firmy ubezpieczeniowe cenią sobie nagrania, które charakteryzują się wysoką jakością obrazu i czytelnością. Niewyraźny zapis, a także taki, który uniemożliwia jednoznaczne rozpoznanie wszystkich uczestników kolizji, jest praktycznie bezużyteczny. Jeśli jednak  kamerka samochodowa zarejestruje dokładny przebieg zdarzenia, to znacznie ułatwi to uzyskanie odszkodowania. Jakość filmu zależy w dużej mierze od modelu kamerki samochodowej. Jeśli decydujesz się na zakup wideorejestratora, który ma Ci pomóc w ewentualnym uzyskaniu odszkodowania w razie przykrych sytuacji na drodze, warto zainwestować w dobry sprzęt.

Nagranie z wideorejestratora w sądzie

W Polsce każdy kierowca może legalnie zamontować w swoim samochodzie kamerkę, aby zdobywać ewentualne dowody na użytek postępowania cywilnego, mającego na celu uzyskanie odszkodowania od sprawcy kolizji czy ubezpieczyciela. Nagranie może pomóc w oczyszczeniu się z zarzutów np. w takiej sytuacji, jak zajechanie drogi, co z reguły traktowane jest jako uderzenie w tył pojazdu, świadczące jednoznacznie o winie. Taki film zostanie dopuszczony przez sąd w ramach prawa użytku osobistego i będzie rozpatrywany wraz z innymi dowodami. Nagranie, na którym zdarzenie zostało dokładnie i czytelnie zarejestrowane, jest szczególnie pożądane, gdy np. zeznania świadków nie pozwalają zbudować spójnego obrazu sytuacji.

Odrzucenie nagrania przez sąd

Polskie prawo nie określa jak powinien wyglądać materiał filmowy dostarczony jako dowód. Kiedy nagranie z wideorejestratora może zostać odrzucone? Można wskazać kilka typowych sytuacji:

  • film nie jest dostarczony na oryginalnym nośniku

  • materiał był edytowany

  • na filmie nie można zidentyfikować osób, biorących udział w zdarzeniu z powodu złej jakości

  • film nie pozwala jednoznacznie określić miejsca wypadku (dotyczy to sytuacji zarejestrowanych np. w lesie)

  • nagranie nie jest oznaczone datą i godziną

  • na filmie nie jest widoczne zdarzenie, a tylko jego skutki

  • film jest czarno-biały i nie pozwala na jednoznaczną identyfikację, osób, miejsc, pojazdów

  • nagranie powstało w nocy i nie jest czytelne

Czy wiesz, że…
O ile możliwe jest dopuszczanie nagrania z kamerki samochodowej jako dowodu w sądzie w ramach tzw. użytku prywatnego (np. aby udowodnić, że kierowca nie był sprawcą wypadku), to udostępnianie takiego materiału w internecie jest nielegalne. Takie filmy mogą naruszać dobra osobiste kierowcy, np. prawo do zachowania dobrego imienia, a co za tym idzie wiązać się z koniecznością wypłaty odszkodowania.

Oferta firm ubezpieczeniowych w CUK

Wiesz już, że warto kupić dobrą kamerę samochodową. A co z ubezpieczeniem auta? Sprawdź w naszym kalkulatorze, które towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje Ci najkorzystniejsze warunki. Ofertę od wielu ubezpieczycieli możesz poznać też podczas wizyty w placówce oraz podczas rozmowy telefonicznej z doradcą.

Oceń artykuł

0
(0)