W tym artykule:
- Jak przygotować się do wyjazdu za granicę do pracy?
- Jakie dokumenty będę potrzebne do pracy za granicą?
- Wyjazd do pracy za granicę a ubezpieczenie zdrowotne
- Sezonowa praca za granicą a wyjazd na stałe – różnice prawne
- Gdzie najlepiej pracować za granicą? Lista najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej
- Ile można zarobić za granicą w rok? Przegląd stawek
- Gdzie szukać ofert pracy za granicą?
- Czy warto skorzystać z agencji pracy za granicą?
- Czy praca za granicą wlicza się do emerytury?
- Czy z pracy za granicą trzeba się rozliczać w Polsce?
- Jak wypełnić PIT, pracując za granicą?
Emigracja zarobkowa to nadal dość popularny sposób na znalezienie dobrze płatnej pracy. Według informacji przytoczonych przez GUS, pod koniec 2023 roku ponad 1,5 milionów obywateli Polski przebywało poza krajem. Dla dużej części powodem wyjazdu była chęć większego zarobku. Praca za granicą dla wielu Polaków jest opłacalna, stąd też niekończąca się popularność karier tworzonych poza granicami kraju. Myślisz o tym poważnie? Tłumaczymy, jak się przygotować do takiego kroku.
Najważniejsze informacje:
- Wyjazd do pracy za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania: dokumentów, noclegu, a także pieniędzy na start.
- Ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędne do pracy za granicą. Skorzystaj z karty EKUZ lub wybierz polisę, która będzie dopasowana do Twoich oczekiwań.
- Wśród najpopularniejszych krajów do emigracji zarobkowej nadal są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.
- Na to, ile można zarobić za granicą w rok, wpływa wiele czynników. Wśród nich są docelowy kraj, wykonywany zawód czy nawet zatrudnienie przez agencję lub samodzielne. Fachowcy np. z branży IT lub budowlanej mogą liczyć na zarobki rzędu 4-5 tys. € miesięcznie.
- Praca za granicą może być rozliczana w Polsce oraz zaliczać się do emerytury. Należy jednak spełnić odpowiednie warunki.
Jak przygotować się do wyjazdu za granicę do pracy?
Wyjazd za granicę do pracy to poważny krok. Może to być szansą na rozwój kariery zawodowej oraz sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Aby wyjazd za granicę do pracy był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować. Załatwienie właściwych formalności oraz zagwarantowanie sobie komfortu podczas pobytu poza ojczyzną są bardzo ważne.
Wśród najpopularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. O ile nasi zachodni sąsiedzi, jak i Holendrzy są członkami Unii Europejskiej, co ogranicza konieczność załatwiania formalności, tak w Anglii czy Szkocji będziesz potrzebować pozwolenia na pracę. O dokumentach, które należy załatwić, piszemy w dalszej części tekstu.
Do wyjazdu niezbędny jest też dokument tożsamości. W krajach należących do Unii Europejskiej wystarczy do tego dowód osobisty. Jeśli jednak dobrze płatna praca za granicą od zaraz czeka na Ciebie w państwie, które do niej nie należy, to będziesz potrzebować paszportu.
Oczywiście bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wyjechać do pracy za granicę? Określ swoje warunki i poświęć odrobinę czasu na poszukiwanie najlepszej opcji. Zdecydowanie lepiej jest opuszczać kraj, mając już znalezioną posadę. Ogranicza to stres związany z szukaniem odpowiedniego stanowiska, będąc już poza ojczyzną. Pracę możesz znaleźć na własną rękę, korzystając ze znajomości osób już przebywających w danym kraju lub współpracując z agencjami pracy.
„Dobrze płatna praca za granicą od zaraz” – tak może brzmieć nagłówek ogłoszenia. Jednak nie warto ulegać magii słów, ponieważ może to być pułapka. Właśnie dlatego dokładnie sprawdź firmę, w której masz pracować oraz oferowane warunki. Niestety, ale nadal zdarzają się oszustwa. Praca za granicą dla wielu jest dużą szansą, co jest wykorzystywane przez nieuczciwe osoby. Bądź więc ostrożny, zanim zaakceptujesz ofertę i wyjedziesz do danego kraju.
Przed wyjazdem należy też zapewnić sobie odpowiednie warunki pobytu. Mamy na myśli tutaj znalezienie mieszkania, a także przygotowanie się finansowe. Do pierwszej wypłaty musisz mieć pieniądze na opłaty, a także codzienne wydatki.Wielu pracodawców oferuje zakwaterowanie oraz przejazd do miejsca pracy. Warto jednak uzgodnić, na jakich warunkach to się odbywa. Jeśli pracodawca nie zapewnia noclegu i transportu, to musisz na własną rękę sobie to zorganizować. Wyjazd do pracy za granicę powinien być dobrze zorganizowany, co pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów już na miejscu.
Jakie dokumenty będę potrzebne do pracy za granicą?
Wyjazd do pracy za granicę wymaga odpowiednich dokumentów – najważniejszym z nich jest dowód tożsamości. W wybranych krajach będziesz mógł skorzystać np. ze świadczeń społecznych czy opieki zdrowotnej, ale bez ważnego dokumentu tożsamości nie uda Ci się tego załatwić. O tym, czy potrzebny jest paszport, czy w danym kraju wystarczy dowód osobisty, dowiesz się np. ze strony gov.pl.
Wśród dokumentów, które warto zabrać do pracy za granicą, należy wymienić CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Przydadzą się dyplomy ukończenia szkoły, świadectwa pracy czy certyfikaty. Warto, żeby były przetłumaczone na angielski lub język obowiązujący w danym kraju. Takie dokumenty mogą być potrzebne w pracy czy też podczas załatwiania spraw urzędowych.
W wybranych krajach niezbędna jest też wiza. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, która nie należy do Unii Europejskiej. Jeśli chcesz podjąć się pracy w na Wyspach, to musisz ubiegać się o wizę pracowniczą.
Aby ją otrzymać, musisz mieć już pracę i złożyć wniosek. W nim musisz podać:
- dane pracodawcy oraz numer licencji,
- numer referencyjny od pracodawcy,
- informację o stanowisku i zarobkach,
- kod wykonywanego zawodu,
- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego.
Na podstawie tych danych oraz po spełnieniu odpowiednich kryteriów przyznawana jest wiza pracownicza w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na specjalistycznych stronach oraz u Twojego przyszłego pracodawcy.
Wyjazd do pracy za granicę a ubezpieczenie zdrowotne
Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie sobie właściwej opieki medycznej. To bardzo istotne, ponieważ bez tego, w przypadku, gdy coś Ci się stanie, możesz zostać zmuszony do zapłacenia dużej kwoty za ewentualne leczenie. Pierwszym krokiem w kierunku jest sprawdzenie, czy w kraju, do którego się wybierasz, obowiązuje karta EKUZ. Jeśli tak, to koniecznie ją wyrób. Jednak musisz być świadomy, że na podstawie niej otrzymujesz dostęp do opieki medycznej na takich samych warunkach jak inni obywatele tego kraju. To oznacza, że np. jeśli pobyt w szpitalu jest płatny (np. w Niemczech jest to 10 € za dzień), to będziesz musiał ponieść koszty. Do tego dochodzi jeszcze kwestia finansowania wizyt w placówkach prywatnych czy transportu medycznego do Polski. W ramach karty EKUZ nie ma takiej opcji.
Pracując poza granicami kraju, powinieneś opłacać składki w danym państwie. Warto się zorientować, czy pracodawca będzie je opłacał. Jeśli nie, to możesz nie mieć dostępu do opieki medycznej czy innych świadczeń w danym kraju. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być ubezpieczenie do pracy za granicą. Dodatkowa polisa może Cię uchronić przed ewentualnymi kosztami leczenia. Wydając kilka lub kilkanaście złotych dziennie, nie będziesz się martwić o to, że ewentualna choroba pochłonie dochody, która dała Ci praca za granicą. Gdzie szukać takiej polisy? Porównywarka ubezpieczeń podróżnych w CUK Ubezpieczenia to dobry adres, żeby sprawdzić dostępne opcje jeszcze przed wyjazdem.
Korzystając z kalkulatora, możesz wybrać najlepszy wariant dla siebie. Ważne tylko, żeby zaznaczyć pracę jako formę wyjazdu. Po podaniu wszystkich istotnych informacji otrzymasz oferty wraz z ceną i zakresem ochrony. Sam możesz wybrać, czy interesuje Cię wariant obejmujący tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, czy też chcesz wybrać dodatkowe ubezpieczenia, takie jak NNW, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) czy też utratę bagażu lub dokumentów.
Ubezpieczenie do pracy za granicą może zawierać też obowiązek powrotu. To klauzula, która jest wpisana do OWU – zmusza ona ubezpieczającego do przyjazdu do Polski w określonym terminie. Jeśli jednak nie masz zamiaru wracać do kraju, to możesz zdecydować się na opcję bez tej klauzuli. Istotne jest także to, żeby zapewnić sobie ubezpieczenie na życie w danym kraju.
Sezonowa praca za granicą a wyjazd na stałe – różnice prawne
Ważną kwestią, która warto rozważyć podczas wyjazdu, jest to, czy ma to być stała praca, czy też okresowa. Od tego może też zależeć odpowiedź na pytanie, ile można zarobić za granicą w rok. Praca sezonowa to zatrudnienie na krótszy okres, zazwyczaj dotyczy to konkretnych branży. Może to być np. gastronomia, budowlanka czy pomoc podczas zbioru owoców lub roślin.
Praca sezonowa jest też ściśle określona w przepisach. Przykładowo, w Niemczech jest to zatrudnienie na 90 dni w okresie 180 dni i to przynajmniej przez 30 godzin tygodniowo. Podobne przepisy obowiązują w innych krajach europejskich. Za to, jeśli mowa o stałej pracy, to jest to zatrudnienie już na dłuższy okres, często w wymiarze pełnego etatu w danym kraju.
Rodzaj pracy to aspekt, który należy rozważyć, zastanawiając się, gdzie najlepiej pracować za granicą. W pracy sezonowej zarobki zazwyczaj są wysokie, lecz często wymagają intensywnych działań. Za to z pracą stałą wiążą się takie kwestie jak konieczność dłuższego pobytu w danym kraju, ale także możliwość skorzystania z benefitów oferowanych w danym państwie. Weź to pod uwagę, szukając wyjaśnienia na temat: jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę. Odpowiedni dobór miejsca i typu zatrudnienia pozwoli Ci poczuć się lepiej na obczyźnie.
Gdzie najlepiej pracować za granicą? Lista najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej
Wiesz już, jak wyjechać do pracy za granicę, warto więc się przyjrzeć temu, jaki kierunek obrać. Polacy najczęściej wybierają wyjazdy do krajów europejskich – rzadko decydują się na emigrację zarobkową poza Stary Kontynent.
Zatem gdzie najlepiej wyjechać za granicę do pracy? Najczęściej wyjazdy odbywają się do tych krajów:
- Wielka Brytania,
- Niemcy,
- Holandia,
- Norwegia,
- Irlandia.
Według raportu GUS to właśnie w tych krajach najczęściej przebywają Polaków. Co prawda po Brexicie popularność Wielkiej Brytanii spada, lecz nadal pracuje tam wiele osób z kraju nad Wisłą. Aczkolwiek konieczność znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie dokumenty do pracy za granicą w UK trzeba wypełnić, sprawia, że Polacy często wybierają inne opcje. Wyjazd za naszą zachodnią granicę czy do Holandii to częste wybory ze względu na stosunkowo niedużą odległość tych państw od Polski, co pozwala na częste wizyty w ojczyźnie.
Ile można zarobić za granicą w rok? Przegląd stawek
Pieniądze to kwestia, z którą wiąże się praca za granicą. Gdzie największe zarobki czekają na Ciebie? To wszystko zależy od wykonywanego działania. Poza granicami naszego kraju cenieni są fachowcy i to z różnych branż. Przykładowo, monterzy konstrukcji stalowych i spawacze w Szwecji mogą liczyć na zarobki rzędu ponad 4 tys. € miesięcznie – takie dane podał serwis infor.pl. Dużo zarobią też stolarze i hydraulicy w Norwegii, zarobki w tych profesjach wynoszą około 4 tys. € miesięcznie.
Jaka praca za granicą przyniesie wysokie zarobki? Budowlańcy w Szwajcarii mogą się spodziewać zarobków na poziomie 5 tys. € – tak podaje portal OLX. Za to pracownicy magazynów w Holandii mogą liczyć na około 4-4,5 tys € pensji. Fachowcy z branży IT są niemal rozchwytywani, jeśli interesuje ich praca za granicą. Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o zarobki w tym sektorze? Otóż to, że szczególnie dobrze płacą Czesi, za naszą południową granicą można liczyć na pensję w wysokości około 4-5 tys. €.
Gdzie szukać ofert pracy za granicą?
Zastanawiasz się jeszcze, jak przygotować się do wyjazdu za granicę do pracy? W tym celu warto przejrzeć oferty pracy. Znajdziesz je na popularnych serwisach internetowych z ogłoszeniami. W naszym kraju działają też specjalne agencje, które ułatwiają znalezienie odpowiedniej pracy właśnie poza Polską. Jeśli ma to być Twoje pierwsze zatrudnienie za granicą, to warto poszukać kontaktów w danym kraju. Być może ktoś z rodziny lub znajomych jest już na obczyźnie i pomoże Ci, jeśli to Twój pierwszy krok za granicą. Na co uważać i jak się zaaklimatyzować – w tym także może pomóc ktoś bliski.
Polacy też coraz częściej decydują się na wyjazd w ramach rozwoju kariery w konkretnej korporacji. Firmy działające w kraju nad Wisłą mają często oddziały w różnych krajach na świecie. Znalezienie posady w zagranicznej filii to także dobry sposób na to, żeby wyjechać z Polski i rozwinąć swoją ścieżkę zawodową.
Czy warto skorzystać z agencji pracy za granicą?
Jak już wspomnieliśmy, pracę poza Polską można znaleźć za pośrednictwem agencji. Tego typu firmy pomagają nie tylko znaleźć zatrudnienie, ale też często doradzają w kwestiach formalnych. Wybrane agencje mogą też oferować nocleg lub ułatwić znalezienie go. Wybór agencji skraca więc formalności. Jednak warto wiedzieć, że często tego typu firmy pobierają część wynagrodzenia (nawet od pracownika). Warto przed wyjazdem koniecznie sprawdzić oferty współpracy z agencją pracy.
Czy praca za granicą wlicza się do emerytury?
Prawo do emerytury Polsce mają osoby, które odkładały składki do ZUS. Zatem czy praca za granicą wlicza się do emerytury? Otóż tak, jednak muszą zostać spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim państwo, w którym wykonujesz pracę, musi mieć podpisaną umowę z Polską, która będzie uprawniać do zaliczania do stażu pracy w Polsce.
Zastanawiasz, jakie to są kraje? To państwa UE, zrzeszone w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), Szwajcaria oraz inne kraje, które mają podpisaną stosowną umowę z Rzeczpospolitą. Czyli wyjeżdżając do Niemiec czy Holandii, nie musisz martwić się o tę kwestię.
Czy z pracy za granicą trzeba się rozliczać w Polsce?
Ta kwestia jest bardzo precyzyjnie opisana w przepisach. Osoba pracująca poza Polską musi określić, w jakim kraju się rozlicza. Czy z pracy za granicą trzeba się rozliczać w Polsce? Tak, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym. A za takiego zostaniesz uznany, jeśli posiadasz centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce albo przebywasz na terenie RP dłużej niż 183 dni. Jeśli nie spełniasz tych warunków, to możesz podlegać tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli przymusowi rozliczenia dochodów tylko osiągniętych w Polsce. Gdy jesteś polskim rezydentem podatkowym, to wtedy musisz rozliczyć się w RP.
Jednak Twój zagraniczny pracodawca będzie odprowadzał składki w swoim kraju. Jeśli to państwo ma z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to wtedy możesz liczyć na pobieranie podatku tylko w RP. Aby tego uniknąć możesz zastosować metodę wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia, jeśli Twoim źródłem dochodu była praca za granicą. Gdzie rozliczyć podatek i więcej wiadomości na ten temat znajdziesz w serwisie podatki.gov.pl.
Jak wypełnić PIT, pracując za granicą?
Kwestie rozliczeniowe są bardzo ważne, więc warto wiedzieć, jaki pit – praca za granicą? Otóż, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, to musisz złożyć zeznanie PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG. Załącznik musi zostać złożony odrębnie dla każdego Państwa uzyskania dochodu. Jak wypełnić PIT36 praca za granicą oraz z jakich ulg możesz skorzystać – tego możesz dowiedzieć się ze stron rządowych.
FAQ:
- 1Czy trzeba zrobić badania przed wyjazdem za granicę do pracy?
Kwestia wykonania badań jest uzależniona od tego, gdzie chcesz wyjechać i jaki zawód będziesz wykonywać. Warto wcześniej się zorientować, czy pracodawca będzie wymagał zaświadczenia od lekarza. To także może być istotne pod kątem przyszłości, gdyż stanowisko może określać też np. ile można pracować za granicą dziennie w danym zawodzie. Konieczność przejścia badań może determinować to, czy dana posada jest odpowiednia dla Ciebie.
- 2Ile można pracować za granicą?
Zasadniczo nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o samą pracę poza krajem. Jeśli spełniasz warunki formalne i masz prawo do pobytu u danym kraju, to możesz pracować poza krajem bez ograniczeń czasowych.
Oceń artykuł